Μπριζολιέρα ηλεκτρικιά


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Επί της ευκαιρίας, βρήκα χρόνο να πάρω και Λοτζ σκεύη.

View attachment 281711
View attachment 281712



Σιγά σιγά ετοιμάζεται και το υλικό

View attachment 281713
Eλπιζω να ξερεις πως πλενονται και πως συντηρουνται τα μαντεμενια σκευη.

Αν οχι, δες αυτο (και ποτε με υγρο πιατων η σε πλυντηριο πιατων)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Βρίσκω διαφορα μοντέλα
6850
Beast κλπ
Τι διάφορες έχουν ;
αξιζει την διαφορά χρημάτων ;
ποιο είναι το καλύτερο ;
Beast η 8000
Είναι το ίδιο ; Διάφορες ;
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Γιατί όχι υγρό πιάτων?
Γιατί τα μαντεμενια σκεύη προστατεύονται από τη σκουριά και αποκτούν αντικολλητικες ιδιότητες με το seasoning που είναι στην ουσία μια διαδικασία πολυμερισμού που γίνεται με επάλειψη του σκεύους με λάδι υψηλού σημείου καπνού και ψήσιμο για αρκετή ώρα στο φούρνο μέχρι να ψηθει και να στεγνώσει το λάδι και να κάνει ένα στρώμα. Αν το πλύνεις με υγρό πιάτων φεύγει το seasoning και πρέπει να το κάνεις από την αρχή διαφορετικά θα σκουριάσει και φυσικά θα χάσει και τις αντικολλητικες του ιδιότητες.
Τα Lodge έρχονται pre-seasoned από το εργοστάσιο αλλά θέλουν ένα ελαφρύ seasoning μετά από κάθε χρήση.
Αν τα πλύνεις με απορρυπαντικό φεύγει το πολύ καλό εργοστασιακό seasoning και θα είναι πολύ δύσκολο να το φέρεις πίσω σε εργοστασιακή κατάσταση αν δεν ξέρεις και αν δεν έχεις κατάλληλο λάδι για αυτή τη δουλειά.
Το καλύτερο seasoning γίνεται με λάδι αβοκάντο. Για το καθημερινό απλό seasoning κάνει και ηλιέλαιο.
Ελαιόλαδο δεν κάνει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Δε βρήκα λάδι αβοκάντο, παρήγγειλα στο κοντινό μου σουπερμάρκετ, θα μου φέρει να έχω και για άλλες χρήσεις εκτός του seasoning.

Πήρα όμως αυτό, που μια χαρά κάνει δουλειά, και άοσμο άγευστο.

20210222141121_weber_spray_prostasias_gia_mantemi_200ml_17889.jpeg



 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δε βρήκα λάδι αβοκάντο, παρήγγειλα στο κοντινό μου σουπερμάρκετ, θα μου φέρει να έχω και για άλλες χρήσεις εκτός του seasoning.

Πήρα όμως αυτό, που μια χαρά κάνει δουλειά, και άοσμο άγευστο.

View attachment 281906


Γραφει τι ειναι?
Αν δεν ειναι λαδι δεν ξερω αν θα το εβαζα...

Στο μεταξυ, λαδι αβοκαντο:

 


Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Γραφει τι ειναι?
Αν δεν ειναι λαδι δεν ξερω αν θα το εβαζα...
Ingredients: Water (73%), Soya Lecithin E322 (15%), Sunflower (10%), Lactic acid E270 (2%). No hazardous ingredients that fall under the classification of CLP-VO
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Βρίσκω διαφορα μοντέλα
6850
Beast κλπ
Τι διάφορες έχουν ;
αξιζει την διαφορά χρημάτων ;
ποιο είναι το καλύτερο ;
Beast η 8000
Είναι το ίδιο ; Διάφορες ;
Για αυτό ξέρει κανείς κάτι ?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Γραφει τι ειναι?
Αν δεν ειναι λαδι δεν ξερω αν θα το εβαζα...

Στο μεταξυ, λαδι αβοκαντο:

καταπληκτικές οι βαφές μαλλιών της δεύτερης γραμμής, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι στις αποχρώσεις του Κώστα, μέχρι καστανό ανοικτό πάει





ψέμματα, είδα έχει και 'καστανό ανοικτό μελί μαονί' ταιριάζει και με τα περισσότερα σοβαρά ηχεία, μια χαρά
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Βρίσκω διαφορα μοντέλα
6850
Beast κλπ
Τι διάφορες έχουν ;
αξιζει την διαφορά χρημάτων ;
ποιο είναι το καλύτερο ;
Beast η 8000
Είναι το ίδιο ; Διάφορες ;
Από τη σελίδα του κατασκευαστή συμπεραίνω ότι η 8000 Inferno είναι η πιο ισχυρή έκδοση.

Txuletaco The Beast 6850, 2000W

Txuletaco 8000 Inferno, 2200W

Και υπάρχει και μια ακριβή έκδοση από ανοξείδωτο ατσάλι:
Txuletaco The Beast 7850 Steel. 2000W
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Γραφει τι ειναι?
Αν δεν ειναι λαδι δεν ξερω αν θα το εβαζα...
Δεν μπορεί να το προτείνει η weber για τα μαντέμια της και να μην είναι σωστό...


Ναι βρε, απλώς πήγα το Σάββατο να πάρω, και μόλις του τελείωσαν. Έχει στάνταρ λάδι αβοκάντο στα ράφια του, έτυχε να είχε τελειώσει, θα ξαναφέρει εντός της εβδομάδας.

Πάντως για την ώρα, το ψεκαστήρι της weber κάνει εξαιρετική δουλειά.

Κι ένα τέτοιο περιμένω:


Σε πρακτικερ και μάκρο, ήταν εξαντλημένο, δεν έψαξα αλλού.


Σήμερα θα ψήσω τις γαρίδες και το σολωμό στο the BEAST INFERNO, θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα. 😁😜🤪
Είπαμε να πάρεις ένα για δοκιμή, εσύ πήρες όλη την γκάμα σκευών Lodge! :)
Και μικρό τηγάνι για 14cm εστία θέλω να πάρω, είχαν εξαντληθεί.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
καταπληκτικές οι βαφές μαλλιών της δεύτερης γραμμής, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι στις αποχρώσεις του Κώστα, μέχρι καστανό ανοικτό πάει





ψέμματα, είδα έχει και 'καστανό ανοικτό μελί μαονί' ταιριάζει και με τα περισσότερα σοβαρά ηχεία, μια χαρά
Σαν το κομοδινί δεν έχει.
,..................,.......
Αυτό το τσουλετάκο τί εσωτερικές διαστάσεις έχει?
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ingredients: Water (73%), Soya Lecithin E322 (15%), Sunflower (10%), Lactic acid E270 (2%). No hazardous ingredients that fall under the classification of CLP-VO
ακίνδυνο φαίνεται οπότε ΟΚ αν και δεν θα το αγόραζα. Λίγο ηλιέλαιο σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας (και καλό σκούπισμα μετά με στεγνό χαρτί κουζίνας μεχρι να μην μείνει καθόλου λάδι) κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Λάδι αβοκάντο χρειάζεται μόνο για το αρχικό seasoning και ίσως κάθε 5-6 χρήσεις.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Βασικά αυτό, δε παθαίνουν τίποτα.

Και αυτος σε αυτο το βιντεο οπως και πολλοι αλλοι που εχω δει στο youtube βαζει υγρο πιατων.
Εχω δει καμποσους YouTubers που χρησημοποιουν υγρο πιατων να δειχνουν σε βιντεο πως να καθαριζεις τα μαντεμενια σκευη και στο καναλι τους να εχουν επισης και βιντεο πως να βγαζεις τη σκουρια απο τα μαντεμενια σκευη. Προτιμω να μην πιασει ποτε σκουρια.
Καθε φορα που χρησιμοποιεις υγρο πιατων, αφαιρεις λιγο απο το seasoning του σκευους το οποιο δεν αντικαθισταται απλα περνωντας το με λιγο λαδι απο πανω. Πρεπει και να το καψεις μεχρι να πολυμεριστει.
Αν δεις το δικο μου Lodge ειναι σαν να μην εχει χρησιμοποιηθει ποτε.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.525
Reaction score
30.904
Μια χαρα ,θα ψηνεις ,θα θελεις 15 λ καθαρισμα και θα κανεις και οικονομια στα μυρωδικα γιατι το επομενο θα παιρνει και λιγο essence απο το προηγουμενο :biggrin:

Αντι να αλλαζεις λαδι στο αυτοκινητο θα αλλαζεις στο τηγανι .....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top