Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Re-download και δοκίμασε ξανά.
Αν δουλέψει, έχεις 80% download error / 20% hardware problem

Γενικότερα, δεν είναι κακό να ρίξεις 2 τεστάκια στο μηχάνημα.

Μια μετά από reboot, δίχως να ανοίξεις εφαρμογές, να τρέξεις το memtest από το techpowerup.com με max ram usage και να το αφήσεις μέχρι να τρέξει 1 ώρα ( αν βγάλει error σταματάς μονομιάς, δεν υπάρχει λόγος να το αφήσεις να συνεχίσει ).
Και αν περάσει καθαρό αυτό, μια ένα Prime95 small FFT, max power consumption & heat από το mersenne.org για 3 ώρες.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Βλέπω έχεις γνώσεις σε τέτοια θέματα, να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος..
Είναι κάποια συμπιεσμένα αρχεία με πολυκάναλη μουσική (κυρίως flac, dts και DD), τα κατεβάζω κατευθείαν από android box χωρίς pc τα αποσυμπιεζω με τον ES File Explorer και τα παίζω με το Kodi, 2-3 είχαν θέμα προς το τέλος περίπου 85-90% πριν την ολοκλήρωση και τα αρχεία που προέκυπταν απλά κολλούσαν στην αναπαραγωγή, πριν από λίγο αποσυμπίεσα ξανά ένα αρχείο των 4.5 GB που είχε θέμα και όλα έγιναν κανονικά και όλα τα tracks παίζουν τέλεια, άρα είναι η δεύτερη περίπτωση που ανέφερες...
Πάντως όταν προσπαθούσα να παίξω το αρχείο που δεν είχε αποσυμπιεστεί σωστά πάγωνε όλο το Kodi για μισό λεπτό.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Τότε έχεις σίγουρα κάποιο θέμα στο hardware.
Άνοιξε θεματάκι να μην το κάνουμε spam εδώ για να σου πω βήμα βήμα πως θα εντοπίσεις τον ένοχο και θα λύσεις το θέμα σου ;)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ok!
Πάντως μόνο 1 αρχείο από τα 9 έχει θέμα αποσυμπίεσης μέχρι τώρα και δεν γίνεται τίποτα, στο 94% βγάζει σφάλμα, θα δοκιμάσω και με άλλες συσκευές και αν δεν γίνει κάτι θα ανοίξω θέμα, πιθανόν όμως να είναι corrupt file και δεν αξίζει να ασχοληθώ, για re-downloading δεν το συζητώ.. με 70-100Kbps average speed που σου επιτρέπουν από εκεί και 1 αρχείο την μέρα, ούτε καν... :p
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Σε αναζήτηση μπαταρίας για laptop της HP

Καλό απόγευμα κι από εδώ.

Λόγω της πανδημίας και της υποχρεωτικής κλεισούρας, αναγκαστήκαμε μια μέρα πριν την απαγόρευση, να πάρουμε ένα μεταχειρισμένο laptop, πολύ καλό για τα λεφτά της αγοράς του, προκειμένου να επικοινωνούμε - κυρίως η συμβία - με τα παιδιά και τα εγγόνια μας - και με άλλους συγγενείς και φίλους, βεβαίως - σε καθημερινή βάση, μέσω Skype.

Είναι ένα HP EliteBook Revolve 810 G3, με Intel Core i7-5500U CPU, 128 GB SSD και με Windows 10 Pro 64-bit, v. 1909 ενσωματωμένα.

Η μπαταρία του είναι το μοντέλο HSTNN-1B4F, P/N 698943-001, 6-cell, 44-Wh, 1.98-Ah, Li-ion, η οποία προς το παρόν φαίνεται να λειτουργεί με επάρκεια, αλλά φαντάζομαι (και αναμένω) ότι δεν θα αργήσει να εμφανίσει συμπτώματα ανεπάρκειας. Επειδή η προμήθεια καινούργιας μπαταρίας για τα laptops είναι μια λυπητερή υπόθεση, ιδιαίτερα για μοντέλα που σιγά-σιγά παλιώνουν και αποσύρονται ή έχουν ήδη αποσυρθεί από την αγορά, σκέφτηκα ότι τώρα είναι ακόμα η ώρα να βρω και προμηθευτώ μια δεύτερη καινούργια (εντελώς αμεταχείριστη, δηλαδή) μπαταρία για το εγγύς μέλλον.

Μολονότι δεν έχω ακόμα ψάξει να βρω επίσημο πωλητή-μεταπωλητή του κατασκευαστή, γνωρίζω ότι η αγορά μιας καινούργιας και γνήσιας μπαταρίας από την HP ή από κάποιον επίσημο πωλητή της θα πρέπει να στοιχίζει πολύ, ενδεχομένως - όπως μου είπε και κάποιος φίλος - τα μισά από όσα έδωσα για την αγορά του laptop.

Εν τούτοις, έψαξα στην ελεύθερη αγορά να βρω μπαταρία (Scroutz, eBay, AliExpress κλπ.) και εκτός του γεγονότος ότι οι τιμές παρουσιάζουν μια μεγάλη κύμανση, μεταξύ 25 και 70 ευρώ (περίπου), η διαθεσιμότητα όλων όσων έχω βρει δεν αναφέρεται σε γνήσια μπαταρία, αλλά σε εναλλακτική συμβατή. Όλες (ή περίπου) οι εναλλακτικές είναι τεχνολογίας Li-Polymer και όχι Li-ion, με τα ίδια χαρακτηριστικά (voltage, χωρητικότητα κλπ.), ενώ κάποιες εμφανίζονται και με ελαφρά μεγαλύτερη χωρητικότητα (π.χ. κάποιες προσφέρονται με 4000mAh, σε σύγκριση με τα 3800mAh της υπάρχουσας γνήσιας του κατασκευαστή).

Σημειώνω εδώ ότι η τιμή της χωρητικότητας των αναφερόμενων 3800mAH είναι αυτή που είναι τυπωμένη στο πίσω μέρος της μπαταρίας. Στα επίσημα χαρακτηριστικά της μπαταρίας, στο service manual του υπολογιστή, αυτή αναγράφεται με χωρητικότητα 1.98 Ah, δηλαδή με 1980mAh, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό το νούμερο πρέπει να αντιστοιχεί στην χρηστική χωρητικότητά της και όχι στην ολική. Κι αυτό γιατί, σύμφωνα με το άλλο χαρακτηριστικό της, που κι αυτό υπάρχει τυπωμένο στο πίσω μέρος της, η μπαταρία εμφανίζεται με το ενεργειακό φορτίο των 44Wh στα 11.1V DC, πράγμα που σημαίνει πρακτικά ότι η χωρητικότητά της είναι περίπου στα 3960mAh.

Εν κατακλείδι και για να μη χρονοτριβούμε με - ενδεχομένως ανούσιους και, για μερικούς, ακαταλαβίστικους τεχνικούς όρους - αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω (από όσους έχουν εμπειρία) είναι το αν η αγορά μιας εναλλακτικής μπαταρίας θα μπορέσει να αντικαταστήσει την υπάρχουσα, όποτε και αν χρειαστεί, ή αν θα παρουσιαστούν προβλήματα συμβατότητας. Η δική μου (παλιότερη) εμπειρία είναι ότι, όταν είχα αγοράσει μια εναλλακτικού τύπου μπαταρία για ένα παλιό laptop της Acer, μολονότι εντελώς ίδιων χαρακτηριστικών, όταν την έβαλα πάνω σ' αυτό, παρουσίασε πρόβλημα ασυμβατότητας, και όταν ξεκινούσα το laptop μου έβγαζε προειδοποιητικό μήνυμα να την αποσυνδέσω άμεσα, για να μην προξενήσω βλάβη σ' αυτό. Την είχα ευτυχώς πάρει από ελληνικό μαγαζί και δέχτηκαν να την επιστρέψω με ανάλογη επιστροφή χρημάτων.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Σε αναζήτηση μπαταρίας για laptop της HP

Καλό απόγευμα κι από εδώ.

Λόγω της πανδημίας και της υποχρεωτικής κλεισούρας, αναγκαστήκαμε μια μέρα πριν την απαγόρευση, να πάρουμε ένα μεταχειρισμένο laptop, πολύ καλό για τα λεφτά της αγοράς του, προκειμένου να επικοινωνούμε - κυρίως η συμβία - με τα παιδιά και τα εγγόνια μας - και με άλλους συγγενείς και φίλους, βεβαίως - σε καθημερινή βάση, μέσω Skype.

Είναι ένα HP EliteBook Revolve 810 G3, με Intel Core i7-5500U CPU, 128 GB SSD και με Windows 10 Pro 64-bit, v. 1909 ενσωματωμένα.

Η μπαταρία του είναι το μοντέλο HSTNN-1B4F, P/N 698943-001, 6-cell, 44-Wh, 1.98-Ah, Li-ion, η οποία προς το παρόν φαίνεται να λειτουργεί με επάρκεια, αλλά φαντάζομαι (και αναμένω) ότι δεν θα αργήσει να εμφανίσει συμπτώματα ανεπάρκειας. Επειδή η προμήθεια καινούργιας μπαταρίας για τα laptops είναι μια λυπητερή υπόθεση, ιδιαίτερα για μοντέλα που σιγά-σιγά παλιώνουν και αποσύρονται ή έχουν ήδη αποσυρθεί από την αγορά, σκέφτηκα ότι τώρα είναι ακόμα η ώρα να βρω και προμηθευτώ μια δεύτερη καινούργια (εντελώς αμεταχείριστη, δηλαδή) μπαταρία για το εγγύς μέλλον.

Μολονότι δεν έχω ακόμα ψάξει να βρω επίσημο πωλητή-μεταπωλητή του κατασκευαστή, γνωρίζω ότι η αγορά μιας καινούργιας και γνήσιας μπαταρίας από την HP ή από κάποιον επίσημο πωλητή της θα πρέπει να στοιχίζει πολύ, ενδεχομένως - όπως μου είπε και κάποιος φίλος - τα μισά από όσα έδωσα για την αγορά του laptop.

Εν τούτοις, έψαξα στην ελεύθερη αγορά να βρω μπαταρία (Scroutz, eBay, AliExpress κλπ.) και εκτός του γεγονότος ότι οι τιμές παρουσιάζουν μια μεγάλη κύμανση, μεταξύ 25 και 70 ευρώ (περίπου), η διαθεσιμότητα όλων όσων έχω βρει δεν αναφέρεται σε γνήσια μπαταρία, αλλά σε εναλλακτική συμβατή. Όλες (ή περίπου) οι εναλλακτικές είναι τεχνολογίας Li-Polymer και όχι Li-ion, με τα ίδια χαρακτηριστικά (voltage, χωρητικότητα κλπ.), ενώ κάποιες εμφανίζονται και με ελαφρά μεγαλύτερη χωρητικότητα (π.χ. κάποιες προσφέρονται με 4000mAh, σε σύγκριση με τα 3800mAh της υπάρχουσας γνήσιας του κατασκευαστή).

Σημειώνω εδώ ότι η τιμή της χωρητικότητας των αναφερόμενων 3800mAH είναι αυτή που είναι τυπωμένη στο πίσω μέρος της μπαταρίας. Στα επίσημα χαρακτηριστικά της μπαταρίας, στο service manual του υπολογιστή, αυτή αναγράφεται με χωρητικότητα 1.98 Ah, δηλαδή με 1980mAh, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό το νούμερο πρέπει να αντιστοιχεί στην χρηστική χωρητικότητά της και όχι στην ολική. Κι αυτό γιατί, σύμφωνα με το άλλο χαρακτηριστικό της, που κι αυτό υπάρχει τυπωμένο στο πίσω μέρος της, η μπαταρία εμφανίζεται με το ενεργειακό φορτίο των 44Wh στα 11.1V DC, πράγμα που σημαίνει πρακτικά ότι η χωρητικότητά της είναι περίπου στα 3960mAh.

Εν κατακλείδι και για να μη χρονοτριβούμε με - ενδεχομένως ανούσιους και, για μερικούς, ακαταλαβίστικους τεχνικούς όρους - αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω (από όσους έχουν εμπειρία) είναι το αν η αγορά μιας εναλλακτικής μπαταρίας θα μπορέσει να αντικαταστήσει την υπάρχουσα, όποτε και αν χρειαστεί, ή αν θα παρουσιαστούν προβλήματα συμβατότητας. Η δική μου (παλιότερη) εμπειρία είναι ότι, όταν είχα αγοράσει μια εναλλακτικού τύπου μπαταρία για ένα παλιό laptop της Acer, μολονότι εντελώς ίδιων χαρακτηριστικών, όταν την έβαλα πάνω σ' αυτό, παρουσίασε πρόβλημα ασυμβατότητας, και όταν ξεκινούσα το laptop μου έβγαζε προειδοποιητικό μήνυμα να την αποσυνδέσω άμεσα, για να μην προξενήσω βλάβη σ' αυτό. Την είχα ευτυχώς πάρει από ελληνικό μαγαζί και δέχτηκαν να την επιστρέψω με ανάλογη επιστροφή χρημάτων.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.
Υπάρχουν εφαρμογές στις οποίες προκρίνω αγορά αυθεντικής.
Για την εικόνα που περιγράφεις, θα σου πρότεινα να μην βιαστείς. Περίμενε να δείξει την ηλικία της η τρέχουσα, και μετά πάρε μια φτηνή, αλλά κατά το δυνατόν αξιόπιστη συμβατή. Προσωπικά έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος από πλευράς συμβατότητας στον Δήσιο, αλλά βρίσκεις και αλλού φτηνότερα (πχ για τον δικό σου έχει με 50€).

Όσον αφορά στην μέτρηση χωρητικότητας, οι Wh είναι για αρκετούς λόγους η προτιμητέα μονάδα μέτρησης, αλλά όπως και στις ίντσες των οθόνών, είναι δύσκολο να ξεσυνηθίσουμε τα (m)Αh...
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Όσον αφορά στην μέτρηση χωρητικότητας, οι Wh είναι για αρκετούς λόγους η προτιμητέα μονάδα μέτρησης, αλλά όπως και στις ίντσες των οθόνών, είναι δύσκολο να ξεσυνηθίσουμε τα (m)Αh...
Καλησπέρα, Μηνά κι ευχαριστώ για το μήνυμα.

Να διευκρινίσω ότι τα πλήρη στοιχεία της μπαταρίας (voltage, χωρητικότητα, ενεργειακό φορτίο κλπ.) τα έβαλα προκειμένου να διευκολύνω όποιον διαβάσει το μήνυμα να καταλάβει ακριβώς περί τίνος πρόκειται. Εγώ προσωπικά, λόγω επαγγέλματος, είμαι απόλυτα εξοικειωμένος με αυτές τις έννοιες και με τις μονάδες μέτρησης.

Η μονάδα Wh (ή η πιο γνωστή μας από τους λογαριασμούς ρεύματος kWh, που είναι πολλαπλάσιο της πρώτης) είναι μονάδα έργου (ή ενέργειας).

Η μονάδα Ah ή το υποπολλαπλάσιό της mAh, είναι μονάδα ηλεκτρικής χωρητικότητας, που πάλι έμμεσα εκφράζει την αποθηκευμένη διαθέσιμη (ηλεκτρική) ενέργεια στην μπαταρία.

Είναι και οι δύο εναλλάξιμες για τον παρατηρητή και από τη μία μπορεί κάποιος να υπολογίσει και την άλλη, αν και δεν είναι ευθέως μετατρέψιμες. Και θα συμφωνήσω φυσικά ότι όλοι μας έχουμε συνηθίσει τη δεύτερη, ως πιο εύκολα αντιληπτή.

Υπάρχουν εφαρμογές στις οποίες προκρίνω αγορά αυθεντικής.
Για την εικόνα που περιγράφεις, θα σου πρότεινα να μην βιαστείς. Περίμενε να δείξει την ηλικία της η τρέχουσα, και μετά πάρε μια φτηνή, αλλά κατά το δυνατόν αξιόπιστη συμβατή. Προσωπικά έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος από πλευράς συμβατότητας στον Δήσιο, αλλά βρίσκεις και αλλού φτηνότερα (πχ για τον δικό σου έχει με 50€).
Σ' ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.

Σε ότι αφορά τον Δήσιο, τον έχω υπόψη μου. Υπάρχουν βέβαια κι άλλα "μαγαζιά¨ στην Ελλάδα, που ασχολούνται με το είδος (π.χ. η https://www.computron.gr/, στην Καστοριά, αλλά και άλλα αλλού).

Όταν λες "εφαρμογές" συνυφασμένες με χρήση αυθεντικής, να υποθέσω ότι εννοείς κάποιες που είναι ενεργοβόρες;
Ή υπάρχουν κάποιες που δεν θα λειτουργούν, επηρεαζόμενες από την αυθεντικότητα (ή μη) της μπαταρίας;
Στο μυαλό μου δεν έρχεται κάτι - σε πρώτη ανάγνωση - που αυτό θα μπορούσε να ισχύσει.

Θα εκτιμούσα μια περαιτέρω εξήγηση.
Ευχαριστώ.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Να σας πω ένα πρόβλημα που έχω τις τελευταίες μέρες και δεν μπορώ να βρω άκρη. Έχω ένα παλιό Sony Vaio και τώρα με τις τηλεδιασκέψεις συμβαίνει το εξής, μόνο στο Microsoft Teams:
Όταν σβύσω την κάμερα και πάω να την ξανανάψω αρνείται. Λέει ότι έχει πρόβλημα, να την αποσυνδέσω και να την ξανασυνδέσω. Προφανώς αυτό δεν γίνεται, αφού είναι πάνω στην οθόνη. Το λεντάκι της κάμερας είναι σβηστό. Η εικόνα μου στο πρόγραμμα είναι σβηστή (αλλά φαίνεται ότι στελνω βίντεο).
Αν εκείνη την ώρα πάω να συνδεθώ από άλλο πρόγραμμα, βλέπω το ίδιο μαύρι (δηλαδή τα Windows δεν θεωρούν ότι η κάμερα χρησιμοποιείται). Η κάμερα παραμένει σβυστή για μισή ώρα και βάλε. Και ξαφνικά ξαναπέρνει μπροστά.
Δοκίμασα απεγκατάσταση και εγκατάσταση, έλεγξα για νέους drivers, κλπ. Το μόνο που δούλεψε ήταν μια συμβουλή από το ίντερνετ: να σβήσω τον υπολογιστή και να τον βάλω μπροστά με την μπαταρία. Αλλά προφανώς αυτό δεν είναι λύση.
Καμιά ιδέα;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλησπέρα, Μηνά κι ευχαριστώ για το μήνυμα.

Να διευκρινίσω ότι τα πλήρη στοιχεία της μπαταρίας (voltage, χωρητικότητα, ενεργειακό φορτίο κλπ.) τα έβαλα προκειμένου να διευκολύνω όποιον διαβάσει το μήνυμα να καταλάβει ακριβώς περί τίνος πρόκειται. Εγώ προσωπικά, λόγω επαγγέλματος, είμαι απόλυτα εξοικειωμένος με αυτές τις έννοιες και με τις μονάδες μέτρησης.

Η μονάδα Wh (ή η πιο γνωστή μας από τους λογαριασμούς ρεύματος kWh, που είναι πολλαπλάσιο της πρώτης) είναι μονάδα έργου (ή ενέργειας).

Η μονάδα Ah ή το υποπολλαπλάσιό της mAh, είναι μονάδα ηλεκτρικής χωρητικότητας, που πάλι έμμεσα εκφράζει την αποθηκευμένη διαθέσιμη (ηλεκτρική) ενέργεια στην μπαταρία.

Είναι και οι δύο εναλλάξιμες για τον παρατηρητή και από τη μία μπορεί κάποιος να υπολογίσει και την άλλη, αν και δεν είναι ευθέως μετατρέψιμες. Και θα συμφωνήσω φυσικά ότι όλοι μας έχουμε συνηθίσει τη δεύτερη, ως πιο εύκολα αντιληπτή.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.

Σε ότι αφορά τον Δήσιο, τον έχω υπόψη μου. Υπάρχουν βέβαια κι άλλα "μαγαζιά¨ στην Ελλάδα, που ασχολούνται με το είδος (π.χ. η https://www.computron.gr/, στην Καστοριά, αλλά και άλλα αλλού).

Όταν λες "εφαρμογές" συνυφασμένες με χρήση αυθεντικής, να υποθέσω ότι εννοείς κάποιες που είναι ενεργοβόρες;
Ή υπάρχουν κάποιες που δεν θα λειτουργούν, επηρεαζόμενες από την αυθεντικότητα (ή μη) της μπαταρίας;
Στο μυαλό μου δεν έρχεται κάτι - σε πρώτη ανάγνωση - που αυτό θα μπορούσε να ισχύσει.

Θα εκτιμούσα μια περαιτέρω εξήγηση.
Ευχαριστώ.
Ξεκινώντας από τα ελάσσονα, αναφέρθηκα στις μονάδες μέτρησης χωρητικότητας απλά για να εκφράσω την προτίμησή μου, αλλά σε ευχαριστώ που πήρες τη σκυτάλη :).

Το σημείο που χωλαίνουν συνήθως οι συμβατές μπαταρίες είναι η ακρίβεια στην ονομαστική χωρητικότητα και η ωφέλιμη ζωή τους (μετρημένη σε χρόνο ή κύκλους φόρτισης). Δεδομένου ότι ο συγκεκριμένος φορητός θα περνάει μεγάλο μέρος της ζωής του κοντά σε πρίζα, νομίζω ότι δεν αξίζει να επενδύσει κανείς ποσό συγκρίσιμο του κόστους του μόνο για μπαταρία.

Η άλλη παράμετρος είναι η εγγύηση. Πολλοί επώνυμοι φορητοί απαιτούν όλα τα ανταλλακτικά τους να είναι αυθεντικά για εφαρμογή της εγγύησης. Μια και μιλάμε για μεταχειρισμένο, ούτε αυτή η παράμετρος έχει μεγάλη βαρύτητα.

Με μια συμβατή μπαταρία, θα έχεις την επιθυμητή φορητότητα για το προσεχές μέλλον. Μέχρι να γεράσει και αυτή, είναι πιθανό να θέλεις να τον αναβαθμίσεις ολόκληρο...
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ξεκινώντας από τα ελάσσονα, αναφέρθηκα στις μονάδες μέτρησης χωρητικότητας απλά για να εκφράσω την προτίμησή μου, αλλά σε ευχαριστώ που πήρες τη σκυτάλη :).

Το σημείο που χωλαίνουν συνήθως οι συμβατές μπαταρίες είναι η ακρίβεια στην ονομαστική χωρητικότητα και η ωφέλιμη ζωή τους (μετρημένη σε χρόνο ή κύκλους φόρτισης). Δεδομένου ότι ο συγκεκριμένος φορητός θα περνάει μεγάλο μέρος της ζωής του κοντά σε πρίζα, νομίζω ότι δεν αξίζει να επενδύσει κανείς ποσό συγκρίσιμο του κόστους του μόνο για μπαταρία.

Η άλλη παράμετρος είναι η εγγύηση. Πολλοί επώνυμοι φορητοί απαιτούν όλα τα ανταλλακτικά τους να είναι αυθεντικά για εφαρμογή της εγγύησης. Μια και μιλάμε για μεταχειρισμένο, ούτε αυτή η παράμετρος έχει μεγάλη βαρύτητα.

Με μια συμβατή μπαταρία, θα έχεις την επιθυμητή φορητότητα για το προσεχές μέλλον. Μέχρι να γεράσει και αυτή, είναι πιθανό να θέλεις να τον αναβαθμίσεις ολόκληρο...
:hi::thumbsup:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος εδώ αλλά έψαξα και δεν βρήκα αλλού..
Λοιπόν, έχω ένα USB φλασάκι Sandisk cruzer glide 128Gb που ως τώρα ήταν σε ένα android box και έβαζα σε αυτό μουσικά κομμάτια κάποιες ταινίες φωτογραφίες pdf και ξαφνικά το ανοίγω χθες και όλα τα αρχεία περίπου 85GB που τα είχα περάσει σε σκληρό αλλά και 4.5 GB καινούργια δεν τα βλέπει και το εμφανίζει με μηδενικό μέγεθος.
Το έβγαλα το ξαναέβαλα έκανα τρεις φορές reset αλλά τίποτα.
Το βγάζω και το συνδέω μέσω OTG σε ένα tablet και πάλι τα ίδια κάνω reset στο tablet και μέσα από τον ES file explorer εμφανίζεται το παρακάτω:



20200408_052934.jpg
Screenshot_20200408-051208.png






Το sd card 75% είναι το USB 1002 πού είναι το 4ο drive με μηδέν μέγεθος, αν κάνω κλικ πάνω του βγάζει το παρακάτω μήνυμα:
tmp-cam-4573205738896325691.jpg


..και αν το πατήσω δεύτερη φορά βγάζει μήνυμα αδυναμία ανοίγματος αρχείου όμως αν κάνω κλικ στο drive που αναφέρεται ως sd με μέγεθος 120 GB ανοίγει κανονικά και βλέπω όλα τα αρχεία και αντέγραψα τα καινούργια.
Τελικά θα ήθελα να μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω στη συνέχεια, το φλασάκι έχει χαλάσει βρίσκεται στα τελευταία του;;
Ο @billpeppas είμαι σίγουρος ότι θα ξέρει!...8-)
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Στον υπολογιστή όταν το βάζεις τι γίνεται ?
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη βάλε το στο PC.
Αν σου βγάλει οτιδήποτε περίεργο ( όπως π.χ. this drive is not formatted, format now ? ) πατάς No/Cancel.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δεν το κοίταξα σε windows αφού το είχα διαμορφώσει μέσα από το android.
Τελικά του έκανα format και του πέρασα 9 GB και όλα είναι μια χαρά τώρα, φαίνεται κανονικά το στικάκι μέσα από τον ES file explorer που το βλέπει ως udisk0 ενώ πριν σαν usb1002, ευτυχώς που είχα κάνει backup τα παλιά αρχεία, τι να πω, μπορεί να ήταν κάποιος ιός...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Να ξέρεις πως τα USB Flash δεν είναι αξιόπιστα.
Μην το χρησιμοποιήσεις π.χ. σαν backup.
Ότι έχεις εκεί μέσα να το χειρίζεσαι σαν να είναι δυνατό να εξαφανιστεί από στιγμή σε στιγμή.
Επίσης μην αφήσεις κάποιο stick για 1-2 χρόνια σε ντουλάπι δίχως να μπεί καθόλου σε κάποιο PC/phone/TV για λίγο.
Με άλλα λόγια μην αφήσεις USB Flash ή SSD για περισσότερο από χρόνο δίχως να πάρει ρεύμα για 1-2 λεπτά έστω.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Έτσι ακριβώς!
Απλά είναι πολύ πρακτικό, το βγάζεις το βάζεις αλλού πανεύκολα και φυσικά ούτε λόγος για backup σε στικάκι.
Αυτό για τη χρήση μια-δυο φορές το χρόνο για να μη χαθούν δεδομένα δεν το ήξερα, ισχύει και για microSD κάρτες (φαντάζομαι πως ναι);
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Ναι, ισχύει γενικότερα για τους περισσότερους τύπους μνήμης.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πάλι τα ίδια. :(
Πάλι δεν φαίνεται το στικάκι και δεν ανοίγουν τα αρχεία που περιέχει.
Για μία στιγμή φάνηκε στον ES explorer με την ονομασία usb1005 αλλά δεν άνοιγε τώρα δεν φαίνεται καθόλου.
Να κάνω επαναφορά στο android box μήπως είναι κάποιος ιός;
Μήπως τα έφτυσε;
Αν ήταν κάποιο φθηνό δεν θα με πείραζε αλλά είναι ένα μεγάλο που είχα δώσει νομίζω 45-50 ευρώ πριν από 3 χρόνια, τώρα η τιμή του έχει πέσει στο μισό, νομίζω η Sandisk δίνει 5 χρόνια εγγύηση...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Έχει κάποιος γνώσεις χειρισμού του RouterOS της Mikrotik;
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top