Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Υπάρχουν και οι Red Pro που έχουν 5 χρόνια εγγύηση, οι απλοί Red έχουν 3

Και στους δικούς μου, απλούς red, λίγο μετά τα 3 χρόνια ο ένας έβγαλε κάτι bad sectors. Data corruption όμως ευτυχώς δεν είχα
τους αντικατεστησες ?
σκεφτομαι και τους seagate ironwolf...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
οκ ευχαριστω

αυτος ειναι 4 tb και ο synology εχει δυο θεσεις για δισκους
σκεφτομαι να αγορασω σημερα εναν 8 tb να να παρω το backupκαι να εχω και επιπλεον 4tb χωρο....

τρεις ερωτησεις, καταρχην μονο 3.5 χρονια αντεξε ο wd red???
τι δισκο να παρω γιατι δεν ειμαι και ευχαριστημενος απο την αξιοποιστια του wd
ξερουμε εαν και ποσα χρονια εγγυηση δινει η wd για τους red, νομιζω 5 ετη? θα με καλυπτε σε μια τετοια περιπτωση?
Το δείγμα του ενός δίσκου δεν είναι αρκετό για να σχηματίσεις εικόνα για την αξιοπιστία του. Πάντως οι απλοί Red θεωρούνται καλοί, αλλά εντελώς εισαγωγικοί δίσκοι για NAS και έχουν έως 3 χρόνια εγγύηση. Οι Pro και άλλοι Enterprise δίσκοι έχουν έως 5. Για σιγουριά, μπορείς να βάλεις τον σειριακό αριθμό του δίσκου στην WD για να ελέγξεις την εγγύηση.

Μπορείς να κοιτάξεις και τους αντίστοιχους Ironwolf κλπ, αλλά εγώ για NAS παίρνω απλά αυτούς που βρίσκω σε προσφορά, με μία σημαντική διαφορά: Για τα δεδομένα που με ενδιαφέρουν έχω οπωσδήποτε και δεύτερο (ή περισσότερους) δίσκο. Π.χ. στην περίπτωσή σου θα έφτιαχνα RAID1 ή Synology Hybrid RAID και με τις δύο θέσεις, ώστε όταν χαλούσε ο ένας δίσκος να μην υπήρχε κίνδυνος απώλειας δεδομένων.

Μία ακόμη χρήσιμη τεχνική είναι να συνδυάζεις διαφορετικούς δίσκους στη συστοιχία, ώστε να ελαττώνονται οι πιθανότητες να χαλάσουν μαζί.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
τους αντικατεστησες ?
σκεφτομαι και τους seagate ironwolf...
Όχι, δεν έχω ακόμα τέτοιο άγχος αφού έχω ένα δίσκο καβάτζα στο NAS, έχω RAID 5, και δε με φοβίζει τόσο πολύ αυτό.

Το καλύτερο πάντως είναι να παίρνεις δίσκους διαφορετικής παρτίδας, μη τύχει και πέσεις σε τζακποτ, όπως γράφει ο @minas. Στην πράξη είναι λίγο δύσκολο καθώς θα πρέπει να αγοράζεις από διαφορετικά καταστήματα και σίγουρα διαφορετικής προέλευσης για να είναι σχεδόν σίγουρο το διαφορετικό της παρτίδας.

Εάν πάντως προέχει η ασφάλεια θα πρέπει να στηθεί ένα RAID στο NAS για να βοηθά σε αυτό έστω και λίγο.
Φυσικά το NAS δεν είναι ασφάλεια, είναι ευκολία. Για ασφάλεια πάμε σε άλλες λύσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Το δείγμα του ενός δίσκου δεν είναι αρκετό για να σχηματίσεις εικόνα για την αξιοπιστία του. Πάντως οι απλοί Red θεωρούνται καλοί, αλλά εντελώς εισαγωγικοί δίσκοι για NAS και έχουν έως 3 χρόνια εγγύηση. Οι Pro και άλλοι Enterprise δίσκοι έχουν έως 5. Για σιγουριά, μπορείς να βάλεις τον σειριακό αριθμό του δίσκου στην WD για να ελέγξεις την εγγύηση.

Μπορείς να κοιτάξεις και τους αντίστοιχους Ironwolf κλπ, αλλά εγώ για NAS παίρνω απλά αυτούς που βρίσκω σε προσφορά, με μία σημαντική διαφορά: Για τα δεδομένα που με ενδιαφέρουν έχω οπωσδήποτε και δεύτερο (ή περισσότερους) δίσκο. Π.χ. στην περίπτωσή σου θα έφτιαχνα RAID1 ή Synology Hybrid RAID και με τις δύο θέσεις, ώστε όταν χαλούσε ο ένας δίσκος να μην υπήρχε κίνδυνος απώλειας δεδομένων.

Μία ακόμη χρήσιμη τεχνική είναι να συνδυάζεις διαφορετικούς δίσκους στη συστοιχία, ώστε να ελαττώνονται οι πιθανότητες να χαλάσουν μαζί.
για να φτιαξω το synology hybrid raid το οποιο ειναι λειτουργια του synology και φανταζομαι πιο ευκολο να το κανω
η αγορα 8tb δευτερου δισκου ετσι ωστε να κανω mirror τον πρωτο και να εχω και εξτρα παραπανω χωρο και σε δευτερο χρονο να παρω αλλον εναν παλι 4tb και να πεταξω τον προβληματικο ειναι λογικη σκεψη?

τα απολυτως σημαντικα αρχεια στον synology αυτη την τη στιγμη ειναι ισως 500mb τα υπολοιπα ταινιες μουσικη φωτο
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Παρακαλώ λύστε μου μία απορία.
Στον synology σε λειτουργία raid 1 οι δίσκοι πρέπει να είναι ακριβώς ίδιοι;
Ίδιας εταιρείας και χωρητικότητας;
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Λοιπόν θέλω firewire controler pci-e για να περάσω κάποιες mini dv κασέτες ,ναι ακόμα γράφω σε αυτό το forma η Sony αρνείται να χαλάσει.
Εως τώρα τις περνούσα σε ένα Toshiba dvd recorder αλλά δεν δίνει πολλές δυνατότητες + ότι δεν μπορώ να τις μεταφέρω στο pc:thumbsdown:.
Στο ebay και στο σκρούτζ βλέπω κάποιες αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.
Εαν κάποιος έχει εμπειρία απο τέτοια pci-e ας με φωτίσει
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εχω μια ερωτηση για NAS . Θελω να αλλαξω ενα χαλασμενο δισκο σε raid 5 .
Οταν γινει αλλαγη του δισκου και ξεκινησει το rebuild θα εχω προσβαση στα αρχεια μεχρι να τελειωσει η διαδικασια?
Ευχαριστω πολυ
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Θεωρητικά ναι, εκτός και εάν το NAS, στη διαδικασία του rebuild, κλείνει όλα τα services για ασφαλεια.
Στο δικό μου, Qnap, λειτουργεί εν ώρα rebuild κανονικά
Αυτο το θεωρητικα τρεμω , δεν με παιρνει να μεινω εκτος προσβασης και το manual δεν αναφερει κατι σχετικο...
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
lenovo ipx4-300d
Χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει για το συγκεκριμένο, θα εικάσω ότι θα συνεχίσουν να είναι διαθέσιμα τα αρχεία σου, αφού αυτή είναι η συμπεριφορά της συντριπτικής πλειονότητας των συσκευών.
Το πιο σημαντικό είναι να εξασφαλίσεις ότι έχεις backup, καθώς η στιγμή του rebuild είναι η πιο επικίνδυνη για να χαλάσει και άλλος δίσκος.
Επίσης μπορείς να το βάλεις να γίνει ώρα που δεν χρησιμοποιείται ιδιαίτερα (πχ βράδυ) το οποίο ούτως ή άλλως προτείνεται όταν κάνεις rebuild.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Εδώ https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo...ce-please-Ix4-300d-rebuild-stuck/td-p/3576362 αναφέρει ότι σε διαδικασία rebuild δεν είχε προσωασ με κανέναν τρόπο, ενώ σε Mail που έλαβε, λίγο παρακάτω στη σελίδα, αναφέρει πως έχει κανονικά πρόσβαση στα αρχεία του...

Υπαρχει στη σελίδα επίσης και link για το support της lenovo, ίσως να έχουν μια σαφέστερη απάντηση εκεί
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εδώ https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo...ce-please-Ix4-300d-rebuild-stuck/td-p/3576362 αναφέρει ότι σε διαδικασία rebuild δεν είχε προσωασ με κανέναν τρόπο, ενώ σε Mail που έλαβε, λίγο παρακάτω στη σελίδα, αναφέρει πως έχει κανονικά πρόσβαση στα αρχεία του...

Υπαρχει στη σελίδα επίσης και link για το support της lenovo, ίσως να έχουν μια σαφέστερη απάντηση εκεί
θα το τζογαρουμε δηλαδη , αυτο καταλαβα!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
θα το τζογαρουμε δηλαδη , αυτο καταλαβα!
Όπως υπέθεσα και επιβεβαιώνεται στο παραπάνω θέμα, η αναμενόμενη συμπεριφορά είναι
Data protection is being reconstructed. Data is available during this operation, however performance may be degraded.
Υπό κανονικές συνθήκες δεν αναμένεται να πέσεις στο loop που περιγράφουν, που δεν ξεκινούσε το rebuild.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Είναι αργό το raid-1 σε file server με xeon και γρήγορο το raid-5 σε NAS; Οκ, εντάξει. Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, τί υπηρεσία προσφέρει το NAS; Τί δουλειά κάνετε μ' αυτό;
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Είναι αργό το raid-1 σε file server με xeon και γρήγορο το raid-5 σε NAS; Οκ, εντάξει. Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, τί υπηρεσία προσφέρει το NAS; Τί δουλειά κάνετε μ' αυτό;
File sharing και το βραδυ γινεται backup σε ενα εξωτερικο δισκο usb
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Αυτό είναι ασαφές. File sharing ταινίες και μουσική στο σπίτι; Έγγραφα στο γραφείο; Σχέδια; Βίντεο; Πόσου όγκου συνολικά; Σε πόσους χρήστες;

Εν πάση περιπτώσει, ένας server με windows 10 ή server είναι μακράν ταχύτερος ενός NAS, και ειδικά σε raid-5, που συνεπάγεται αρκετή δουλειά για τον επεξεργαστή.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top