Μπορώ να φτιάξω ένα SACD-R με κομμάτια από διάφορα SACD?

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Έχω μια συλλογή από SACD-R αλλά από τα περισότερα δισκάκια μου αρέσουν μόνο 1 ή 2 κομμάτια (5.1-καναλα tracks).
Θα ήθελα να πάρω αυτά που μου αρέσουν και να φτιάξω ένα SACD-R μόνο με αυτά.
Γίνεται?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έχω μια συλλογή από SACD-R αλλά από τα περισότερα δισκάκια μου αρέσουν μόνο 1 ή 2 κομμάτια (5.1-καναλα tracks).
Θα ήθελα να πάρω αυτά που μου αρέσουν και να φτιάξω ένα SACD-R μόνο με αυτά.
Γίνεται?
Οχι.Κανε CD-R.

Θα παιξει το ιδιο,υπο την προυποθεση οτι το μαστερινγκ ειναι το ιδιο και στα 2 στρωματα του δισκου και δεν κανανε το γνωστο κολπο εντυπωσιασμου στο SACD layer.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Ευχαριστώ.
Μόλις ανακάλυψα ότι με το foobar μπορώ να βγάλω (convert) συγκεκριμένα tracks (και τα 6-κάναλα) σε FLAC (και 6-κάναλα). To conversio δεν είναι lossless.

Έχει νόημα? Ή να βγάλω το 2-κάναλο?
Δεν έχω κάποιον AVR που να δέχεται HDMI, μόνο SACD-R players έχω και φυσικά λαπτοπ και BR players.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Έχω μια συλλογή από SACD-R αλλά από τα περισότερα δισκάκια μου αρέσουν μόνο 1 ή 2 κομμάτια (5.1-καναλα tracks).
Θα ήθελα να πάρω αυτά που μου αρέσουν και να φτιάξω ένα SACD-R μόνο με αυτά.
Γίνεται?
Από ISO γίνεται, με το SACD-EXTRACT
τα κάνεις DSF, τα γράφεις σε ένα DVD χύμα και θεωρητικά πρέπει το player που παίζει τα SACD-R να τα παίξει.

Για μετατροπή από πολυκάναλο σε στέρεο δεν κάνουν τα 2 αυτά λογισμικά.

Και αυτό βοηθάει ενίοτε
 
Last edited:

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Ευχαριστώ πολύ.
Τα κατέβασα αλλά όταν πήγα να εγκαταστήσω το SACD-EXTRACT στα Windows 10 64bit μου βγάζει το παρακάτω:
Capture.PNG


Να συνεχίσω ή είναι ιός?
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Δεν καταφέρνω με τίποτα (ούτε σε compatibility mode, ούτε σαν administrator) να τρέξει το sacd_extract.exe στα Win10-64 home.

Καμμά ιδέα?
 


Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Έτρεξα και το GUI αλλά ζητάει το path για το SACD EXTRACT application (φυσικό μου φαίνεται αφου το GUI ειναι απλά ενδομετώπη).

Δεν μπορώ να εγκαταστήσω τo SACD EXTRACT.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Δεν θέλει εγκατάσταση.
Βάλε το GUI στο ίδιο folder και τρέξτο από εκεί.
το ISOTODSD πάντως περιέχει και το sacd-extract

 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Σωστά, ένα πρόγραμμα σε γραμμή εντολών δεν θέλει εγκατάσταση!
Κοντεύω να ξεχάσω τα βασικά...

Προς το παρόν τρέχω το GUI αλλά δεν τα κατάφερα να κάνω extraction
Ευτυχώς το ISOTODSD από τη SONORE κάνει τη δουλειά, απλά ακόμα δεν έχω βρεί πως μπορώ να κάνω extract ξεχωριστά tracks και όχι όλο το ΙSO...

Σε κάθε περίπτωση μου έδωσες λυση...
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Νομίζω είμαι εντάξει:
Το αρχείο sacd_extract.exe που κατεβάζω από το Videohelp πρέπει να έχει πρόβλημα.
Ευτυχώς το ίδιο αρχείο από το SONORE δουλεύει μια χαρά.
Έτσι έχω το sacd_extract.exe λειτουργικό σε γραμμή εντολών, με δύο διαφορετικα GUI. Αυτό από το Source Forge δίνει και τη δυνατότητα να κάνεις extract συγκεκριμένα tracks, μπορεί δηλ. να ενεργοποιήσει την παράμετρο -t του sacd_extract.exe.

Πολλές ευχαριστιες!

Μόλις φτιάξω κάποιο δικό μου SACD θα ρεπορτάρω.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
.....
Μόλις φτιάξω κάποιο δικό μου SACD θα ρεπορτάρω.
Κανονικό SACD δεν μπορείς να φτιάξεις, μπορείς DVD που περιέχει DSF αρχεία και λογικά θα παίζει στο player σου.
Περιμένουμε νεότερα...
:drinks:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιατι τοσος κοπος οταν εχει αποδειχθει οτι τα high resolution φορμα στην καλυτερη περιπτωση δεν εχουν ηχητικη διαφορα και το dsd σαν φορμα εχει τοσα μειονεκτηματα εναντι του pcm?
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Κανονικό SACD δεν μπορείς να φτιάξεις, μπορείς DVD που περιέχει DSF αρχεία και λογικά θα παίζει στο player σου.
Περιμένουμε νεότερα...
:drinks:
Θα αργήσω κάνα μήνα γιατί εδώ στο νησί δεν έχω DVD writer...
Γιατι τοσος κοπος οταν εχει αποδειχθει οτι τα high resolution φορμα στην καλυτερη περιπτωση δεν εχουν ηχητικη διαφορα και το dsd σαν φορμα εχει τοσα μειονεκτηματα εναντι του pcm?
Δεν ξέρω πολλά αλλά νομίζω ότι ένα καλογραμμένο SACD έχει ιδιαίτερα καλό ήχο λόγω DSD...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ξέρω πολλά αλλά νομίζω ότι ένα καλογραμμένο SACD έχει ιδιαίτερα καλό ήχο λόγω DSD...
Δεν εχει διαφορά απο ένα FLAC, ειδικά αν είναι HiRes. Εκτος αν είναι διαφορετικο mastering.

To Sacd έχει νόημα μόνο διότι σχεδόν ολα τα πεντακάναλα στην πιάτσα είναι σε αυτο το φορμάτ.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Λοιπόν βρήκα ένα φορητό DVD writer και έφτιαξα ένα DVD με μερικά DSF. Το τελικό μου συμπερασμα είναι δυστυχώς ότι το δισκάκι δεν παίζει στο SACD-R player (Pioneer DV-575A με τροποποιημένο firmware) αλλά και αν έπαιζε θα ήταν δώρον-άδωρον και εξηγούμαι:

Έκανα extract όλα τα πολυκάναλα tracks από το ISO του SACD "The Nordic Sound - 2L Audiophile Reference Recordings 2009". To συνολικό μέγεθος των 19 DSF είναι 9,23 GB ενώ το ISO, μαζί και με τα 13 δικάναλα tracks και ότι άλλο έχει ένα ISO, είναι 4,37 GB. Κατά συνέπεια δεν χωράνε όλα τα tracks σε ένα DVD.

H εγγραφή 11 από αυτά τα DSF έγινε σε δισκάκι Verbatim DVD+R με το Nero σε format DVD ISO no multissesion. To DVD αυτό δεν μπορεί να το διαβάσει ούτε το Pioneer DV-575A, ούτε το Panasonic BR player.

Άρα δισκάκι γιόκ εκτός και έκανα κάτι λάθος!

Τώρα τα αρχεία DSF παίζουν μεν στο λαπτοπ (με το Foobar) - και τα πολυκάναλα - αλλά το λαπτοπ δεν έχει ψηφιακή έξοδο για να το συνδεσω στον AVR (Yamaha RX-V650). Δεν παίζουν (από στικάκι) στο media player (WD TV Live HD).

Τέλος έκανα εξαγωγή ένα track (σε δικάναλη και σε 5-κάναλη μορφή) από το ISO σε FLAC (όχι lossles). Παίζουν και τα δύο από το media player (από στικάκι) και το 5-κάναλο ακούγεται πολύ καλύτερα! Υποθέτω ότι είναι θέμα mastering γιατί διάβασα ότι στο δικάναλο των SACD γίνεtaι συνήθως πολύ χάλια mastering. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν ο ήχος του 5-κάναλου FLAC βγαίνει σε 5 κανάλια ή σε 2 (η σύνδεση του WD TV Live HD με τον AVR Yamaha είναι με οπτικό καλωδιο). Ισως μπορώ να το διαπιστώσω με κάποιο test track...
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Το 575Α ως DVD και όχι audio SACDp, παίζει μόνο SACD disks και όχι και DSD disk, πιθανά και το ίδιο το Panasonic.

Αυτό με το μέγεθος των 2κάναλων και των 5κάναλων είναι περίεργο, Τα πολυκάναλα είναι πρέπει να είναι τα μεγαλύτερα
(https://www.audioasylum.com/messages/hirez/24221/sacd-file-structure)

Αρα, αν τα players σου δεν παίζουν DSD disks, με το foobar κάντα flac 24-176 ή 24-192 και πρέπει να είναι ίδια ποιοτικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Το 575Α ως DVD και όχι audio SACDp, παίζει μόνο SACD disks και όχι και DSD disk, πιθανά και το ίδιο το Panasonic.
Υπάρχουν players που παίζουν DSD δισκάκια? Πάντως αυτό που έφτιαξα είναι ένα απλό DVD (δηλ. DVD-data) που το βλέπει το λαπτοπ και το παίζει με το foobar. Πως θα μπορούσα να φτιάξω ένα DSD disk (αν υπάρχει κάτι τέτοιο, πρώτη φορά το ακούω)?

Αυτό με το μέγεθος των 2κάναλων και των 5κάναλων είναι περίεργο, Τα πολυκάναλα είναι πρέπει να είναι τα μεγαλύτερα
(https://www.audioasylum.com/messages/hirez/24221/sacd-file-structure)
Μάλλον σε μπέρδεψα εγώ εδώ: Ναι τα πολυκάναλα DSF είναι περίπου 3-πλάσια σε μέγεθος από τα δικάναλα. Απλά μου έκανε εντύπωση που μόνα τους τα 19 πολυκαναλα (χωρίς τα δικάναλα) πιάνουν 9,23 GB ενώ όλο το ISO (με τα 19 πολυκάναλα και τα 19 δικάναλα) είναι μόνο 4,37 GB!

Αρα, αν τα players σου δεν παίζουν DSD disks, με το foobar κάντα flac 24-176 ή 24-192 και πρέπει να είναι ίδια ποιοτικά.
Ναι, τα κάνω FLAC κατ΄ευθείαν από το ISO και ακούγονται πολύ καλά, ιδίως τα πολυκάναλα όπως είπα. Και φυσικά δεν χρειάζεται να γραφτούν σε δισκάκι.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Υπάρχουν players που παίζουν DSD δισκάκια? Πάντως αυτό που έφτιαξα είναι ένα απλό DVD (δηλ. DVD-data) που το βλέπει το λαπτοπ και το παίζει με το foobar. Πως θα μπορούσα να φτιάξω ένα DSD disk (αν υπάρχει κάτι τέτοιο, πρώτη φορά το ακούω)?
.....
Υπάρχουν 2 τουλάχιστον

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top