Μου κρυπτογραφήθηκαν όλα τα αρχεία από ίο... (???)


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Εδώ και κάποια χρόνια πληρώνω το bitdefender και το εγκαθιστω σε όλα τα πισιά στο σπίτι. Δεν έχω κάποιο θέμα. Έχω ησυχάσει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Με τις γνωστές τιμές;
και καλά κάνουν...ειδικά σε επαγγελματίες να τους τα πάρουν διπλά και δεκαπλά και τον κwλο ακόμα....αφού δεν καταλαβαίνουν τις σημερινές ανάγκες και κάνουν γυφτιές >:(

έχω επαγγελματίες που λειτουργούν ακόμα Pc με Xp μόνο και μόνο για να μην ξαναγοράσουν αναβαθμισμένα προγράμματα για την δουλειά τους ή ακόμα και εκτυπωτές

πέρυσι είχα 2 περιπτώσεις κουτοπόνηρων πελατών που αγόρασαν από αλλού(γιατί νόμιζαν ότι τους κορόιδευα για να τους βάλω να αγοράσουν άδειες από win 10 pro... ) και προσπάθησαν να περάσουν μόνοι τους win Xp & 7 (τις άδειες που είχαν αγορασμένες) σε επεξεργαστές 9ης γενιάς! :fuckyou::tongue::lol:

έχω παρατήσει πελάτες που δεν λένε να ανανεώσουν τον στόλο και με πρήζουν τα @@ όταν κολλάνε τα κιτρινισμένα χρέπια τους


στο θέμα μας....να ξερς Άλεξ
η διαδικασία είναι απίστευτα σκληρή και χρονοβόρα
οι εταιρίες επαναφοράς...μία ειδικά που συνεργάζομαι...γνωρίζω σε τι έχει επενδύσει και με τι κόστος....δεν είναι απαγορευτικό αλλά όπως και να το κάνεις έχει δουλειά το πράμα

όλο το σύστημα κωδικοποίησης λειτουργεί με κρυπτογράφηση AES256
σαν να σπας πορτοφόλι bitcoin...αδύνατον (για εμάς)

επειδή πριν από 5 χρόνια που μου έτυχε το πρώτο συμβάν, στον λογιστή μου...εντελώς άδικα.....γιατί ο άνθρωπος ότι του πεις πληρώνει...σε ακούει και πληρώνει χωρίς να ρωτά.....
( θυμάμαι του είχα κάνει εγκατάσταση kaspersky παντού....και η εταιρία κατσαπλιάς που διαχειρίζεται τα λογιστικά της Data του τα είχαν βγάλει:headbang: γιατί βαριόντουσαν να ρυθμίσουν το firewall με τον σέρβερ και άφησαν τον άνθρωπο εντελώς ξεβράκωτο χωρίς να το ξέρει...>:(>:(>:()

διάβασα τότε σχεδόν τα πάντα που υπήρχαν στο ιντερνετ...και έφαγα απίστευτες ώρες και σε manual decrypt

στην ουσία τα κλειδιά τα βρίσκεις μέσα σε κάθε κρυπτογραφημένο αρχείο και με ένα πρόγραμμα τα τοποθετούσες και σου το ξεκλείδωνε

αλλά η διαδικασία για το κάθε κλειδί σου έπαιρνε κανένα 40λετπο για κάθε αρχείο
+ δεν ξέρεις ποιο αρχείο είναι ποιο ώστε να εστιάσεις στα σημαντικά τουλάχιστον...
+πολλαπλασίασε και βρες πόσους αιώνες χρειάζεσαι από ένα δίσκο 100gb για φωτό και έγγραφα

αρκετές ζωές θα έλεγα
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
και καλά κάνουν...ειδικά σε επαγγελματίες να τους τα πάρουν διπλά και δεκαπλά και τον κwλο ακόμα....αφού δεν καταλαβαίνουν τις σημερινές ανάγκες και κάνουν γυφτιές >:(

έχω επαγγελματίες που λειτουργούν ακόμα Pc με Xp μόνο και μόνο για να μην ξαναγοράσουν αναβαθμισμένα προγράμματα για την δουλειά τους ή ακόμα και εκτυπωτές

πέρυσι είχα 2 περιπτώσεις κουτοπόνηρων πελατών που αγόρασαν από αλλού(γιατί νόμιζαν ότι τους κορόιδευα για να τους βάλω να αγοράσουν άδειες από win 10 pro... ) και προσπάθησαν να περάσουν μόνοι τους win Xp & 7 (τις άδειες που είχαν αγορασμένες) σε επεξεργαστές 9ης γενιάς! :fuckyou::tongue::lol:

έχω παρατήσει πελάτες που δεν λένε να ανανεώσουν τον στόλο και με πρήζουν τα @@ όταν κολλάνε τα κιτρινισμένα χρέπια τους


στο θέμα μας....να ξερς Άλεξ
η διαδικασία είναι απίστευτα σκληρή και χρονοβόρα
οι εταιρίες επαναφοράς...μία ειδικά που συνεργάζομαι...γνωρίζω σε τι έχει επενδύσει και με τι κόστος....δεν είναι απαγορευτικό αλλά όπως και να το κάνεις έχει δουλειά το πράμα

όλο το σύστημα κωδικοποίησης λειτουργεί με κρυπτογράφηση AES256
σαν να σπας πορτοφόλι bitcoin...αδύνατον (για εμάς)

επειδή πριν από 5 χρόνια που μου έτυχε το πρώτο συμβάν, στον λογιστή μου...εντελώς άδικα.....γιατί ο άνθρωπος ότι του πεις πληρώνει...σε ακούει και πληρώνει χωρίς να ρωτά.....
( θυμάμαι του είχα κάνει εγκατάσταση kaspersky παντού....και η εταιρία κατσαπλιάς που διαχειρίζεται τα λογιστικά της Data του τα είχαν βγάλει:headbang: γιατί βαριόντουσαν να ρυθμίσουν το firewall με τον σέρβερ και άφησαν τον άνθρωπο εντελώς ξεβράκωτο χωρίς να το ξέρει...>:(>:(>:()

διάβασα τότε σχεδόν τα πάντα που υπήρχαν στο ιντερνετ...και έφαγα απίστευτες ώρες και σε manual decrypt

στην ουσία τα κλειδιά τα βρίσκεις μέσα σε κάθε κρυπτογραφημένο αρχείο και με ένα πρόγραμμα τα τοποθετούσες και σου το ξεκλείδωνε

αλλά η διαδικασία για το κάθε κλειδί σου έπαιρνε κανένα 40λετπο για κάθε αρχείο
+ δεν ξέρεις ποιο αρχείο είναι ποιο ώστε να εστιάσεις στα σημαντικά τουλάχιστον...
+πολλαπλασίασε και βρες πόσους αιώνες χρειάζεσαι από ένα δίσκο 100gb για φωτό και έγγραφα

αρκετές ζωές θα έλεγα
Το προβλημα δεν ειναι το κοστος της επισκευης αλλα το σε ποιον απευθύνεται αυτη η λυση. Καλα εκανε και το ανεφερε ο Νασος αλλα συνηθως δεν ειναι βιωσιμη επιλογη για τον μεσο χρηστη. Να το πεις παντως σε καποιον επαγγελματια που εχει αρχεια της δουλειας του στον υπολογιστη ειναι πολυ σωστο και λογικο. Ο επαγγελματιας ομως δεν κατεβαζει σπασμενες εφαρμογες στο pc που εχει για την δουλεια του η στην περιπτωση που το κανει δεν ειναι επαγγελματιας και δεν αξιζει να ασχοληθεις μαζι του. Just my2 cents..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Ο επαγγελματιας ομως δεν κατεβαζει σπασμενες εφαρμογες στο pc που εχει για την δουλεια του η στην περιπτωση που το κανει δεν ειναι επαγγελματιας και δεν αξιζει να ασχοληθεις μαζι του. Just my2 cents..
:rolleyes:
να σου μαζέψω σκρινσοτς να δεις τι γίνεται?:roflmao::roflmao:


ο άλλος είχε διαβαθμισμένα έγγραφα σε υπηρεσιακό εξωτερικό και έβαζε ταινίες να δει στην σματτιβι μέχρι που του χτύπησε το firmware του σκληρού και έκανε κακά.....:party:
μου έκανε και κήρυγμα θυμάμαι....να προσέξω το pc μου να μη έχει ίντερνετ για να μην τα υποκλέψει ο εχθρός..το ΖΩΟΝ!:roflmao::laugh:

ευτυχώς σε τέτοιους γκασμάδες δεν επιτρέπουν να κατέχουν σημαντικά έγγραφα και νιώθω ασφαλής:biggrin:
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ξεκινώντας τα windows πατώ F8 μπας και εμφανίσει το "Advanced boot option" αλλά τίποτα.Μπορεί κάποιος να μου πει πως αλλιώς να το εμφανίσω μπας και βάλω επιλογή "safe mode networking" μπας και διαβάσει τα αρχεία?
....

 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
ika,windows 7 έχω...
Καμμιά φορά όταν κοβόταν το ρεύμα,μόνο του μου έβγαζε αυτό το μενού,αλλά 2-3 φορές που το δοκίμασα κάνει κανονική εκκίνηση το μπουρδέλο...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
και καλά κάνουν...ειδικά σε επαγγελματίες να τους τα πάρουν διπλά και δεκαπλά και τον κwλο ακόμα....αφού δεν καταλαβαίνουν τις σημερινές ανάγκες και κάνουν γυφτιές :(
Και όμως ξέρω επαγγελματίες που τα κάνουν όλα όπως πρέπει αλλά τα χιλιάρικα χρειάστηκε να τα δώσουν.

Για το μέσο χρήστη οι τιμές είναι απαγορευτικές, για μένα ο μέσος χρήστης βέβαια είναι που θέλει το κράξιμο. "Να πάρω ένα εξωτερικό να περάσω εκει τα αρχεία να μη τα χάσω και να αδειάσω το laptop να πηγαίνει ποιο γρήγορα" η πιο κλασική φράση που ακούω.

Εχτές μου φέρνουν στικακι με αρχεία σημαντικά το οποίο βρήκε πάνω του και το έσπασε.

Φυσικά τα σημαντικά αρχεία υπήρχαν μονο σε ενα κινέζικο στικάκι.

Σε χαλασμένο κινητό για να βγάλουν το chip της μνήμης να το βάλουν στο "μηχάνημα " και να τραβήξουν δεδομένα μου ζήτησαν 350 +φπα.

Τους λέω να σας το βγάλω εγώ να το στείλω πόσο? Δεν δέχτηκαν................
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top