Μιλώντας για τις κεφαλές των πικάπ μας, σχόλια, φωτό κλπ.





leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Επίσης αυτός που λέει ότι είναι πιο μπασατη η πιο Στακατη η πιο τρανή!καλό είναι να έχει κάνει ένα τεστ ακοής για να είναι πιο αληθοφανή τα στοιχεία απλά και χωρίς παρεξηγήσεις.Το χόμπι μας κάνουμε αλλά όταν δίνουμε συμβουλές να είμαστε απόλυτα σίγουροι!
οι διαφορές μεταξύ των κεφαλών υπάρχουν, όπως άλλωστε και μεταξύ οποιοδήποτε δύο μηχανημάτων(πχ σύγριση 2 ή περισσοτέρων ηχείων χρησιμοποιόντας το υπόλοιπο σύστημα ίδιο), και βεβαίως θα δούμε διαφορές!.
Το ίδιο ισχύει και στις κεφαλές, στο ίδιο σύστημα(πικάπ-phono-ενισχυτή-ηχεία-καλώδια), άλλη θα παίξει πιο πλούσια, άλλη πιο στακάτη, άλλη πιο τσιριχτρόνι, άλλη τα κάνει όλα καλύτερα κι άλλη όλα χάλια. έτσι είναι κύριοι και δε χρειαζόμαστε ΩΡΛ για να καταλάβουμε τις διαφορές μεταξύ δύο ή περισσοτέρων κεφαλών. οι διαφορές υπάρχουν, αν κάποιος δε τις ακούει, ας ψάξει πρώτα το σύστημα του και μετά επίσκεψη στον ΩΡΛ.
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Tελικα θα μας πείτε το πικάπ που
οι διαφορές μεταξύ των κεφαλών υπάρχουν, όπως άλλωστε και μεταξύ οποιοδήποτε δύο μηχανημάτων(πχ σύγριση 2 ή περισσοτέρων ηχείων χρησιμοποιόντας το υπόλοιπο σύστημα ίδιο), και βεβαίως θα δούμε διαφορές!.
Το ίδιο ισχύει και στις κεφαλές, στο ίδιο σύστημα(πικάπ-phono-ενισχυτή-ηχεία-καλώδια), άλλη θα παίξει πιο πλούσια, άλλη πιο στακάτη, άλλη πιο τσιριχτρόνι, άλλη τα κάνει όλα καλύτερα κι άλλη όλα χάλια. έτσι είναι κύριοι και δε χρειαζόμαστε ΩΡΛ για να καταλάβουμε τις διαφορές μεταξύ δύο ή περισσοτέρων κεφαλών. οι διαφορές υπάρχουν, αν κάποιος δε τις ακούει, ας ψάξει πρώτα το σύστημα του και μετά επίσκεψη στον ΩΡΛ.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
............. αν κάποιος δε τις ακούει, ας ψάξει πρώτα το σύστημα του και μετά επίσκεψη στον ΩΡΛ.
.......ο ΩΡΛ δεν μπορεί να κάνει πολλά πια στην περίπτωση που δεν ακούς........:D

Στο σημείο που συμφωνώ με τον papaevgeniou είναι ότι εάν στηθεί σωστά μια κεφαλή στον σωστά ταιριασμένο βραχίωνα με την σωστή καλωδίωση που δεν χαλάει την συνολική χωρητικότητα με το σωστό φόρτωμα Ohm - Pf από το Phono, σωστή στήριξη πικαπ και αποφυγή κραδασμών, σίγουρα έχεις ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.
Εάν έχω καταλάβει το σκεπτικό του.

Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι το ίδιο
αυτό
upload_2017-10-27_10-52-55.png
με αυτό
upload_2017-10-27_10-53-43.png


Διαφορές υπάρχουν. Καθώς καλός ήχος - πολύ καλός - καλύτερος - ........... και σταματημό δεν έχει.
Πόσο αξίζει να επενδύσουμε για αυτές τις διαφορές σε συνδυασμό με το υλικό που ακούμε νομίζω ότι πλέον κυνηγάμε την ουρά μας.
Αλλά ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να κυνηγά τις διαφορές ανάλογα της τσέπης του και των γούστων του.

Γενικά μες την υγεία είμαστε.......:drinks:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
.......ο ΩΡΛ δεν μπορεί να κάνει πολλά πια στην περίπτωση που δεν ακούς........:D

Στο σημείο που συμφωνώ με τον papaevgeniou είναι ότι εάν στηθεί σωστά μια κεφαλή στον σωστά ταιριασμένο βραχίωνα με την σωστή καλωδίωση που δεν χαλάει την συνολική χωρητικότητα με το σωστό φόρτωμα Ohm - Pf από το Phono, σωστή στήριξη πικαπ και αποφυγή κραδασμών, σίγουρα έχεις ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.
Εάν έχω καταλάβει το σκεπτικό του.

Δεν νομιζω να ειπε κανεις κατι διαφορρτικο.Εκει που διαφωνουμε ειναι οτι τιποτα δεν σταματα στα 500 ευρω σε μεταχειρισμενο πικαπ και phono .
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.615
Επίσης αυτός που λέει ότι είναι πιο μπασατη η πιο Στακατη η πιο τρανή!καλό είναι να έχει κάνει ένα τεστ ακοής για να είναι πιο αληθοφανή τα στοιχεία απλά και χωρίς παρεξηγήσεις.Το χόμπι μας κάνουμε αλλά όταν δίνουμε συμβουλές να είμαστε απόλυτα σίγουροι!
- οι κεφαλές όπως και πολλές άλλες συσκευές αναπαραγωγής έχουν χαρακτήρα συνήθως ηθελημένα , όπως και άλλες όχι . . . συνεπώς οι διαφορές ακούγονται

- οπότε σου αντιστρέφω το παραπεμπτικό προς ΟΡΛ

ΥΓ : - διαφωνίες υπήρχαν , υπάρχουν και εσαεί . . . και αυτές τροφοδοτούν τις συζητήσεις , η στάση σου όμως τις χαλάει , γιατί ;
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Δεν νομιζω να ειπε κανεις κατι διαφορρτικο.Εκει που διαφωνουμε ειναι οτι τιποτα δεν σταματα στα 500 ευρω σε μεταχειρισμενο πικαπ και phono .
Παναγιώτη είναι ξεκάθαρο αυτό.

Αλλά το σκίσαμε το Thread και είναι και όμορφο με τα στολίδια μας.

Άντε να βάλω δυο photos με τα δικά μου στολίδια.
upload_2017-10-27_12-36-0.png
upload_2017-10-27_12-36-17.png
Με SAS.

upload_2017-10-27_12-37-56.png
Με Shibata

upload_2017-10-27_12-39-29.png

upload_2017-10-27_12-41-21.png
Με μαμά βελόνα.... Δεν έχω αξιωθεί ακόμα SAS
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
:errwhat: Αγαπητέ κ. Papaevgeniou, η συζήτηση δεν αφορά το ποιός μπορεί να ακούσει και να διακρίνει το "καλύτερο", παρόλο που αυτό είναι μετρήσιμο, γιατί σε απλές συζητήσεις σαν αυτή εδώ το "καλύτερο" είναι πάντα υποκειμενικό.
Το θέμα μας είναι ποιός δικαιούται να ομιλεί; Οι πάντες.
Εδώ μιλάμε για το ότι όλοι λίγο πολύ, μπορούν να διακρίνουν διαφορές ανάμεσα σε "διαφορετικά" μηχανήματα που αναπαράγουν το ίδιο ηχογραφημένο άκουσμα. Και για το πόσο καλά μπορούν να μεταδώσουν αυτήν την προσωπική τους εντύπωση δια του λόγου, στους υπόλοιπους.
Κάτι που είναι πάντα χρήσιμο.
Τώρα, αν βάλουμε 10 κεφαλές στο ίδιο σύστημα, κανονικά ένα αυτί λίγο πιο έμπειρο, μπορεί να διακρίνει 5,6,7,και παραπάνω διαφορετικούς ηχητικούς χαρακτήρες. Και στο youtube να τις ακούσετε οι διαφορές κάνουν "μπαμ". :focus:
Αν εσείς λέτε ότι δεν μπορούμε (μπορείτε) να διακρίνουμε διαφορές (όχι την καλύτερη είπαμε, τις διαφορές τους*** και ίσως - πάντα :p - την υποκειμενικά προτιμητέα), με όλο το σεβασμό, δύο τινά μπορούν να συμβαίνουν:
- Είτε στερείσθε εμπειρίας (πράγμα που χρήζει περαιτέρω προσπάθειας), η/και ακουστικής οξύτητας (πράγμα που χρήζει πιθανής βοήθειας από ΟΡΛ),
- Είτε στερείσθε έστω και στοιχειώδους ακρίβειας στην ηχητική αλυσίδα που χρησιμοποιείτε, πράγμα στο οποίο το παρόν φόρουμ χαίρεται να παρέχει αφιλοκερδώς την βοήθειά του. :drinks:

*** Δεν εννοώ βεβαίως ότι αν ακούσω 10 κεφαλές και προτιμήσω μια δυό, ότι τρείς μήνες μετά θα πάω σε ένα ξένο σπίτι που παίζει μουσική, και μόλις περάσω την εξώπορτα θα πώ: "Ρε σύ, η 150 mlx δεν είν' αυτή;; :o "
Όχι, τέτοιου επιπέδου ακουστική μνήμη, μόνο οι Τζεντάι...! :D :drinks:
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Κύριε sterkon μάλλον δεν καταλάβατε τίποτα για αυτό και η φλυαρία σας.διαφορες υπάρχουν αλλά μιλάμε διάφορες προς το καλύτερο!που θα αξίζει να πληρωθούν 1 2 3 χιλιάδες ευρώ!Αλλιώς άμα βάλετε το χεράκι σας όχι στην τσέπη σας αλλά στον ενισχυτή στον επιλογέα μπάσα πρίμα πάλι θα ακούσετε τρελές δια φορές δωρεάν χωρίς κόστος και χρόνο.Επειδη βλέπω ότι είστε αρκετά έμπειρος θα χαρώ να μοιραστούμε της γνώσεις σας και να μου κάνετε ένα live test σε εμένα τον νέο και θα ανέβω στην Αθήνα οπότε θέλετε.και βέβαια θα πάρω και το φτωχό μου πικάπ μαζί να το τεσταρω με τα θηρία .Ο τρόπος που μιλάω μπορεί να είναι λίγο επιθετικός αλλά έχει ως σκοπό να το σκεφτούν δύο φορές αυτοί που σκέφτονται να πάρουν ένα ακριβό πικάπ και καλά για να ακούσουν τον σούπερ ήχο.
[DOUBLEPOST=1509296736][/DOUBLEPOST]
Κύριε sterkon μάλλον δεν καταλάβατε τίποτα για αυτό και η φλυαρία σας.διαφορες υπάρχουν αλλά μιλάμε διάφορες προς το καλύτερο!που θα αξίζει να πληρωθούν 1 2 3 χιλιάδες ευρώ!Αλλιώς άμα βάλετε το χεράκι σας όχι στην τσέπη σας αλλά στον ενισχυτή στον επιλογέα μπάσα πρίμα πάλι θα ακούσετε τρελές δια φορές δωρεάν χωρίς κόστος και χρόνο.Επειδη βλέπω ότι είστε αρκετά έμπειρος θα χαρώ να μοιραστούμε της γνώσεις σας και να μου κάνετε ένα live test σε εμένα τον νέο και θα ανέβω στην Αθήνα οπότε θέλετε.και βέβαια θα πάρω και το φτωχό μου πικάπ μαζί να το τεσταρω με τα θηρία .Ο τρόπος που μιλάω μπορεί να είναι λίγο επιθετικός αλλά έχει ως σκοπό να το σκεφτούν δύο φορές αυτοί που σκέφτονται να πάρουν ένα ακριβό πικάπ και καλά για να ακούσουν τον σούπερ ήχο.
- οι κεφαλές όπως και πολλές άλλες συσκευές αναπαραγωγής έχουν χαρακτήρα συνήθως ηθελημένα , όπως και άλλες όχι . . . συνεπώς οι διαφορές ακούγονται

- οπότε σου αντιστρέφω το παραπεμπτικό προς ΟΡΛ

ΥΓ : - διαφωνίες υπήρχαν , υπάρχουν και εσαεί . . . και αυτές τροφοδοτούν τις συζητήσεις , η στάση σου όμως τις χαλάει , γιατί ;
Κύριε spoc με όλο τον σεβασμό η στάση μου είναι αυτή γιατί δεν είμαι έμπορος ούτε τα παίρνω από κάποια εταιρεία .Είμαι ένας ερασιτέχνης και θα πρέπει όταν κάποιος μου ζητάει το πικάπ να αγοράσω η γιατί αυτό και όχι το άλλο θα πρέπει να του πω κάτι λογικό.Επισεις όταν κάποιον ρωτάει την γη νωμη σου τι πικάπ να αγοράσω όπως εγώ ρωτάω εσάς έως 700 ευρώ θα πρέπει να μου απαντήσετε ευθέως μάρκα μοντέλο και οτιδήποτε άλλο που θα το κάνει ιδανική επιλογή.Τωρα άμα αρχίσουμε τι μουσική ακούς και γενικά φιλοσοφίες δεν θα καταλήξουμε πουθενά και θα βάλουμε τη λέξη όλα είναι υποκειμενικά και τέλος η κουβέντα.Αλλα τα ευρώ είναι αντικειμενικά αν δεν κάνω λάθος.
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Κύριε sterkon μάλλον δεν καταλάβατε τίποτα για αυτό και η φλυαρία σας.διαφορες υπάρχουν αλλά μιλάμε διάφορες προς το καλύτερο!που θα αξίζει να πληρωθούν 1 2 3 χιλιάδες ευρώ!Αλλιώς άμα βάλετε το χεράκι σας όχι στην τσέπη σας αλλά στον ενισχυτή στον επιλογέα μπάσα πρίμα πάλι θα ακούσετε τρελές δια φορές δωρεάν χωρίς κόστος και χρόνο.Επειδη βλέπω ότι είστε αρκετά έμπειρος θα χαρώ να μοιραστούμε της γνώσεις σας και να μου κάνετε ένα live test σε εμένα τον νέο και θα ανέβω στην Αθήνα οπότε θέλετε.και βέβαια θα πάρω και το φτωχό μου πικάπ μαζί να το τεσταρω με τα θηρία .Ο τρόπος που μιλάω μπορεί να είναι λίγο επιθετικός αλλά έχει ως σκοπό να το σκεφτούν δύο φορές αυτοί που σκέφτονται να πάρουν ένα ακριβό πικάπ και καλά για να ακούσουν τον σούπερ ήχο.
[DOUBLEPOST=1509296736][/DOUBLEPOST]

Κύριε spoc με όλο τον σεβασμό η στάση μου είναι αυτή γιατί δεν είμαι έμπορος ούτε τα παίρνω από κάποια εταιρεία .Είμαι ένας ερασιτέχνης και θα πρέπει όταν κάποιος μου ζητάει το πικάπ να αγοράσω η γιατί αυτό και όχι το άλλο θα πρέπει να του πω κάτι λογικό.Επισεις όταν κάποιον ρωτάει την γη νωμη σου τι πικάπ να αγοράσω όπως εγώ ρωτάω εσάς έως 700 ευρώ θα πρέπει να μου απαντήσετε ευθέως μάρκα μοντέλο και οτιδήποτε άλλο που θα το κάνει ιδανική επιλογή.Τωρα άμα αρχίσουμε τι μουσική ακούς και γενικά φιλοσοφίες δεν θα καταλήξουμε πουθενά και θα βάλουμε τη λέξη όλα είναι υποκειμενικά και τέλος η κουβέντα.Αλλα τα ευρώ είναι αντικειμενικά αν δεν κάνω λάθος.
[DOUBLEPOST=1509297603][/DOUBLEPOST]Γενικά για να χαλαρώσουμε λίγο μπορεί να πει ο καθένας με τι πικάπ και phono ακούει αυτή τη στιγμή μήπως έχει βρει κάποιος τη χρυσή τομή λεμε τώρα!
Εγώ έχω το lp 5 της audio tecnica .Το πήρα καιιυριο από Αγγλία 370 ευρώ .Εσείς?
 


Μηνύματα
320
Reaction score
91
Δεν νομίζεις ότι είναι καιρός να μάθεις να κάνεις σωστά παραθέσεις (quotes) απαντήσεων των συνομιλητών σου;:)
Δεν το έχω καθόλου αυτό .θα το μάθω που θα πάει.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αλλιώς άμα βάλετε το χεράκι σας όχι στην τσέπη σας αλλά στον ενισχυτή στον επιλογέα μπάσα πρίμα πάλι θα ακούσετε τρελές δια φορές δωρεάν χωρίς κόστος και χρόνο.

Για σενα η μουσικη ειναι μπασα και πριμα?
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.809
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top