Μιλώντας για τις κεφαλές των πικάπ μας, σχόλια, φωτό κλπ.

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Τα τελευταία 10 χρόνια: Denon DL-103.....ZYX R50......HANA SL......Ortofon Quintet Black
όλες οδηγούμενες με phono stage Trichord Diablo+NCPSU
H ΖΥΧ και η Ortofon θεωρώ ότι είναι με διαφορά οι καλύτερες από τις 4 που έχω εμπειρία.
Μεταξύ δε Denon και HANA παραδόξως μπορώ να πω ότι μάλλον η Denon ήταν καλύτερη; Σίγουρα πάντως όχι τεράστια διαφορά από την HANA SL!
Μεταξύ Zyx R50 και Ortofon Quintet black, μάλλον ψηφίζω υπέρ της Ortofon...(με την επιφύλαξη βέβαια ότι η ZYX και η Ortofon είναι σε διαφορετικά πλατώ, αλλά ίδιας περίπου κατηγορίας ποιότητας)

View attachment 239455 View attachment 239456
View attachment 239457 View attachment 239458
Εξερετικη η bloom για τα λεφτά της.
Και για όλα τα είδη μουσικής.
Να ξέρεις ότι οι μεταγενέστερες παίζουν ακόμα καλύτερα.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Ανεβάζω και εγώ ο καημένος την stanton την 500 και από κάτω έχουμε Zyx, Hana και Quintet που πάω βρε ξεβρακωτος στα αγγουρια 😔. Και μαρεσει που καθάρισα και το mk2 για να μην έχει σκόνες και πάλι σκονισμένο βγαίνει.Εσεις ρε παιδιά τι τα κάνετε και είναι τόσο καθαρά? Πρέπει να λέω την κυρά να έρχεται να το καθαρίζει πριν βγάζω τις φωτογραφίες:D
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Βέβαια και οι Denon αποτελούν μια μεγάλη μου αγάπη.
Με την dl 304.
Η οποία βέβαια θέλει και ειδικό phono.
Αλλά αποτελεί παρελθόν αφού σταμάτησε από την παραγωγή.....
Ανεβάζω και εγώ ο καημένος την stanton την 500 και από κάτω έχουμε Zyx, Hana και Quintet που πάω βρε ξεβρακωτος στα αγγουρια 😔. Και μαρεσει που καθάρισα και το mk2 για να μην έχει σκόνες και πάλι σκονισμένο βγαίνει.Εσεις ρε παιδιά τι τα κάνετε και είναι τόσο καθαρά? Πρέπει να λέω την κυρά να έρχεται να το καθαρίζει πριν βγάζω τις φωτογραφίες:D
Μπα.
Η ευτυχία είναι να παίζει μουσική ασταμάτητα.
Και με οποιοδήποτε κεφαλή.
Μην ξεχνάμε ότι κάποιοι έχουν κεφαλές τον χιλιάδων ευρώ και δεν παίζουν για να μην της χαλάσουν 😬😬😬
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Η ortofon έχει καλύτερη ακίδα (shibata vs elliptical). Το ταίριασμα της κεφαλής με το βραχίονα είναι βασικό.
Ortofon Quintet Black: ακίδα Shibata
ZYX R50: ακίδα Line contact
Μεταξύ αυτών έκανα την σύγκριση. Δεν έχει ελλειπτική κεφαλή κάποια από τις δύο
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ortofon Quintet Black: ακίδα Shibata
ZYX R50: ακίδα Line contact
Μεταξύ αυτών έκανα την σύγκριση. Δεν έχει ελλειπτική κεφαλή κάποια από τις δύο
OK έχεις δίκιο. Έκανα λάθος για την ZYX. Παρόλο που είχα μια R50 Bloom3
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ανεβάζω και εγώ ο καημένος την stanton την 500 και από κάτω έχουμε Zyx, Hana και Quintet που πάω βρε ξεβρακωτος στα αγγουρια 😔. Και μαρεσει που καθάρισα και το mk2 για να μην έχει σκόνες και πάλι σκονισμένο βγαίνει.Εσεις ρε παιδιά τι τα κάνετε και είναι τόσο καθαρά? Πρέπει να λέω την κυρά να έρχεται να το καθαρίζει πριν βγάζω τις φωτογραφίες:D
Φίλε μου άστο, " οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ". Μια ζωή, στα νεανικά χρόνια μου και μέχρι να καταχώσω το πικαπ στο πατάρι για να "επενδύσω" στο CD (1992), άκουγα μουσική με ένα Philips πλαστικό πικαπ και κεφαλή που ούτε ήξερα τι μαρκα είναι (καμιά φορά άλλαζα και βελόνα με 10 ευρώ).
Όμως οι αναμνήσεις που έχω είναι ότι ευχαριστιόμουνα την μουσική μου όσο και σήμερα (μη πω και περισσότερο), που μπορώ να έχω Zyx ή Ortofon Quintet black......
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Ναι ρε παιδιά δίκιο έχετε μουσική να υπάρχει!!! Εγώ σας εύχομαι να αποκτήσετε ακόμη πιο καλά μηχανήματα και να τα απολαμβάνετε και να βάζετε φωτογραφίες να γουστάρουμε!!!
 




Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Βέβαια και οι Denon αποτελούν μια μεγάλη μου αγάπη.
Με την dl 304.
Η οποία βέβαια θέλει και ειδικό phono.

Αλλά αποτελεί παρελθόν αφού σταμάτησε από την παραγωγή.....

Μπα.
Η ευτυχία είναι να παίζει μουσική ασταμάτητα.
Και με οποιοδήποτε κεφαλή.
Μην ξεχνάμε ότι κάποιοι έχουν κεφαλές τον χιλιάδων ευρώ και δεν παίζουν για να μην της χαλάσουν 😬😬😬
Δυστυχώς . Μία από τις καλύτερες κεφαλές ever σταμάτησε να παράγεται μαζί με την άλλη κορυφαία αδερφή της την DL S1 .
Κρίμα. Εχω 2 304 , και ψάχνω και για άλλες 2 . Δεν την αλλάζω αυτήν την κεφαλή με τίποτα.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Και γω την έχω κρατήσει την ,304
Εάν και τόσον χρόνον νομίζω ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Πιθανόν να έχω κάνει βλακεία που την έχω στο κουτί της.
Εχω ένα ,mk2 που κάθεται θα την βάλω πάνω να παίζει κάνα δίσκο
Για να είναι σε λειτουργία η ανάρτηση.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
....πόσο να κοστίζει σε e , και σε χρόνο , αλλά και που , μια αναβελόνωση γιά την 304 ;
Έχει κάνει κάποιος τελευταία ;
Αξίζει τον κόπο ;
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Δεν έχω κάνει ποτέ . Από κινοτεχνική μου είχαν πει , την δίνω πίσω και μου δίνουν μία καινούργια στο 50% .
Εξω κάνουν αναβελόνωση , μπορεί και με την ανάρτηση αν χρειάζεται , αλλά η τιμή είναι τσιμπημένη από όσο θυμάμαι.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δεν έχω κάνει ποτέ . Από κινοτεχνική μου είχαν πει , την δίνω πίσω και μου δίνουν μία καινούργια στο 50% .
Εξω κάνουν αναβελόνωση , μπορεί και με την ανάρτηση αν χρειάζεται , αλλά η τιμή είναι τσιμπημένη από όσο θυμάμαι.
Κυκλοφορεί καινούργια 304;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Όχι , αλλά ....
Κυκλοφορεί όμως η DENON DL-A110 Anniversary Edition Silver Graphite , που τα χαρακτηριστικά της είναι καλά - δεν την έχω ακούσει - στα 570e στην Ελλάδα .

Ο Γιάννης μας , ίσως να ξέρει κάτι παραπάνω .
* Στο θέμα αν υπάρχει σύγκριση της 304 με την Anniversary .
-
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
....πόσο να κοστίζει σε e , και σε χρόνο , αλλά και που , μια αναβελόνωση γιά την 304 ;
Έχει κάνει κάποιος τελευταία ;
Αξίζει τον κόπο ;
Και ποιος μου λέει εμένα ότι θα παίζει σαν 304 και όχι σαν κάτι άλλο;;😁
 


Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Όχι , αλλά ....
Κυκλοφορεί όμως η DENON DL-A110 Anniversary Edition Silver Graphite , που τα χαρακτηριστικά της είναι καλά...
Αναλόγως τι εννοεί ο καθένας καλά... Μια κεφαλή με κωνική βελόνα είναι όπως η κανονική 103. Όσο διαφορετική να είναι (αν είναι) η γεννήτρια στο τέλος καταλήγει για να διαβάσει το δίσκο μια κωνική βελόνα λες και είμαστε στη δεκαετία του '60. Αν έβγαζαν ένα μηδενικό από τα 600€ θα την έπαιρνα.

Η 304 ήταν σε άλλο επίπεδο και για αδιευκρίνηστο λόγο την κατήργησε η Denon. H αγαπημένη μου Denon με διαφορά, μετανιώνω που δεν την αγόρασα όταν κόστιζε 300€ και τη θεωρούσα ακριβή.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους , όπως έκανε και κάποιος άλλος πριν από μένα.
Η DL A-110 φυσικά και δεν έχει καμία σχέση με την DL 304. η ΜΌΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΗΤΑΝ Η DL S1. !
Ολες οι άλλες , απλά οδοντόκρεμες.
Την 304 την έχουν αντικαταστήσει με την 301 , η οποία κάπως την πλησιάζει την 304 αλλά δεν την φτάνει που να βαράει τον κώλο της κάτω.
Δεν ξέρω τι σκ@τά έχουν στο κεφάλι τους εκεί στην D&M HOLGINGS , αλλά τον παίζουν ασύστολα τον .....
Υποπτεύομαι ότι δεν τους στοίχιζε ακριβώς φτηνά η 304 , γιατί από πωλήσεις πήγαινε καλά, οπότε μάλλον ήταν cutting cost η ενέργειά τους .
Τώρα όσον αφορά την αναβελόνωση , τα πράγματα είναι θολά.
Κανείς δεν σου λέει και υπογράφει ότι η αναβελόνωση θα γίνει με το ίδιο σχήμα διαμαντιού , το ίδιο cantilever αν αλλαχτεί κλπ. Απλά ισχυρίζονται όσοι το κάνουν ότι την κάνουν καινούργια.
Δεν ξέρω , δεν το έχω κάνει .
Οποιος ξέρει ή μπορεί να μάθει , ας μας ενημερώσει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.111
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top