Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
191
Reaction score
339
εγώ έβλεπα το TP-LINK TL-SG1008P v3
απλό δίκτυο για το HC ταινίες και μουσική τίποτα το ιδιαίτερο
ούτε αποστάσεις έχω ούτε βαρύ υλικό HD ακόμη το 4Κ θα αργήσει
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
H δική μου λογική λέει οτι αν είναι να πάρεις ένα switch - επειδή ακριβώς δεν έιναι κάτι που αλλάζεις κάθε λίγο και λιγάκι - πάρε ενα σωστό απο την αρχή να μην ασχοληθείς ξανά αργότερα.
 


Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
μια χαρά λογική έχεις . οπότε για 8 θέσεις πάω εδώ
MikroTik CRS112-8G-4S-IN ;
Ναι μια χαρά ειναι αυτό. Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και σε ubiquiti ή και σε άλλο managed switch. Απλά προσωπικά εχω βολευτεί με το routeros και δε κοιτάζω σε κάτι διαφορετικό ωστόσο υπάρχουν πολλές επιλογές.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Φροντισε επίσης - αν και εφόσον - χρησιμοποιείς κάποιο switch να είναι managed και όχι unmanaged (που είναι ουσιαστικά hub). Θα διαπιστώσεις μεγάλη διαφορά.
Για τις ανάγκες που περιγράφει, εικάζω ότι δεν θα διαπιστώσει καμία διαφορά...
Ακόμη και τα μικρά "χαζά" switches όπως το TP-Link που αναφέρθηκε, είναι απολύτως επαρκή.
Το managed είναι χρήσιμο, εάν σκοπεύεις να το κάνεις manage (πχ να χωρίσεις υποδίκτυα, να βάλεις κανόνες πρόσβασης, κλπ). Εάν θέλεις ένα επίπεδο δίκτυο Ethernet, που δεν δουλεύει και σε συνθήκες ταυτόχρονου κορεσμού πολλών θυρών, και τα απλά κάνουν άριστη δουλειά.
Η σύγκριση με τα hubs είναι άδικη για τα φτηνά Layer 2 switches, αφού έχουν δυνατότητα μεταφοράς πολύ περισσότερων δεδομένων, και μόνο μεταξύ των καρτών που συμμετέχουν σε κάθε σύνδεση.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
786
Εφόσον δεν θα κάνει ρυθμίσεις το managed με το unmanaged έχει μια μονο διαφορά. Επιτρέπει κύκλους (redundancy συνδέσεις). Τα managed μαθαίνουν το δίκτυο και φτιάχνουν ένα spanning tree ώστε να μην κάνουν κύκλους τα πακέτα δεδομένων.
Απλά διάλεξε καλό ρυθμό διαμεταγωγής δεδομένων ανα δευτερόλεπτο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Θέλω να κάνω format ένα USB flash drive. Οι επιλογές που μου δίνει είναι exFAT και NTFS. Υπάρχει τρόπος να το κάνω format σε FAT32;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Θέλω να κάνω format ένα USB flash drive. Οι επιλογές που μου δίνει είναι exFAT και NTFS. Υπάρχει τρόπος να το κάνω format σε FAT32;
Περίπου στη μέση του άρθρου με powershell

Διαφορετικά με το partition manager
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Θέλω να κάνω format ένα USB flash drive. Οι επιλογές που μου δίνει είναι exFAT και NTFS. Υπάρχει τρόπος να το κάνω format σε FAT32;
Δες και αυτό. Αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις με συγκεκριμένη ηλεκτρονική συσκευή, ίσως μπορείς να το κάνεις μέσω εκείνης.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Περίπου στη μέση του άρθρου με powershell

Διαφορετικά με το partition manager
Ποιου άρθρου; :)
Γιατί fat32 καλέ; Ξαναέβαλες Windows 98; :biggrin:
Όχι ρε! Το media player του αυτοκινήτου δεν αναγνωρίζει άλλο file format... το γαμήδι...
Δες και αυτό. Αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις με συγκεκριμένη ηλεκτρονική συσκευή, ίσως μπορείς να το κάνεις μέσω εκείνης.
Ναι, το θέλω για το media player του αυτοκινήτου. Θα το δοκιμάσω, thanks.
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
@MaxHeadroom & @ankokdog Thanks people. Η εφαρμογή δούλεψε, το flashακι αρνήθηκε να συνεργαστεί με το media player του αυτοκινήτου.

Θα δοκιμάσω άλλο flash drive.
And we have a winner! Το sun flash drive των 64GB, δεν "έπαιξε". Αντίστοιχο των 32GB "έπαιξε" μια χαρά!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Κάποτε δουλεύαμε με πληκτρολόγια IBM που είχαν στάνταρ στη συσκευασία τους και κάλυμμα, εκείνο το διαφανές ανάγλυφο. Και δεν σε ένοιζε ρε παιδί μου η σκόνη, τουλάχιστον, όχι τόσο. Αργότερα, αυτή τη μόδα την ακολούθησαν και άλλοι κατασκευαστές, ακόμη και στα φθηνά τους μοντέλα. Σήμερα, πωλείται κάτι αντίστοιχο; Ή και σκέτο κάλυμμα, για στάνταρ πληκτρολόγιο 104 πλήκτρων;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ενώ αποσυμπιέζω ένα αρχείο .rar των 800MB βγαίνει μήνυμα ότι" βρέθηκε εξαίρεση" και μνμ λάθους, αυτό συμβαίνει και σε 2-3 ακόμη αρχεία ενώ κάποια άλλα αποσυμπιέζονται και λειτουργούν σωστά, τι μπορεί να συμβαίνει;;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.509
Reaction score
5.681
Ενώ αποσυμπιέζω ένα αρχείο .rar των 800MB βγαίνει μήνυμα ότι" βρέθηκε εξαίρεση" και μνμ λάθους, αυτό συμβαίνει και σε 2-3 ακόμη αρχεία ενώ κάποια άλλα αποσυμπιέζονται και λειτουργούν σωστά, τι μπορεί να συμβαίνει;;
Αυτό μπορεί να είναι διάφορα, από:

1) Corrupted αρχεία, που είτε κατέβηκαν από το internet με σφάλματα
2) αρχεία που έπαθαν corruption στο PC σου: είτε λόγω θέματος με την μνήμη RAM, είτε αστάθεια του CPU, είτε θέμα του δίσκου που τα έχεις αποθηκευμένα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.325
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top