Μόναχο...κατόπιν εορτής

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
¨Ασε αυτοί το έχουν τερματίσει εκεί (απο ότι θυμαμαι).
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σίγουρα πάντως όχι η...τιμή τους. :sneaky:

Silvio Delfino : "Τι χύμα τι χώμα μου λένε τώρα οι τεχνοφρίκουλες με τα αβανγκάρντ - όχι τα σεβαστά ηχεία βεβαίως βεβαίως ...Εδώ έχω σχεδιάσει ολόκληρο φιόρο του Λεβάντε υβριδικό σε τάξη Α χωρίς ολική αρνητική ανάδραση και με αρμονική παραμόρφωση παρόμοια μ'εκείνη των αυτιών μας..."

- "Και πώς υπολογίσατε την τελευταία για να χουμε καλό ρώτημα; "

Silvio Delfino : "Πώς είπατε,δεν σας άκουσα καλά..."
View attachment 253636

Έλα ρε συ. Μη μου κάνεις τέτοια και μου γκρεμίζεις τη φαντασίωση που έχω για εσένα🙏🙏
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έλα ρε συ. Μη μου κάνεις τέτοια και μου γκρεμίζεις τη φαντασίωση που έχω για εσένα🙏🙏
Δεν ξέρω ποια ακριβώς φαντασίωση έχεις πλάσει στο νου,έχω όμως την υποψία ότι δεν είμαι ό,τι φαντάζεσαι... :sneaky:

"Οι Αναλώσιμοι,vol.1-ν..." : Setup με σύνθεση από φημισμένες εταιρείες, συνεχόμενα καλές εκθεσιακές παρουσίες χωρίς συνταρακτικές διακρίσεις προς θετική ή αρνητική κατεύθυνση...Business as usual...

Από το ψηλά στα χαμηλά αυτή τη φορά για τη Harbeth...Το SHL5 XD οδηγούμενο από μονομπλόκ
Manley και ήχος πιο συμπαθητικός σε σχέση με τον μεγάλο αδελφό,αφού εντάσσεται καλύτερα στη μικρότερη κλίμακα της επίδειξης.
1654323585160.png


Wilson Benesch Eminence - Audionet ενισχυτικά

Rockport - Absolare
1654324070908.png


Wilson - Nagra

(συν το άλλο setup με τα Chronosonic - Dan D'Agostino)
O δε τίτλος του βίντεο που μπερδεύει το Μόναχο με το...Πριγκηπάτο του Μονακό είναι αμίμητος... :roflmao:

Estelon - MSB
1654324250805.png


Avantgarde Trio / Basshorn
1654324159381.png


ZELLATON

Joseph Audio

PMC
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έφτασε η ώρα της...Aurora.Το νέο δημιούργημα της κυπριακής Aries Cerat με την - αν μη τι άλλο - τολμηρή αισθητική προσέγγιση παραπέμπει σε "Δόκτορα Περίεργο και το Σύμπαν της Παραφροσύνης"...

Διπολική εκπομπή σε μεσοϋψηλές και άνω οκτάβεςεξωτερικό κρος,ενσωματωμένη βαθύφωνη ενότητα σε κοινό σκελετό και παρουσία μοναδική σε οποιοδήποτε δωμάτιο....
1654327043880.png

1654326862949.png

1654327076342.png


Σε αυτό το setup αφιερώθηκε αρκετός χρόνος από τη σύντομη επίσκεψη στην έκθεση...
Η κατάσταση μου θύμιζε αυτό που λένε περασμένες αγάπες,χαμένες σε νοητή δίνη του χρόνου...Σαν σχέση με εντυπωσιακή γυναίκα και χαρακτήρα συναρπαστικό που έχει όμως αμυδρές τοξικές πτυχές να ενεργοποιούν τη ΄΄στρίγγλα΄΄ στο (α)κατάλληλο ερέθισμα...Όσο τη γνωρίζεις συνειδητοποιείς πόσο ενδιαφέρουσα θα έκαναν την όλη εμπειρία αυτές οι εκφάνσεις του χαρακτήρα,αρκεί η όλη εμπειρία να μην κρατούσε...παντοτινά και με την ώρα του απολογισμού να είναι κλασσικά το δυσκολότερο κομμάτι...

Αυτό το setup όπου ευστοχούσε το έκανε με αξέχαστο τρόπο και όπου αστοχούσε - όπως λ.χ. σε τονική πληρότητα κι αίσθηση αντικτύπου - το δήλωνε πάλι ανεπανάληπτα χωρίς περιστροφές και τσιριμόνιες...Μπορεί όμως κάποιος να το βίωνε παντοτινά και αδιαμαρτύρητα;
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ΄΄κατόπιν εορτής΄΄,ιδίως αφού υφίσταται σταθερά το ενδεχόμενο ο γράφων να έχει στο χαρακτήρα του κενά Σύμπαντα που δεν αναμένεται σύντομα να πληρωθούν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
όπου αστοχούσε - όπως λ.χ. σε τονική πληρότητα κι αίσθηση αντικτύπου - το δήλωνε πάλι ανεπανάληπτα χωρίς περιστροφές και τσιριμόνιες
Κοινώς, χρεπι.

Σούπερ χρεπι κιόλας. 🤣😂😜

Να του βάλεις μομπι και να τους πιάσουν τα κλάματα. 😂🤣😜
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Για να δούμε τι "συμπεράσματα" μπορώ να βγάλω με πολύ extrapolation και απο τα ηχειάκια του Mac λάπτοπ με το αριστερό να τρίζει (ακόμα να το φτιάξω) και άρα απομονωμένο κατά 70% απο το balance, ώστε να διασκεδάσουμε.

Το πικάπ στο βίντεο με τα Zellaton (τι είναι αυτό, ηχεία ?) δεν κάνει χρατς χρούτς που λένε όλοι εδω στο σάιτ και ιδίως στο νήμα πικάπ και ψηφιακά. Περίεργο. :D

Τα Wilson Benesch αποκλείεται να παίζουν έτσι χάλια , το πικάπ σχεδόν σίγουρα δεν φταίει..... θα είναι τα Audonet το πρόβλημα. :D ϊσως με Audiomat να ήταν καλύτερα. :D

Τα Joseph προσπαθούν αλλά κάτι gimmick έχει όλη αυτή η ζεστασιά. :D

Το δωμάτιο της Cerat (εαν ο ήχος είναι όντως απο το δωμάτιο ?) ακούγεται πάρα πολυ καλό και στην σωστή κατεύθυνση ήχου. Τώρα εαν έλειπε τονικη πληρότητα και αίσθηση αντικτύπου, σε αυτό το κομάτι, δεν το κατάλαβα (και τι να πουν τα άλλα βίντεο χα χα). ¨Εχει εξάλλου τόσο άλλα προσόντα.

Ριβιού γρήγορο για avsite , όταν γράψω το ίδιο piece για το stereophile, θα κάνω τον μεγάλο κόπο να το ακούσω στα ακουστικά μου. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Το δωμάτιο της Cerat (εαν ο ήχος είναι όντως απο το δωμάτιο ?) ακούγεται πάρα πολυ καλό και στην σωστή κατεύθυνση ήχου. Τώρα εαν έλειπε τονικη πληρότητα και αίσθηση αντικτύπου, σε αυτό το κομάτι, δεν το κατάλαβα (και τι να πουν τα άλλα βίντεο χα χα). ¨Εχει εξάλλου τόσο άλλα προσόντα.
...
Το σχόλιο αφορά σταθερά στην ακροαματική αντιπαράθεση με άλλα setup όπως εκείνα των Goebel,Tune Audio,Credo τα οποία διέθεταν αυτό το στοιχείο.Δεν μπαίνω σε τριπάκι πρόβλεψης για το βαθμό αποκατάστασης στην έλλειψη υπό διαφοροποιημένες συνθήκες διαχείρισης στο σήμα και διευθέτησης στο χώρο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η Tune Audio έιναι η μόνη νομίζω που κάνει (προσπαθεί τουλάχιστον) πραγματικές (κά) κόρνες (όχι όλα τα μοντέλα, φυσικά).

Γενικώς όλοι οι Έλληνες έχουν πιάσει το νόημα ισορροπίας στον ήχο, προσφέροντας κάτι που έλειπε , μάλλον, εξ ου και η επιτυχία τους. Βέβαια τιμές .... αλλά αυτοί που έχουν, δεν νομίζω να τους απασχολούν οι τιμές.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
αισθητική προσέγγιση παραπέμπει σε "Δόκτορα Περίεργο και το Σύμπαν της Παραφροσύνης"...
Η λογική (παραφροσυνη) του χάλι ενδ εφόσον βρίσκει ακροατήριο, σημαίνει ότι ο κόσμος είναι τέτοιος και τέτοια θέλει ο κωλος του.


FB_IMG_1654343851999.jpg
 



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Τυχεροι και ατυχοι μαζι οσοι επισκεπτονται τετοιου ειδους εκθεσεις.
Τυχεροι γιατι ακουν υπερκατασκευες που δεν μπορουμε ν'ακουσουμε υπο κανονικες συνθηκες
και ατυχοι γιατι οι συνδιασμοι αυτοι, οπως γνωριζουμε, επιβαλλονται απο εμπορικες σκοπιμοτητες
και πολυ συχνα απογοητευουν.

Η τεχνη ειναι, αν υποτεθει πως απαιτειται μια τεχνη και οχι ενας τυφλοσουρτης
που τις περισσοτερες φορες απογοητευει, να διαβλεψεις το δυναμικο της καθε συσκευης..
Οχι πως παιζει αλλα πως μπορει να παιξει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τυχεροι και ατυχοι μαζι οσοι επισκεπτονται τετοιου ειδους εκθεσεις.
Τυχεροι γιατι ακουν υπερκατασκευες που δεν μπορουμε ν'ακουσουμε υπο κανονικες συνθηκες
και ατυχοι γιατι οι συνδιασμοι αυτοι, οπως γνωριζουμε, επιβαλλονται απο εμπορικες σκοπιμοτητες
και πολυ συχνα απογοητευουν.

Η τεχνη ειναι, αν υποτεθει πως απαιτειται μια τεχνη και οχι ενας τυφλοσουρτης
που τις περισσοτερες φορες απογοητευει, να διαβλεψεις το δυναμικο της καθε συσκευης..
Οχι πως παιζει αλλα πως μπορει να παιξει.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι αλλά και εκεί να ακούμε λένε , όχι μόνο να μιλάμε για specs και τεχνολογία. :D

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εκτιμώ πως είναι κατάλληλη στιγμή να κλείσιε η παρουσίαση.Η πεντάδα που ακολουθεί μπορεί κάλλιστα να μην περιέχει τα πιο συναρπαστικά setup στην έκθεση...Κοινό χαρακτηριστικό στα μέλη της είναι η τονική πληρότητα με την αντιλαμβανόμενη ισορροπία,ιδιότητες με προτεραιότητα έναντι άλλων για να μην ενοχλείται σε βάθος χρόνου ο κάτοχος ωθούμενος να κάνει εναλλαγές διάφορων γνωστών αξεσουάρ.

Take it or leave it,χωρίς σειρά κατάταξης...

Grimm

RaiDho Acoustics

Credo

Tune Audio

Goebel - TLA
Μερικές επισημάνσεις ειδικά γι αυτό...Τα main ηχεία έπαιζαν full range με τα sub σε υποστηρικτικό ρόλο.
.
Ρωτουσες και τιμες;
Ποτέ δεν κάνω κάτι τέτοιο ούτε κουβαλώ διάφορα προσπέκτους...Αν μπορεί κάτι να ερωτώ αυτό αφορά σε τεχνικά θέματα πάνω στη διαχείριση και διευθέτηση.Εφόσον μάλιστα ο αρμόδιος που ήταν παρών εκείνη τη στιγμή δεν εξηγούσε με ποιο πρωτόκολλο γινόταν διαχείριση delays μεταξύ sub - main ηχείων,δεν επέμεινα αφού πάγια τακτική είναι να μην τραβώ προσοχή.

Πρέπει πάντως να επισημανθεί ότι υπό τη συγκεκριμένη χωροταξία ως προς τις θέσεις ακρόασης το setup ακουγόταν παραπάνω από ικανοποιητικά χωρίς όμως να δημιουργεί στον υποφαινόμενο διάθεση ανάλογη με setup όπως λ.χ. η πεντάδα Geithain από το 2019.

Η μόνη εξήγηση που θα έδινα ο ίδιος για τις θριαμβολογίες σε υπερθετικό βαθμό είναι ότι με τις αστοχίες στη διαχείριση σήματος σε διάφορα πανάκριβα setup όποιος εκθέτης φιλοτιμείται να δράσει by the book και κυρίως με στοιχειώδη ομοιογένεια διασποράς από μεσαίες και άνω στα επιλεγόμενα main ηχεία ξεχωρίζει δικαίως στα δύστροπα από ακουστική συμπεριφορά δωμάτια του Μονάχου...

"Με τόσα setup-φαρσοκωμωδίες στην έκθεση,εφόσον την έχω υπό την αιγίδα μου εφέτος θα έπρεπε να με λένε ...Alan Farsons "
1654413642722.png
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top