Μπριζολιέρα ηλεκτρικιά

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Late in the party αλλα εγω τα καλυτερα αποτελεσματα τα εχω παρει με reverse searing, Sous Vide και τελειωμα στην Lodge η οποια στην επαγωγικη πιανει τρελες θερμοκρασιες.

Το κακο με αυτην την τεχνικη και το αδυνατο σημειο της ειναι το τελειωμα στο τηγανι οπου απαιτει η μπριζολα να μην αλλαξει σχημα γιατι μετα δεν κανει ομοιομορφο searing.
Το καλυτερο ειναι το searing να γινει με φλογιστρο
Καποια στιγμη θα δοκιμασω και στο Air Fryer και πιστευω και εκει θα ειναι καλο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Μισό παιδιά να συνοψίσουμε πως φτιάχνουμε την καλή την μπριζόλα (μέχρι στιγμής):

1) Με ηλεκτρικό φουρνάκι αντιστάσεων χαλαζία 850 βαθμών
2) Με μαντεμένιο τηγάνι/σχαροτήγανο
3) Με μη μαντεμένιο τηγάνι/σχαροτήγανο
4) Με φουρνάκι υπερύθρων (ή είναι το ίδιο με το 1; Δεν κατάλαβα)
5) Με φλόγιστρο
6) Με sous vide
7) Με ψησταριά ηλεκτρική/υγραερίου/κάρβουνου
8) Με ψησταριά τύπου Kamado
9) Με τον ήλιο
10) Με το φεγγάρι
11) Με κάποιον συνδυασμό των παραπάνω

Ξέχασα κανένα; Συνεχίστε...
 


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Μισό παιδιά να συνοψίσουμε πως φτιάχνουμε την καλή την μπριζόλα (μέχρι στιγμής):

1) Με ηλεκτρικό φουρνάκι αντιστάσεων χαλαζία 850 βαθμών
2) Με μαντεμένιο τηγάνι/σχαροτήγανο
3) Με μη μαντεμένιο τηγάνι/σχαροτήγανο
4) Με φουρνάκι υπερύθρων (ή είναι το ίδιο με το 1; Δεν κατάλαβα)
5) Με φλόγιστρο
6) Με sous vide
7) Με ψησταριά ηλεκτρική/υγραερίου/κάρβουνου
8) Με ψησταριά τύπου Kamado
9) Με τον ήλιο
10) Με το φεγγάρι
11) Με κάποιον συνδυασμό των παραπάνω

Ξέχασα κανένα; Συνεχίστε...
Το καλύτερο ξέχασες.
Στα κάρβουνα!
Edit... Το έγραψες αλλά μου ξέφυγε εκεί που το έχεις κρύψει!
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Late in the party αλλα εγω τα καλυτερα αποτελεσματα τα εχω παρει με reverse searing, Sous Vide και τελειωμα στην Lodge η οποια στην επαγωγικη πιανει τρελες θερμοκρασιες.

Το κακο με αυτην την τεχνικη και το αδυνατο σημειο της ειναι το τελειωμα στο τηγανι οπου απαιτει η μπριζολα να μην αλλαξει σχημα γιατι μετα δεν κανει ομοιομορφο searing.
Το καλυτερο ειναι το searing να γινει με φλογιστρο
Καποια στιγμη θα δοκιμασω και στο Air Fryer και πιστευω και εκει θα ειναι καλο.
Ακριβως… με ενα map gas εχω αποτελεσμα ΣΟΥΠΕΡ… θελει μονο λιγο προσοχη στο να βρεθς την θερμοκρασια που θες στο νερο, για να σου βγαινει οσως ακριβως το θες.. μετα παει τραινο, εχεις παντα το ιδιο αποτελεσμα..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μισό παιδιά να συνοψίσουμε πως φτιάχνουμε την καλή την μπριζόλα (μέχρι στιγμής):

1) Με ηλεκτρικό φουρνάκι αντιστάσεων χαλαζία 850 βαθμών
2) Με μαντεμένιο τηγάνι/σχαροτήγανο
3) Με μη μαντεμένιο τηγάνι/σχαροτήγανο
4) Με φουρνάκι υπερύθρων (ή είναι το ίδιο με το 1; Δεν κατάλαβα)
5) Με φλόγιστρο
6) Με sous vide
7) Με ψησταριά ηλεκτρική/υγραερίου/κάρβουνου
8) Με ψησταριά τύπου Kamado
9) Με τον ήλιο
10) Με το φεγγάρι
11) Με κάποιον συνδυασμό των παραπάνω

Ξέχασα κανένα; Συνεχίστε...
Όλα τα ανωτέρω, ένα πράμα δείχνουν ξεκάθαρα νομίζω:

Χρειάζεται δυνατή 🔥.
Όσο πιο δυνατή, τόσο λιγότερο χρόνο για ψήσιμο.

Στο σπίτι, ο τυπικός φούρνος που πάει Μαξ 250°, δε κάνει, ούτε για μπιφτέκια, όλα βραστά γίνονται στην ουσία. Γιουβαρλάκια.

Το τηγάνι είναι μια λύση, αλλά πιτσιλιστάν αλά Αφγανιστάν. Έξω στην αυλή, με γκάζι από κάτω, είναι μια χαρά.

Κάρβουνο βεβαίως, άμα δε βαριέσαι το άναμμα.

Μέσα στο σπίτι κάρβουνο φυσικά δε παίζει..

Αλλά σηκώνει ψηλή θερμοκρασία το κάρβουνο, δεν έχει σχέση με κανένα τυπικό οικιακό ηλεκτρικό φούρνο.

Ομοίως το υγραέριο, μπορεί να δώσει γκάζια.

Τώρα οι ηλεκτρικές ψησταριές υψηλών θερμοκρασιών που γλυκοκοιτάζω, είναι κατά βάση φουρνάκια μικρού μεγέθους, κλειστά κατά προτίμηση να μη πιτσιλιστάν το σύμπαν, και χωρίς να ασχολείσαι με κάρβουνα και φιάλες υγραερίου.
Ε, δουλεύει και στην αυλή άμα θες.

Σήμερα έκανα 6 μπριζόλες στο τηγάνι, ένα "καλό" που έχω, βαρύ, αντικολλητικό, σα πέτρα δείχνει, δε ξέρω υλικά κλπ, επώνυμο είναι τσιμπημενης τιμής. Δεν είναι καθόλου άσχημες, ίσα ίσα, και το ψήσιμο μου βγαίνει εύκολα medium rare που θέλω, ζουμερες, μια χαρά.
Αλλά δεν καψαλίζονται σωστά απ'εξω, δεν έχει τη θερμοκρασία που χρειάζεται για searing, που δίνει άλλη διάσταση στη νοστιμιά της.

Το να τα βάζω μια στο φούρνο μετά στο τηγάνι και μετά δεξερωγωτι φλόγιστρο, δεν πρόκειται, μια λύση θέλω, μια κίνηση, ένα σκεύος να λερώνει και να μπαίνει στο πλυντήριο πιάτων. Δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας, πάω εβόρα και τελειώνει το παραμύθι. 🤪😜🤭
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Το πρόβλημα με τον φούρνο δεν είναι η θερμοκρασία, αφενός πάνε 300 βαθμούς , αφετέρου όσο δουλεύει η αντίσταση ψηλά και ανάλογα την απόσταση η θέρμανση με ακτινοβολία αντιστοιχεί σε αρκετά ψηλότερη θερμοκρασία, αλλά αν πρέπει να γυρίσεις την μπριζόλα πρέπει να ανοίξεις να φύγει ζεστός αέρας κλπ.

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι το καθάρισμα της κουζίνας από το τηγάνι είναι αστείο μπροστά στο καθάρισμα του φούρνου και η πυρόλυση δεν είναι λύση για κάθε μέρα ούτε καν για κάθε βδομάδα
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Όλα τα ανωτέρω, ένα πράμα δείχνουν ξεκάθαρα νομίζω:

Χρειάζεται δυνατή 🔥.
Όσο πιο δυνατή, τόσο λιγότερο χρόνο για ψήσιμο.

Στο σπίτι, ο τυπικός φούρνος που πάει Μαξ 250°, δε κάνει, ούτε για μπιφτέκια, όλα βραστά γίνονται στην ουσία. Γιουβαρλάκια.

Το τηγάνι είναι μια λύση, αλλά πιτσιλιστάν αλά Αφγανιστάν. Έξω στην αυλή, με γκάζι από κάτω, είναι μια χαρά.

Κάρβουνο βεβαίως, άμα δε βαριέσαι το άναμμα.

Μέσα στο σπίτι κάρβουνο φυσικά δε παίζει..

Αλλά σηκώνει ψηλή θερμοκρασία το κάρβουνο, δεν έχει σχέση με κανένα τυπικό οικιακό ηλεκτρικό φούρνο.

Ομοίως το υγραέριο, μπορεί να δώσει γκάζια.

Τώρα οι ηλεκτρικές ψησταριές υψηλών θερμοκρασιών που γλυκοκοιτάζω, είναι κατά βάση φουρνάκια μικρού μεγέθους, κλειστά κατά προτίμηση να μη πιτσιλιστάν το σύμπαν, και χωρίς να ασχολείσαι με κάρβουνα και φιάλες υγραερίου.
Ε, δουλεύει και στην αυλή άμα θες.

Σήμερα έκανα 6 μπριζόλες στο τηγάνι, ένα "καλό" που έχω, βαρύ, αντικολλητικό, σα πέτρα δείχνει, δε ξέρω υλικά κλπ, επώνυμο είναι τσιμπημενης τιμής. Δεν είναι καθόλου άσχημες, ίσα ίσα, και το ψήσιμο μου βγαίνει εύκολα medium rare που θέλω, ζουμερες, μια χαρά.
Αλλά δεν καψαλίζονται σωστά απ'εξω, δεν έχει τη θερμοκρασία που χρειάζεται για searing, που δίνει άλλη διάσταση στη νοστιμιά της.

Το να τα βάζω μια στο φούρνο μετά στο τηγάνι και μετά δεξερωγωτι φλόγιστρο, δεν πρόκειται, μια λύση θέλω, μια κίνηση, ένα σκεύος να λερώνει και να μπαίνει στο πλυντήριο πιάτων. Δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας, πάω εβόρα και τελειώνει το παραμύθι. 🤪😜🤭
Μου φαίνεται ότι τελικά πρέπει να σου φτιάξω εγώ ένα φουρνάκι που να πιάνει με ευκολία μέχρι και τους 1200 οC όπως αυτά που χρησιμοποιούν για να λιώνουν τα γυαλιά και τα τζάμια για να φτιάχνουν διακοσμητικά και άλλα χρηστικά γυάλινα αντικείμενα.
Με μια επιφάνεια περίπου 30Χ50 και ύψος 12 ως 15 εκατοστά είναι ότι πρέπει.
Ψήνεις και πίτσα άνετα διότι ως γνωστόν την πίτσα την βάζουμε σε πολύ υψηλή θερμοκρασία για να την "τρομάξουμε" και την ψήνουμε για λίγα λεπτά.

Το μαντέμι είναι διαφορετικό υλικό από το σίδερο και έχει συγκεκριμένες ιδιότητες.
Αργεί να ζεσταθεί, αλλά αργεί πολύ και να κρυώσει.
Παρουσιάζει γενικώς πολύ αυξημένη αντοχή στην τριβή και στην διάβρωση.
Μπορεί να ραγίσει ή και να σπάσει αν όντας ζεστό το βάλουμε σε κρύο νερό.
Σαν σκεύος μαγειρικής είναι από τα καλύτερα με μεγάλη διαφορά από τα ανοξείδωτα ή τα αλουμινένια.
Η διαφορά φαίνεται κυρίως σε γάστρα μαντεμένια. Το κάτι άλλο.
Το κακό είναι ότι θέλουν να ασχοληθείς λίγο παραπάνω μαζί τους για να συντηρηθούν σωστά, με ελαίωση μετά το μαγείρεμα και το πλύσιμο, αλλά σε ανταμείβει.
Από τότε που πήρα μαντεμένιο τηγάνι πέταξα τα άλλα αντικολλητικά αλουμινίου που μετά από λίγο καιρό κολλάνε τα πάντα.
Ένα άλλο κακό των μαντεμένιων σκευών είναι ότι είναι πολύ βαριά.
Κουρσούμια.
 



sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Στο σπίτι μπορεί να φάω μπριτζόλα 1 φορά τη βδομάδα, δεν χαλάει η φόρτιση 😜😄🤪

Λέω να δοκιμάσω ένα τηγάνι που λέτε αυτό το Λοτζ το μαντεμενιο, αλλά δε το βλέπω να μένει. Θα δείξει.

Επειδή το θέλω πολύ γρήγορο και χωρίς να χρειάζεται να καθαρίσω όλη την κουζίνα μετά, το φουρνάκι (Cecotec Txuletaco) που φτάνει 850° το βλέπω ακαταμάχητη ιδέα.
Σε 2 λεπτά έχει φτάσει θερμοκρασία, 2 λεπτά ψήσιμο και χαίρεται.

Για ρίξε μια ματιά και σ’ αυτό.

Δεν γνωρίζω για να το αξιολογήσω, αλλά η τιμή του θεωρώ ότι σηκώνει πειραματισμούς.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Όλα τα ανωτέρω, ένα πράμα δείχνουν ξεκάθαρα νομίζω:

Χρειάζεται δυνατή 🔥.
Όσο πιο δυνατή, τόσο λιγότερο χρόνο για ψήσιμο.

Στο σπίτι, ο τυπικός φούρνος που πάει Μαξ 250°, δε κάνει, ούτε για μπιφτέκια, όλα βραστά γίνονται στην ουσία. Γιουβαρλάκια.

...
Ναι η μπριζόλα θέλει δυνατή φωτιά αλλά περισσότερο από όλα θέλει τεχνική.
Με μόνο δυνατή φωτιά η μπριζόλα δε ψήνεται απλά θωρακίζεται πολύ απέξω και μέσα μένει πρακτικά άψητη.
Ιδανικά ένας φούρνος στους 250, ένα ατσάλινο "σοβαρό" skillet που να τη χωράει και μια εστία αερίου για να μπορείς να ρυθμίζεις πιο άμεσα θερμοκρασίες, σε πάνε στο 101% ;)
To next best thing για σπίτι, προσωπικά θεωρώ ότι είναι το μαντεμένιο τιγάνι και εμπειρία.
Όσο για τις μυρωδιές κτλπ, πλάκα κάνετε, φρέσκο βούτυρο, δενδρολίβανο, σκόρδο και A++ Grade κρέας, τι καλύτερο να μυρίσει στο σπίτι :p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.103
Όσο για τις μυρωδιές κτλπ, πλάκα κάνετε, φρέσκο βούτυρο, δενδρολίβανο, σκόρδο και A++ Grade κρέας, τι καλύτερο να μυρίσει στο σπίτι :p
Όσο μου αρέσουν κάποιες μυρωδιές φαγητού πριν φάω, όταν ακόμα κυριαρχεί η λιγούρα, μόλις έρθει ο κορεσμός στο στομάχι οι πρώην ωραίες μυρωδιές με ανακατεύουν. Ειδικά αυτές της κουζινίλας μετά το μαγείρεμα. Οι ευχάριστες νότες που είχαν απελευθερωθεί λόγω υψηλής θερμοκρασίας ξεθύμαναν και επικρατούν άλλες πτητικές ενώσεις με πιο δυσάρεστο άρωμα.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μαζί με την Weber (γκάζι) που αγόρασα πριν ένα χρόνο , πήρα και αυτό το μαντεμένιο σκεύος:


Το έχω χρησιμοποιήσει στην επαγωγική εστία για μοσχαρίσιες μπριζόλες με πολύ καλό αποτέλεσμα.
Λίγο , ελάχιστο λαδάκι ή βούτυρο πριν και και το κρέας ανάλογα τα γούστα σου ή με θερμόμετρο ή με το μάτι.
Νομίζω είναι το πιο εύκολο για γρήγορο σπιτικό μπριζόλιασμα....
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Επίπεδο. Καπάκι δεν έχει αυτό το σκεύος. Βγάζει άλλο τύπου γάστρα με καπάκι. Αλλά σίγουρα υπάρχουν αντίστοιχα από άλλες εταιρείες εξίσου ποιοτικές
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
Λαδιλα στη μπριζολα για κανενα λογο . Θερμοκρασια δωματιου ,στεγνωμα, αλατισμα (καμια ωρα πριν αν δυνατο) γριλ στο μπαλκονι στο φουλ με καθαρη επιφανεια λιγο λαδωμενη, 3-4 λεπτα με κλειστο καπακι 2-3 λεπτα απο την αλλη με κλειστο καπακι και ετοιμη . Ολες οι μυρωδιες εξω ,μονο η γλυκια μπριζολα μεσα.
Συντομος εξαερισμος του χωρου μετα το φαι .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Είχα κιμά μοσχαρίσιο καθαρό στο ψυγείο, κι έκανα μια κίνηση τρελή, ψώνισα "δοκιμαστικά" ένα σμαρτσεφ της ρονσον, που θα έπαιρνα έτσι κι αλλιώς για άλλες χρήσεις. Πήρα το μεγάλο, με τον μεγάλο κάδο δηλαδή, "φριτεζα αέρα" το λένε, έχει και Γκρίλ όμως.

PXL_20230210_091430002.jpg


Η πρώτη προσπάθεια της γυναίκας μου, είχε ως αποτέλεσμα τα απολύτως καλύτερα μπιφτέκια εβερ, σωστά ψημένα (μιντιουμ), θεονόστιμα, με πολύ ωραία όψη εξωτερικά.

Και μανιτάρια έκανε φανταστικά.

Απίθανο εργαλείο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top