Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
@billpeppas & @minas Σίγουρα θα μετακομίσουμε σε ξεχωριστό thread ή/και σε pm. Θέλω να στήσω ένα VLAN με αυτό και δεν ξέρω πώς.

Πείτε μου τι προτιμάτε - pm ή thread.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
@billpeppas & @minas Σίγουρα θα μετακομίσουμε σε ξεχωριστό thread ή/και σε pm. Θέλω να στήσω ένα VLAN με αυτό και δεν ξέρω πώς.

Πείτε μου τι προτιμάτε - pm ή thread.
Άνοιξε ένα νέο θέμα, όπως είδες είμαστε πολλοί ;)
Ωραίο το μπιχλιμπίδι, δεν είχε τύχει να το συναντήσω νωρίτερα. Βλέπω ότι έχει ROS L4, επομένως δεν αναμένω να συναντήσουμε δυσκολία.
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Πιθανότατα αυτό συμβαίνει διότι η ισχύς του τροφοδοτικού είναι πολύ χαμηλή για να υποστηρίξει και τα δύο. Ήταν παλιότερα προσφιλής λύση μείωσης του κόστους και σε άλλους κατασκευαστές, όχι μόνον στη Samsung. Αν υπάρχει δυνατότητα, δανείσου και δοκίμασε ένα ισχυρότερο, συμβατό τροφοδοτικό (94W και πάνω), και δες αν εξακολουθεί να απαιτεί off για να φορτίσει.

Μην πάρεις πάλι 17άρι με ανάλυση 1600x900, είναι κοροϊδία πια. Πάρε full HD.
Μάλιστα, αυτό το HP έχει σχετικά ισχυρό επεξεργαστή και IPS πάνελ, τουλάχιστον έτσι λέει.
Τελικά αγόρασα αυτό σε καλούλα τιμή. Θα βάλω βέβαια επιπλέον ram.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω Κώστα είναι για το τροφοδοτικό που μου προτείνεις.
Πως προκύπτουν τα 94W και πάνω;
Το περίεργο είναι πως ψάχνοντας στο δίκτυο για "τροφοδοτικά για Samsung" βρήκα μερικά μόνο στα 90W και τα υπόλοιπα πολύ λιγότερο.
Ψάχνοντας στα universal με το βολτάζ (19V) που χρειάζομαι, βρήκα ένα στα 120 V, το οποίο έλεγε να μην χρησιμοποιηθεί για Samsung και Apple...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Είναι μια τυποποιημένη ισχύς (19V 4,74A), που επιτρέπει στο τροφοδοτικό να φορτίζει και συγχρόνως να δίνει ρεύμα κατά τη λειτουργία. Κυκλοφορούν συμβατοί φορτιστές σε αυτήν την ισχύ.

 


Μηνύματα
353
Reaction score
683
Εντάξει, με ssd τη δουλειά του την κάνει.

Η μοναδική εφαρμογή που μου δημιουργούσε πρόβλημα ήταν αυτή που όταν έβαζα δύσκολα έκανε κανα εξάωρο να βγάλει αποτέλεσμα.

Τώρα που έρχεται και το καινούριο με τον Ryzen θα βολευτώ και σε αυτή.

Τελικά εδέησα να ρίξω μια πιο προσεκτική ματιά στο πακάκι.

Είναι από Fujitsu Siemens 20V, 3,25A. Μάλλον ο πρώτος ιδιοκτήτης το είχε αλλάξει.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Λεβέντες καλημέρες.
Τα φώτα σας παρακαλώ.
Έχω δυο παλιά router (Linksys και NetFaster)
Θα μπορούσα να κάνω το ένα απο τα δύο repeater για το υπόγειο που δεν έχω καλό σήμα wifi?
Γραμμή ethernet υπάρχει και δουλεύει κανονικά αλλά θέλω να πιάνει internet το κινητό κλπ κλπ
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Λεβέντες καλημέρες.
Τα φώτα σας παρακαλώ.
Έχω δυο παλιά router (Linksys και NetFaster)
Θα μπορούσα να κάνω το ένα απο τα δύο repeater για το υπόγειο που δεν έχω καλό σήμα wifi?
Γραμμή ethernet υπάρχει και δουλεύει κανονικά αλλά θέλω να πιάνει internet το κινητό κλπ κλπ
θεωρητικά ναί
δες εδώ
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Κώστα νομίζω πως λέει repeater (και όπως σωστά λες, δεν κάνουν), αλλά δεν εννοεί αυτό.

Μάλλον θέλει να τα βάλει στο υπόγειο και να λειτουργήσουν ως access point, συνδεδεμένα στην Ethernet. Εφόσον υπάρχει αυτή, οτιδήποτε άλλο θα ήταν παράλογο.

Οπότε, σε αυτή την περίπτωση, λογικά ναι, κάνουν.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Κώστα νομίζω πως λέει repeater (και όπως σωστά λες, δεν κάνουν), αλλά δεν εννοεί αυτό.

Μάλλον θέλει να τα βάλει στο υπόγειο και να λειτουργήσουν ως access point, συνδεδεμένα στην Ethernet. Εφόσον υπάρχει αυτή, οτιδήποτε άλλο θα ήταν παράλογο.

Οπότε, σε αυτή την περίπτωση, λογικά ναι, κάνουν.
Αυτό ακριβώς!
Συγγνώμη σας μπέρδεψα με το repeater.
Υπάρχει δίκτυο μέσω ethernet στο υπόγειο και θέλω να βάλω ένα από αυτά τα παλαιά router για να έχω ασύρματο δίκτυο στο υπόγειο.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση symos.
Αν λέγεται access point αυτό, οκ αυτό θέλω!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Τότε ο Linksys μπορεί σίγουρα να μπει σε bridge mode. Νομίζω πως οι οδηγίες που πόσταρε παραπάνω ο midros θα δουλέψουν.
 


Μηνύματα
440
Reaction score
560
Γεια σας.
εχω λογαριασμο στο Paypal, και θελει γνωστος να μου στειλει λεφτα.
ξερει κανενας τον τροπο (ειμαι τελειως ασχετος, οπως και αυτος-λεφτα εχω στειλει πολλες φορες αλλα το αναποδο δεν...) τι πρεπει να του δωσω , σαν λινκ η κατι αλλο, οποιος ξερει ας μου πει τι πρεπει να γινει για την συναλαγη .
ευχαριστω (μαλλον δεν ειναι στο σωστο νημα, αλλα θεωρησα οτι εχει σχεση με τους υπολογιστες...)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top