Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)


Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Κι εγώ θεωρώ ότι είναι υπερβολικό για την ηλικία του οπότε θα ψάξω για Microsoft laptop που θα κοστίσει τα μισά και λιγότερο..
Κάντε το κόπο να μου γράψετε το minimum των χαρακτηριστικών που θα πρέπει να έχει ώστε να κάνει αυτά που θέλει και προτείνετε 2-3 εταιρίες, ειδικά ο xfafer που έχει δουλέψει το πρόγραμμα.
Ευχαριστώ!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
@haris1308

Βλέπω ένα κομμάτι που πουλούσε ο eshop.gr, intel t8300 κλπ. Επομένως έχει sata2, οπότε πάρε όποιον sata ssd θέλεις. Η διαφορά στην ταχύτητα θα είναι εμφανής εν συγκρίσει με πριν, αλλ' ως σύνολο θα είναι και πάλι αργός. Πέρασαν 13 χρόνια πια...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
@haris1308

Βλέπω ένα κομμάτι που πουλούσε ο eshop.gr, intel t8300 κλπ. Επομένως έχει sata2, οπότε πάρε όποιον sata ssd θέλεις. Η διαφορά στην ταχύτητα θα είναι εμφανής εν συγκρίσει με πριν, αλλ' ως σύνολο θα είναι και πάλι αργός. Πέρασαν 13 χρόνια πια...
Θενκς ημιθεε!
Έχω στο μυαλό την αγορά νέου, αλλά αυτόν τον θέλω για πολύ basic χρήση. Office, Spotify και λίγο σερφαρισμα.
Σκεφτόμουν λοιπόν αν με έναν μικρό οικονομικό ssd, πχ 256gb, (δε θα χρησιμοποιηθεί για αποθήκευση) και οπωσδήποτε με έξτρα μνήμη, αφού τώρα έχει 2gb, να τον ζωντάνεψε λίγο, ίσα για τα βασικά.
Πιστεύεις ότι με 50-60 ευρώ συνολικά, κάνω κάτι;
Μ' αρέσει που το φλας έπεσε πάνω στο μοντέλο!

Πώς το κατάφερες αυτό; 🙃
Το φλας ρε χαμενε έχει πέσει πάνω στη σειρά.. DV 6700..Το μοντέλο ειναι το DV 6765 και φαίνεται μια χαρά από κάτω...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Μ' αρέσει που το φλας έπεσε πάνω στο μοντέλο!

Πώς το κατάφερες αυτό; 🙃
πάντως εμείς είδαμε το ...product key και τώρα άμα γουστάρουμε θα μπούμε στον υπολογιστή του και θα τα σβήσουμε όλα .... και τις τσόντες! :p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
πάντως εμείς είδαμε το ...product key και τώρα άμα γουστάρουμε θα μπούμε στον υπολογιστή του και θα τα σβήσουμε όλα .... και τις τσόντες! :p
Για πες να μάθω.. Το product key ειναι αυτο που γράφει στο πάνω αυτοκόλλητο; αυτό δεν αφορά το λειτουργικό;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
πάντως εμείς είδαμε το ...product key και τώρα άμα γουστάρουμε θα μπούμε στον υπολογιστή του και θα τα σβήσουμε όλα .... και τις τσόντες! :p
Τις τσόντες γάμ@τες, τα κουπόνια σβήσε του! 🙃
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Το product key ειναι αυτο που γράφει στο πάνω αυτοκόλλητο; αυτό δεν αφορά το λειτουργικό;
ναι κ μαλλον θα είναι άχρηστο γιατι θα αφορούσε παλιότερα windows, όλο και κάποιο update θα έκανες στα 10 (δεν ξέρω, υποθέτω) και τωρα θα έχεις αυτό που η μαμά microsoft ονομάζει ψηφιακή άδεια χρήσης...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τις τσόντες γάμ@τες, τα κουπόνια σβήσε του! 🙃
Έχουν γνώση οι φύλακες μανάρι μου!
ναι κ μαλλον θα είναι άχρηστο γιατι θα αφορούσε παλιότερα windows, όλο και κάποιο update θα έκανες στα 10 (δεν ξέρω, υποθέτω) και τωρα θα έχεις αυτό που η μαμά microsoft ονομάζει ψηφιακή άδεια χρήσης...
Ακριβώς, αυτό αφορά τα Vista που είχε προεγκατεστημενα όταν αγοράστηκε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Κι εγώ θεωρώ ότι είναι υπερβολικό για την ηλικία του οπότε θα ψάξω για Microsoft laptop που θα κοστίσει τα μισά και λιγότερο..
Κάντε το κόπο να μου γράψετε το minimum των χαρακτηριστικών που θα πρέπει να έχει ώστε να κάνει αυτά που θέλει και προτείνετε 2-3 εταιρίες, ειδικά ο xfafer που έχει δουλέψει το πρόγραμμα.
Ευχαριστώ!
Εδώ υπάρχει αναλυτικός οδηγός.


Το βασικό είναι να έχει RAM από 8 GB και πάνω κι έναν midrange επεξεργαστή. Σε όλα αυτά τα DAW προγράμματα οι απαιτήσεις ανεβαίνουν όσο περισσότερα plugins φορτώνεις σε ένα κομμάτι.

Αν χρειαστεί κάρτα ήχου για μικρόφωνο ή κάποιο όργανο, με 100€ είσαι κομπλέ. Το best seller σε αυτήν την κατηγορία:

 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Πιστεύεις ότι με 50-60 ευρώ συνολικά, κάνω κάτι;
Μάλλον ναι, υπό την προϋπόθεση πως είναι κάπως επαρκής και ο επεξεργαστής. Ποιον επεξεργαστή έχει;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Α, εντάξει τότε. Με ένα 60άρι παίρνεις μνήμες 2x2GB DDR2 PC5300 ή 6400, καθώς και έναν 250άρη SSD.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Αναζητώ ένα POE access point για εξωτερικό χώρο (outdoors). Ξέρω ότι τα Ubiquiti είναι αξιόπιστα, αλλά χάθηκα λίγο στις επιλογές/μοντέλα.

Τι προτείνετε (κι από άλλες μάρκες); Για κόστος δεν έχω ιδέα, ας πούμε ένα εύρος €50 - €200. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις (= δεν θα ενώνονται πολλοί χρήστες, maximum 5), οπότε δεν χρειάζομαι κάτι "παντοδύναμο".
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Μια και δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις ρίξε μια ματιά σε αυτά τα δύο εισαγωγικά από Mikrotik, Ubiquiti:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Αναζητώ ένα POE access point για εξωτερικό χώρο (outdoors). Ξέρω ότι τα Ubiquiti είναι αξιόπιστα, αλλά χάθηκα λίγο στις επιλογές/μοντέλα.

Τι προτείνετε (κι από άλλες μάρκες); Για κόστος δεν έχω ιδέα, ας πούμε ένα εύρος €50 - €200. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις (= δεν θα ενώνονται πολλοί χρήστες, maximum 5), οπότε δεν χρειάζομαι κάτι "παντοδύναμο".
Έχω χρησιμοποιήσει διάφορα mikrotik, για εξωτερικό χώρο συνήθως έβαζα αυτό (80-85€):


Τα Ubiquiti, γενικά έχουν πιο "ανθρώπινο" μενού αλλά προτιμώ τα mikrotik, νομίζω πως καλύπτουν και πιο περίεργα σενάρια χρήσης.

(να ένα που τρέχω στο σπίτι σαν cpe και τρέχει και proxy έτσι με συνοπτικές διαδικασίες)
1629015907541.png
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
...κι ότι μπήκα να γράψω ότι βρήκα και κάτι από τη Mikrotik, το SXTsq Lite2. Αυτό που πρότεινε ο @minas φαίνεται πολύ καλό, με κύρια διαφορά την 1Gbps θύρα - αυτό που βρήκα εγώ είναι 100Mbps.

Thanks και στον @wnet, θα μελετήσω όλες τις προτάσεις.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.088
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top