Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.977
Μπορούμε να απολαμβάνουμε τη μουσική σε σχετικά χαμηλές εντάσεις?
Ένα EQ λύνει όλα τα προβλήματα?
Loudness?
Αν ακούμε σε χαμηλές εντάσεις μπορούμε να τη βγάλουμε φτηνά?
Προτάσεις για βελτίωση του αποτελέσματος σε χαμηλές εντάσεις..
Το thread των πτωχών.. :smoke:
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.794
Reaction score
8.041
Ναι χαλαρά. Εγώ προσωπικά ακούω 50% του χρόνου μου σε χαμηλές εντάσεις και απολαμβάνω μια χαρά. Φυσικά η τσίτα είναι άλλο πράγμα αλλά και το χαλαρό άκουσμα έχει την αρετή του.

Το σημαντικό είναι να υπάρχει μέτρο στην ένταση για να μην καταλήγουμε με προβλήματα ακοής μακροπρόθεσμα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.977
Ναι χαλαρά. Εγώ προσωπικά ακούω 50% του χρόνου μου σε χαμηλές εντάσεις και απολαμβάνω μια χαρά. Φυσικά η τσίτα είναι άλλο πράγμα αλλά και το χαλαρό άκουσμα έχει την αρετή του.
Επειδή φαντάζομαι για διάφορους λόγους πολλοί από εμάς ακούνε χαμηλά τις περισσότερες ώρες γι' αυτό το ξεκίνησα.. 8-)
Υπάρχουν ενστάσεις που αφορούν την απόλαυση, ευκαιρία.. ;)
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι, μπορούμε να την απολαμβάνουμε, αρκεί να κάνουμε ισοστάθμιση loudness. Φυσικά και είναι γεγονός ότι η απόλαυση είναι μικρότερη έως πολύ μικρότερη, απ' ότι αν την ακούγαμε σε υψηλή ένταση.
 

Μηνύματα
12.517
Reaction score
14.658
Επειδή φαντάζομαι για διάφορους λόγους πολλοί από εμάς ακούνε χαμηλά τις περισσότερες ώρες γι' αυτό το ξεκίνησα.. 8-)
Υπάρχουν ενστάσεις που αφορούν την απόλαυση, ευκαιρία.. ;)
Τι ;

Δεν έχουμε όγκους απο χαμηλά ;

Μήπως δεν έχουμε και αρμονικό πλούτο που είναι η πραγματική αίσθηση του όγκου και όχι μόνο οι υπο - χαμηλές συχνότητες που προσδίδουν όγκους αλλά άλλου "ειδους" όγκο ; Μήπως και εάν τον έχουμε δεν είναι σε πλήρη αρμονία συχνοτικά και άρα όσο και να δυναμώνουμε μας λείπει ένταση ;

Περιμένουμε να αυξηθεί η ένταση και μάλιστα α) σε μεγάλο βαθμό ... για να δούμε β) τρομερή κιόλας διαφορά απο χαμηλότερες - φυσιολογικές εντάσεις ; Και το περηφανευόμαστε κιόλας ώς σωστό ;

Όλα αυτά είναι δείγματα .... Κavourdistiri audio και όχι αυτά που λένε οι audio people. :D Καιρός να αλλάξουμε σύστημα. :D Πρώτα εξασφαλίζουμε αυτά και μετά παίρνουμε sub(s). :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.977
Ναι, μπορούμε να την απολαμβάνουμε, αρκεί να κάνουμε ισοστάθμιση loudness. Φυσικά και είναι γεγονός ότι η απόλαυση είναι μικρότερη έως πολύ μικρότερη, απ' ότι αν την ακούγαμε σε υψηλή ένταση.
Εγώ να σε πω χαίρομαι σχεδόν εξίσου.. :idk:
Ίσως δεν είναι αντικειμενικό μετρητικά αυτό (δεν ξέρω) αλλά επειδή παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο όταν είμαι σε φάση ''χαλάρωσης'' και παίζω σε νορμάλ - χαμηλές εντάσεις το απολαμβάνω πολύ.. ;)
 


Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Εγώ να πω την αλήθεια πιο πολύ το ευχαριστιεμαι σε χαμηλή ένταση τα βράδια που χαλαρώνω και αράζω με τις μουσικές μου.
Ίσως επειδή όταν μπορώ να βάλω δυνατά δεν είμαι μόνος και μου τα κάνουν τσουρέκια ή νιώθω ότι οι σατανιστές που ακούω ενοχλανε τα γειτονικά γέροντια και θα σκάσει κλιμάκιο εξορκιστων να με μαζέψει και μείνει ορφανό το Γκοτζίλα μου....θα βρει η κυρά και κανέναν λεφτά με ιμερσιβ να ακούει ακαπελες και θα πάρει το παιδί την κάτω βόλτα.
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Μπορούμε να απολαμβάνουμε τη μουσική σε σχετικά χαμηλές εντάσεις?
Ένα EQ λύνει όλα τα προβλήματα?
Loudness?
Αν ακούμε σε χαμηλές εντάσεις μπορούμε να τη βγάλουμε φτηνά?
Προτάσεις για βελτίωση του αποτελέσματος σε χαμηλές εντάσεις..
Το thread των πτωχών.. :smoke:
Φυσικα και μπορουμε να ακουμε σε χαμηλη ενταση, αλλα νομιζω οτι καποια χαμηλα περασματα, σε εργα με μεγαλο δυναμικο ευρος, δεν θα τα ακουμε καθολου! Εκτος αν ανεβοκατεβαζεις την ενταση συνεχως απο το volume. Π χ δοκιμασε να ακουσεις χαμηλα το bolero Ravel, και δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσεις τα εισαγωγικα τυμπανα και ταυτοχρονα να ακουσεις και το φιναλε χωρις να αυξομοιωσεις την ενταση!
 

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Εγω όταν θέλω να ακούσω μουσική ακούω σε δυνατές στάθμες για να την απολαυσω, είτε είμαι στο αμάξι είτε στο σπίτι. Τις ώρες κοινής ησυχίας ακούω πάλι δυνατά με ακουστικά. :biggrin:
Η μουσική σε δυνατές στάθμες μου δίνει ενέργεια και μου φτιάχνει την διάθεση.
Την ίδια εντύπωση έχει και η νεολαία σε έρευνα που έγινε.
Συμφωνώ επίσης με τους νέους που λένε ότι I lose myself in loud music.
Επίσης ακούω πάντα εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων την μουσική που μ αρέσει και όχι αδιάφορες ηχογραφήσεις μόνον και μόνον γιατί είναι ποιοτικές , αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που πήρα ηχοσυστημά, δεν είμαι δλδ απ αυτούς που αγοράζουν μουσική για να ακούν το σύστημα τους.
Επειδή λοιπόν ακούω μουσική που μ αρέσει, ένα διαβολάκι στο μυαλό μου μου φωνάζει να δυναμώσω την ένταση. Δεν του χαλω χατίρι. :biggrin:
Αυτό το διαβολάκι είναι και η αιτία πουποτέ δεν κατάφερα να ακούσω το Thunderstruck των AC DC σε χαμηλές εντάσεις.
Εάν ήμουνα υποχρεωμένος στην ζωή μου να ακούω πάντα σε χαμηλή ένταση θα άκουγα σαφώς λιγότερες ώρες μουσικής, άσε που θα ήμουνα συχνά κατσουφιασμενος.:biggrin: Σε αυτή την δυσάρεστη κατάσταση δεν θα έδινα πάνω από 100 ευρώ για ηχοσυστημά αφού δεν θα αποτελούσε πλέον συσκευη μουσικής ηδονής.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Εγώ να πω την αλήθεια πιο πολύ το ευχαριστιεμαι σε χαμηλή ένταση τα βράδια που χαλαρώνω και αράζω με τις μουσικές μου.
Ίσως επειδή όταν μπορώ να βάλω δυνατά δεν είμαι μόνος και μου τα κάνουν τσουρέκια ή νιώθω ότι οι σατανιστές που ακούω ενοχλανε τα γειτονικά γέροντια και θα σκάσει κλιμάκιο εξορκιστων να με μαζέψει και μείνει ορφανό το Γκοτζίλα μου....θα βρει η κυρά και κανέναν λεφτά με ιμερσιβ να ακούει ακαπελες και θα πάρει το παιδί την κάτω βόλτα.
Σε νιώθω, για αυτό έφτιαξα dedicated χώρο ακρόασης μουσικής. Ούτε να ενοχλώ, ούτε να με ενοχλούν.:)
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Σε νιώθω, για αυτό έφτιαξα dedicated χώρο ακρόασης μουσικής. Ούτε να ενοχλώ, ούτε να με ενοχλούν.:)
Τυχερός που μπορείς από την μια, από την άλλη δεν απομόνωνεσαι έτσι από τους υπόλοιπους του σπιτιού;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Εγώ δεν μπορώ να ακούσω πάνω από -10db για πολύ ώρα. Ένα τραγούδι θα το αντέξω, άντε δύο, νομίζω. Παραπάνω δεν, ούτε για αστείο. Σε ταινίες συνήθως είναι στα -20db, άντε να πάω στα -16db - 17db. Μια χαρά τα απολαμβάνω. Και δεν έχω θέμα να ανεβάσω γκάζια από θέμα γειτονιάς. Όσο θέλω το πάω. Αλλά μου είναι αδύνατο να δω ταινία στο -10db. Με ενοχλεί αφάνταστα, όπως επίσης ούτε θα τρελαθώ ούτε θα κουφαθώ για την υψηλή πιστότητα my @@@@.
 



Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
μου αρέσει να ακούω δυνατά. Απολαμβάνω όμως εξίσου και τη μουσική σε χαμηλές εντάσεις.
Συνήθως ακούω Σαββατοκύριακα όλη μέρα αν έχω την ευκαιρία. Ξεκινάω από το πρωϊ-πολύ πρωϊ, βάζω σε χαμηλές εντάσεις τη μουσικούλα μου και γουστάρω απεριόριστα. Έχει πολλή ησυχία το πρωϊ οπότε οι χαμηλές στάθμες....παίζουν όμορφα.
Σε κανονικές συνθήκες όπου δεν έχω πρόβλημα εντάσεων ακούω δυνατά. Το δυνατά για μένα είναι περίπου 90db στη θέση ακρόασης με κορυφές 100. Με αυτό τον τρόπο μπορώ και ακούω μουσική για πολλές ώρες χωρίς να αισθάνομαι ότι με κουράζει κάτι.
Αν είμαι σε φάση που έχω πιει κανα ποτηράκι αλκοολ το βάζω και λίγο παραπάνω ενίοτε.... :D :D :D :D :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Τυχερός που μπορείς από την μια, από την άλλη δεν απομόνωνεσαι έτσι από τους υπόλοιπους του σπιτιού;
Μα, ρε φίλε, αυτό είναι το ζητούμενο! Να ακούω τις καφρίλες μου, όταν έχω χρόνο/όταν θέλω/όταν μπορώ, απρόσκοπτα, απομονωμένα, ηχομονωμένα, δυνατά κι όμορφα, χωρίς να ενοχλώ κάποιον ή να με ενοχλεί κάποιος! Μία (1) μονή πολυθρόνα/θέση ακρόασης έχει το δωμάτιο - ξέρεις τι απόλαυση είναι να δουλεύω εξ αποστάσεως εκεί μέσα; 8-)

Εάν θέλει η σύζυγός μου να ακούσει μουσική, παίρνει το tablet, βρίσκει τους φακέλους με jazz (που της αρέσει) κι ακούει ανενόχλητη - σε όποια ένταση θέλει. Απλά πράγματα.

Αντιλαμβάνομαι το γεγονός ότι η κατάσταση που περιγράφω είναι εφαρμόσιμη σε ελάχιστο ποσοστό του γενικότερου πληθυσμού, όμως, εφόσον είχα την ευκαιρία να δημιουργήσω ακριβώς αυτό που ήθελα για τον σκοπό που ήθελα, το έκανα πράξη. :)

Νομιζω ένα σωστά ισοσταθμισμένο σύστημα με subwooferS βοηθάει πολύ σε αυτό.
Fixed.:p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.122
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top