Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
27.279
Reaction score
25.297
Και γω με 7άρια είμαι , παίρνουν κατά καιρούς κάποιες ενημερώσεις security.
Πήραν πριν μιά βδομάδα νομίζω. Βαρι΄΄εμαι να ψάξω τώρα.
Security Intelligence Update for Microsoft Security Essentials - KB2310138 (Version 1.375.1710.0)

Installation date: ‎08/‎10/‎2022 11:14

Installation status: Successful

Update type: Recommended

Install this update to revise the files that are used to detect viruses, spyware, and other potentially unwanted software. Once you have installed this item, it cannot be removed.

More information:

Help and Support:
Τελικά κάνουν αρκετά συχνά updates.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Και γω με 7άρια είμαι , παίρνουν κατά καιρούς κάποιες ενημερώσεις security.
Για σένα που είσαι γνωστός και καταξιωμένος ...ρακοσυλλέκτης....τα 7 είναι σαν να έχεις ότι τελευταίο έχει βγάλει η μικρομαλακή! απ' το εργαστήριο ακόμη!!!
Καλά είσαι, σε βρίσκω σύγχρονο ! :p
 


Μηνύματα
979
Reaction score
2.121
Τα 7 θα πεθάνουν όταν θα σταματήσουν να τα υποστηρίζουν οι 3 γνωστότεροι browsers. Όπως έγινε με τα XP
 


Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Το PC στο γραφείο έχει Windows 10. Στην επιλογή γλώσσας έχω Αγγλικό και Ελληνικό πληκτρολόγιο, αλλά και ένα ακόμα που το λέει ως QAA-Ltn. Έχω πάει στις ρυθμίσεις "Language preferences" και στις γλώσσες αναφέρει μόνο 2, τις English και Greek.
Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν αλλάζω γλώσσα με το πληκτρολόγιο πατώντας Alt+Shift, αντί να κάνει cycle ανάμεσα στις 2 που θέλω, κάνει στις 3. Αυτό μου δημιουργεί εκνευρισμό. Λύνεται ή να το σπάσω;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Το PC στο γραφείο έχει Windows 10. Στην επιλογή γλώσσας έχω Αγγλικό και Ελληνικό πληκτρολόγιο, αλλά και ένα ακόμα που το λέει ως QAA-Ltn. Έχω πάει στις ρυθμίσεις "Language preferences" και στις γλώσσες αναφέρει μόνο 2, τις English και Greek.
Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν αλλάζω γλώσσα με το πληκτρολόγιο πατώντας Alt+Shift, αντί να κάνει cycle ανάμεσα στις 2 που θέλω, κάνει στις 3. Αυτό μου δημιουργεί εκνευρισμό. Λύνεται ή να το σπάσω;
Μην το σπάσεις ;)
Ξεκίνα από πάνω, εάν βαριέσαι πήγαινε απευθείας στο powershell:
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.585
Κλικ στο σημειο που αναφερει τις γλωσσες στην γραμμη δεξια,κατω κατω Προτιμήσεις γλώσσας, εκει εχει τα παντα σε οτι εχει να κανει με τις γλώσσες και τις ρυθμίσεις τους,προσθετεις αφαιρεις κ.λ.π
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Το PC στο γραφείο έχει Windows 10. Στην επιλογή γλώσσας έχω Αγγλικό και Ελληνικό πληκτρολόγιο, αλλά και ένα ακόμα που το λέει ως QAA-Ltn. Έχω πάει στις ρυθμίσεις "Language preferences" και στις γλώσσες αναφέρει μόνο 2, τις English και Greek.
Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν αλλάζω γλώσσα με το πληκτρολόγιο πατώντας Alt+Shift, αντί να κάνει cycle ανάμεσα στις 2 που θέλω, κάνει στις 3. Αυτό μου δημιουργεί εκνευρισμό. Λύνεται ή να το σπάσω;
Ό,τι είπε ο @minas πιο πάνω κι επίσης ρίξε μια ματιά εδώ.
 

TGD

Μηνύματα
7.220
Reaction score
7.250
Οι γλώσσες ρυθμίζονται και στις γλώσσες και στο πληκτρολόγιο. Μπορείς να έχεις περισσότερα πληκτρολόγια από γλώσσες.
Μια συμβουλή. Στα πληκτρολόγια θα βρείτε ένα US MULTILINGUAL. Είναι αγγλικό πληκτρολόγιο με δυνατότητα να βάζετε τόνους σε γαλλικά, γερμανικά, κλπ, χωρίς να χρειαστεί το πληκτρολόγιο κάθε γλώσσας.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Επαναφέρω μία παλαιότερη απορία, με την ελπίδα αυτή τη φορά να απαντηθεί.

Λοιπόν το πρόβλημα είναι αυτό:

Δεδομένα:

Το router δίνει διευθύνσεις στις συσκευές που είναι ενωμένες πάνω του από το εύρος 192.168.Χ.Χ. Πάνω στο router είναι συνδεδεμένο ένα wireless access point της Mikrotik το οποίο δίνει διευθύνσεις στις συσκευές που είναι ενωμένες πάνω του από το εύρος 192.168.XX.X.

Πρόβλημα:

Ένα tablet με φορτωμένη την εφαρμογή BubbleUPnP, παίρνει internet από το Mikrotik. Η εφαρμογή δεν "βλέπει" συσκευή η οποία παίρνει internet από το router. Επιπλέον παράδειγμα: Laptop με ενεργό το Linn Kazoo. Η εφαρμογή "βλέπει" την επίμαχη συσκευή όταν το laptop είναι συνδεδεμένο στο οικιακό δίκτυο με καλώδιο. Όταν το laptop συνδέεται ασύρματα με το Mikrotik, η εφαρμογή δεν "βλέπει" την επίμαχη συσκευή.

Απορία: Μπορώ να ορίσω στο Mikrotik να δίνει διευθύνσεις από το ίδιο εύρος με το router; Εάν ναι, τότε θεωρώ ότι όταν μια συσκευή (table/laptop του παραδείγματος) συνδέεται ασύρματα με το Mikrotik, τότε οι εφαρμογές (του παραδείγματος) θα "βλέπουν" την επίμαχη συσκευή, σωστά;
Κάποιες απαντήσεις που έλαβα ήταν αυτές:
Να μη δίνει καθόλου διευθύνσεις το mikrotik, μόνο το router. Κλείσε το DHCP, μπορεί να χρειαστεί να το βάλεις και σε λειτουργία Brigde... ανάλογα πως το έχεις συνδέσει.
Όχι. Δοκίμασε να βάλεις το mAP σε mode PTP bridge AP.
Οπότε, αυτό που θέλω, ουσιαστικά, είναι το Mikrotik mAP Lite να λειτουργεί ως "αναμεταδότης" δικτύου - να λειτουργεί "διάφανα" χωρίς να δίνει αυτό ΙΡs στις συσκευές. Κοινώς, όλες οι ασύρματες συσκευές να παίρνουν ΙΡ από το router μέσω του Mikrotik. Τα modes λειτουργίας που υποστηρίζει το mAP Lite είναι τα εξής (από εδώ):

"Depending on the router model, different Quickset modes might be available from the Quickset dropdown menu:

  • CAP: Controlled Access Point, an AP device, that will be managed by a centralised CAPsMAN server. Only use if you have already set up a CAPsMAN server.
  • CPE: Client device, which will connect to an Access Point (AP) device. Provides option to scan for AP devices in your area.
  • HomeAP: The default Access Point config page for most home users. Provides less options and simplified terminology.
  • HomeAP dual: Dual band devices (2GHz/5GHz). The default Access Point config page for most home users. Provides less options and simplified terminology.
  • Home Mesh: Made for making bigger WiFi networks. Enables the CAPsMAN server in the router and places the local WiFi interfaces under CAPsMAN control. Just boot other MikroTik WiFi APs with the reset button pressed, and they will join this HomeMesh network (see their Quick guide for details)
  • PTP Bridge AP: When you need to transparently interconnect two remote locations together in the same network, set one device to this mode, and the other device to the next (PTP Bridge CPE) mode.
  • PTP Bridge CPE: When you need to transparently interconnect two remote locations together in the same network, set one device to this mode, and the other device to the previous (PTP Bridge AP) mode.
  • WISP AP: Similar to the HomeAP mode, but provides more advanced options and uses industry standard terminology, like SSID and WPA."
Εάν το βάλω στο CPE, θα γίνει αυτό που θέλω;
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Home AP με ή χωρις dual. Dhcp στο mikrotik κλειστο. Διευθυνση να παιρνει αυτιματα απο dhcp ή να δωσεις εσυ συγκεκριμενη που να ειναι μεσα στο subnet σου, αλλα εξω απο το dhcp του router
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Το ευρος των ip που αναφερεις για τις δυο συσκευες ρουτερ και μικροτικ ειναι το ιδιο ? Δηλαδη 192.168.88.xxx?
Εφοσον οι δυο συσκευες ειναι στο ιδιο ευρος πχ 192.168.88.xxx κσποια συσκευη θα πρεπει να ελεγχει τους dhcp clients και να εχει ενεργοποιημενο το dhcp server . Ανοιγεις του ρουτερ και κλεινεις του mikrotik
Συνδεεις μια συσκευη κ βλεπεις ποια ip εχει παρει Αν δεν εχει παρει την βαζεις χειροκινητα και ξαναβλεπεις
Κανονικα θα πρεπει η συσκευη που θα συνδεσεις στο mikrotik ο dhcp server του ρουτερ ν την δει κ να δωσει ip
Το CPE καταλαβαινω οτι το mikrotic γινεται μια ´´χαζη ´. συσκευη οπου μετα το συνδεεις σε ενα access point
Δεν νομιζω ν κανει δουλεια αυτο
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Home AP με ή χωρις dual. Dhcp στο mikrotik κλειστο. Διευθυνση να παιρνει αυτιματα απο dhcp ή να δωσεις εσυ συγκεκριμενη που να ειναι μεσα στο subnet σου, αλλα εξω απο το dhcp του router
Στο Home AP το έχω τώρα (δεν έχει Dual). Το DHCP μου πρότειναν να το κλείσω και την προηγούμενη φορά που ρώτησα:
Κλείσε το DHCP
και το αποτέλεσμα ήταν αυτό:
Κ@ριόληδες με καταστρέψετε... Έκλεισα το DHCP του Mikrotik και τώρα δεν δίνει διευθύνσεις πουθενά... :biggrin:
Είδα κι έπαθα να επαναφέρω τη λειτουργία του mAP Lite.

Το ευρος των ip που αναφερεις για τις δυο συσκευες ρουτερ και μικροτικ ειναι το ιδιο ? Δηλαδη 192.168.88.xxx?
Όχι, δεν είναι στο ίδιο εύρος. Τo router δίνει διευθύνσεις από το 192.168.0.ΧΧΧ. Το Mikrotik έχει static IP από το router, στο εύρος 192.168.0.XXX. Το Mikrotik δίνει IPs από το εύρος 192.168.88.ΧΧΧ, έχοντας ενεργό το DHCP του.

Ουσιαστικά, αυτό που θέλω είναι το Mikrotik να λειτουργεί ως "see through", δηλαδή, να μοιράζει internet όχι δίκτυο. Δεν θέλω συσκευές που συνδέονται σε αυτό να παίρνουν IPs από αυτό, αλλά από το router.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Στο Home AP το έχω τώρα (δεν έχει Dual). Το DHCP μου πρότειναν να το κλείσω και την προηγούμενη φορά που ρώτησα:

και το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

Είδα κι έπαθα να επαναφέρω τη λειτουργία του mAP Lite.


Όχι, δεν είναι στο ίδιο εύρος. Τo router δίνει διευθύνσεις από το 192.168.0.ΧΧΧ. Το Mikrotik έχει static IP από το router, στο εύρος 192.168.0.XXX. Το Mikrotik δίνει IPs από το εύρος 192.168.88.ΧΧΧ, έχοντας ενεργό το DHCP του.

Ουσιαστικά, αυτό που θέλω είναι το Mikrotik να λειτουργεί ως "see through", δηλαδή, να μοιράζει internet όχι δίκτυο. Δεν θέλω συσκευές που συνδέονται σε αυτό να παίρνουν IPs από αυτό, αλλά από το router.
Αρα δεν το χρησιμοποιεις σαν access point αλλα σαν δευτερο router, οποτε δεν εχεις προσβαση απο τα σταθερα στα ασύρματα. Αναποδα πιθανοτατα εχεις (αν δεν ειναι πολυ αυστηρο το firewall)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Αρα δεν το χρησιμοποιεις σαν access point αλλα σαν δευτερο router, οποτε δεν εχεις προσβαση απο τα σταθερα στα ασύρματα.
Ναι, σωστά. Οπότε, πώς ανατρέπω τη χρήση του Mikrotik ως δεύτερο router;
Αναποδα πιθανοτατα εχεις (αν δεν ειναι πολυ αυστηρο το firewall)
Ναι, από ασύρματη συσκευή (π.χ. κινητό) έχω πρόσβαση στο NAS (cable).
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Στο Home AP το έχω τώρα (δεν έχει Dual). Το DHCP μου πρότειναν να το κλείσω και την προηγούμενη φορά που ρώτησα:

και το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

Είδα κι έπαθα να επαναφέρω τη λειτουργία του mAP Lite.


Όχι, δεν είναι στο ίδιο εύρος. Τo router δίνει διευθύνσεις από το 192.168.0.ΧΧΧ. Το Mikrotik έχει static IP από το router, στο εύρος 192.168.0.XXX. Το Mikrotik δίνει IPs από το εύρος 192.168.88.ΧΧΧ, έχοντας ενεργό το DHCP του.

Ουσιαστικά, αυτό που θέλω είναι το Mikrotik να λειτουργεί ως "see through", δηλαδή, να μοιράζει internet όχι δίκτυο. Δεν θέλω συσκευές που συνδέονται σε αυτό να παίρνουν IPs από αυτό, αλλά από το router.
Με τις επιπροσθετες πληροφοριες που εδωσες ολα δειχνουν σωστα Το Mikrotik εχει την 192.168.0.1 ως gateway ?
Εχεις ορισει καποια dns στο Mikrotik ?
Το mode που προτεινε ο Coyias το δοκιμασες ?
 


Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Προσωπικα θα εβαζα το mikrotik στο ιδιο ευρος με το ρουτερ και θα δοκιμαζα αν δουλευει ετσι .
Αν δουλευει τοτε λογικα χρειαζεται καποιο αλλο mode ( βλεπε Coyias ), ρυθμιση ωστε να κανει το routing που θελεις
Ειναι λιγο περιεργο το mikrotik το χρειαζεσαι οπωσδηποτε ?
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.288
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top