Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Και ένα παλιό router που δεν χρησιμοποιείς μπορείς να βάλεις. Συνδέεις το utp που έρχεται σε μια υποδοχή του router και στις άλλες δύο τα NAS. Στη χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να απενεργοποιήσεις απο το router τον DHCP server, να το βάλεις σε relay και να ορίσεις σαν DHCP Host το κεντρικό σου router ( αυτό που δίνει τις ip στο δίκτυο δηλαδή ). Αλλά με ένα switch όπως προτάθηκε, δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα παραπάνω απο το να το αγοράσεις, να συνδέσεις τα καλώδια και τέλος.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Ασχολούμαι με τους υπολογιστές σχεδόν 40 χρόνια, αυτό που μου συμβαίνει τις τελευταίες μέρες είναι ίσως το πιο κουφό που μου έχει συμβεί ποτέ.

Πριν καμιά 10ρια μέρες εμφανίστηκε στην οθόνη του laptop μου ένα "καμένο" pixel στο κάτω δεξιά μέρος. Ετσά:

1702411275179.png


"Φτου ρε γαμώτο" λέω, μου τη σπάνε τα καμένα pixels κλπ. κλπ.

Κάνα δυο μέρες αργότερα το "ίδιο" καμένο pixel εμφανίζεται... στο desktop PC μου! Καμία σχέση οι δύο υπολογιστές μεταξύ τους. Αλλά το pixel πάλι λευκό, περίπου στο ίδιο σημείο! Κοίτα σύμπτωση λέω, την έχω αυτή την οθόνη 10 χρόνια και εμφάνισε καμένο pixel 2 μέρες μετά το laptop στο ίδιο σημείο!

Περνάνε λίγες μέρες και το χαλασμένο pixel στο PC... εξαφανίζεται! Ώπα λέω, τι έγινε εδώ. Μου μπαίνουν υποψίες και με κάποια πειράματα αντιλαμβάνομαι πως το εν λόγω pixel, μόνο καμένο δεν είναι. Όχι μόνο στο PC, αλλά και στο laptop.

Αφενός, μπορείς να το πάρεις screenshot, όπως βλέπετε παραπάνω.
Αφετέρου, εμφανίζεται και εξαφανίζεται. Π.χ. στο laptop αν αλλάξω κάτι στα display settings (να αλλάξω ας πούμε το scaling στο 100% και να το επαναφέρω μετά στο 125 που το έχω κανονικά), εξαφανίζεται! Και μετά από κάποιες μέρες μπορεί να εμφανιστεί ξανά.

Τι σκ@τ@ συμβαίνει; Έχει κανείς καμια ιδέα; Ούτε αν ήταν σε έναν υπολογιστή θα ήταν πολύ φυσιολογική συμπεριφορά, αλλά σε δύο ταυτόχρονα; Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το ίδιο; Λέω μήπως είναι π.χ. κάνα πρόβλημα σε drivers που εμφανίστηκε με κάποιο τελευταίο update. Δεν θυμάμαι και τι GPU έχω στο PC, στο laptop είναι AMD Ryzen APU.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.755
Reaction score
83.586
Ασχολούμαι με τους υπολογιστές σχεδόν 40 χρόνια, αυτό που μου συμβαίνει τις τελευταίες μέρες είναι ίσως το πιο κουφό που μου έχει συμβεί ποτέ.

Πριν καμιά 10ρια μέρες εμφανίστηκε στην οθόνη του laptop μου ένα "καμένο" pixel στο κάτω δεξιά μέρος. Ετσά:

View attachment 315354

"Φτου ρε γαμώτο" λέω, μου τη σπάνε τα καμένα pixels κλπ. κλπ.

Κάνα δυο μέρες αργότερα το "ίδιο" καμένο pixel εμφανίζεται... στο desktop PC μου! Καμία σχέση οι δύο υπολογιστές μεταξύ τους. Αλλά το pixel πάλι λευκό, περίπου στο ίδιο σημείο! Κοίτα σύμπτωση λέω, την έχω αυτή την οθόνη 10 χρόνια και εμφάνισε καμένο pixel 2 μέρες μετά το laptop στο ίδιο σημείο!

Περνάνε λίγες μέρες και το χαλασμένο pixel στο PC... εξαφανίζεται! Ώπα λέω, τι έγινε εδώ. Μου μπαίνουν υποψίες και με κάποια πειράματα αντιλαμβάνομαι πως το εν λόγω pixel, μόνο καμένο δεν είναι. Όχι μόνο στο PC, αλλά και στο laptop.

Αφενός, μπορείς να το πάρεις screenshot, όπως βλέπετε παραπάνω.
Αφετέρου, εμφανίζεται και εξαφανίζεται. Π.χ. στο laptop αν αλλάξω κάτι στα display settings (να αλλάξω ας πούμε το scaling στο 100% και να το επαναφέρω μετά στο 125 που το έχω κανονικά), εξαφανίζεται! Και μετά από κάποιες μέρες μπορεί να εμφανιστεί ξανά.

Τι σκ@τ@ συμβαίνει; Έχει κανείς καμια ιδέα; Ούτε αν ήταν σε έναν υπολογιστή θα ήταν πολύ φυσιολογική συμπεριφορά, αλλά σε δύο ταυτόχρονα; Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το ίδιο; Λέω μήπως είναι π.χ. κάνα πρόβλημα σε drivers που εμφανίστηκε με κάποιο τελευταίο update. Δεν θυμάμαι και τι GPU έχω στο PC, στο laptop είναι AMD Ryzen APU.

Μου θύμισες το bug του Steam που εμφάνιζε fake καμένα pixels.


Μήπως λοιπόν είναι bug κάποιας εφαρμογής που έχεις και στα δύο; Δοκίμασες σε safe mode;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μήπως λοιπόν είναι bug κάποιας εφαρμογής που έχεις και στα δύο; Δοκίμασες σε safe mode;
Δεν το εμφανίζει όμως "μέσα" σε κάποια εφαρμογή, το δείχνει ό,τι κι αν έχω ανοιχτό στην οθόνη. Θα μου πεις θα μπορούσε κάτι να το προκαλεί κι ας μην είναι ανοιγμένο εκείνη την ώρα. Αλλά πως να το δοκιμάσω όταν δεν το δείχνει πάντα; Τώρα δηλαδή δεν μου το δείχνει επειδή έκανα αυτό με το scaling που είπα παραπάνω.

Άρα και από safe mode να μπω και να μην το δείχνει, δεν λέει και πολλά.

Είναι καλή σκέψη όμως αυτό που λες, να είναι κάτι που έχω και στους δύο υπολογιστές. Κάποιο spyware της NSA σκέφτηκα εγώ 🤣
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.755
Reaction score
83.586
Δεν το εμφανίζει όμως "μέσα" σε κάποια εφαρμογή, το δείχνει ό,τι κι αν έχω ανοιχτό στην οθόνη. Θα μου πεις θα μπορούσε κάτι να το προκαλεί κι ας μην είναι ανοιγμένο εκείνη την ώρα. Αλλά πως να το δοκιμάσω όταν δεν το δείχνει πάντα; Τώρα δηλαδή δεν μου το δείχνει επειδή έκανα αυτό με το scaling που είπα παραπάνω.
Μπορεί να είναι ένα παράθυρο 1x1 που λόγω προβληματικής εφαρμογής μένει μπροστά απ΄ όλα.
Εδώ το εξηγεί καλύτερα:

video - Fake broken pixel on Windows 10 - Super User
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Χρονια πολλα σε ολους ! Ερωτησουλα που αφορα ελληνικους υποτιτλους
Η αδελφη της γυναικας μου εχει πολλες ταινιες με υποτιτλους σε format Ansi και utf 8
Αυτες επαιζαν σε ενα αρχαιο media player / αποκωδικοποιητη που προσφατα μας αφησε !
Πηραμε ενα αποκωδικοποιητη αλλα διαβαζει μονο utf-8
Τωρα αναζητω μια λυση ειτε ενα εργαλειο να μετατρεψει τα δεκαδες αρχεια σε utf-8 (δεν βρηκα κατι εως τωρα ) ειτε ενα media player που παιζει ansi subs Κατεβαζει ταινιες αλλα δε προκειται να ανοιξει υπολογιστη να κανει μετατροπη ....οποτε το αποφευγω να της το πω προς το παρον ! :)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Χρονια πολλα σε ολους ! Ερωτησουλα που αφορα ελληνικους υποτιτλους
Η αδελφη της γυναικας μου εχει πολλες ταινιες με υποτιτλους σε format Ansi και utf 8
Αυτες επαιζαν σε ενα αρχαιο media player / αποκωδικοποιητη που προσφατα μας αφησε !
Πηραμε ενα αποκωδικοποιητη αλλα διαβαζει μονο utf-8
Τωρα αναζητω μια λυση ειτε ενα εργαλειο να μετατρεψει τα δεκαδες αρχεια σε utf-8 (δεν βρηκα κατι εως τωρα ) ειτε ενα media player που παιζει ansi subs Κατεβαζει ταινιες αλλα δε προκειται να ανοιξει υπολογιστη να κανει μετατροπη ....οποτε το αποφευγω να της το πω προς το παρον ! :)
Μια λύση είναι notepad++ convert σε utf8, και ενσωμάτωση στο αρχείο με το mkvToolNix
 


Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Μια λύση είναι notepad++ convert σε utf8, και ενσωμάτωση στο αρχείο με το mkvToolNix
Ειναι πολλες οι ταινιες , αν υπαρχει τροπος να γινει convert μια και εξω δεν χρειαζομαι κατι αλλο αλλα καταλαβινω χρειαζεται μια μια ανοιγμα - μετατροπη - κλεισιμο
Θα το δοκιμασω !
 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.002
Το CrystalDiskInfo μου δείχνει την κατάσταση των HDD/SSD που είναι συνδεδεμένα στο PC.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τους HDD του NAS?
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
όλα τα NAS έχουν SMART tests και μάλιστα πρέπει να τρέχουν περιοδικά και σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά να σου στέλνουν μέιλ αυτόματα
δεν ξέρω τι ακριβώς δείχνει το CrystalDiskInfo
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Σχεδόν όλα τα NAS τρέχουν προσαρμοσμένο linux. Το disks είναι το πλέον διαδεδομένο, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να εγκατασταθεί και να τρέχει σωστά - για τεχνικούς λόγους. Ό,τι πει ο κατασκευαστής.
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Καλημερα.
Αγορασα ενα laptop και επειδη θα το κρατηαω για τουλαχιστον 3 χρονια, το αναβαθμιζω οσο μπορω για να μην του κανω τιποτα μελλοντικα.

Τα χαρακτηριστικα του
Intel® Core™ i7-13700HX, 32GB DDR5 RAM, PCIe NVMe M.2 SSD 1TB, NVIDIA® GeForce RTX™ 4090 175W

SSD θα μπουν 1 2TB Lexar NM790 και αλλος ενας ιδιος 4ΤΒ.

Μνημες αξιζει να αλλαξω; Οι υπαρχουσες ειναι στα 4800. Αξιζει να βαλω 48 ή 64GB στα 5600 ή να αλλαξω με με 32GB αλλης μαρκας στα 5600 ή δε θα δβ διαφορες;

Η οθονη ειναι qhd στα 165Ηz
Δυστυχως δεν ειναι τοσο καλη. Πιστευετε πως μπορει να μπει αλλη οθονη καλυτερη;
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Καλημερα.
Αγορασα ενα laptop και επειδη θα το κρατηαω για τουλαχιστον 3 χρονια, το αναβαθμιζω οσο μπορω για να μην του κανω τιποτα μελλοντικα.

Τα χαρακτηριστικα του
Intel® Core™ i7-13700HX, 32GB DDR5 RAM, PCIe NVMe M.2 SSD 1TB, NVIDIA® GeForce RTX™ 4090 175W

SSD θα μπουν 1 2TB Lexar NM790 και αλλος ενας ιδιος 4ΤΒ.

Μνημες αξιζει να αλλαξω; Οι υπαρχουσες ειναι στα 4800. Αξιζει να βαλω 48 ή 64GB στα 5600 ή να αλλαξω με με 32GB αλλης μαρκας στα 5600 ή δε θα δβ διαφορες;

Η οθονη ειναι qhd στα 165Ηz
Δυστυχως δεν ειναι τοσο καλη. Πιστευετε πως μπορει να μπει αλλη οθονη καλυτερη;
Δεν μας λες και τι θα τρέχεις. Γενικά καλό είναι να αναβαθμίζουμε όταν το χρειαζόμαστε, και όχι προκαταβολικά.
Εάν έχεις ήδη dual channel RAM δεν βρίσκω λόγο να την αλλάξεις, εφόσον δεν την γεμίζεις. Η αύξηση της συχνότητας της μνήμης δεν αναμένεται να σου δώσει σημαντική βελτίωση απόδοσης στις περισσότερες εργασίες.
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
καμία απολύτως λογική στο όλο θέμα.
Γιατι; Θελω να το ανοιξω μια φορα και οσο κρατησει ή αντεξει μεχρι να παρω αλλο.
Δε θελω να ξαναασχοληθω μελλοντικα ουτε με βιδα περαν του καθαρισμου.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Ήθελε να πάρει νέο AVR που ΘΑ χρειαστεί σε έναν χρόνο, του το κόψατε.
Θέλει να αναβαθμίσει το laptop με 64GB μνήμη γιατί ΜΠΟΡΕΙ να τη χρειαστεί στο μέλλον, του το κόβετε.

Ρε αφήστε τον άνθρωπο να πετάξ...εεεε...να επενδύσει τα λεφτά του κάπου 😝
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.002
Δεν λένε όμως "των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν?"
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.121
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top