Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
τα mikrotik έχουν άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης και είναι πραγματικά εργαλεία αν ξέρεις,
αλλά μερικές φορές ένα απλό setup μπορεί να έιναι μπελάς και να χρειαστεί λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ

τα περισσότερα από τα ubiquiti δεν έχουν web interface και τα χειρίζεσαι μέσω controller που τρέχει σε συσκευή ή server αλλά και σε windows, αν δεν ασχολείσαι μπορείς να τρέξεις τον controller μόνο μία φορά για το setup)
είναι γενικά πολύ εύκολα, αλλά πάλι μπορεί να χρειστεί να συνδεθείς μαζί τους με ssh (πχ αλλαγή controller χωρίς να έχεις backup του προηγούμενου) για να κάνεις νέο adoption κλπ

για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί καθόλου ή δεν μπορεί να το ψάχνει στο ίντερνετ για κάποια σαν τα παραπάνω,
θα πρότεινα κάποια πιο consumer λύση (tplink, dlink κλπ) αλλά με λιγότερες δυνατότητες (και πιθανή απευθείας γραμμή με κινέζους :tongue: )
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.599
...κι ότι μπήκα να γράψω ότι βρήκα και κάτι από τη Mikrotik, το SXTsq Lite2. Αυτό που πρότεινε ο @minas φαίνεται πολύ καλό, με κύρια διαφορά την 1Gbps θύρα - αυτό που βρήκα εγώ είναι 100Mbps.
Γιώργο πάρε κάποιο με θύρα 1Gbs. Τα 100Mbps είναι πολύ λίγα πια. Τόσα περνάει η σύνδεση Internet. Έχουν εξελιχθεί τα πράγματα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.481
Γιώργο πάρε κάποιο με θύρα 1Gbs. Τα 100Mbps είναι πολύ λίγα πια. Τόσα περνάει η σύνδεση Internet. Έχουν εξελιχθεί τα πράγματα...
Κώστα, έχεις δίκιο. Τα access points που πήρα πριν 2 χρόνια, "καλά, χρυσά κι άγια", μικρά σε μέγεθος, αλλά έχουν θύρα 100Mpbs και τώρα σκέφτομαι να τα αλλάξω με ένα από αυτά που πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Hp laptop 15-bs150nv ξαφνικά σέρνεται υπερβολικά.
Ανοίγει κανονικά, αλλά με το ζόρι μπαίνει στο bios. Για windows δεν το συζητάμε καν.
Και όταν καταφέρει να μπει στο bios, ακόμα και εκεί με το ζόρι μπορείς να κάνεις αλλαγές.

Nα έχει κρασάρει το bios;
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μπαταρία;
Πάντως όταν κατάφερα να μπω στο bios, ώρα και ημερομηνία ήταν μηδενισμένα.
Τα έφτιαξα (μου εφαγε κανενα 5λεπτο), έκανα restart, αλλά και πάλι αργεί να φορτώσει το bios για να μπει στα windows.
 




Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Το service είναι η τελευταία λύση.
Θεωρείς ότι είναι θέμα hardware;

Για την ιστορία, έκανα recovery το bios πατώντας windows key + V.
Μπαίνει κανονικά στο bios γρήγορα όπως πριν.
Με το ενεργοποιώ το legacy boot για να bootαρει απο τον ssd και κάνω save, restart, πάλι τα ίδια.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.599
Το service είναι η τελευταία λύση.
Ναι, αλλά δεν βοηθάς. Καθόλου. Ούτε μια λεπτομέρεια. Πάλι καλά που έγραψες ποιο μοντέλο είναι. Το γκουγκλάρισα κι ανακάλυψα ότι είναι i3-5005 (ή 4004, κάτι τέτοιο), έχει 4GB ram και μηχανικό δίσκο. Υπ' αυτές τις συνθήκες -αν όντως είναι αυτό το μοντέλο- και τρέχοντας σύγχρονα Windows 10 υποθέτω, δεν σέρνεται υπερβολικά. Αυτό είναι το φυσικό του. Να σέρνεται. Ένα onedrive κι έναν chrome να συγχρονίζεις, φτάνουν για να το γονατίσουν τελείως στην εκκίνηση. Χώρια το σκάψιμο του windows defender και οι ενημερώσεις. Ξέρω 'γώ; Τί, πώς...
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Ναι, αλλά δεν βοηθάς. Καθόλου. Ούτε μια λεπτομέρεια. Πάλι καλά που έγραψες ποιο μοντέλο είναι. Το γκουγκλάρισα κι ανακάλυψα ότι είναι i3-5005 (ή 4004, κάτι τέτοιο), έχει 4GB ram και μηχανικό δίσκο. Υπ' αυτές τις συνθήκες -αν όντως είναι αυτό το μοντέλο- και τρέχοντας σύγχρονα Windows 10 υποθέτω, δεν σέρνεται υπερβολικά. Αυτό είναι το φυσικό του. Να σέρνεται. Ένα onedrive κι έναν chrome να συγχρονίζεις, φτάνουν για να το γονατίσουν τελείως στην εκκίνηση. Χώρια το σκάψιμο του windows defender και οι ενημερώσεις. Ξέρω 'γώ; Τί, πώς...
.....αναφερει ssd στο τελος μαλλον καποιο upgrade εχει γινει . Σηκωνονται καποια στιγμη τ Windows η oxi?
Ερωτηση για @sothoms
 


Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Συγνώμη που δεν ήμουν αναλυτικός.
Το laptop είναι με i3-5005, 4GB ram αλλά έχει τοποθετηθεί ssd εδώ και 3 μήνες.
Έπαιζε μια χαρά και ήταν αρκετά γρήγορος.
Αυτό που συμβαίνει τώρα δεν το έχω ξαναδεί.

Ξαφνικά σέρνεται και κάνει 5 λεπτά για να μπει στο bios setup (F10).
Όταν μπει στο bios, πατάς πχ το δεξί πλήκτρο και ανταποκρίνεται μετά από 10 δευτερα.
Φαντάσου ότι το menu του bios φορτώνει γραμμή γραμμή.
Στα windows 10 δεν μπαίνει καθόλου. Το άφησα 10 λεπτά και απλά έχω μία μαύρη οθόνη (φαίνεται το backlight).

Για να επανέλθει το laptop, πρέπει να κάνω reset το bios.
Τότε το bios λειτουργεί κανονικά. Μπαίνω με F10 και κάνω όλες τις ρυθμίσεις κανονικά.
Κάνω enabled to legacy γιατί αλλιώς δεν διαβάζει τον ssd και save
Κάνει restart και μετά απλά έχω μία μαύρη οθόνη.
Αν προσπαθήσω να μπω στο bios έχω το ίδιο κόλλημα. Αργή ανταπόκριση.

Έκανα πάλι reset στο bios και του έβαλα bootable στικάκι εγκατάστασης με τα windows 10.
Αμέσως το είδε και ξεκίνησα την διαδικασία εγκατάστασης των windows στον ssd.
Όλα έγιναν ταχύτητατα.
Με το που τελείωνει η εγκατάσταση και κάνει restart, πάλι μένει με μαύρη οθόνη και το bios κολλάει.
Θα βάλω σε λίγο κάποιο μηχανικό σκληρό, μήπως φταίει ο σκληρός.
Αλλά προβληματικός σκληρός και να κολλάει το bios;

@eteokritis & TGD
Δεν μπαίνει καν στα windows. Το αναφέρω στο 1ο μήνυμα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.599
Το laptop είναι με i3-5005, 4GB ram αλλά έχει τοποθετηθεί ssd εδώ και 3 μήνες.
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως με τον παλιό δίσκο θα δουλεύει κανονικά, (αν είναι λειτουργικός). Μάλλον υπέκυψε ο ssd. Ή κάποια ηλεκτρική επαφή είναι χαλαρή. Ίσως το πρόβλημα λυθεί σε reseat της μνήμης. Ίσως να φταίει και η ίδια η μνήμη. Ίσως με reseat της μπαταρίας, αν είναι αφαιρετή - που είναι. Ίσως να κάνει throttle ο επεξεργαστής λόγω βουλωμένου ψυγείο. Είναι πολλά τα ενδεχόμενα.

(Σημείωση: Εδώ που τα λέμε δηλαδή, ούτε για service αξίζει. Και έχει και οθόνη με εκείνα τα ελεεινά 1366x768. Αν το δώσεις ένα 120άρι, με άλλα 280 παίρνεις λουλούδι μηχάνημα με 14άρι full HD πάνελ , μοντέρνα, πλακέ, 7ωρη μπαταρία και σίγουρη αναβάθμιση σε windows 11. )
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Συγνώμη που δεν ήμουν αναλυτικός.
Το laptop είναι με i3-5005, 4GB ram αλλά έχει τοποθετηθεί ssd εδώ και 3 μήνες.
Έπαιζε μια χαρά και ήταν αρκετά γρήγορος.
Αυτό που συμβαίνει τώρα δεν το έχω ξαναδεί.

Ξαφνικά σέρνεται και κάνει 5 λεπτά για να μπει στο bios setup (F10).
Όταν μπει στο bios, πατάς πχ το δεξί πλήκτρο και ανταποκρίνεται μετά από 10 δευτερα.
Φαντάσου ότι το menu του bios φορτώνει γραμμή γραμμή.
Στα windows 10 δεν μπαίνει καθόλου. Το άφησα 10 λεπτά και απλά έχω μία μαύρη οθόνη (φαίνεται το backlight).

Για να επανέλθει το laptop, πρέπει να κάνω reset το bios.
Τότε το bios λειτουργεί κανονικά. Μπαίνω με F10 και κάνω όλες τις ρυθμίσεις κανονικά.
Κάνω enabled to legacy γιατί αλλιώς δεν διαβάζει τον ssd και save
Κάνει restart και μετά απλά έχω μία μαύρη οθόνη.
Αν προσπαθήσω να μπω στο bios έχω το ίδιο κόλλημα. Αργή ανταπόκριση.

Έκανα πάλι reset στο bios και του έβαλα bootable στικάκι εγκατάστασης με τα windows 10.
Αμέσως το είδε και ξεκίνησα την διαδικασία εγκατάστασης των windows στον ssd.
Όλα έγιναν ταχύτητατα.
Με το που τελείωνει η εγκατάσταση και κάνει restart, πάλι μένει με μαύρη οθόνη και το bios κολλάει.
Θα βάλω σε λίγο κάποιο μηχανικό σκληρό, μήπως φταίει ο σκληρός.
Αλλά προβληματικός σκληρός και να κολλάει το bios;

@eteokritis & TGD
Δεν μπαίνει καν στα windows. Το αναφέρω στο 1ο μήνυμα
Τους 3 μηνες που δουλευε το λαπτοπ με τον ssd ηταν με win 10 η με Win 7 ?
Υποθετω υπαρχει μια ασυμβατοτητα του hdd controller
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.638
Reaction score
94.588
Αν το δώσεις ένα 120άρι, με άλλα 280 παίρνεις λουλούδι μηχάνημα με 14άρι full HD πάνελ , μοντέρνα, πλακέ, 7ωρη μπαταρία και σίγουρη αναβάθμιση σε windows 11.
Όταν μπορέσεις γράψε πιο εννοείς αν θες.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.599
Δεν είμαι σίγουρος πως θυμάμαι καλά, αλλά πρέπει να είναι αυτό. Το πήρε μια φίλη με δύο voucher ψηφιακής μέριμνας, προ μηνός. Τώρα το βλέπω με αυξημένη τιμή, αλλά υπάρχει και εκδοχή Intel με χαμηλότερη τιμή (και ταχύτερο επεξεργαστή, και υποθέτω με ενσωματωμένο TPM).
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.857
Reaction score
77.454
βγάλε dvdrom
κάνε δοκιμή

βγάλε ssd
κάνε δοκιμή

τσέκαρε τις θύρες usb αν έχει στραβώσει καμιά επαφή και ακουμπά με άλλη


τσεκάρεις ram
αν έχεις 2....κάνεις τράμπα με ένα ντιμάκι κάθε φορά

βγάλε πληκτρολόγιο
κάνε δοκιμή

αν τίποτα από αυτά

αλλάζεις μπαταρία από bios
κάνεις δοκιμή

συνήθως όταν ''χτυπά'' cpu της Intel δεν σου αφήνει να κάνεις καν εγκατάσταση και σε κόβει λες και έχεις χτυπημένο σκληρό
αλλά έχει πολλά επίπεδα σφαλμάτων

οπότε αν όλα αυτά δεν σου δώσουν κάποια αλλαγή...μάλλον πήρες την cpu στο χέρι
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Με windows 10
Θα δοκιμαζα να βαλω Win 7 και εφοσον το προβλημα συνεχιζεται θα εβαζα το δισκο σε ενα αλλον υπολογιστη
να τρεξει διαγνωστικο
Λογω παλαιοτητας του λαπτοπ μπορει να ειναι πολλα Θελει το χρονο του
Δεν εχει συντομη απαντηση το προβλημα σου Εγινε.....off topic !!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.252
Members
37.937
Νεότερο μέλος
loud pleaky
Top