Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
είμαστε πίσω από firewall
και επίσης κάποια προγράμματα θέλουν πρόσβαση σε τοπικό δίσκο
Κοίταξε να δεις, το firewall υπάρχει για να αποκρούει τις απειλές, όχι για να μας εμποδίζει να κάνουμε τη δουλειά μας. Βάλτε cloud client, δηλώστε τον στο firewall, ανοίξτε του και την πόρτα, και όλα εντάξει.

Το mega.nz μπορεί να εστιάσει σε οποιονδήποτε φάκελο, ακόμη και σε ολόκληρο partition. Το δε drivehq μπορεί να αντιστοιχισθεί σε drive letter (στα windows, δεν το έχω δοκιμάσει αλλού). Λίγη προσπάθεια θέλει. Μετά από καναδυό εβδομάδες θα αναρωτιέστε πώς δουλεύατε με στικάκια τόσα χρόνια.

2022-08-28_23-44-32.png
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Κοίταξε να δεις, το firewall υπάρχει για να αποκρούει τις απειλές, όχι για να μας εμποδίζει να κάνουμε τη δουλειά μας. Βάλτε cloud client, δηλώστε τον στο firewall, ανοίξτε του και την πόρτα, και όλα εντάξει.

Το mega.nz μπορεί να εστιάσει σε οποιονδήποτε φάκελο, ακόμη και σε ολόκληρο partition. Το δε drivehq μπορεί να αντιστοιχισθεί σε drive letter (στα windows, δεν το έχω δοκιμάσει αλλού). Λίγη προσπάθεια θέλει. Μετά από καναδυό εβδομάδες θα αναρωτιέστε πώς δουλεύατε με στικάκια τόσα χρόνια.

View attachment 261712
στην περίπτωσή μου το τμήμα ΙΤ είναι πολύ διστακτικό να εγκαταστήσει επιπλέον εφαρμογές, και ειδικά εφαρμογές με τις οποίες μπορούν να φύγουν εύκολα δεδομένα έξω,
ακόμα και για το εντελώς αθώο zotero, έπρεπε να πάρουν έγκριση από τον όμιλο

αλλοιώς έχεις δίκιο, πολλές φορές το cloud είναι πάρα πολύ βολικό

το μόνο που θα επισήμανα είναι ότι πολύς κόσμος έχει ένα cloud όπου συγχρονίζει δεδομένα, χωρίς να έχει ψάξει πολύ τα retention rules κλπ και χωρίς να καταλαβαίνει τη διαφορά από το baclup, με αποτέλεσμα η απώλεια δεδομένων να μην είναι καθόλου σπάνια
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Τι ισχύει με το office ;
Ας πούμε αυτό :
Άδεια Office
Μετά πληρώνω συνδρομή;
Αν είναι για ένα χρόνο ξαναπληρώνω του χρόνου γιατί αλλιώς κλειδώνει ή απλά δεν παίρνει αναβαθμίσεις ;
Ποια άδεια να πάρω ή να κάνω συνδρομή;
Τι ισχύει για τα κλειδιά των 20€ ;
Nα τα πάρω για 4 PC ή να μείνω στο Open office;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Τι ισχύει με το office ;
Ας πούμε αυτό :
Άδεια Office
Μετά πληρώνω συνδρομή;
Αν είναι για ένα χρόνο ξαναπληρώνω του χρόνου γιατί αλλιώς κλειδώνει ή απλά δεν παίρνει αναβαθμίσεις ;
Ποια άδεια να πάρω ή να κάνω συνδρομή;
Τι ισχύει για τα κλειδιά των 20€ ;
Nα τα πάρω για 4 PC ή να μείνω στο Open office;
Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά εδώ. Κάποτε χρειάστηκα άδεια για Win7, πήρα από εκεί με €12 (ή κάτι τέτοιο), αναβάθμισα σε Win10, όλα καλά, κανένα πρόβλημα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Καταρχάς οι τιμές είναι ότι γράφει η Microsoft στο site της. Οτιδήποτε άλλο είναι από Volume licensed προγράμματα και φυσικά παράνομα. Επειδή όμως ποτέ δεν ήταν ενάντια στην πειρατεία δεν τα κυνηγάει. Αν είσαι ιδιώτης τότε προχωρά με τέτοιο φτηνό κλειδί στα xxx€.

Αυτό που έβαλες είναι συνδρομή για ένα χρόνο. Μετά θα κλειδώσει και δε θα έχεις πρόσβαση. Πρέπει να ανανεώσεις είτε το ετήσιο είτε το μηνιαίο.

Αν ΔΕΝ το χρησιμοποιείς τόσο πολύ μην το αγοράσεις. Πλέον όλες οι σουίτες είναι σχεδόν ίδιες για τα βασικά. Ακόμη και οι online. Μόνο αν θες κάτι τέρμα εξειδικευμένο να το κάνεις. Η αν θες το χώρο στο OneDrive και τότε είναι σαν δώρο τα προγράμματα.
 


TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Οτιδήποτε άλλο είναι από Volume licensed προγράμματα και φυσικά παράνομα.
Δεν είναι παράνομα. Προφανώς σε ένα volume licence η μικρομαλακή πουλάει πολλά σε έναν πελάτη, αλλά αν δεν απατώμαι δεν υπάρχει περιορισμός σε έναν πελάτη να μην τα μεταπωλήσει.

Προφανώς μια εταιρία γενικά δεν μπορεί να τα πουλήσει, συνήθως τα κλειδιά αυτά για μεγάλους πελάτες είναι δεσμευμένα στο δίκτυο της εταιρίας. Στο πανεπιστήμιο ας πούμε, κάθε τόσο πρέπει να συνδέεσαι με VPN, αλλιώς το Office στο σπίτι λέει ότι είναι παράνομο.

Αλλά αν έχει κάποιος ένα κατάστημα που συναρμολογεί υπολογιστές και δίνει Office με τους υπολογιστές, χρησιμοποιεί το volume licence και σιγά μην μπλέξει η μικρομαλακή μετά για να ελέγξει αν αυτό συνοδεύει νέο υπολογιστή ή στο πουλάει εσένα να το βάλεις στο παλιό.
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν είναι νόμιμα. Δεν είμαστε OEM αλλά RETAIL πελάτες και πρέπει να έχουμε τέτοια κλειδιά εγκατεστημένα. Στους όρους χρήσης αναφέρεται ρητά κάτι τέτοιο.

Οι ΟΕΜ έχουν όντως άλλα κλειδιά τα οποία βρίσκονται μέσα στο bios. Γι' αυτό όταν αγόραζες παλιά ένα laptop είχες το αυτοκόλλητο. Τα εγκαθιστούσες με το παρεχόμενο CD και ενεργοποιούνταν αυτόματα. Σήμερα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με τις ψηφιακές άδειες καθώς κάνεις login με το mail σου και ενεργοποιούνται αυτόματα.

Απλά η MS δε νοιάζεται καθόλου για την πειρατεία. Βασικά την προωθεί με κάθε τρόπο. Γι' αυτό έχει δώσει τόσα εργαλεία παράκαμψης. Πχ το KMS που μπορείς να δεις - αλλάξεις κλειδιά. Αν ήθελε θα έπαιζε με ψηφιακό πιστοποιητικό και θα τελείωνε εκεί η κουβέντα περί πειρατείας.

Θέλει να τρέχουμε Windows και Office. Από την άλλη τα εταιρικά της προγράμματα τα προστατεύει όσο καλύτερα μπορεί. Έχεις δει πουθενά σπαστήρι για SQL Server ή Visual Studio; Δίνει τις Community εκδόσεις αλλά οι εμπορικές είναι τζιζ με activation servers κτλ.

Το πρώτο πρόγραμμα που αγόρασα ποτέ ήταν το Directory Opus. Ο λόγος ήταν ακριβώς αυτός. Κλείδωνε με ψηφιακό πιστοποιητικό και δεν δούλευε ούτε καν σε minor αναβαθμίσεις. Έπρεπε να κάνεις FORMAT στα Windows για να το αναβαθμίσεις.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μια χαρά μου είναι το OpenOffice για τα λατρεμένα μου excelάκια.
Τα μικρά (γυμνάσιο) κάπου είχανε κολλήσει πέρυσι με αρχεία word που δεν άνοιγαν σωστά στο open. Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά θυμάμαι ότι είπα να δω αν αξίζει να πάρω το office από την νέα χρονιά να μην με πρήζουν.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Η καλύτερη λύση χωρίς εγκαταστάσεις και αναβαθμίσεις είναι το Google Workspace. Καλύπτει όλες τις ανάγκες, κάνει αυτόματα save στο Google Drive και το έχουμε σε όποιον υπολογιστή κάνουμε login. Το χρησιμοποιώ από την αρχή της κυκλοφορίας του και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Η free έκδοση για προσωπική χρήση έχει όλα όσα χρειάζονται. Υποστηρίζει τις περισσότερες μορφές αρχείων. Π.χ.

Screenshot 2022-09-02 112851.png


 

D

Deleted member 35

Guest
Φέρτε παπά για εξορκισμό. Δεν πάμε καλά. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα γράψει πως "έχασα" το δίσκο.

Σήμερα Κυριακή αποφάσισα να μπω στο Linux, να κάνω μια αναβάθμιση και να δω από εκεί τι παίζει. Αφού κόλλησε για λίγη ώρα η εκκίνηση δεν έβλεπε καν το δίσκο παραπονούμενο για το Superblock. Δε γ@μιέται και το άφησα ως έχει. Επανεκκίνηση στα Windows και μήνυμα από το defender ότι είναι απενεργοποιημένη η προστασία μνήμης.

Λέω μπας και έγινε καμία πίπα με το UEFI και άλλαξαν τίποτα ρυθμίσεις. Επανεκκίνηση και BSOD στο ACPI.SYS. Άρχισα τα καντήλια καθώς ΔΕΝ δικαιολογείται κάτι τέτοιο. Είπα να ανοίξω το κουτί και να αποσυνδέσω το χαλασμένο δίσκο μπας και υπάρχει εκεί το θέμα. Επειδή όμως ΔΕ θυμάμαι ποιος δίσκος είναι, αποσύνδεσα ένα στην τύχη και μπουτάρισα. Είχα αποσυνδέσει τον "καλό" δίσκο και το σύστημα μετά τη νέα BSOD φόρτωσε και διάβασε ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΔΙΣΚΟ. :headbang:

Νέα επανεκκίνηση με ΟΛΟΥΣ τους δίσκους επάνω και πάλι φόρτωμα σε δευτερόλεπτα όπως παλιά. Ο χαλασμένος δίσκος με σφάλμα στο SMART αλλά τουλάχιστον δουλεύει.

Το πρόβλημα όμως παραμένει στην προστασία μνήμης. Θα τραβήξω τα δεδομένα και τις επόμενες μέρες θα αλλάξω καλώδια μπας και φταίει κανένα SATA.
 



Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Καλημέρα.
Εδώ και 5 μέρες όταν bootαρει το pc και μπεί κανονικά στα windows 11, μου εμφανίζει ότι δεν υπάρχει δίκτυο (ξέρετε την γνωστή υδρόγειο) με την σήμανση identifying network και μετά από 20 δευτερόλεπτα μου γίνεται connected.
Έχει γίνει πριν 3 μήνες format στο pc και δεν είχα κανένα πρόβλημα και από τις 31/8 το παρατήρησα.
Έκανα system restore, αλλα μετά από 5 λεπτά μου βγάζει error ότι δεν μπορεί να γίνει και να απενεργοποιήσω το antivirus. Απενεργοποιησα το Windows Security αλλά πάλι τα ίδια.
Το πρόβλημα παραμένει.
Εσβησα τους drivers (Atheros mobo gigabit lan), τους πέρασα ξανά, πάλι τα ίδια.
Να πω όμως ότι όταν τους αφαίρεσα ναι μεν εμφάνιζε θαυμαστικό στο devices ότι οι drivers missing or corrupted, αλλά δεν μου έβγαζε unknown device την κάρτα. Μου την εμφάνιζε κανονικά με το όνομα της. Atheros κλπ κλπ.
Επίσης όταν κάνω disable και μετά enable την κάρτα, πάλι θέλει γύρω στα 20 δευτερόλεπτα για να γίνει connected.
Οπότε κάποιο conflict με τους drivers θεωρώ ότι τρέχει και κολλάει μέχρι να την αναγνωρίσει σωστά.
Τι άλλο μπορώ να κάνω για να γλυτώσω το format;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Όσο σου βγάζει identifying network και έχει την υδρόγειο, έχεις ελέγξει εάν δουλεύει το δίκτυο ή όχι;
Οι drivers που πέρασες είναι αυτοί που βρήκαν αυτόματα τα windows ή κατέβασες από τη σελίδα της εταιρείας;
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Δεν δουλευει το δίκτυο γενικά.
Αυτόματα δεν μου βρίσκει τίποτα. Ίσως επειδή εμφάνιζε το όνομα της κάρτας;
15 λετπά έκανα συνέχεια update (Έβαλα ένα usb wifi stick για να έχω internet) και δεν έβρισκε τίποτα, οπότε πέρασα αυτούς που δίνει στο site της mobo gigabyte. Της microsoft που είχε πριν αν θυμάμαι καλά ήταν μία version πίσω.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να σβήσω εντελώς τους drivers ετσι ώστε να την εμφανίζει ως unkown device;
Μόνο έτσι πιστεύω θα λυθεί το πρόβλημα.
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Εδώ και 5 μέρες όταν bootαρει το pc και μπεί κανονικά στα windows 11, μου εμφανίζει ότι δεν υπάρχει δίκτυο (ξέρετε την γνωστή υδρόγειο) με την σήμανση identifying network και μετά από 20 δευτερόλεπτα μου γίνεται connected.
Κάπου τόσο κάνει το δικό μου για να συνδεθεί κάθε φορά που το ξεκινώ (Windows 10). Γιατί είναι πρόβλημα;
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Γιατί κι εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια, ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα.
Με το που bootαρε το pc, είχε άμεσα δίκτυο.
Σε κανένα pc δεν το έχω δει.
Μάλλον και το δικό σου πρόβλημα έχει απλά δεν σε ενοχλεί :drinks:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top