Μπριζολιέρα ηλεκτρικιά

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Από ότι είδα στο διαδύκτιο δεν υπάρχει πλέον, όμως υπάρχει ακριβές αντίγραφο από ότι μπορώ να δω από τις φωτογραφίες:
αντίγραφο ???
Δεν είναι ακριβώς αντίγραφο. Η Russell Hobbs και η George Foreman ανήκουν στην ίδια μαμά εταιρεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Επειδή πάνω-κάτω ξέρω τι κρέατα και τι κοπές προτιμάς, θα επέλεγα ένα καλό cast iron τηγάνι. Θέλει μία έξτρα ασχολία αλλά το αποτέλεσμα είναι ισάξιο με τα περισσότερα μαγαζιά που σερβίρουν καλό κρέας χωρίς να έχουν BBQ.
Όταν μικρότερος είχα όρεξη για ψήσιμο και ο καιρός δεν βοηθούσε για κήπο, ήταν η απόλυτη επιλογή μου.

Η Lodge είναι κορυφή.

Δοκίμασα με τηγάνι, καλό τηγάνι, δεν έχει το αποτέλεσμα που θέλω.

Καλή γίνεται, όχι τέλεια.

Οι μπριζολιέρες οι σπέσιαλ, ανεβάζουν εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες, κάτι που σε ανοιχτό τηγάνι δε παίζει.

Άσε που πιτσιλαει και το θεό..

Εν τω μεταξύ, τα μάτια στην κουζίνα είναι απλά επαγωγικά της πλάκας, δεν είναι υγραερίου, οπότε γιοκ υψηλές θερμοκρασίες..
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Πριν 2 έτη περίπου αγόρασα κατά τύχη το παρακάτω:

G.F.

Υπέροχο πραγματικά μηχάνημα μηχάνημα. Τέλειο αποτέλεσμα, εύκολο καθάρισμα, πολύ μεγάλος χώρος ψησίματος, και το κυριότερο, χωρίς αποτυχία. Πανεύκολο στην χρήση: Προθέρμανση, τοποθέτηση και κλείσιμο του καπακιού, σε 10 - 15 λεπτά άνοιγμα και γύρισμα της τροφής, κλείσιμο καπακιού για άλλα 10-15 λεπτά, και αυτό είναι όλο.

Από ότι είδα στο διαδύκτιο δεν υπάρχει πλέον, όμως υπάρχει ακριβές αντίγραφο από ότι μπορώ να δω από τις φωτογραφίες:
αντίγραφο ???
Δεν είναι ακριβώς αντίγραφο. Η Russell Hobbs και η George Foreman ανήκουν στην ίδια μαμά εταιρεία.
George Foreman by Russell Hobbs, μοντέλο 22460 και τα δύο, ακριβώς το ίδιο προϊόν δείχνουν τα δύο links.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Εν τω μεταξύ, τα μάτια στην κουζίνα είναι απλά επαγωγικά της πλάκας, δεν είναι υγραερίου, οπότε γιοκ υψηλές θερμοκρασίες..

Θερμοκρασίες ανεβάζουν και γρήγορα (τουλάχιστον οι δικές μου) αλλά μαντεμένιο σκεύος γενικώς δεν παίρνουν, και οι αντάπτορες που κυκλοφορούν δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Πάντως για κρέας στα γρήγορα, κανένα κοτόπουλο κανένα χοιρινό φιλέτο, προτιμώ σχαροτήγανο, καίτοι όχι μαντεμένιο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Βλέπω κάτι τέτοια και νομίζω πως τα θέλω


Κώστα δοκίμασες με μαντεμένιο τιγάνι και δε πήρες αποτέλεσμα? Ακόμα και στα πιο high end εστιατόρια σε μαντεμένιες πλάκες ψήνουν, αποκλείεται να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα από το μαντέμι σε οτιδήποτε άλλο.
Υπάρχουν δυο κύριες τεχνικές για τα μπριζολίδια, ή θα ξεκινήσεις φούρνο, θα φτάσεις σε μια θερμοκρασία ανάλογα το γούστο, και θα τελειώσεις τιγάνι ή θα ξεκινήσεις πολύ δυνατά τιγάνι και θα τελειώσεις φούρνο.
Θα σου πρότεινα να πάρεις σχετικά οικονομικό, ελληνικό κρέας, να κάνεις δοικιμές με μαντέμι και θα το βρεις, έχεις βρει λύση σε ποολύ πιο πολύπλοκα θέματα, αυτό δεν είναι και τόσο.
(Προφανώς αν θες να φτάσεις σε επίπεδο Δρακούλη θα χρειαστείς πολύ εμπερία και πολύ κρέας "πεταμένο")
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Και σε μένα δουλεύει μια χαρά το Lodge μαντεμένιο τηγάνι στις επαγωγικές εστίες.

Μήπως έχει κάποια πρόβλεψη στον πάτο σε σχέση με άλλα, γιατί γενικώς από όσο ξέρω το μαντέμι δεν κάνει ή πάντως δεν αποδίδει.
 


Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386




Και δε τα βρίσκω στο Σκρουτζ. Να, αυτά τραβάω. 😜😄🤪

Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Κρίμα που δεν κάνουν για επαγωγικές
έχει μαντεμένιες πλάκες που κάνουν για επαγωγικές , δενέχω πάρει αλλά έχει πάρει γνωστός απλά πρέπει να είναι λείες από κάτω
 


Μηνύματα
158
Reaction score
137
έχει μαντεμένιες πλάκες που κάνουν για επαγωγικές , δενέχω πάρει αλλά έχει πάρει γνωστός απλά πρέπει να είναι λείες από κάτω
Σωστά! Έχω της Neff (το έδινε δώρο με την επαγωγική εστία). Επίσης, στα τηγάνια, δεν χρειάζεται να είναι μαντέμι το κάτω μέρος. Πλέον πολλά είναι μαντεμένια με εμαγιέ επίστρωση και καθαρίζουν και πανεύκολα. Είχε βγάλει κι ο ΑΒ σε προσφορά πρόσφατα.. Αν έχεις εστίες αερίου τότε δεν σε προβληματίζει να πας σε απλό μαντέμι όπως κάνουν και στα εστιατόρια.

Επίσης, όπως γράφει και το συνοδευτικό της πλάκας για τις εστίες, όταν βάζεις σκεύος με μαντεμένιο πάτο (τουλάχιστον σε επαγωγική εστία), ποτέ δεν ανάβεις την επιφάνεια στο μέγιστο (το πας μέχρι το 6-7) γιατί ανεβάζει πολύ υψηλή θερμοκρασία με κίνδυνο να σου χαλάσει την εστία. Για αυτό καλύτερα με εμαγιέ επίστρωση, ένα διάφανο καπάκι για τις πιτσιλιές και είσαι κομπλέ! :)
 
Last edited:


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Κώστα έχω ένα lodge 26cm για μια μπριζόλα. Έχω επίσης μια υγραερίου μέτριας τιμής και μια weber master touch με κάρβουνο. Το καλύτερο από όλα με μεγάλη διαφορά είναι το εξής.
1. Ανάβεις φωτιά με καρβουνο σε ένα δοχείο εκκίνησης
2. Ρίχνεις το κάρβουνο σε μια ψησταριά σαν την weber στην μισή πλευρά.
3.ριχνεις απάνω την μπριζόλα περίπου 3 λεπτά από κάθε πλευρά
4. Καρφώνεις στην μπριζόλα σου ένα θερμόμετρο με wifi
5. Την αφίξεις στο άλλο μισό ενώ σκεπάζεις μέχρι να πάρει την εσωτερική θερμοκρασία που θες.
Μπορείς να κάνεις και το ανάποδο: να δώσεις πρώτα την σωστή εσωτερική θερμοκρασία έμμεσα και μετά να τελειώσεις την μπριζόλα σε δυνατή φωτιά για να πάρεις την γεύση από την αντίδραση Maillard. Ο δεύτερος τρόπος είναι προτιμότερος αν θες να βάλεις και τσιπς ξύλου για το καπνίσεις.
 



Μηνύματα
387
Reaction score
237
καλή λύση και το infrared μάτι, αν υπάρχει διαθέσιμο, δεδομένου ότι ψήνει (περίπου) σαν τα κάρβουνα, ενώ ανεβάζει πολύ υψηλές θερμοκρασίες που θωρακίζουν το κρέας
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top