Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Οι λάμπες σου ήταν το πρόβλημα. Αν ο τύπος της λάμπας είναι ο σωστός δεν έχει σημασία ο τόπος κατασκευής. Αυτά συμβαίνουν με τις λάμπες. Προσωπικά σου προτείνω να δοκιμάσεις και κάποιες NOS όταν θα μπορείς, πιστεύω ότι αξίζουν τον κόπο σε σχέση με τις νέας παραγωγής λάμπες. Αν αγόραζα νέας παραγωγής θα προτιμούσα κρυογεννημένες λάμπες, έχω ακούσει ότι οφελούνται από την αυτή τη διαδικασία αλλά δεν τις πουλάνε όλοι οι έμποροι. Αν δεν θες να ψωνίσεις από ebay (εγώ από εκεί ψωνίζω σε ποσοστό 90%) μπορώ να σου προτείνω ένα ή δύο εμπόρους από ευρώπη για γρηγορότερη αποστολή και χωρίς φόβο τελωνείου. Ελπίζω ο οδηγός να καλύπτει τις απορίες σου, αλλιώς εδώ είμαστε.
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Re: Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Τελικά έγινε η δοκιμή με λάμπες φίλου και δούλεψαν μια χαρά. Επειδή οι tung-sol ήρθαν από Αμερική, μήπως, λόγω ρεύματος, οι προδιαγραφές εκεί είναι διαφορετικές;
Οι προδιαγραφή της λυχνίας ECC83 (12AX7), είναι gain=100. Οπότε θεωρητικά για κάθε λυχνία αυτού του τύπου είναι όμοιο. Βέβαια κάνοντας μετρήσεις με λυχνιόμετρο σε αχρησιμοποίητες λυχνίες, μου προκύπτουν διαφορές +/-20%. κάποιες φορές μάλιστα υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην ίδια λυχνία (η ECC83 είναι διπλή τρίοδος και μετριέται σαν 2 ανεξάρτητα τμήματα).

Βέβαια η περιγραφή του προβλήματος :"Για να ακουστεί κάπως χρειάζεται να τερματίσω το volume κι εκεί υπάρχει πολλή παραμόρφωση... Παρατηρώ επίσης ότι μέσα στις λυχνίες αυτές δεν υπάρχει ούτε ένδειξη φωτός. Τι μπορεί να συμβαίνει;"

παραπέμπει σε ελαττωματικές λυχνίες ή και σε πιθανή μη επάρκεια του ρεύματος για την πυράκτωση των νημάτων για να υπάρχει επαρκής θερμιονική εκπομπή.
Θεωρητικά κάθε ECC83 χρειάζεται 0,3Α στα 12,6V ή 0,6Α στα 6,3V
 

n-k

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Να σας ενημερώσω πως από την αντιπροσωπεία της dared μου απάντησαν πως "η 12ax7 δεν κάνει για τον mp5. Η λυχνία που κάνει είναι η 6n11. Σε δυτική αντιστοιχία η 6dj8.H καλύτερη όμως λυχνία για τον mp5 είναι με διαφορά η 6h30". Εδώ βέβαια http://www.dared.gr/display.php?lang=EL&model=MP-5 λέει άλλα... γι' αυτό και πήρα τις λυχνίες που προαναφέρω. Τουλάχιστον τώρα ξέρω πια τι ψάχνω.
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Να σας ενημερώσω πως από την αντιπροσωπεία της dared μου απάντησαν πως "η 12ax7 δεν κάνει για τον mp5. Η λυχνία που κάνει είναι η 6n11. Σε δυτική αντιστοιχία η 6dj8.H καλύτερη όμως λυχνία για τον mp5 είναι με διαφορά η 6h30". Εδώ βέβαια http://www.dared.gr/display.php?lang=EL&model=MP-5 λέει άλλα... γι' αυτό και πήρα τις λυχνίες που προαναφέρω. Τουλάχιστον τώρα ξέρω πια τι ψάχνω.
Άρα η προενισχύτρια σου είναι ECC88, που έχει μικρότερο gain από την ECC83 (33 αντί 100), αλλά και το νήμα απαιτεί μόνο 6,3V αντί για 12,6V (ή 2Χ6,3 με μεσαία λήψη στο pιn 9) της ECC83, άρα ήταν επόμενο να μη φωτίζουν. Για να δουλέψει η ECC83 θέλει 12,6V.

Οι προενισχύτριες διπλοτρίοδοι της σειράς ECC(ΧΧ), δηλαδή οι ECC81, ECC82, ECC84, ECC85, ECC86, ECC88 κλπ έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και δεν είναι απευθείας εναλλάξιμες.
Απ΄ότι θυμάμαι οι ECC88 είναι πολύ πιό εύκολο να βρεθούν σε χαμηλότερες NOS τιμες από τις ECC81 και ECC83
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Πράγματι οι NOS ECC83 είναι σκέτο φαρμακείο, οι ECC81 βρίσκονται φτηνότερα. Αντίστοιχες της 6DJ8/ECC88 είναι η 6922/E88CC, η CV2492 και η Ρώσσικη 6H23pi. Για την 6h30 δεν το ήξερα ότι είναι αντίστοιχη της 6DJ8.
 

n-k

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Μετά τη διευκρίνηση για το είδος των λυχνιών, κατέφθασε ένα ζευγάρι Electro Harmonix 6922 ECC88 και ο Dared σε συνεργασία με τα AKG K701 κελαηδάει!!!
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Μετά τη διευκρίνηση για το είδος των λυχνιών, κατέφθασε ένα ζευγάρι Electro Harmonix 6922 ECC88 και ο Dared σε συνεργασία με τα AKG K701 κελαηδάει!!!
οπότε επιβεβαιώνεται ότι οι κινεζούλες δεν είναι ότι καλύτερο.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Re: Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Για την 6h30 δεν το ήξερα ότι είναι αντίστοιχη της 6DJ8.
Δεν ειναι.Εχουν διαφορές.Μπορει να παίζει αλλα δεν ειναι ιδιες.
 

MVL

Μηνύματα
49
Reaction score
0
ZARASTRO θα ήθελα να ρωτήσω εσένα αλλά και άλλους φίλους που έχουν ολοκληρωμένους πριμα λουνα αν έχετε βρεί κάποιες καλύτερες επιλογές από τις μαμίσιες στις προενισχύτριες λυχνίες 12ΑΧ7 που φοράνε. Εγώ έχω τον Dialοgue I και δεν έχω δοκιμάσει κάτι μέχρι τώρα. Σε US σάιτ προτείνουν mullard 4004 οι οποίες είναι πανάκριβες (100$ έκαστη) χωρίς τελωνεία κλπ.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

tctubes/Minessota/usa
Μεγαλη ποικιλια απο 12ΑΧ7Για καθε βαλαντιο και διακανονισμος για μαιμου τιμολογιο.Περιμενω απο μερα σε μερα 1 12ΑΤ7 & 3 12ΑΧ7 συνολικης αξιας 160$ με τιμολογιο 70+
Επισης Machmat aπο Ολλανδια πολυ καλοι και εξυπηρετικοι.Σερφαρε και θα βρεις πολλες λυσεις και σωστες τιμες
 

Μηνύματα
134
Reaction score
4
ZARASTRO θα ήθελα να ρωτήσω εσένα αλλά και άλλους φίλους που έχουν ολοκληρωμένους πριμα λουνα αν έχετε βρεί κάποιες καλύτερες επιλογές από τις μαμίσιες στις προενισχύτριες λυχνίες 12ΑΧ7 που φοράνε. Εγώ έχω τον Dialοgue I και δεν έχω δοκιμάσει κάτι μέχρι τώρα. Σε US σάιτ προτείνουν mullard 4004 οι οποίες είναι πανάκριβες (100$ έκαστη) χωρίς τελωνεία κλπ.
Φίλε MVL να σου πω ότι η διαφορά στον dialogue two αλλάζοντας τις μαμίσιες είναι απίστευτη, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Ο ενισχυτής με παίδεψε πολύ μέχρι να στρώσει και άργησα να καταλάβω τη σημασία που έχουν οι προενισχύτριες για τον ήχο.
Διάβαζα δεξιά και αριστερά πως οι δικές του λάμπες είναι αξιόλογες. Καμία σχέση. Κατά τη γνώμη μου είναι λεπτόηχες και τσιριχτές- και αδικούν τον ενισχυτή. Πρέπει κανείς να τις αλλάξει το ταχύτερο, αρκεί να γίνουν οι σωστές επιλογές. Αλλά και οι απολύτως σωστές να μη γίνουν, σίγουρα θα έχεις ένα διαφορετικό αποτέλεσμα πολύ περισσότερο μουσικό και ισορροπημένο. Αξίζει να πειραματιστείς.

Η δική μου εμπειρία: κατά παραίνεση ανθρώπου πιο ειδικού, πήγα σε αυτές τις 12ax7. Αν ακούς κλασική είναι πολύ καλή περίπτωση γιατί δεν φωνάζουν ψηλά. Είναι λάμπες που δίνουν όγκο, μπάσα

Στο δίκτυο βρήκα επίσης κάποιον να έχει φτιάξει έναν κατάλογο για 12au7:

some of the great 12au7s i've found are the:

cbs/hytron 5814wa,
rca 5814 triple mica blackplate,
rca command 5814a triple mica blackplate,
raytheon 5814 blackplates triple mica,
brimar 13d5,
raytheon 12au7 blackplates

Από αυτές βρήκα και παράγγειλα τις raytheon τις οποίες είχα προηγουμένως ακούσει (thanx to zarastro!) γύρω στα 70 δολάρια.

Έχει σημασία ο συνδυασμός με τις 12ax7. Ο δικός μου συνδυασμός, με τις GE με έχει ενθουσιάσει: μου έδωσαν σώμα, έκταση, μπάσο, γλυκά πρίμα-ανθρώπινα.Μπορείς επιτέλους να ακούσεις μουσική και όχι ήχους πεταμένους.

Ως προς τις el34 παράγγειλα τις sed winged c, οι οποίες θεωρούνται από όλους ζεστές, γλυκόηχες all round... Πριν προλάβω να τις στρώσω όμως, επέστεψα στις kt-88 του πριμαλούνα και σε συνδυασμό με τις αλλαγές που σου περιγράφω πιο πάνω πήρα ένα αποτέλεσμα καθηλωτικό. Οπότε και την τελευταία εβδομάδα δεν πειράζω τίποτα: ακούω, έκπληκτος, έναν καινούριο ήχο.

Συμπέρασμα: Παίξε με τις λάμπες. Διάβασε στο δίκτυο, πειραματίσου. Ρίσκαρε και κάποια χρήματα- σε σχέση με τα ποσά που παίζουν σ' αυτό το σπορ (καλώδια στα δύο με τρία χιλιάρικα) το να δώσεις εκατό ευρώ για λάμπες είναι μέρος του παιχνιδιού.

Επίσης να ακούσεις στον ενισχυτή σου τις kt-88. Θα σου δώσουν μεγαλύτερο έλεγχο, περιγραφή, ακρίβεια... ενδέχεται να σου φανούν πιο συναρπαστικές. Εγώ που έχω ηχείο χαμηλής ευαισθησίας, το spendor s5e, οι kt-88 δίνουν ένα πολύ ολοκληρωμένο αποτέλεσμα. Το επόμενο βήμα μου είναι οι Genalex Gold Lion kt-88 reissue.

Αγορές από ebay ή audiogon. Να ζητάς να σου γράφουν χαμηλή τιμή στη συσκευασία (κάτω από 40 δολάρια) και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τελωνείο.
 

MVL

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Σε ευχαριστώ gus-gus για όσα τόσο αναλυτικά αναφέρεις. Αυτή την 12ΑΧ7 την πήρες από το συγκεκριμένο λινκ που έχεις βάλει; Γράφουν αυτοί χαμηλότερη τιμή στη συσκευασία; Ακούω κλασική αλλά πιό πολύ τζαζ, μπλουζ,σόουλ και τέτοια. Εγώ έχω ηχεία υψηλής ευαισθησίας τα klipsch Heresy III αλλά και τα τυπικής ευαισθησίας Audiovector C2MkII.
 

MVL

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Επίσης να σε ρωτήσω αν είχες ποτέ πρόβλημα με τις υποδοχές των λυχνιών λόγω των αλλαγών. Χαλαρώνεις τις βιδούλες αριστερά και δεξιά πριν αλλάξεις τις μεγάλες λάμπες του πριμαλουνα; Εγώ χρειάστηκε παλιά να αλλάξω μια οδηγήτρια λυχνία, ξεβίδωσα τις βιδούλες και στο βίδωμα το παξιμάδι από κάτω ξεκόλλησε και τώρα η λαμπα κρατιέται με 1 βίδα.
 

Μηνύματα
134
Reaction score
4
Επίσης να σε ρωτήσω αν είχες ποτέ πρόβλημα με τις υποδοχές των λυχνιών λόγω των αλλαγών. Χαλαρώνεις τις βιδούλες αριστερά και δεξιά πριν αλλάξεις τις μεγάλες λάμπες του πριμαλουνα; Εγώ χρειάστηκε παλιά να αλλάξω μια οδηγήτρια λυχνία, ξεβίδωσα τις βιδούλες και στο βίδωμα το παξιμάδι από κάτω ξεκόλλησε και τώρα η λαμπα κρατιέται με 1 βίδα.
Όχι, από όσο ξέρω δεν πρέπει να ξεβιδώσεις τίποτα, οι λάμπες αλλάζουν πολύ εύκολα βάλε-βγάλε. Δεν κάνεις νευρικές κινήσεις και δεν αλλάζεις λάμπες ζεστές. Κατά τα άλλα, όπως ξέρεις. στον διάλογο μπορείς να βάλεις μια σειρά από λάμπες χωρίς κανένα πρόβλημα συμβατότητας σύμφωνα με το μάνιουαλ. Κι επίσης δεν χρειάζεται να είναι ματσαρισμένες.

Εσύ όμως να ζητάς πάντα ματσαρισμένες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να δουλεύει το κύκλωμα στον ενισχυτή αλλά και για κάθε μελλοντική μεταπώληση είναι καλό να είναι ματσαρισμένες.
Αυτές τις συγκεκριμένες 12αχ7 τις πήρα από το λινκ αλλά είναι ακριβό μαγαζί αυτό. Θεωρείται αξιόπιστο αλλά χτυπάει τις τιμές. Θυμάμαι ότι μόνοι τους είχαν γράψει ένα χαμηλό ποσό και μου είχε κάνει εντύπωση πώς και αυτενέργησαν... Όμως μπορείς να στέλνεις μέιλ πριν κάνεις την αγορά ρωτώντας κάθε φορά αν έχουν πρόβλημα να σημειώσουν ένα χαμηλότερο ποσό.
Have fun. :126:
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
ZARASTRO θα ήθελα να ρωτήσω εσένα αλλά και άλλους φίλους που έχουν ολοκληρωμένους πριμα λουνα αν έχετε βρεί κάποιες καλύτερες επιλογές από τις μαμίσιες στις προενισχύτριες λυχνίες 12ΑΧ7 που φοράνε. Εγώ έχω τον Dialοgue I και δεν έχω δοκιμάσει κάτι μέχρι τώρα. Σε US σάιτ προτείνουν mullard 4004 οι οποίες είναι πανάκριβες (100$ έκαστη) χωρίς τελωνεία κλπ.
Στην Ευρώπη η 12ΑΧ7 λέγεται ECC83=E83CC=ECC803s
Πολλές καλές ευκαιρίες υπάρχουν στο Γερμανικό ebay. Θέλει πολύ ψάξιμο, επιμονή, προσοχή στις μαϊμούδες και υπομονή.
Π.χ. http://cgi.ebay.de/2x-CV4004-Brimar...QQcmdZViewItemQQptZRöhren?hash=item27aff6e7f8
Καλές επιλογές χαμηλού κόστους είναι και οι JJ ECC803s και οι Σερβικές ΕΙ
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Παιδες ΠΡΟΣΟΧΗ στις μεταφορικες.Εχουν οφελος απο τις διαδικασιες εκτελωνισμου και μπορει να βρεθεις να πληρωνεις Γ@μ.. σιατικα στα τελωνεια.Απο Ευρωπη εχει ΦΠΑ μεσα η τιμη και παει τελειωσε αλλα απο Αμερικη θελει ντελικατους χειρισμους και USPS.(ταχυδρομειο ΗΠΑ).Κατω απο 80$ δηλ περιπου 60Ε δεν εχει τελωνειο.
Μολις παραλαβω απο TCtubes θα ποσταρω .
 

Μηνύματα
134
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Παιδες ΠΡΟΣΟΧΗ στις μεταφορικες.Εχουν οφελος απο τις διαδικασιες εκτελωνισμου και μπορει να βρεθεις να πληρωνεις Γ@μ.. σιατικα στα τελωνεια.Απο Ευρωπη εχει ΦΠΑ μεσα η τιμη και παει τελειωσε αλλα απο Αμερικη θελει ντελικατους χειρισμους και USPS.(ταχυδρομειο ΗΠΑ).Κατω απο 80$ δηλ περιπου 60Ε δεν εχει τελωνειο.
Μολις παραλαβω απο TCtubes θα ποσταρω .
Ναι, ξέχασα να το πω κι εγώ: Πάντα να είναι USPS και όχι fedex κλπ.
 

MVL

Μηνύματα
49
Reaction score
0
Ανακάλυψα ότι οι ευρωπαίοι και ειδικά οι Αγγλοι τις αποκαλούν valves και βάζοντας αυτό αντι το tubes βγαίνουν Εγγλέζικα σάιτ σαν αυτό http://www.watfordvalves.com/products.asp?id=1&search=&man=&page=12
στο οποίο βρήκα διάφορες όπωσ κατι φιλιπσ nos λέει 35 pounds εκαστη. Εχει κανείς εμπειρία;
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Re: Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Ναι, ξέχασα να το πω κι εγώ: Πάντα να είναι USPS και όχι fedex κλπ.
Θα συμφωνήσω καιν εγώ που μία φορά πλήρωσα 150€ εκτελωνιστή και περίπου 50€ δασμούς για πυκνωτές αξίας 100€.

MONON USPS καμία άλλη μεταφορική!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Μικρός οδηγός για λάμπες 12AX7 & 12AU7

Καλως η κακως οι αμερικανοι ειναι παντα χαμηλοτερα σε τιμες.Πολυ καλο μαγαζι ειναι το MachMat tube ολλανδικο.Jacmusicγερμανικο.O walford εχει κρυογεννημενες λαμπες και απο τιμες ειναι ενταξει.Ουτε κρυο ουτε ζεστη.Παντως να ξερεις οτι με τις ΝΟΣ γενικα γινεται πολυ παιχνιδι.Η ιδια λαμπα μπορει να παιζει και 3-4 φορες σε τιμη:118::113:.Ποτε δεν ξερεις ακριβως τι παιρνεις:111:.Ειναι ολες χρησιμοποιημενες με τον ενα η τον αλλο τροπο.Απο παλια κομματια(πχ ραδιοφωνα η οτι αλλο θες) μεχρι στοκ απο του διαολου το κερατο.Αμα τις μετρησουν αυτοματα σημαινει σημαδακια στις ακιδες τους.Ειναι απο μετρηση η χρηση?
Πιστη χρειαζεται,μεγαλο στομαχι,πορτοφολι,ανοικτες αποψεις και Κ@λ@ φαρδια.Κυριως απο το τελαυταιο:131:.Επισης κατι που παιζει καλα σε PrimaLuna ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι θα παιξει καλα σε Τσακιριδη ας πουμε.Λιγο τα ρευματα,λιγο η σχεδιαση,λιγο τονα λιγο ταλλο ,λιγο διαφορα η ιδια λαμπα απο ενα σε αλλο.........
Καλα κρασια.ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.963
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top