Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Κατά αρχή να σας ευχαριστήσω. Καθαρίζεται μεν σχολαστικά αλλά εσωτερικά όχι δεν το καθαρίζω διότι δεν το κατέχω. Αυτή τη φορά θα προσπαθήσω να το κάνω (εργασιακή αναγκαιότητα) και με το πινέλο, αλλά δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι.
IMG_20190619_124517.jpg


Πριν το κάνετε, μια φωτό του εσωτερικού ίσως βοηθούσε. Ποιον επεξεργαστή έχει; Να υποθέσω πως έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών; Ποια;
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Sorry κιόλας, τι σχέση έχει η απορία σου με πληροφορική/PCs κτλ; "IT related" λέει το thread. Καλύτερα θα ήταν να αναρτήσεις την απορία σου στο thread σου, όχι εδώ.
Σόρρυ και γω.....δεν ξέρω τι σημαίνει ΙΤ related...θα το μεταφέρω
 



TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Ούτε ένα spoiler βρε Κώστα; Λυπήσου μας!
Σιγά. Στον στρατό ανακατασκεύασα κάτι παλιά Digital που δεν έβλεπες τα εξαρτήματα πάνω στην πλακέτα από το χώμα και στο τροφοδοτικό είχαν φωλιάσει αράχνες. Το debugging ήταν να τα ακουμπίσω στο παράθυρο και νατ ακοπανάω για να πέσουν από μέσα τα χώματα. Από τρία μηχανήματα κατέληξα να έχω δύο που να δουλεύουν!
 


P

panag 505

Guest
Βαρύ πρόγραμμα + 4 GB ram - SSD = μαρτύριο

Δηλαδή, πραγματικά, πώς αντέχετε! Πάρτε δυό 8άρια και έναν SSD...
όλα πήγαιναν καλά οπότε είμαι ευχαριστημένος και απροβλημάτιστος τόσα χρόνια,
ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχουν και 2 ssd, τώρα στο λαπτοπ στο γραφείο εργασίας με το ίδιο πρόγραμμα όλα καλά με υποδεέστερες προφανώς επιδόσεις, κοντολογίς λέτε ότι ένα κάθάρισμα δεν θα έλυνε το πρόβλημα. Όλα αυτά τα ρωτώ γιατί στην παρούσα δεν έχω πρόσβαση σε κάποιο τεχνικό ή κατάστημα.
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Καμιά φορά η σκόνη κάνει κουβερτούλα πάνω από τις γρύλλιες της ψύκτρας, όπως φαίνεται στη φωτογραφία που έβαλε ο Κόγιας.
Ντρέπομαι που θα το πω, αλλά είχε γίνει και στο δικό μου υπολογιστή, πριν κάμποσα χρόνια αυτό, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα. Απλά τον άνοιξα κάποια μέρα για να κάνω κάτι άλλο και το είδα.
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Εγώ έχω στείλει τρεις φορές τον φορητό για καθάρισμα. Την δεύτερη με πλήρες λύσιμο στις ψήκτρες, νέα πάστα και επανατοποθέτηση.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Υπάρχει τρόπος να πάρω, άμεσα ή έμμεσα, σήμα video σε αναλογική μορφή και σε στάνταρντ ανάλυση PAL ή NTSC (με προτίμηση το πρώτο, φυσικά) από ένα PC με σύγχρονη (ή περίπου σύγχρονη) κάρτα γραφικών;

Και αν όχι άμεσα από την κάρτα (πράγμα που θεωρώ κι εγώ δύσκολο έως αδύνατο), μήπως έμμεσα, με παρεμβολή κάποιας άλλης συσκευής ή έστω κάποιου αντάπτορα;
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Έχω δεν στο εμπόριο αντάπτορες VGA σε component video. Κάπου αν ψάξω πρέπει να είναι ξεχασμένο ένα καλώδιο VGA σε S-Video, αλλά ήταν λύση ανάγκης (χαμηλή ανάλυση, μεγάλο overscan που έκοβε το περιθώριο της οθόνης).
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Υπάρχει τρόπος να πάρω, άμεσα ή έμμεσα, σήμα video σε αναλογική μορφή και σε στάνταρντ ανάλυση PAL ή NTSC (με προτίμηση το πρώτο, φυσικά) από ένα PC με σύγχρονη (ή περίπου σύγχρονη) κάρτα γραφικών;

Και αν όχι άμεσα από την κάρτα (πράγμα που θεωρώ κι εγώ δύσκολο έως αδύνατο), μήπως έμμεσα, με παρεμβολή κάποιας άλλης συσκευής ή έστω κάποιου αντάπτορα;
Χρειαζεσαι VGA to SCART converter, κατι σαν αυτο.

Υπαρχουν αρκετα διαφορετικά στο eBay απο Κινεζους, ομως ειναι λιγο λαχειο ποιο απο ολα (και αν) θα δουλεψει ικανοποιητικα - αναλογα με την καρτα γραφικων και την τηλεοραση που θα συνδεθει.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Χρειαζεσαι VGA to SCART converter, κατι σαν αυτο.
Ευχαριστώ πολύ!
Με βοήθησες ιδιαίτερα.

Μπήκα στο eBay και βρήκα κι άλλα παρόμοια, π.χ. αντί για VGA to SCART, ένα HDMI to SCART, που κάνει τη δουλειά ευκολότερη (αν δουλέψει φυσικά).

Δεν είναι και ακριβό, 7.5-8 ευρώ με τα μεταφορικά μόνο. Οπότε κι αν ακόμα δεν δουλέψει, δεν θα κλάψω και πολλά, άσε που στο eBay, για ότι δεν δουλεύει δεν χάνεις - κατά κανόνα - τα λεφτά σου.

Και πάλι ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
442
Reaction score
561
τα παιδια μεσα στο δωματιο δεν εχουν καλο σημα στο ιντερνετ (πεφτει και ξαναρχονται σαλονι ξαναπανε μεσα κλπ...)
κατι τετοιο π.χ. χρειαζεται η κατι αλλο;
αν ειναι αυτο , μπαινει σε μπριζα στο δωματιο τους;
οποια αλλη προταση (οικονομικη) ευπροσδεκτη
ευχαριστω!
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
τα παιδια μεσα στο δωματιο δεν εχουν καλο σημα στο ιντερνετ (πεφτει και ξαναρχονται σαλονι ξαναπανε μεσα κλπ...)
κατι τετοιο π.χ. χρειαζεται η κατι αλλο;
αν ειναι αυτο , μπαινει σε μπριζα στο δωματιο τους;
οποια αλλη προταση (οικονομικη) ευπροσδεκτη
ευχαριστω!
Πήρα αυτό για να μου φέρνει το ίντερνετ στην αυλή το καλοκαίρι αφού το ρουτερ είναι αρκετά μακρυά.... Το έβαλα σε μια πρίζα κάπου ενδιάμεσα.... Δουλεύει πάρα πολύ καλά...
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Αν ο εξωτερικός σκληρός έχει δεδομένα, όχι. Θα διαγραφούν όλα.

Αν όμως είναι αδειανός, έχει τη δυνατότητα αυτό το πρόγραμμα να κλωνοποιεί άλλον δίσκο, και όχι αυτόν, μέσα από τον οποίο τρέχει;

(Celeron N2820)???
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.692
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top