Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
ο samsung 860 evo αγοραστηκε
εαν παραλληλα αγορασω ενα docking station οπως ειπε ο rose και περα απο το migration του hdd στον ssd
μετα θα μπορεσω να ενωσω στην usb θυρα του ρουτερ μου το docking station και να μεταφερω ασυρματα αρχεια στον hdd στο docking station απο το λαπτοπ?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
ο samsung 860 evo αγοραστηκε
εαν παραλληλα αγορασω ενα docking station οπως ειπε ο rose και περα απο το migration του hdd στον ssd
μετα θα μπορεσω να ενωσω στην usb θυρα του ρουτερ μου το docking station και να μεταφερω ασυρματα αρχεια στον hdd στο docking station απο το λαπτοπ?
Είναι πολύ προτιμότερο να συνδέσεις το docking station απευθείας στον υπολογιστή που θα κάνεις την αντιγραφή. Η θύρα USB των περισσότερων οικιακών ρούτερ θα είναι πιο αργή...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
οχι για το migration του ενος δισκου στον αλλον ετσι θα το κανω
απλα μετα τον 500αρη hdd του λαπτοπ θελω να συνδεσω στο docking station και να το χρησιμοποιω σαν αποθηκευτικο χωρο μεσω του ρουτερ
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
οχι για το migration του ενος δισκου στον αλλον ετσι θα το κανω
απλα μετα τον 500αρη hdd του λαπτοπ θελω να συνδεσω στο docking station και να το χρησιμοποιω σαν αποθηκευτικο χωρο μεσω του ρουτερ
Τότε δεν επιδέχεται πολύ σύντομη απάντηση, εξαρτάται από το ρούτερ σου.
Πολλά ρουτεράκια από αυτά που δίνουν οι πάροχοι δεν έχουν ενεργοποιημένη τη διαμοίραση αρχείων. Ακόμη και αυτά που την έχουν, συνήθως πετυχαίνουν πολύ χαμηλές ταχύτητες ανάγνωσης, με αποτέλεσμα να μην είναι χρήσιμο. Προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
τωρα χρησιμοποιω το καινουργιο speedport του οτε το οποιο να πω πως δουλευει καλυτερα απο ενα tp link των 100 ευρω που ειχα πριν
anyway

εχω και εναν nas synology με usb 3 ισως να το συνεδεα εκει....:thumbsdown:
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
το εγχειρημα στεγθηκε με επιτυχια
αλλαχθηκε στο dell 3521 ο 500αρης hdd


με ssd 860evo 500gb και με το προγραμμα της samsung

χρησιμοποιησα αυτη τη θηκη δισκου σε usb 3 https://www.skroutz.gr/s/9146162/RaidSonic-Icy-Box-IB-233U3-WH.html
ηδη το λαπτοπ των 600ε του 2013 αναγεννηθηκε...απιστευτο απορω γιατι δεν το ειχα κανει νωριτερα

και μου ανοιξε η ορεξη και για αναβαθμιση της ram απο 4gb σε 8gb...
να δω που θα βρω μνημη τωρα καταλληλη


τα Dell ειναι πολυ καλοκατασκευασμενα και ποιοτικα
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
οταν συνδεσω μεσω της θηκης τον παλιο δισκο του λαπτοπ στο λαπτοπ παροτι χτυπαει ειδοποιηση πως συνδεθηκε συσκευη κτλ
δεν τον βλεπω στο "Ο υπολογισυης μου"
οταν τον συνδεω στον synology τον βλεπει επισης αλλα εκει μπορω να δω και τα περιεχομενα του


πως ομως τον κανω φορματ απο τον synology??


μου λεει ειναι σε διενεξη με τον sasmung
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
οταν συνδεσω μεσω της θηκης τον παλιο δισκο του λαπτοπ στο λαπτοπ παροτι χτυπαει ειδοποιηση πως συνδεθηκε συσκευη κτλ
δεν τον βλεπω στο "Ο υπολογισυης μου"
οταν τον συνδεω στον synology τον βλεπει επισης αλλα εκει μπορω να δω και τα περιεχομενα του

πως ομως τον κανω φορματ απο τον synology??

μου λεει ειναι σε διενεξη με τον sasmung
Μήπως είχες αντιγράψει με κάποιο εργαλείο αυτόν τον δίσκο στον Samsung;
Εάν κάνεις δεξί κλικ εκεί που λέει "Δίσκος 1" (εκεί που έχεις τον δείκτη του ποντικιού) τί επιλογές έχεις; Αν έχεις επιλογή "Online" ή το Ελληνικό ισοδύναμο, διάλεξέ το.
Αν κάνεις δεξί κλικ πάνω στα επιμέρους partitions (αυτά με τα δεδομένα, δηλαδή αυτό με τα 420GB, και ίσως αυτά με τα 30GB και 14GB) σε αφήνει να τους δώσεις γράμμα δίσκου (πχ D:, E:. F:. κλπ);
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Μήπως είχες αντιγράψει με κάποιο εργαλείο αυτόν τον δίσκο στον Samsung;
Εάν κάνεις δεξί κλικ εκεί που λέει "Δίσκος 1" (εκεί που έχεις τον δείκτη του ποντικιού) τί επιλογές έχεις; Αν έχεις επιλογή "Online" ή το Ελληνικό ισοδύναμο, διάλεξέ το.
Αν κάνεις δεξί κλικ πάνω στα επιμέρους partitions (αυτά με τα δεδομένα, δηλαδή αυτό με τα 420GB, και ίσως αυτά με τα 30GB και 14GB) σε αφήνει να τους δώσεις γράμμα δίσκου (πχ D:, E:. F:. κλπ);
Είναι ο δίσκος που αντικατασταθηκε στο λαπτοπ
Ειναι ο ενας migration στον άλλον

Τωρα εχω συνδέσει τον παλιο hdd στον synology και σβήνω ολα τα δεδομένα του χειροκίνητα
Ελπίζω να δουλέψει
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
Είναι ο δίσκος που αντικατασταθηκε στο λαπτοπ
Ειναι ο ενας migration στον άλλον

Τωρα εχω συνδέσει τον παλιο hdd στον synology και σβήνω ολα τα δεδομένα του χειροκίνητα
Ελπίζω να δουλέψει
Ακόμη και μετά που θα τα σβήσεις μπορεί να σου κάνει το ίδιο. Μπορείς όμως να αλλάξεις και χειροκίνητα την ταυτότητα του δίσκου, ρίξε μια ματιά εδώ:
https://www.maketecheasier.com/fix-disk-signature-collision-error-windows/
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα κι από μένα. Χρόνια Πολλά και να έχετε - έχουμε όλοι Καλή Χρονιά.

Λοιπόν, προχθές ένα PC μου παρουσίασε δυσλειτουργία, αρνούμενο πεισματικά να μπει στα Windows. Κατά την εκκίνηση, ενώ έδειχνε για μερικά δευτερόλεπτα ότι θα ξεκινήσει το λειτουργικό, μετά έπαιρνα μια Μπλε Οθόνη με την θολή και γενική ένδειξη που μου έλεγε ότι το PC δεν μπορούσε να ξεκινήσει για κάποιον μη αναμενόμενο (unexpected) λόγο/σφάλμα. Όποια προσπάθεια κι αν έκανα να το επαναφέρω απέβη μάταιη - προσπάθεια επιδιόρθωσης με μπουτάρισμα από στικάκι με Windows και επιλογή του "Repair My Computer" ή κάποια 'αλλη ανάλογη ενέργεια - όλα απέτυχαν.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι κάτι μπορεί να φταίει με το ίδιο το λειτουργικό, έτσι όπως είχε αρχικά περαστεί στον δίσκο συστήματος (ένας SanDisk Ultra Plus 256 GB) και αποφάσισα να εγκαταλείψω την προσπάθεια επιδιόρθωσης και να ξανακάνω καθαρή εγκατάσταση εξ αρχής, τώρα σε έναν νεότερο SSD, έναν Samsung 860 Evo 250 GB.

Η εγκατάσταση είναι σε εξέλιξη αυτή τη στιγμή που γράφω το μήνυμα και μετά την αποπεράτωσή της, θα αρχίσω να ξαναπερνάω πάλι όσα προγράμματα υπήρχαν στον προηγούμενο δίσκο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι θα συμβεί με την ενεργοποίηση των Windows και του Office 2016, που είχαν εγκατασταθεί στο PC, στον προηγούμενο δίσκο συστήματος.

Ερωτήσεις:

1. Να υποθέσω ότι μετά το πέρας της εγκατάστασης, τα Windows - καταρχήν - θα εμφανιστούν πάλι ενεργοποιημένα;

2. Και αν ναι, τι θα γίνει με το Office, αν προσπαθήσω να το επανεγκαταστήσω με το ίδιο κλειδί; Για την ακρίβεια μάλιστα, επειδή το συγκεκριμένο Office είχε κατέβει συνδεδεμένο με ένα και μοναδικό κλειδί, που όταν εγκαταστάθηκε, ενεργοποιήθηκε αυτόματα μέσω Internet, σκέφτομαι να επαναλάβω την εγκατάσταση πάλι από την ίδια εφαρμογή (όταν κατεβάζεις Office, έχοντας εκ των προτερων κλειδί ενεργοποίησης, το κατεβασμένο αρχείο του Office παίρνει την παρακάτω μορφή, π.χ.: Setup.x86.en-US_ProPlusRetail_KVXHN-XXXX-XXXX-8XXX-XXX2_TX_PR_).

Θα πετύχει ή θα ξαναχρειαστώ κλειδί ενεργοποίησης;

Ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Γίνεται, αλλ' υπό προϋπόθεση.
Αν - όπως λέει το link - η επανεγκατάσταση προϋποθέτει την ύπαρξη λογαριασμού Microsoft και τη σύνδεσή του με το προηγουμένως εγκατασταθέν Office, αυτό στην περίπτωσή μου ισχύει, αφού όταν το ενεργοποίησα, η ενεργοποίηση είχε γίνει σε σύνδεση με τον λογαριασμό μου στη Microsoft.

Απλά ελπίζω να είχα ακολουθήσει τα σωστά βήματα, τότε που είχα κάνει την ενεργοποίηση, ώστε να είχε σωστά πραγματοποιηθεί η σύνδεση του Office με τον λογαριασμό μου. Εν πάση περιπτώσει, θα δοκιμάσω αμέσως μόλις έλθει η ώρα να το εγκαταστήσω, ελπίζοντας ότι όλα θα πάνε καλά.

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την διευκρίνιση και Καλή Χρονιά.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μια απορία ακόμα, σχετιζόμενη εμμέσως με το προ-προηγούμενο post μου.

Τι μπορεί να συμβεί αν κατά λάθος έχει εγκατασταθεί περισσότερη μνήμη RAM πάνω σε μητρική από αυτήν που μπορεί να δεχτεί αυτή, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή;
- Μπορεί να υπάρξει μόνιμη ζημιά (στη μητρική);
- Μπορεί απλά να μην λειτουργεί ή να δυσλειτουργεί το PC; (π.χ. να ξεκινάει, αλλά να παρουσιάζει μετά από λίγο μπλε οθόνη κ.α. παρόμοια);
- Υπάρχει πιθανότητα να πάθουν ζημιά τα DIMMs των μνημών που εγκαταστάθηκαν, είτε των παραπανήσιων είτε όλων;

(Παράδειγμα: Αν σε μια μητρική, που δέχεται μάξιμουμ π.χ. 16GB μνήμης DDR3, κάποιος βάλει πάνω της 32GB κατά λάθος)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
Μια απορία ακόμα, σχετιζόμενη εμμέσως με το προ-προηγούμενο post μου.

Τι μπορεί να συμβεί αν κατά λάθος έχει εγκατασταθεί περισσότερη μνήμη RAM πάνω σε μητρική από αυτήν που μπορεί να δεχτεί αυτή, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή;
- Μπορεί να υπάρξει μόνιμη ζημιά (στη μητρική);
- Μπορεί απλά να μην λειτουργεί ή να δυσλειτουργεί το PC; (π.χ. να ξεκινάει, αλλά να παρουσιάζει μετά από λίγο μπλε οθόνη κ.α. παρόμοια);
- Υπάρχει πιθανότητα να πάθουν ζημιά τα DIMMs των μνημών που εγκαταστάθηκαν, είτε των παραπανήσιων είτε όλων;

(Παράδειγμα: Αν σε μια μητρική, που δέχεται μάξιμουμ π.χ. 16GB μνήμης DDR3, κάποιος βάλει πάνω της 32GB κατά λάθος)
Είτε δεν θα ξεκινήσει, είτε θα βλέπει λιγότερη μνήμη. Αν προκύψει μόνιμη βλάβη, κάτι άλλο πήγε στραβά.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ανοιγω το htpc και επειδή είχε φάει ένα σκάλωμα το hub που μοιράζει δίκτυο σε αυτό και σε 2-3 μηχανήματα του κάνω ένα reset.
Κάτι μου πετάει στην οθόνη για το δίκτυο...πατάω ένα ΟΚ βιαστικά και προχωράω. Κάποια στιγμή ανοίγω τον explorer για να βρω στο δίκτυο το δεύτερο μηχάνημα για να μεταφέρω απο εκεί μια ταινία και τίποτα. Σαν network εμφανίζει μόνο ότι είναι πάνω στο hub και όχι τον δεύτερο υπολογιστή που τρέχει λινουξ και είναι το κατεβαστήρι, αλλά ούτε και το μιντια πλευερ που έχω στην κρεβατοκάμαρα.
Από το δεύτερο ΠιΣι ,το htpc το βλέπω κανονικά αλλά δεν μπορεί να "μπεί" σε αυτό λόγω credentials.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να άλλαξε έτσι ξαφνικά στις ρυθμίσεις δικτύου και έχασα την δυνατότητα να μπαίνψ στο κατεβαστήρι να μεταφέρω τις ταινίες;
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
update: Αν βάλω την \\IP του άλλου μηχανήματος στο start/run.....ανοίγει παράθυρο και βρίσκει κανονικά τους φακέλους που έχω ορίσει ως κοινόχρηστους στο μηχάνημα που τρέχει τα λινουξ......
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.723
update: Αν βάλω την \\IP του άλλου μηχανήματος στο start/run.....ανοίγει παράθυρο και βρίσκει κανονικά τους φακέλους που έχω ορίσει ως κοινόχρηστους στο μηχάνημα που τρέχει τα λινουξ......
Όταν μοιράζεις πόρους με SMB/Windows sharing, μπορείς να τους βλέπεις κατά βούληση και ακαριαία με την IP, όπως έκανες. Αυτό που χρειάζεται περισσότερο χρόνο και εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους είναι να τα βλέπεις είτε με το όνομα του μηχανήματος, πχ \\ONOMA ή να εμφανίζονται αυτόματα μέσα στη λίστα με τους κοινόχρηστους πόρους του τοπικού δικτύου.

Γι' αυτό το πιο αποτελεσματικό είναι να κάνεις [map network drive / add network location / net use] και να προσθέσεις στον client μόνιμα τον δικτυακό πόρο. Θα τον βλέπεις ακόμη κι όταν είναι offline ο server.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Όταν μοιράζεις πόρους με SMB/Windows sharing, μπορείς να τους βλέπεις κατά βούληση και ακαριαία με την IP, όπως έκανες. Αυτό που χρειάζεται περισσότερο χρόνο και εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους είναι να τα βλέπεις είτε με το όνομα του μηχανήματος, πχ \\ONOMA ή να εμφανίζονται αυτόματα μέσα στη λίστα με τους κοινόχρηστους πόρους του τοπικού δικτύου.

Γι' αυτό το πιο αποτελεσματικό είναι να κάνεις [map network drive / add network location / net use] και να προσθέσεις στον client μόνιμα τον δικτυακό πόρο. Θα τον βλέπεις ακόμη κι όταν είναι offline ο server.
:hi::hi:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.249
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top