Μπύρες...

G60

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Απάντηση: Μπύρες...

Πριν λίγο γύρισα απ τη δουλειά,έτοιμες απ την κατάψυξη δύο..



ΝΑΖΝΤΡΑΒΙΑ:619:
 


G60

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Απάντηση: Μπύρες...

Χθες το βράδυ χτύπησα 3-4 παγωμένες βαρελίσιες Paulaner. Καλή απαλή μπύρα και με ωραία γεύση.
:625:
Mια φορά παρήγγηλά βαρελίσια paulaner για δοκιμή σε ένα ροκάδικο:602: και την είχα 8 μέρες στο τραπέζι:143:
Ξανά από μακρυά κι αγαπημένοι:138:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Μπύρες...

Λοιπόν χθες δοκίμασα μία καταπληκτική Αμερικάνα ξανθιά ονόματι Liberty Ale. Μιλάμε για την καλύτερη ξανθιά που δοκίμασα ποτέ.



Όπου την βρείτε δοκιμάστε άφοβα!
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Εγώ όπως κάθε καλοκαίρι έτσι και φέτος τίμησα την Ρεθυμνιακή Βιολογική (τη μαύρη, αλλά κι η ξανθιά δε με χαλάει)..



Την έχω εντοπίσει και σε 1-2 super market στο Ηράκλειο οπότε θα παίξει πολύ και το χειμώνα.

Μη γελάσετε αλλά ψάχνοντας τώρα για φώτο βρήκα μία αναφορά βρήκα στα αγαπημένα προϊόντα του Μαμαλάκη. :143:

ΜΠΥΡΑ ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΗ ΞΑΝΘΙΑ & ΜΕΛΑΧΡΙΝΗ

Τη γνώρισα στα γυρίσματα της "ΜΠΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΣΥΧΩΡΙΟ"και έκτοτε έγινα πιστός της φίλος.Και της ξανθιάς και της μελαχρινής! Είναι μη φιλτραρισμένη ,απαστερίωτη, φυσικά θολή μπύρα.Παρασκεύαζεται σύμφωνα με το γερμανικό Νόμο περί καθαρότητας του ζύθου απο ένα Σκωτσέζο στη Κρήτη.Η τέλεια πολυεθνική μπύρα.

Παραγωγός: ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ ΕΒΕΕ
Διεύθυνση: Αρμένοι Ρεθύμνου
Τηλέφωνο: 28310 41243
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Εγώ όπως κάθε καλοκαίρι έτσι και φέτος τίμησα την Ρεθυμνιακή Βιολογική (τη μαύρη, αλλά κι η ξανθιά δε με χαλάει)..



Την έχω εντοπίσει και σε 1-2 super market στο Ηράκλειο οπότε θα παίξει πολύ και το χειμώνα.

Μη γελάσετε αλλά ψάχνοντας τώρα για φώτο βρήκα μία αναφορά βρήκα στα αγαπημένα προϊόντα του Μαμαλάκη. :143:
Πολύ καλή προσπάθεια η συγκεκριμένη αλλά επειδη είναι απαστερίωτη πρέπει να πίνετε όσο το δυνατόν πιο φρέσκια.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
118
Απάντηση: Μπύρες...

H συγκεκριμενη παραγεται απο ενα Γερμανο και ειναι οντως αξιολογη.
Γενικα οι "ελληνικες" μπυρες(...ειδικα οι ευρειας καταναλωσης αμστελ και χαινεκεν) ειναι για κλωτσιες και οποιος εχει πιει μπυρα, στην κεντρικη Ευρωπη ειδικα, καταλαβαινει το λογο.
Δεν πινουμε μπυρα εδω, δεν ειναι το ιδιο πραγμα ρε γμτ.
Ακομα και η Guiness οπως ειπατε εχει αλλη(...πιο νερουλιασμενη) γευση στο Γκρις.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Re: Απάντηση: Μπύρες...

H συγκεκριμενη παραγεται απο ενα Γερμανο και ειναι οντως αξιολογη.
Γενικα οι "ελληνικες" μπυρες(...ειδικα οι ευρειας καταναλωσης αμστελ και χαινεκεν) ειναι για κλωτσιες και οποιος εχει πιει μπυρα, στην κεντρικη Ευρωπη ειδικα, καταλαβαινει το λογο.
Δεν πινουμε μπυρα εδω, δεν ειναι το ιδιο πραγμα ρε γμτ.
Ακομα και η Guiness οπως ειπατε εχει αλλη(...πιο νερουλιασμενη) γευση στο Γκρις.

Παίδες (και κορασίδες...) υπάρχουν 2 συγκεκριμένοι λόγοι που οι μπύρες έχουν τόσο διαφορετική γεύση εδώ.
Ο πρώτος είναι το ''ψησιμο'',δλδ πόσο χρονικό διάστημα γίνεται η ζύμωση των υλικων με το νερό.Δυστηχώς λόγω παραγωγής (και μονοπωλίου) οι ευρείας παραγωγής δεν μένουν τον απαραίτητο χρόνο με αποτέλεσμα να είναι ''αψητες'' και ως εκ τούτου βαρίες και νερομπουρμπούλι.
Ο δεύτερος είναι οι συνθήκες διανομής και αποθήκευσης.Η μπύρα είναι το πιό ευπαθές αλκοολούχο προϊόν γιατί περιέχει πολή λίγη ποσότητα αλκοόλης,το οποίο είναι ένα φυσικό συντυρητικό.Στις ποσότητες όμως που περιέχεται στην μπύρα είναι ελάχιστες οπότε όλες οι μπύρες είναι ευαίσθητες στον ήλιο και στις θερμοκρασιακές μεταβολές.
Φυσικά καταλαβαίνετε ότι ένα προιόν που ταξιδεύει κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα για να φτάσει εδώ(χωρις τις απαραίτητες προφυλάξεις) και αποθηκεύεται χωρίς την δέουσα προσοχή γίνεται ..... χάλια.


Αυτά τα ολίγα για αρχή.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Μηπως στη γευση παιζει ρολο και το νερο που χρησιμοποιειται;

Πρωτεύοντα ρόλο,εδω όμως δεν μιλάω για την γευση Πέτρο αλλά για την ποιότητα της μπίρας(αν ακουλουθήθηκε σωστά η διαδικασία) και τις αλλοιώσεις που υπόκειται μέχρι να φτάσει στο ποτήρι μας.

Για να γίνω πιό συγκεκριμένος οι lager είναι χαμηλόζυμες(δλδ η ζύμωση γίνεται στον πάτο της δεξαμενής) και χρειάζονται τουλάχιστον 4-6 μήνες παραμονής στην δεξαμενη.Ε,αυτός ο χρόνος δεν ξέρω κατα πόσο τηρήται εδώ.

Πιο αναλυτικά:

http://el.wikipedia.org/wiki/Μπίρα#.CE.95.CE.AF.CE.B4.CE.B7

και http://en.wikipedia.org/wiki/Beer , http://en.wikipedia.org/wiki/Lager


Αν βρώ χρόνο θέτε να γράψω έναν περιληπτικό οδηγό μπύρας(ειδή,διαδικασία παραγωγής)?
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Απάντηση: Μπύρες...

Γιώργο Άμστελ ή Χάινεκεν αγοράζεις από το περίπτερο;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Πάντως για αρχή να ξέρετε ότι οι μπύρες χωρίζονται σε 2 διαφορετικές κατηγορίες βάση του τρόπου παρασκευής τους.

Τις Lager και τις Ale.

Οι διαφορές είναι οι εξής:

1)Θερμοκρασία ζυμωσης(υψηλη στις ale,χαμηλή στις lager)

2)Ύψος δράσης ζυμομηκήτων(στην κορυφή της δεξαμενής στις ale,στον πάτο στις lager).

Οι ως άνω διαδικασίες είναι νομοθετικά κατατεθημένες (και βασικά οι μόνοι αποδεκτά ποιοτικοί τρόποι παραγωγής) και οιαδήποτε άλλη διαδικασία παρασκευής ΔΕΝ δίνει μπύρα αλλά άλλα αλκοολικά σκευάσματα(συνιστώ να μην τα δοκιμάσετε.Δεν κυκλοφορούν νομίμως και υπάρχει πολύ καλός λόγος για αυτό.).
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Re: Απάντηση: Μπύρες...

Γιώργο Άμστελ ή Χάινεκεν αγοράζεις από το περίπτερο;

Αλλάζω περίπτερο:138: αμα έχει μονο αυτές.

Τες πα,ποτέ μπύρες απο περίπτερο(από 15 χρονών δούλευα σε περίπτερο-οικογενειακή επιχείρηση).Αλλά πάντου χύμα τις διακινούν και τις αποθηκεύουν οπότε....αστα:141:

Το καλύτερο είναι αυτό που έχει ο Κωσταυτιάς.Το μηχανάκι της χαινεκεν.
Αλλιώς αμα θέτε να είστε χαιεντάδες πάρτε ένα μηχάνημα ντραφτ(απ αυτά που έχουν τα μαγαζιά και τις βάζουν σε ποτήρι).:137:
 





argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Μπύρες...

πωπω εχω καψει πολλα κυταρα:111: τωρα το ειδα
λοιπον
μου αρεσουν οι ελαφρυες, εχω μια συλογουλα απο μπουκαλια
απο cubana αμερικανικες φουλ, (ancor steam) κα
μεχρι ισπανικες -ιαπωνεζικες-και γω δεν θυμαμαι τι αλλο.
Πειμωνα καλοκαιρι ειμαι φαν της μπυρας.Αν και το πολυ να πιω μια την βδομαδα , δεν αλλαζω γνωμη.Μου αρεσει το κρασι αλλα η μπυρα ειναι αλλο πραμα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top