Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)



Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Μπορεί κάποιος να στείλει ένα λινκ όπου περιγράφεται... όπως έχει γίνει πολλές φορές.....για το τι ακριβώς πρόσφερει ένα σαμπ στο χώρο, στον ήχο κλπ
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
καλημερα σας
εδω και αρκετο καιρο αντιμετωπιζω κανα 2 προβληματακια με τον υπολογιστη:
σε μερικα βιντεο (π.χ. γιουτιουμπ, λαϊβστριμινγκ ) δεν υπαρχει ηχος, δεν κρατιεται η μπαρα του ηχου για να ακουστει ηχος. πρεπει να βγω τελειως απο το προγραμμα περιηγησης και να ξαναμπω για να ξαναβαλω το λινκ ωστε να εχω ηχο. εβγαλα τον χρομ γκουκλ που ειχα εβαλα τον ετζ μαϊκροσοφτ, λιγοτερες οι φορες αλλα το ξανακανει.

το αλλο θεμα ειναι στη σελιδα εδω του φορουμ, μερικες φορες, ενω την ανοιγει για ενα-2 δευτερολεπτα , και ενω την φορτωνει (πανω αριστερα βελακι) μετα γινονται ολα ασπρα, και δεν φορτωνει ποτε, το βελακι συνεχεια γυρναει αλλα τιποτε, οση ωρα κ να περασει. εχω δοκιμασει να κλεισω τη καρτελα κ να την ξανανοιξω, παλι δεν φορτωνει, η λυση παλι πρεπει να ξαναβγω απο τον μπροουσερ και να ξαναμπω
τι μπορει να ειναι;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Κάτσε... το κάνει μόνο στον browser αυτό με τον ήχο ή και σε τοπικά αρχεία βίντεο ?

για το 2ο θέμα, το ίδιο συμβαίνει και με άλλο browser, εκτός Chrome ?
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
ναι το κανει μονο στον browser.
και στον chrome αλλα τωρα (διοτι το εβγαλα γιατι νομιζα οτι αυτος εφταιγε... ) και στον edge
στο 2: και στους δυο (τριτο δεν εχω δοκιμασει ...)
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Εδώ και 1 μήνα το pc κάνει reboot χωρίς κάποια ειδοποίηση.
Δηλαδή δεν μου βγάζει το μήνυμα "restart", απλά σβήνει σαν να το βγάζεις απότομα από το ρεύμα και ανοίγει ξανά.
Αυτό μπορεί να γίνει 2-3 φορές την ημέρα, μετά να το κάνει μετά από 1 εβδομάδα, μετά μέρα παρα μέρα, δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο.
Η θερμοκρασία του cpu ειναι οκ, ο ssd με το hd sentinel ειναι ok.
Επίσης οι μνήμες με το memtest ειναι οκ.
Έχω στρεσάρει το pc και δεν το κάνει. Μπορεί να το κάνει ακόμα και όταν είναι σε idle κατασταση.

Στα log errors των windows (event viewer) όταν το κάνει, έχω αυτό το μήνυμα
Level: Critical, Source: Kernel-Power, Event Id: 41, Task Category: (63)
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό το πρόβλημα;
Τροφοδοτικό έχω ενα 500αρι της corsair 10ετίας. Σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό. Αλλά είναι δυνατόν να παίζει κανονικά μία εβδομάδα χωρίς πρόβλημα και ξαφνικά να το κάνει μέρα παρά μέρα;
Στο Pc έχει γίνει πρόσφατα format και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο θεμα με κάποιους drivers, γιατί κάποιες φορές αργεί να μπουτάρει. Μένει αρκετή ώρα (20 δευτερολεπτα) στο Logo της motherboard
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
...
Στο Pc έχει γίνει πρόσφατα format και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο θεμα με κάποιους drivers, γιατί κάποιες φορές αργεί να μπουτάρει. Μένει αρκετή ώρα (20 δευτερολεπτα) στο Logo της motherboard
Σε αυτό το στάδιο δεν έχει κάτι να κάνει με drivers, δεν έχουν καν φορτωθεί.
Αυτό δείχνει κάποιο κόλλημα από το BIOS, μήπως κάποια ρύθμιση....
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Εδώ και 1 μήνα το pc κάνει reboot χωρίς κάποια ειδοποίηση.
Δηλαδή δεν μου βγάζει το μήνυμα "restart", απλά σβήνει σαν να το βγάζεις απότομα από το ρεύμα και ανοίγει ξανά.
Αυτό μπορεί να γίνει 2-3 φορές την ημέρα, μετά να το κάνει μετά από 1 εβδομάδα, μετά μέρα παρα μέρα, δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο.
Η θερμοκρασία του cpu ειναι οκ, ο ssd με το hd sentinel ειναι ok.
Επίσης οι μνήμες με το memtest ειναι οκ.
Έχω στρεσάρει το pc και δεν το κάνει. Μπορεί να το κάνει ακόμα και όταν είναι σε idle κατασταση.

Στα log errors των windows (event viewer) όταν το κάνει, έχω αυτό το μήνυμα
Level: Critical, Source: Kernel-Power, Event Id: 41, Task Category: (63)
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό το πρόβλημα;
Τροφοδοτικό έχω ενα 500αρι της corsair 10ετίας. Σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό. Αλλά είναι δυνατόν να παίζει κανονικά μία εβδομάδα χωρίς πρόβλημα και ξαφνικά να το κάνει μέρα παρά μέρα;
Στο Pc έχει γίνει πρόσφατα format και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο θεμα με κάποιους drivers, γιατί κάποιες φορές αργεί να μπουτάρει. Μένει αρκετή ώρα (20 δευτερολεπτα) στο Logo της motherboard

Σωτήρη, έχεις ενεργοποιημένη στο bios την αυτόματη επανεκκίνηση σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Αν σου είναι εύκολο, δανείσου ένα άλλο τροφοδοτικό για να ξεκινήσεις από τα βασικά.
 


Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Σωτήρη, έχεις ενεργοποιημένη στο bios την αυτόματη επανεκκίνηση σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Αν σου είναι εύκολο, δανείσου ένα άλλο τροφοδοτικό για να ξεκινήσεις από τα βασικά.
Ναι, την έχω ενεργοποιημένη και θεωρούσα ότι λόγω αυτής της επιλογής άνοιγε ξανά.
Την απενεργοποίησα όμως και πάλι το ίδιο κάνει. Ανοίγει ξανά μόνο του.
Αυτό ψάχνω τώρα, να βρω ένα τροφοδοτικό.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σε moden router Fritz!Box 7590 με ip address τοπικού δικτύου 192.168.167.1, μπορει να αλλαχτεί σε 192.168.1.1;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Υποθετω κάτι αντίστοιχο θα είναι και για αυτό το μοντέλο
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.027
Καλησπερα.
Εχω ενα laptop HP Omen X και ελεγα να αναβαθμισω την μνημη του. Εχει 16gb στα 2400 σε ενα module.
Θα κερδισω κατι αν παω σε 2 modules των 16 ή των 8 αλλα στα 3000Mhz;

Επισης λεω να αναβαθμισω τον εναν ssd απο τους 3. Εχει εναν 256 που εχει το λειτουργικο, εναν 1tb και αλλον ενα m2 512gb. Η σκεψη μου ειναι να αλλαξω τιν 512 με εναν 2tb και κοιταω προς adata xpg 8200pro ή samsung 970 plus. Ποιον να προτιμησω; Χρηση κυριως gaming.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
SSD Samsung 970 Evo Plus για την αξιοπιστία και την ταχύτητα του φυσικά.

Μνήμη, αν δεν έχει AMD Ryzen δεν σε νοιάζει να είναι στα 3000MHz, δεν θα δείς διαφορά στις επιδόσεις στα games με Intel CPU.
Αν και όσο σε αφήσει να βάλεις τις RAM... είναι και θέμα γιατί τα laptop δεν φημίζονται για τα... καλά BIOS τους και τις... overclocking & out of specs δυνατότητες τους.

Τα 32GB RAM για gaming μόνο ? Δεν τα χρειάζεσαι, ούτε θα κάνουν διαφορά.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Πάλι στα games είναι πενιχρή η διαφορά ( μεταξύ single channel & dual channel ).
Μιας και τα 64GB ( το next upgrade path ) παίζει να μην υποστηρίζονται ( και σίγουρα δεν τα χρειάζεσαι, εκτός και αν το γυρίσεις στο να κάνεις edit επαγγελματικά video στο after effects :D ), πήγαινε σε 2* 16GB DIMMs για το τυπικό της υπόθεσης ( και για να μην μπορείς να μπείς σε πειρασμό να προσθέσεις και άλλη μνήμη στο σύντομο μέλλον αφού δεν θα έχει slot :D )
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Σκεφτομαι να κλωνοποιησω ενα server με raid 2 δισκων mirror ωστε να τους μεγαλωσω ..

Πρεπει ο ενας να συνεχισει να δουλευει ομως . Καποια ιδεα κανεις?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top