Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
440
Reaction score
560
κανα 2 προβληματακια
τα προβληματακια λυθηκαν με τον μοτζιλα, δεν ξανακανε τα παρατραγουδα...

αλλη μια ερωτηση, διοτι οσο κ να εψαξα δεν το βρηκα πουθενα στις ρυθμισεις του:
πως ενεργοποιω το παράθυρο επεξεργασίας κατά την αποθήκευση σελιδοδεικτών;
το ειχα αποεπιλεξει κανωντας του "τικ"
Screenshot_2020-10-24 Σελιδοδείκτες στο Firefox Βοήθεια για το Firefox.png
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
τα προβληματακια λυθηκαν με τον μοτζιλα, δεν ξανακανε τα παρατραγουδα...

αλλη μια ερωτηση, διοτι οσο κ να εψαξα δεν το βρηκα πουθενα στις ρυθμισεις του:
πως ενεργοποιω το παράθυρο επεξεργασίας κατά την αποθήκευση σελιδοδεικτών;
το ειχα αποεπιλεξει κανωντας του "τικ"
View attachment 183942
...δεν ξέρω αν κατάλαβα τι θέλεις.... αλλά:

yt.jpg


Αν η σελίδα που είναι ανοιχτή δεν είναι ήδη σε σελιδοδείκτη, στο βήμα 2, αντί "Επεξεργασία" θα γράφει "Δημιουργία"
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Σκεφτομαι να κλωνοποιησω ενα server με raid 2 δισκων mirror ωστε να τους μεγαλωσω ..

Πρεπει ο ενας να συνεχισει να δουλευει ομως . Καποια ιδεα κανεις?
Αυτό κανονικά δεν παει στις μικρές ερωτήσεις και σίγουρα όχι στις σύντομες απαντήσεις :)
Με τις παραδοχές που δίνεις (μηδενικό downtime και επιτακτική απαίτηση αντικατάστασης των δίσκων με μεγαλύτερους):
Μπορείς να βγάλεις τον ένα δίσκο, να τοποθετήσεις νέο, να περιμένεις να τελειώσει το rebuild. Μετά να βγάλεις και τον δεύτερο, να τον αντικαταστήσεις με νέο και να περιμένεις να ξανατελειώσει το rebuild. Θεωρώ ότι οι δίσκοι είναι hot-plug.

Δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, και είναι εξαιρετικά κρίσιμο να έχεις backup πριν το ξεκινήσεις. Επίσης, το μέγεθος του array θα παραμείνει το ίδιο με τώρα, και θα χρειαστεί κάποια στιγμή να το μεγαλώσεις για να γεμίσει τους νέους δίσκους. Εάν αυτό γίνεται χωρίς downtime εξαρτάται από τον controller σου.
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
Παίδες καλησπέρα...:)
έχω σπίτι σταθερή γραμμή ΟΤΕ vdsl 50άρα , με ταχύτητες 50+down/5.5 up. ...με το κλασικό speedport.
Ψήνομαι να αλλάξω στο νέο fritz!box 7530AX (wifi 6)....
Το θέμα και η ερώτηση είναι η εξής :
στο speedport έχει πίσω θύρες phone1 και phone2 , οι οποίες είναι κατελλειμένες, προφανώς λόγω voip.
Στο fritzbox όμως https://www.unger-warburg.de/media/image/03/82/b5/4023125029301__avm-fritz-box-7530-ax_3_.jpg βλέπω μία θύρα αναλογική τηλεφώνου...
Κάτι μου φαίνεται ότι δεν κολλάει και άρα δεν κάνει για την περίπτωση ή παίζει κάπως αλλιώς το θέμα?

Ευχαριστωωω :)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Παίδες καλησπέρα...:)
έχω σπίτι σταθερή γραμμή ΟΤΕ vdsl 50άρα , με ταχύτητες 50+down/5.5 up. ...με το κλασικό speedport.
Ψήνομαι να αλλάξω στο νέο fritz!box 7530AX (wifi 6)....
Το θέμα και η ερώτηση είναι η εξής :
στο speedport έχει πίσω θύρες phone1 και phone2 , οι οποίες είναι κατελλειμένες, προφανώς λόγω voip.
Στο fritzbox όμως https://www.unger-warburg.de/media/image/03/82/b5/4023125029301__avm-fritz-box-7530-ax_3_.jpg βλέπω μία θύρα αναλογική τηλεφώνου...
Κάτι μου φαίνεται ότι δεν κολλάει και άρα δεν κάνει για την περίπτωση ή παίζει κάπως αλλιώς το θέμα?

Ευχαριστωωω :)
Η απλή απάντηση είναι ότι το 7530 σου κάνει.

Ακόμη κι αν έχεις συνδεδεμένες τις δύο Phone στο Speedport, παίζει ρόλο πόσα κανάλια φωνής έχεις με το πρόγραμμά σου. Εάν έχεις μόνο ένα (το συνηθέστερο στα οικιακά προγράμμτα) ούτως ή άλλως δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις παραπάνω από μία συσκευή ταυτόχρονα.
Το fritz μπορεί να έχει μόνο μία αναλογική θύρα, αλλά μπορείς ταυτόχρονα να συνδέσεις και ασύρματα DECT ακουστικά, αλλά και VoIP τηλεφωνικές συσκευές. Επίσης μπορείς να έχεις ενδοεπικοινωνία μεταξύ τους, μεταφορά κλήσεων, κλπ.
Παραμένει ο περιορισμός των καναλιών φωνής που σου δίνει ο πάροχος για εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, αλλά έχεις πολύ περισσότερη χρηστικότητα.
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
χχμμ...σε γενικές γραμμές σε κατάλαβα, αλλά ας το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο για να βγάλουμε άκρη.
Η γραμμή μπαίνει στο μόντεμ από τον τοίχο και γυρνάει από το phone 2 σε τηλεφωνικό κέντρο για τα τηλέφωνα του σπιτιού. ΑΠό την έξοδο phone1 βγάζω ένα dect τηλέφωνο (την βάση φόρτισης) δίπλα στον υπολογιστή/μόντεμ/γραφείο, για ευκολία.
Να υποθέσω λοιπόν, ότι από την αναλογική του fritz θα γυρίσει το καλώδιο στο κέντρο, αλλά δε θα μπορώ να έχω την έξτρα τηλεφωνική συσκευή στο γραφείο?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
χχμμ...σε γενικές γραμμές σε κατάλαβα, αλλά ας το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο για να βγάλουμε άκρη.
Η γραμμή μπαίνει στο μόντεμ από τον τοίχο και γυρνάει από το phone 2 σε τηλεφωνικό κέντρο για τα τηλέφωνα του σπιτιού. ΑΠό την έξοδο phone1 βγάζω ένα dect τηλέφωνο (την βάση φόρτισης) δίπλα στον υπολογιστή/μόντεμ/γραφείο, για ευκολία.
Να υποθέσω λοιπόν, ότι από την αναλογική του fritz θα γυρίσει το καλώδιο στο κέντρο, αλλά δε θα μπορώ να έχω την έξτρα τηλεφωνική συσκευή στο γραφείο?
Αφού έχεις τηλεφωνικό κέντρο, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το fritz ως τηλεφωνικό κέντρο.
Μπορείς να στείλεις την αναλογική στο κέντρο σου, και να καταχωρήσεις το DECT απευθείας πάνω στο fritz (θα χρησιμοποιείς τη βάση του μόνο για φόρτιση).
Υπάρχει λόγος που δεν έχεις και το DECT πάνω στο κέντρο;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
έχω σπίτι σταθερή γραμμή ΟΤΕ vdsl 50άρα , με ταχύτητες 50+down/5.5 up. ...με το κλασικό speedport.
Ψήνομαι να αλλάξω στο νέο fritz!box 7530AX (wifi 6)....
Πώς κι έτσι; Είναι ασταθές το speedport;

Εγώ άλλαξα το Oxygen της Cosmote λόγω συχνών αποσυνδέσεων (3 με 4 την ημέρα) με ένα FritzBox! 7590. Έχει 32 ημέρες χωρίς αποσύνδεση. Έχει βέβαια τα διπλά λεφτά από το 7530, αλλά και 300€ αν είχε θα τα έδινα.

Διάβασε το review, αξίζει

 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
@minas:
δεν είπα να χρησιμοποιήσω το fritz ως τηλεφωνικό κέντρο...ως μόντεμ για την vdsl το θέλω με δυνατό wifi 6 (νομίζω είναι και από τα ελάχιστα που συγχρονίζουν απευθείας με τις γραμμές του ΟΤΕ).

Την γραμμή λοιπόν την στέλνω από την έξοδο του fritz στο κέντρο (ωραία μέχρι εδώ) και το απλό dect siemens 10ετίας το καταχωρώ απευθείας πάνω στο φριτζ? πως? ασύρματα? εδώ το έχασα....

το dect είναι ουσιαστικά πάνω στο γραφείο , όπου είναι και το modem με υπολογιστή και τα συναφή....το τηλεφωνικό κέντρο είναι στην άλλη άκρη του σπιτιού.

@rose.athens :
Γιάννη, πιο πολύ για το καλύτερο wifi το κοιτάω και τις δυνατότητες ελέγχου που σου δίνει...η γραμμή μου είναι πολύ σταθερή, καρφωμένη στα 50+/5+...
το 7590 είναι καλό, αλλά δεν είναι wifi 6....γι'αυτό και κοιτάω το 7530 ΑΧ !

:)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
@minas:
δεν είπα να χρησιμοποιήσω το fritz ως τηλεφωνικό κέντρο...ως μόντεμ για την vdsl το θέλω με δυνατό wifi 6 (νομίζω είναι και από τα ελάχιστα που συγχρονίζουν απευθείας με τις γραμμές του ΟΤΕ).

Την γραμμή λοιπόν την στέλνω από την έξοδο του fritz στο κέντρο (ωραία μέχρι εδώ) και το απλό dect siemens 10ετίας το καταχωρώ απευθείας πάνω στο φριτζ? πως? ασύρματα? εδώ το έχασα....

το dect είναι ουσιαστικά πάνω στο γραφείο , όπου είναι και το modem με υπολογιστή και τα συναφή....το τηλεφωνικό κέντρο είναι στην άλλη άκρη του σπιτιού.

@rose.athens :
Γιάννη, πιο πολύ για το καλύτερο wifi το κοιτάω και τις δυνατότητες ελέγχου που σου δίνει...η γραμμή μου είναι πολύ σταθερή, καρφωμένη στα 50+/5+...
το 7590 είναι καλό, αλλά δεν είναι wifi 6....γι'αυτό και κοιτάω το 7530 ΑΧ !

:)
Το ξέρω ότι δεν το είπες, εγώ το είπα για να ξέρεις τις επιλογές που έχεις :).
Το fritz έχει δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου. Εκτός τις αναλογικές γραμμές (μία στο 7530) έχει πομποδέκτη για να λειτουργεί ως βάση ασύρματων DECT συσκευών, και λειτουργεί και ως VoIP server. Εννοείται ότι δρομολογεί κλήσεις μεταξύ των παραπάνω, με όλους τους εφικτούς συνδυασμούς.

Φαντάζομαι ο λόγος που δεν προσθέτεις απλά ένα Access Point είναι ότι προτιμάς να έχεις μία συσκευή για modem/router/WiFi;
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
Το ξέρω ότι δεν το είπες, εγώ το είπα για να ξέρεις τις επιλογές που έχεις :).
Το fritz έχει δυνατότητες τηλεφωνικού κέντρου. Εκτός τις αναλογικές γραμμές (μία στο 7530) έχει πομποδέκτη για να λειτουργεί ως βάση ασύρματων DECT συσκευών, και λειτουργεί και ως VoIP server. Εννοείται ότι δρομολογεί κλήσεις μεταξύ των παραπάνω, με όλους τους εφικτούς συνδυασμούς.

Φαντάζομαι ο λόγος που δεν προσθέτεις απλά ένα Access Point είναι ότι προτιμάς να έχεις μία συσκευή για modem/router/WiFi;
Ακριβώς! :)
Δε θέλω να μπλέξω με συνδεσμολογίες κτλ...Απλά βγάλε-βάλε από το speedport στο fritz και έτοιμος. Διατηρώ μια επιφύλαξη πως θα συνδεθεί το "παλιό" dect ....αλλά οκ....όταν το πάρω βλέπουμε...
ευχαριστώ! :)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ακριβώς! :)
Δε θέλω να μπλέξω με συνδεσμολογίες κτλ...Απλά βγάλε-βάλε από το speedport στο fritz και έτοιμος. Διατηρώ μια επιφύλαξη πως θα συνδεθεί το "παλιό" dect ....αλλά οκ....όταν το πάρω βλέπουμε...
ευχαριστώ! :)
Δες αυτό για να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος:
Στο 7530AX δεν έχει οδηγίες, αλλά λογικά θα είναι πανομοιότυπο.
Υπάρχουν και λίστες συμβατότητας DECT ακουστικών με το fritz, αλλά νομίζω ότι ξεφεύγουμε από τις σύντομες απαντήσεις, μπορούμε να μετακομίσουμε σε χωριστό θέμα...
Πιθανόν να χρειαστεί να κάνεις και μία μικρορύθμιση μέσα στο μενού για να πηγαίνει η εξωτερική γραμμή και στο DECT και στην αναλογική γραμμή. Επίσης να ξέρεις ότι μπορεί να μην πάρει με την πρώτη τα στοιχεία τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ, μην ανησυχήσεις.
 



Μηνύματα
484
Reaction score
585
Πώς κι έτσι; Είναι ασταθές το speedport;
το speedport όχι. Το speedport plus επιρεάζεται από πολλά... Όταν βρίσκεσαι μακρυά από το κουτί του ΟΤΕ μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα. Εκτός από αποσυνδέσεις και crc errors-στο θεό, μπορείς να είσαι κλειδωμένος αλλά να μην έχεις ίντερνετ.Μόλις νυχτώνει και ανάβουν τα φώτα στις κολώνες χαλάει η σύνδεση.Μιλάμε για μεγάλη απόσταση χαλκού >2,5χλμ. Τραγικό λάθος φέτος το καλοκαίρι η "αναβάθμιση" στο εξοχικό. Στις ίδιες συνθήκες το απλό speedport έπαιζε μια χαρά.
Την άνοιξη μάλλον θα πάρω το fritz.
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
Δες αυτό για να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος:
Στο 7530AX δεν έχει οδηγίες, αλλά λογικά θα είναι πανομοιότυπο.
Υπάρχουν και λίστες συμβατότητας DECT ακουστικών με το fritz, αλλά νομίζω ότι ξεφεύγουμε από τις σύντομες απαντήσεις, μπορούμε να μετακομίσουμε σε χωριστό θέμα...
Πιθανόν να χρειαστεί να κάνεις και μία μικρορύθμιση μέσα στο μενού για να πηγαίνει η εξωτερική γραμμή και στο DECT και στην αναλογική γραμμή. Επίσης να ξέρεις ότι μπορεί να μην πάρει με την πρώτη τα στοιχεία τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ, μην ανησυχήσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ :)
Πρωτίστως με ενδιαφέρει να παίξει σωστά με το δίκτυο...αν το dect δεν, ίσως το καταργήσω τελείως, ίσως πάρω νέο, εξελιγμένο. (έχει και fritz! dect)
To speedport plus έχω προς το παρόν...η σύνδεση σταθερή είναι , αλλά το wifi του είναι για κλάματα....ειδικά το 5GHz, σε διπλανό δωμάτιο πιάνει και και δεν πιάνει...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Ξέθαψα ένα πισί με W10 32bit, X38 motherboard, E6400, 8GB RAM και το Plex (για το οποίο ασχολούμαι με την παλιατσούρα) έχει μόνο 64bit version.

Θυμίστε μου, υπάρχει δυνατότητα να μπει 64bit λειτουργικό σ' αυτό ή χρειάζεται άλλο processor;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top