Μόναχο...κατόπιν εορτής

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Να ετοιμάζεται ο @geomiat
Σωστά.

Πλέον τα γριμ διαχειρίζονται 5-καναλα αρχεία μέσω ρουν, δηλαδή μια ατελείωτη δισκοθήκη 5.1 από ριπαρισμενα sacd μπορούν τα ηχεία αυτά να την αναπαραξουν χωρίς άλλο μηχάνημα, μόνα τους, μέσω εθερνετ.

Αυτά, σκέτα 5 ηχεία στο σαλόνι, κι ένας nas server στη σοφίτα, με ενσωματωμένο app για roon core. Απίστευτη απλότητα χρήσης. Και έτσι παίζει και τινταλ και κιομπουζ ταυτόχρονα.

Φυσικά θα παίζει ότι άλλο έχεις ριπαρισμενο στο σερβερ. Εννοείται. Αλλά με ρουν, τινταλ και κιομπουζ, δεν βλέπω λόγο να ψάχνεις κάτι άλλο, έχεις μουσική για 100 ζωές και για 100 γενεές μετά από σένα.

Όλη η δισκοθήκη του κόσμου, στην άνεση του καναπέ σου και χωρίς άλλα μηχανήματα.

Γκεομιατ έφτασε η ώρα. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Να ετοιμάζεται ο @geomiat
Υπάρχουν πολλά θέματα για επίλυση.
1. Το κεντρικό θάχει το τουήτερ 15 εκ από το πάτωμα και θα είναι 60 εκ χαμηλότερα από το λεφυ-ράιτ. Δεν έχω ηχοπερατή οθόνη.
2. Νομίζω ότι οι δορυφόροι -προς το παρόν?-είναι μόνο με το τουήτερ βηρυλίου.
3. Ο Έλκο Γκρίμης καλό και άγιο παιδί αλλά ότι φτιάχνει το πουλάει σε τιμές πολύτιμων λίθων.

Τούτων δοθέντων, ας συνεχίσω αμέριμνος τον βραδυνό μου ύπνο. Δεν πειράζει!!:)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Υπάρχουν πολλά θέματα για επίλυση.
1. Το κεντρικό θάχει το τουήτερ 15 εκ από το πάτωμα και θα είναι 60 εκ χαμηλότερα από το λεφυ-ράιτ. Δεν έχω ηχοπερατή οθόνη.
2. Νομίζω ότι οι δορυφόροι -προς το παρόν?-είναι μόνο με το τουήτερ βηρυλίου.
3. Ο Έλκο Γκρίμης καλό και άγιο παιδί αλλά ότι φτιάχνει το πουλάει σε τιμές πολύτιμων λίθων.

Τούτων δοθέντων, ας συνεχίσω αμέριμνος τον βραδυνό μου ύπνο. Δεν πειράζει!!:)
Ear mode ON
οπότε διαλέγεις
1. ή βάζεις ηχοπερατή
2. ή παίρνεις τριννοβ με 12.000 :p

Ear mode OFF
:biggrin:
 


K

kimon

Guest
Ο @kimon θα με κρίνει, όχι εσυ. Κίμωνα ? (18 έγραψα στην έκθεση Κίμωνα να ξέρεις και ήταν και με την αρωγή και ευδοκίμηση, που μόνο εγω ήξερα τι είναι αρωγή σε όλη την εξεταζόμενη τάξη χα χα. Τώρα μετά απο τόσα χρόνια έχω σκουριάσει εντελώς καθώς δεν μυ πολυχρειάστηκε η έκφραση στις χαζοθετικές επιστήμες).
Ο Αλεξανδράκης (ως ο καθηγητής φιλοσοφίας Κίμων στην σχετική ταινία) θα μπορούσε, όχι όμως κι εγώ! :D
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο Αλεξανδράκης (ως ο καθηγητής φιλοσοφίας Κίμων στην σχετική ταινία) θα μπορούσε, όχι όμως κι εγώ! :D
Δεν μου έβαλες λάικ (το φέρω βαρέως χα χα) , στο νήμα πόλεμος, για την σειρά των φιλοσόφων που πρέπει κάποιος να μελετήσει για να καταλάβει την έννοια του καλου (και ηθικού μέσα με Καντ, Λιούις, Ρόουλς). Νομίζω ότι ίσως το ενδιαφέρον σου (όχι απαραίτητα η συμφωνία σου, μην παρεξηγηθώ) εσένα κλίνει προς τον Τζόν Ρόουλς που είναι και για την σύγχρονη ηθική και δίκαιο στην Δύση. Για δικαίο και λογική επιπρόσθετα Βιτγκενστάιν.

Εμένα δεν λέω ποιός είναι ο αγαπημένος μου (αυτόν τον καιρό), απο όλους αυτούς, μην κανιβαλιστώ χα χα. Μπορεί να πέσουμε θύματα κακοήθειας. :D

Βέβαια όλα αυτά τζάμπα, εαν έχεις δει το μωράκι να σου χαμογελάει. Αλλά και μια θεωρητική βάση δεν κάνει κακό, για να μην πέφτουμε θύματα επιτηδείων ή ελλιπώς πληροφορημένων στην ζωή ε ? :)
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Την προσοχή σας παρακαλώ:
Περιορίστε την φιλοσοφία στο θέμα του πολέμου και του covid παρακαλώ. Εδώ τεχνικά θέματα.
Ευχαριστώ.
Πολύ βαρετά αυτά τα τεχνικά βρε παιδάκι μου. Δεν φτάνει που τους πληρώνουμε δηλαδή μια περιουσία για να τα έχουμε de facto , πρέπει να τα μάθουμε κιόλας. ? Σχεδιαστές να γίνουμε να τελείωνει η ιστορία. Ρε τι ¨αγορά" είναι αυτή του Χαι Φαι , καρκίνος σκέτος. :D Μιλάμε πύραυλο να διαλέγαμε να πάμε στον ¨Αρη, λιγότερο θα ασχολούμασταν. χα χα
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
ή παίρνεις τριννοβ με 12.000
Θείο ο τρινόφ για να στο σηκώσει θα πρέπει να αναιρέσει πολλούς νόμους φυσικής. Δε γίνεται.
Για ψιλοσηκώματα υπάρχει και ο πολύ φθηνότερος καινούργιος Γιαμάχας (Α8Α στα 3,5Κ)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ear mode ON
οπότε διαλέγεις
1. ή βάζεις ηχοπερατή
2. ή παίρνεις τριννοβ με 12.000 :p

Ear mode OFF
:biggrin:
Υπάρχει και άλλη εναλλακτική...Να τρυπούσε με καρφίτσα την ήδη υπάρχουσα οθόνη... :sneaky:

Tune Audio οδηγούμενα με Traformatic...Κλασσικά έξοχο ακρόαμα : Ηχητική σκηνή με ρεαλιστικές διαστάσεις,αρμονικές εκχυλισμένες από βιολογική καλλιέργεια,δερματολογικά ελεγμένο για αβίαστη ροή δυναμικών αντιθέσεων,κάθε άλλο παρά έλειπαν στο αυτί οι χαμηλές...Αν εμπλεκόταν κιόλας DSP στην ενσωματωμένη βαθύφωνη μονάδα του main ηχείου,θα είχαμε πληρέστερο έλεγχο συνιστωσών από ιδιορρυθμούς...
1653750383850.png


Θείο ο τρινόφ για να στο σηκώσει θα πρέπει να αναιρέσει πολλούς νόμους φυσικής. Δε γίνεται.
Για ψιλοσηκώματα υπάρχει και ο πολύ φθηνότερος καινούργιος Γιαμάχας (Α8Α στα 3,5Κ)
Οι αλγόριθμοι του Trinnov κάθε άλλο παρά αναιρούν κανόνες της Φυσικής,βασισμένοι σ'εκείνους της Ψυχοακουστικής.

Άλλος ένας ελκυστικός συνδυασμός,οι μονοτελικοί με τα ηχεία της Viva!
Τέτοιου τύπου ακροάματα δίνουν κάποιες ουσιώδεις πτυχές της αναπαραγωγής με τόση...τέχνη,ώστε ν'απογοητεύουν διπλά στερούμενα της απαραίτητης διαχείρισης σήματος μέσω sub στις δύο πρώτες οκτάβες...
1653751606664.png
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Υπάρχουν πολλά θέματα για επίλυση.
1. Το κεντρικό θάχει το τουήτερ 15 εκ από το πάτωμα και θα είναι 60 εκ χαμηλότερα από το λεφυ-ράιτ. Δεν έχω ηχοπερατή οθόνη.
2. Νομίζω ότι οι δορυφόροι -προς το παρόν?-είναι μόνο με το τουήτερ βηρυλίου.
3. Ο Έλκο Γκρίμης καλό και άγιο παιδί αλλά ότι φτιάχνει το πουλάει σε τιμές πολύτιμων λίθων.

Τούτων δοθέντων, ας συνεχίσω αμέριμνος τον βραδυνό μου ύπνο. Δεν πειράζει!!:)
  1. Πάρε και ηχοπερατη. Μικρο κόστος σχετικά με την συνολική αγορά
  2. Δεν ειναι διαθέσιμο το μοντέλο που ήδη εχεις; Πάρε τρία ακόμα ίδια. Γιατι να πάρεις με βηρύλιο;
  3. Δεν είναι τόσο ακριβό το απλό
Ξύπνα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτή τη φορά τα Kaiser! Kawero οδηγούνταν από μονοτελικούς Ypsilon αντί των συνηθισμένων Kondo...H ακροαματική σαγήνη από μεσοχαμηλές και άνω υπερτερούσε κατά τη γνώμη του γράφοντος...Σιγά σιγά και με μικρά...πηδηματάκια οι Έλληνες κατασκευαστές hi-end ενισχυτικών έχουν συστήσει σχολή με διεθνή απήχηση.Είναι πάντως αμαρτία προς ό,τι αντιπροσωπεύει η μουσική τέχνη τέτοιοι συνδυασμοί να μην συμπληρώνονται από καλά ενσωματωμένα sub.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Υπάρχει και άλλη εναλλακτική...Να τρυπούσε με καρφίτσα την ήδη υπάρχουσα οθόνη... :sneaky:

Tune Audio οδηγούμενα με Traformatic...Κλασσικά έξοχο ακρόαμα : Ηχητική σκηνή με ρεαλιστικές διαστάσεις,αρμονικές εκχυλισμένες από βιολογική καλλιέργεια,δερματολογικά ελεγμένο για αβίαστη ροή δυναμικών αντιθέσεων,κάθε άλλο παρά έλειπαν στο αυτί οι χαμηλές...Αν εμπλεκόταν κιόλας DSP στην ενσωματωμένη βαθύφωνη μονάδα του main ηχείου,θα είχαμε πληρέστερο έλεγχο συνιστωσών από ιδιορρυθμούς...
View attachment 252730


Οι αλγόριθμοι του Trinnov κάθε άλλο παρά αναιρούν κανόνες της Φυσικής,βασισμένοι σ'εκείνους της Ψυχοακουστικής.

Άλλος ένας ελκυστικός συνδυασμός,οι μονοτελικοί με τα ηχεία της Viva!
Τέτοιου τύπου ακροάματα δίνουν κάποιες ουσιώδεις πτυχές της αναπαραγωγής με τόση...τέχνη,ώστε ν'απογοητεύουν διπλά στερούμενα της απαραίτητης διαχείρισης σήματος μέσω sub στις δύο πρώτες οκτάβες...
View attachment 252734
κάτι τέτοια κασόνια βλεπω και κλαίω για κάθε 2κάναλο χαιενδά που πετάγεται και λέει
σιγά μη γεμίσω το σαλόνι με ηχεία και σαμπς για να ακούω πολυκάναλο :roflmao:
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
.
Αυτή τη φορά τα Kaiser! Kawero οδηγούνταν από μονοτελικούς Ypsilon αντί των συνηθισμένων Kondo...H ακροαματική σαγήνη από μεσοχαμηλές και άνω υπερτερούσε κατά τη γνώμη του γράφοντος...Σιγά σιγά και με μικρά...πηδηματάκια οι Έλληνες κατασκευαστές hi-end ενισχυτικών έχουν συστήσει σχολή με διεθνή απήχηση.Είναι πάντως αμαρτία προς ό,τι αντιπροσωπεύει η μουσική τέχνη τέτοιοι συνδυασμοί να μην συμπληρώνονται από καλά ενσωματωμένα sub.
Με τέτοια κομμάτια τι να τα κάνουν τα σαμπς?
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μα συγγνώμη βρε παιδιά, εαν βάζανε σάμπ στην έκθεση πως θα έκρινες τα ηχεία και (απο) μόνα τους ? (για αυτούς ας πουμε που δεν έχουν χρήματα ή άλλες συνθηκες πρός το παρόν να τα αγοράσουν) Τα σάμπ εντάξει τα βάζει μετά ο μελλοντικός αγοραστής. Επίσης δεν είναι έξυπνη κίνηση απο άποψη πωλήσεων για πολλους λόγους που βαριέμαι να εξηγήσω αλλά εαν σκεφτείται λίγο θα τους βρείτε. Ας είχαν σάμπ και ας τα κλείνανε και ανοίγανε για να φανουν τα προτερήματα ή ελαττώματα. Αυτό θα ήταν καλύτερο ?

Εδιτ : Οκ λάθος εαν βαζανε , π.χ. φροντίζαν και τον χώρο θα είχαν πιο αρεστό αποτέλεσμα στον ακροατη και εικόνα αυτού για το τι δυνατοτητες θα " αγοραζε¨

Μα καλά τι βλακέις κάθομαι και γράφω, λες και με νοιάζει .χα χα. Τωρα το συνειδητοποίησα. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
.

Με τέτοια κομμάτια τι να τα κάνουν τα σαμπς?
Τα sub και δη κροσαρισμένα με όλες τις διατυπώσεις προς τα main ηχεία θα χρειάζονταν ακόμα περισσότερο για παροχή τονικής πληρότητας ακριβώς σε κομμάτια τα οποία θα έμοιαζαν να μη χρειάζονται απλόχερη παροχή ενέργειας στις δύο πρώτες οκτάβες.
Μα συγγνώμη βρε παιδιά, εαν βάζανε σάμπ στην έκθεση πως θα έκρινες τα ηχεία και (απο) μόνα τους ? (για αυτούς ας πουμε που δεν έχουν χρήματα ή άλλες συνθηκες πρός το παρόν να τα αγοράσουν) Τα σάμπ εντάξει τα βάζει μετά ο μελλοντικός αγοραστής. Επίσης δεν είναι έξυπνη κίνηση απο άποψη πωλήσεων για πολλους λόγους που βαριέμαι να εξηγήσω αλλά εαν σκεφτείται λίγο θα τους βρείτε.

Εδιτ : Οκ λάθος εαν βαζανε , π.χ. φροντίζαν και τον χώρο θα είχαν πιο αρεστό αποτέλεσμα στον ακροατη και εικόνα αυτού για το τι δυνατοτητες θα " αγοραζε¨
Ο υποψήφιος αγοραστής Kawero & Ypsilon πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτει περίσσεια κεφαλαίου για sub...Ούτως ή άλλως στις πρώτες οκτάβες δεν ακούμε και κρίνουμε τόσο τα ίδια τα main ηχεία,όσο την ποιότητα διευθέτησης σε σχέση με την ανταπόκριση από τον ίδιο τον χώρο...

Άμα πάντως μας κόφτει τόσο πολύ ν'ακούμε τα ίδια τα main ηχεία,τότε ας αποκτούσαμε και μεγαλύτερο πλήθος από...δύο μονάχα. :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τα sub και δη κροσαρισμένα με όλες τις διατυπώσεις θα χρειάζονταν ακόμα περισσότερο για παροχή τονικής πληρότητας ακριβώς σε κομμάτια τα οποία θα έμοιαζαν να μη χρειάζονται απλόχερη παροχή ενέργειας στις δύο πρώτες οκτάβες.

Ο υποψήφιος αγοραστής Kawero & Ypsilon πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτει περίσσεια κεφαλαίου για sub...Ούτως ή άλλως στις πρώτες οκτάβες δεν ακούμε και κρίνουμε τόσο τα ίδια τα main ηχεία,όσο την ποιότητα διευθέτησης σε σχέση με την ανταπόκριση από τον ίδιο τον χώρο...
Να πάρουν εμένα να τους τα σετάρω τα σάμπ .... να μην πουλήσουν τίποτα. :D :D

ΥΓ : Ναι το ξανασκέφτηκα real time και έκανα edit. @Bhutia
 
Last edited:

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Πιπέρι στον κύβο στους φίλους εδώ μέσα με χαλασμένα αυτιά που υποστηρίζουν οτιδήποτε άλλο.

Ωριλα θέλουν. 50€.
Για power-buy κάνω καλύτερες τιμές στο site...

Σπεύσατε για το ραντεβού σας.
Ευχαριστώ.


😆😆
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top