Μόναχο...κατόπιν εορτής

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έφτασε η ώρα της...Aurora.Το νέο δημιούργημα της κυπριακής Aries Cerat με την - αν μη τι άλλο - τολμηρή αισθητική προσέγγιση παραπέμπει σε "Δόκτορα Περίεργο και το Σύμπαν της Παραφροσύνης"...

Διπολική εκπομπή σε μεσοϋψηλές και άνω οκτάβεςεξωτερικό κρος,ενσωματωμένη βαθύφωνη ενότητα σε κοινό σκελετό και παρουσία μοναδική σε οποιοδήποτε δωμάτιο....
View attachment 253676
View attachment 253675
View attachment 253677

Σε αυτό το setup αφιερώθηκε αρκετός χρόνος από τη σύντομη επίσκεψη στην έκθεση...
Η κατάσταση μου θύμιζε αυτό που λένε περασμένες αγάπες,χαμένες σε νοητή δίνη του χρόνου...Σαν σχέση με εντυπωσιακή γυναίκα και χαρακτήρα συναρπαστικό που έχει όμως αμυδρές τοξικές πτυχές να ενεργοποιούν τη ΄΄στρίγγλα΄΄ στο (α)κατάλληλο ερέθισμα...Όσο τη γνωρίζεις συνειδητοποιείς πόσο ενδιαφέρουσα θα έκαναν την όλη εμπειρία αυτές οι εκφάνσεις του χαρακτήρα,αρκεί η όλη εμπειρία να μην κρατούσε...παντοτινά και με την ώρα του απολογισμού να είναι κλασσικά το δυσκολότερο κομμάτι...

Αυτό το setup όπου ευστοχούσε το έκανε με αξέχαστο τρόπο και όπου αστοχούσε - όπως λ.χ. σε τονική πληρότητα κι αίσθηση αντικτύπου - το δήλωνε πάλι ανεπανάληπτα χωρίς περιστροφές και τσιριμόνιες...Μπορεί όμως κάποιος να το βίωνε παντοτινά και αδιαμαρτύρητα;
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ΄΄κατόπιν εορτής΄΄,ιδίως αφού υφίσταται σταθερά το ενδεχόμενο ο γράφων να έχει στο χαρακτήρα του κενά Σύμπαντα που δεν αναμένεται σύντομα να πληρωθούν.
Σχεδίαση με, αν μη τι άλλο, άποψη.
Μπράβο από μένα, βαρέθηκα να διαβάζω μόνο για κλιπελο-ηχεία.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σχεδίαση με, αν μη τι άλλο, άποψη.
Μπράβο από μένα, βαρέθηκα να διαβάζω μόνο για κλιπελο-ηχεία.

Επισημαίνεται μόνο ότι το παρουσιαζόμενο setup συμπληρώνεται με REL subs stacked...΄΄Από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα΄΄ όπως λέει η λαϊκή σοφία... :wink:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ή
εγω δεν εχω γουστο
ή
το χαϊεντ ειναι κακογουστο
Μπορεί κάλλιστα να ισχύουν και τα δύο ενδεχόμενα ... :lolsign:


1654450557617.png
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Επισημαίνεται μόνο ότι το παρουσιαζόμενο setup συμπληρώνεται με REL subs stacked...΄΄Από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα΄΄ όπως λέει η λαϊκή σοφία... :wink:
Ε, καλά αυτός δεν έχει σπίτι, έχει παλάτι. Απο ότι κατάλαβα εκτός απο τα τεράστια δωμάτια, επικοινωνούν και όλα σε σειρά μεταξύ τους με πλατιά ανοίγματα δεξιά και αριστερά σε κάθε μπρός και πίσω τοίχο αυτών.

Αυτά τα Aurora δεν καταλαβαίνω γιατί τα λένε κόρνες, κόρνες κάνει π.χ. η Tune Audio. Αυτός ο σχεδιασμός του oblique firing των woofer κάνει τίποτε, πραγματικά καλό στην κατανομή του χαμηλού ? Κάτι θα κάνει αλλα τι συμβαίνει όταν εξιτάρεις τα λιγότερο έντονα και συνήθως παράγωγα διαγώνια modes άραγε αντί τα κλασικά xyz σε έναν χώρο ?

Απο άποψη ηχητικής περιποίησης(και διαρρύμθιση αυτής σε εναν χώρο) πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμο μου φαίνεται.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Επισημαίνεται αντιστοίχως, πως στο παράλληλο σύμπαν άλλης έκθεσης, στο 7.1.4 που έστησαν, το 1 ισούται με 6.

Άλλοι δεν βάζουν σαμπ, άλλοι βάζουν ένα σαμπ, άλλοι βάζουν έξι σαμπ.

Screenshot_20220606_100203_com.facebook.katana.jpg


Σιξ Σιξ Σιξ
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μπορεί κάλλιστα να ισχύουν και τα δύο ενδεχόμενα ...
σε κανα παραληλο συμπαν ... μπορει , στο παρον βλεπω κατι μηχανες αλοκοτες
δλδ αφτο τοαρορα βαλτε το χερι στη καρδια και πειτε ηντα σας ε θυμιζει :roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
σε κανα παραληλο συμπαν ... μπορει , στο παρον βλεπω κατι μηχανες αλοκοτες
δλδ αφτο τοαρορα βαλτε το χερι στη καρδια και πειτε ηντα σας ε θυμιζει :roflmao:
Με παραπέμπει σε μαύρη τρύπα στο κέντρο γαλαξία γύρω από την οποία εκείνος περιστρέφεται,όπως συνήθως ισχύει με τα αστρονομικά ευρήματα...
Για εσένα έχω την υποψία πως οτιδήποτε και να δεις θα σε παραπέμπει σταθερά σε κάτι άλλο...
Επισημαίνεται αντιστοίχως, πως στο παράλληλο σύμπαν άλλης έκθεσης, στο 7.1.4 που έστησαν, το 1 ισούται με 6.

Άλλοι δεν βάζουν σαμπ, άλλοι βάζουν ένα σαμπ, άλλοι βάζουν έξι σαμπ.

Σιξ Σιξ Σιξ
Σεξ Σεξ Σεξ....:lolsign:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
1654545507222.png


Killer immersive audio με 3 απ αυτα τα μεγαλα, 4 απο εκεινα τα λιγο πιο μικρα και αλλα 4 πανω απ αυτα τα διδρομα μικρα ...να τα λεμε ολα παιδες:biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ε ναι, έχουν και 3 διαφορετικά μοντέλα ηχεία να πουλήσουν, να διαφημίσουν και να παρουσιάσουν στην εν λόγω έκθεση. 🤣😜😂

Τι ήθελες; να κατέβουν στην έκθεση με 1 μοντέλο δορυφόρου και τέλος; 😜🤣😂

Με σωστό στήσιμο, δηλαδή με σωστές αποστάσεις ακρόασης για κάθε μοντέλο, στήνουν ένα άριστο σεταπ με μίξη όλων των διαθέσιμων μοντέλων της γκάμας τους, πράγμα που είναι και ο σκοπός τους να διαφημίσουν. 😎

Μία ματιά στο site και βλέπεις όλα τα διαθέσιμα μοντελάκια της σειράς core να είναι αυτά

Screenshot_20220606_231803_com.android.chrome.jpg





Μια χαρά ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι. 😎

Από κει και πέρα, κάθε μοντελάκι έχει το δικό του ωφέλιμο εύρος απόστασης ακρόασης. Αναλόγως λοιπόν της απόστασης ακρόασης που θες να υλοποιήσεις, για κάθε δορυφόρο ξεχωριστά του ιμερσιβ σεταπ, έχεις την σωστή επιλογή. Τα υπόλοιπα είναι φουτσες μπλε. 😜
 
Last edited:


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε που τοποθέτησαν και τα ηχεία ύψους
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Α το βρήκα, σε διάταξη ατμός, έχει φωτός στην σελίδα τους στο φεισμπουκ όπου εξηγεί και σε ένα βιντεακι τα σχετικά με τα σαμπς.
Ολα τα ηχεία παίζουν full range δεν υπάρχει bass management και τα 3 μπροστινά έχουν μετατραπεί με την βοήθεια 3 σαμπς σε 4 way speakers ενω για το lfe κανάλι συμμετέχουν τα υπόλοιπα 3 σαμπς.
1654586608440.png


 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ποιοι ειναι αυτοι οι Pascal Class-D amplifiers που χρησιμοποιει η Dynaudio βρε παιδες?Δικη της σχεδιαση ?
Παντως το σαμπακι με τα 4 εννιαρα θαναι μουρλια με τα 1000 βατακια του....

Aλλα και 3.499,00 € το τεμαχιον ειναι πολλα τα φραγκα ρε πουστη μου..
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Α το βρήκα, σε διάταξη ατμός, έχει φωτός στην σελίδα τους στο φεισμπουκ όπου εξηγεί και σε ένα βιντεακι τα σχετικά με τα σαμπς.
Ολα τα ηχεία παίζουν full range δεν υπάρχει bass management και τα 3 μπροστινά έχουν μετατραπεί με την βοήθεια 3 σαμπς σε 4 way speakers ενω για το lfe κανάλι συμμετέχουν τα υπόλοιπα 3 σαμπς.
View attachment 254040

Σε αυτό το χώρο, πολύ έξυπνη επιλογή από τους ανθρώπους της εταιρίας. Αυτο έλειπε δηλαδή.

Στους δικούς μας χώρους, εξυπακουεται bass management, διαφορετική διαρυθμισητων σάμπς (και μικρότερα ηχεία, ακόμη και για την τριάδα).
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Παντως το σαμπακι με τα 4 εννιαρα θαναι μουρλια με τα 1000 βατακια του....

Aλλα και 3.499,00 € το τεμαχιον ειναι πολλα τα φραγκα ρε πουστη μου..
Τα σαμπ αυτά της dynaudio, κυκλοφορούν σε 3 εκδόσεις, η μία έκδοση έχει μόνο ένα 9" (σχεδόν 10" είναι), η δεύτερη έκδοση έχει δύο 9" αντικρυστά, και η μεγάλη έκδοση διπλή η προηγούμενη.

Η μεσαία έκδοση, είναι ότι καλύτερο.
Το 18s δηλαδή, το έχω βαφτίσει χρυσή ευκαιρία, το φτηνότερο σαμπ για αυτή τη δουλειά.

Ο Μπούτιας τη μεσαία αυτή έκδοση, την έχει αγοράσει 17 φορές. Νομίζω πως τα κάνει συλλογή. Άλλος κάνει συλλογή γραμματόσημα, άλλος χαρτοπετσετες. Ο μπουτχιας τα 18s.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Για εσένα έχω την υποψία πως οτιδήποτε και να δεις θα σε παραπέμπει σταθερά σε κάτι άλλο...
Σεξ Σεξ Σεξ....:lolsign:
μα τι εχεις στο μυαλο σου (για μενα) τελος παντων ... ? ... τσ τσ τσ ....
πολυ δονκιχωτηθερβαντες εκιονα με το μουλαρι τελος παντων διαβαζεις ...
💋το φιλακι για το μουλαρι
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
O Bhutia, με αυτά τα εξπεριμένταλ που ακούει, έχω μια εντύπωση ότι πέρα απο τα παράλληλα σύμπαντα, θεωρία του χάους και την γεωμετρική έν τάξη απεικόνιση της, είναι της ψυχοακουστικής σχολής του Albert Bregman το βιβλίο του οποίου είναι μόνμα στο κομοδίνο του. :D

 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Επισημαίνεται αντιστοίχως, πως στο παράλληλο σύμπαν άλλης έκθεσης, στο 7.1.4 που έστησαν, το 1 ισούται με 6.

Άλλοι δεν βάζουν σαμπ, άλλοι βάζουν ένα σαμπ, άλλοι βάζουν έξι σαμπ.

View attachment 253930

Σιξ Σιξ Σιξ
Link για την άλλη έκθεση; Σε αυτή δεν βλέπω (εδώ) τις γνωστές.Γερμανικές μάρκες με τα ενεργά τους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top