Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Εσύ και θα γλυτώσεις και χρήματα. Έχεις κάποιο παλιό ρουτερ που να σου περισσεύει?
Εχω ένα cosmote σίγουρα. Θέλει σύνδεση σε laptop και να μπω στις ρυθμίσεις κλπ κλπ ε?
@minas ευχαριστώ για τα link. Φαντάζομαι είναι plug and play αυτά, σωστά?
Σχετικα με την ερώτηση, μόνο για Internet το θέλω αλλά και για το eon tv που έχω στο χώρο και ξέχασα να αναφέρω στην αρχή...
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Εσύ και θα γλυτώσεις και χρήματα. Έχεις κάποιο παλιό ρουτερ που να σου περισσεύει?
IMG_20231002_164243.jpg

Ψαχνοντας βρήκα αυτό. Κάνει?
Δεν είμαι όμως στο σπίτι που θέλω να το τοποθετήσω. Μπορώ να το σεταρω από εδώ και να πάω να το κουμπώσω η πρέπει να ξέρω κάτι από το εκεί δίκτυο?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.611
Μην παιδεύεσαι με κουφάρια του αντιπροχθές. Πάρε τον 1201 που σου είπε ο Μηνάς. Κάρφωσέ του το καλώδιο, βάλτο στο ρεύμα, πάτα το wps κι αυτό είν' όλο.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
View attachment 307367
Ψαχνοντας βρήκα αυτό. Κάνει?
Δεν είμαι όμως στο σπίτι που θέλω να το τοποθετήσω. Μπορώ να το σεταρω από εδώ και να πάω να το κουμπώσω η πρέπει να ξέρω κάτι από το εκεί δίκτυο?
Μπορείς, όπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό:
που το έχω και κάθεται.

Φυσικά και μπορείς να αγοράσεις κάποιο aftermarket το οποίο θα είναι ξεκλείδωτο και μάλιστα το tplink 1201 που προτάθηκε, δέχεται custom firmware ( openwrt ) αν θέλεις να παίξεις μαζί του με περισσότερες ρυθμίσεις, καλύτερο firewall κλπ. Συμβατό με το openwrt είναι το TL-WA1201 V2 ( άρα, αν είναι να το πάρεις, φρόντισε να είναι το V2 και αχρείαστο να είναι ).
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Εξαρτάται και τι εννοείς "καλό" WiFi. Θέλεις πχ να ανταλλάζεις αρχεία και στο εσωτερικό δίκτυο ή το θέλεις μόνο για Internet? Εάν είναι το δεύτερο, τότε ακόμη και με WiFi 4 (802.11n) συσκευή τερματίζεις τα 100Mbps.
Επίσης παίζει ρόλο και με τι συσκευή θα συνδέεσαι στο ασύρματο - δεν έχει νόημα να πάρεις πχ WiFi 6 (802.11ax) εάν δεν έχεις καμία συσκευή που να το υποστηρίζει.
Πρακτικά το πιο απλό που μπορείς να πάρεις είναι κάτι τέτοιο:

Αλλά το 2023 θα έπαιρνα τουλάχιστον κάτι dual band (2.4GHz, 5GHz) και WiFi 5 (802.11ac).
Κάτι σχετικά οικονομικό και απλό σε ρύθμιση είναι αυτό:

Εάν σκέφτεσαι να επεκτείνεις το WiFi στο μέλλον, έχει νόημα να επενδύσεις σε κάτι καλύτερο, ιδανικά να υποστηρίζει και δυνατότητες mesh.
Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά πήρα το tp link που ανέφερε ο minas, το τοποθέτησα και τέλος καλό όλα καλά.

Πάμε στην ερώτηση της ημέρας:
έχω στην κατοχή μου το Zyxel Nas NSA325.

Μπορώ να το συνδέσω απευθείας (με usb) σε τοπικό υπολογιστή και να το χρησιμοποιώ ώς extra αποθηκευτικό χώρο ή η λογική του είναι μόνο για υνδεση με ethernet σε δίκτυο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά πήρα το tp link που ανέφερε ο minas, το τοποθέτησα και τέλος καλό όλα καλά.

Πάμε στην ερώτηση της ημέρας:
έχω στην κατοχή μου το Zyxel Nas NSA325.

Μπορώ να το συνδέσω απευθείας (με usb) σε τοπικό υπολογιστή και να το χρησιμοποιώ ώς extra αποθηκευτικό χώρο ή η λογική του είναι μόνο για υνδεση με ethernet σε δίκτυο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Συνδεση με ethernet
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
Πιθανά η θύρα USB είναι μόνο για backup, αλλά ίσως και να το βλέπει σαν εξτρα μέσο (με περιορισμό στην χωρητικότητα?), δεν λέει κάτι το manual?

Δεν βάζεις ένα στικάκι να δεις?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
οι Θύρες usb αναλογα με το software του router εχουν διαφορετικη παραμετροποίηση,μπορει να το εχεις στο δικτυο σου και να εχεις επανω δισκο και να τον μοιράζεις στις συσκευες σου η να βαλεις εναν εκτυπωτη usb και να τον κανεις και αυτον δικτυακο.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
με ethernet βρε να το βλέπουν όλες οι συσκευές σου.

Με το eth βέβαια αν κάνεις χρήση/επεξεργασία μεγάλων αρχείων ενδέχεται να έχεις ένα lag.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Το πρόβλημα μου είναι πως το ethernet του pc είναι πιασμένο από το καλώδιο που παίρνω ίντερνετ και το οποίο ήδη συνδέεται σε ρακ που έχει μέσα το modem και άλλο nas που το χρησιμοποιώ αλλά εγώ θέλω και αυτό το zyxel.... Και όποιος κατάλαβε ας μου πει και εμένα τι κατάλαβε!
 


Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Το πρόβλημα μου είναι πως το ethernet του pc είναι πιασμένο από το καλώδιο που παίρνω ίντερνετ και το οποίο ήδη συνδέεται σε ρακ που έχει μέσα το modem και άλλο nas που το χρησιμοποιώ αλλά εγώ θέλω και αυτό το zyxel.... Και όποιος κατάλαβε ας μου πει και εμένα τι κατάλαβε!
Ethernet switch 5 port 1 gigabit

Tο καλώδιο που πάει στο pc το βαζεις στο νεο switch, και απο το switch μοιράζεις στο pc και όπου αλλου θες με εξτρα ethernet καλώδια.
Κόστος κάνα 20ρικο
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
δεν μπαίνει και το zyxel πάνω στο modem?
Στο γραφείο που το χρησιμοποιούσα ναι, πάνω στο modem έμπαινε και δούλευε μια χαρά.
Τώρα είμαι σε άλλο χώρο (γραφείο) οπότε αφου κάθεται είπα μπάς και μπορούσα να το έχω ώς extra αποθηκευτικό χώρο


Ethernet switch 5 port 1 gigabit

Tο καλώδιο που πάει στο pc το βαζεις στο νεο switch, και απο το switch μοιράζεις στο pc και όπου αλλου θες με εξτρα ethernet καλώδια.
Κόστος κάνα 20ρικο
Ωπ αυτό μας κάνει...έχω τέτοιο switch νομίζω...άρα θα φέρω το zyxel στο νέο χώρο και θα το δοκιμάσω!
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
Στο γραφείο που το χρησιμοποιούσα ναι, πάνω στο modem έμπαινε και δούλευε μια χαρά.
Τώρα είμαι σε άλλο χώρο (γραφείο) οπότε αφου κάθεται είπα μπάς και μπορούσα να το έχω ώς extra αποθηκευτικό χώρο

....
Το PC με καλώδιο ethernet πάει σε ένα modem, πάνω στο οποίο modem είναι ήδη συνδεδεμένο ένα NAS.
Τι εμποδίζει να μπει και το zyxel πάνω στο συγκεκριμένο modem, μέσα στο ρακ?
Τι δεν καταλαβαίνω?
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Το PC με καλώδιο ethernet πάει σε ένα modem, πάνω στο οποίο modem είναι ήδη συνδεδεμένο ένα NAS.
Τι εμποδίζει να μπει και το zyxel πάνω στο συγκεκριμένο modem, μέσα στο ρακ?
Τι δεν καταλαβαίνω?
Από 'οτι κατάλαβα δεν έχει άλλες ελεύθερες lan πουθενά
 


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Αυτό το Ζάιξελ πρέπει να έχει πολύ σημαντικό υλικό μέσα! Ταινίες του Τσακ Νόρις, το πιθανότερο... :tongue:
Να βάλω φωτογραφίες θέλω κύριε Κογια μου! Άδειο είναι!
Το PC με καλώδιο ethernet πάει σε ένα modem, πάνω στο οποίο modem είναι ήδη συνδεδεμένο ένα NAS.
Τι εμποδίζει να μπει και το zyxel πάνω στο συγκεκριμένο modem, μέσα στο ρακ?
Τι δεν καταλαβαίνω?
Από 'οτι κατάλαβα δεν έχει άλλες ελεύθερες lan πουθενά
Στο ρακ γίνεται της γυναικός επί χρημασι και πρέπει να έρθει ο αιτας εδώ....εγω το θέλω δίπλα μου το Ζάιξελ όχι στην υπογα
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.227
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top