Μόνιτορ Ηχεία για σαλόνι



gid

Μηνύματα
7.403
Reaction score
8.638
Όταν κάποιος είναι ταγμένος στο audio, πρακτικά όλες οι εγκαταστάσεις του φαίνονται κομψές και πέραν κριτικής.

Η συντριπτική πλειψηφία των ποσταρισμένων σαλονιών θα έτρωγε Χ από μια σύζυγο.

Επειδή κάποιοι θα διαφωνήσουν, θα το θέσω διαφορετικά:

Αν στο σαλόνι σου θεωρείς κομψό να βάλεις όλον αυτόν τον εξοπλισμό, σε ένα χώρο αφιερωμένο στον ήχο τι παραπάνω θα έβαζες;;;; Μήπως τίποτε; Μήπως το σαλόνι δεν αποτυπώνει, τελικά, κανένα συμβιβασμό εκ μέρους σου, και ό,τι θα ήθελες να βάλεις, το έβαλες;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Εγώ πάντως είμαι ΟΚ με το στεφάνι. :biggrin:
Συμφωνούμε.
Στα περισσότερα μη πω σε όλα τα παραπάνω με Genelec δίνει έγκριση. 8-)
Τσενελέκια παντού, ένας Pro, ένα Sheild για ταινίες και Netflix, κάτι για stream μουσικής και τέλος. Συμφωνεί μια χαρά.
Δηλαδή στη ουσία το μηχάνημα είναι ένα, ο Pro. Τα άλλα δύο είναι το μικρά που ούτε καν φαίνονται. Α, και ένα sever στην αποθήκη (καλώδια έχω περάσει ήδη) για storage μουσικής και ταινιών.
Θα ησυχάσω και από το φαρδύ έπιπλο που έχω από κάτω (2.5m). Πλέον το μισό είναι άδειο. Βαρέθηκα τα τσουμπλέκια, αρκετά. 2020.
Αυτά για το σαλόνι πάντα.

Αν είχα dedicated room, αλλάζει εντελώς η κουβέντα.
9.4.4 με όλα τα απαραίτητα.

Σαλόνι 5.2.2. Δεν υπάρχει χώρος για παραπάνω. Γιατί πρώτα είναι σαλόνι.
Άποψη μου πάντα. 🐼
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Μα ούτε καν διψήφιος αριθμός ηχείων! :biggrin:
Άσε σου λέω.
Η πλάκα είναι ότι, καθαρά για θέμα εμφάνισης, χωρίς να λέει όχι στα άλλα, θέλει τα ONES.
Χάλια σου λέω. 😜
Ούτε 3000€ στο τεμάχιο δεν καθαρίζω. :biggrin:
 


P

PMC

Guest
Η συντριπτική πλειψηφία των ποσταρισμένων σαλονιών θα έτρωγε Χ από μια σύζυγο.
σκοπός του θέματος είναι ακριβως αυτός , να μπορέσει ο άνθρωπος που μοιράζεται την ζωή και το σαλόνι μαζί μας να συμφωνήσει να βάλει μέσα σε αυτό ,ένα ( 2,3,5.....10)όχι και τόσο όμορφο ( αλλά πολύ καλό ) Αντικείμενο......
Εχουν δοθεί αρκετές όμορφες λύσεις , νομίζω.
Μπραβο σε όλα τα παιδιά για της φωτογραφίες και τις ιδέες τους.


Αν στο σαλόνι σου θεωρείς κομψό να βάλεις όλον αυτόν τον εξοπλισμό, σε ένα χώρο αφιερωμένο στον ήχο τι παραπάνω θα έβαζες;;;; Μήπως τίποτε; Μήπως το σαλόνι δεν αποτυπώνει, τελικά, κανένα συμβιβασμό εκ μέρους σου, και ό,τι θα ήθελες να βάλεις, το έβαλες;
Αν μιλάς για εμένα ,
Αρχικά , δεν είχα σκοπό να φτιάξω κάτι τέτοιο. Όταν όμως είδα ότι είναι εφικτό .....το πήρα εύκολα απόφαση.
εβαλα ότι έβαλα Ξέροντας ότι είναι υπερβολικό και με την σκέψη να ματωσω μόνο μια ακόμα φορά .....

και κάτι ακόμα ......μου ζητήθηκε από την οικογένεια μου , ότι φτιάξω να μπορεί να το χαρεί ολη η οικογένεια και να μην είναι μια λύση κάπου άλλου που θα πρέπει να εξαφανίζομαι και να φεύγω από το σαλόνι για ώρες και να είναι μια προσωπική ευχαρίστηση και μόνο.....ότι έχω κάνει το χαίρεται ολη η οικογένεια και πολλοι φίλοι μας......
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
να το χαρεί ολη η οικογένεια
:rolleyes:
να μην είναι μια λύση κάπου άλλου που θα πρέπει να εξαφανίζομαι και να φεύγω
:rolleyes:

Αυτό. Τα είπες όλα.

Συμφωνούμε απόλυτα.
 


gid

Μηνύματα
7.403
Reaction score
8.638
Αν μιλάς για εμένα ,
Απευθύνομαι σε όποιον συμμερίζεται αυτή τη "φιλοσοφία".

και κάτι ακόμα ......μου ζητήθηκε από την οικογένεια μου , ότι φτιάξω να μπορεί να το χαρεί ολη η οικογένεια και να μην είναι μια λύση κάπου άλλου που θα πρέπει να εξαφανίζομαι και να φεύγω από το σαλόνι για ώρες και να είναι μια προσωπική ευχαρίστηση και μόνο.....ότι έχω κάνει το χαίρεται ολη η οικογένεια και πολλοι φίλοι μας......
Η ουσία της υπόθεσης για μένα είναι ότι, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, η (υπόλοιπη) οικογένεια θα ήταν απολύτως καλυμμένη με ένα πολύ, πάρα πολύ "ταπεινότερο" σύστημα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Όλοι ήμαστε καλυμμένοι με κάτι μέχρι να δούμε - ακούσουμε το επόμενο στάδιο.

Όταν χάλασε το Sub με ρωτούσε πότε θα δουλέψει.
Πλέον ότι σειρά βλέπει στο Netflix, ακόμα και όταν δεν είμαι σπίτι, ανοίγει ενισχυτή.
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Αλλαξες στροφη σε ενεργα βλεπω φιλε;Εισαι ευχαριστημενος με αυτα;
Ναι φίλε μου. Καθόλου κουραστικά, αλλά με λεπτομέρειες.
καλημέρες.!!!!.... ποιό player/dac/streamer/pre έχεις
Lindemann source τρέχον μοντέλο
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Όταν κάποιος είναι ταγμένος στο audio, πρακτικά όλες οι εγκαταστάσεις του φαίνονται κομψές και πέραν κριτικής.

Η συντριπτική πλειψηφία των ποσταρισμένων σαλονιών θα έτρωγε Χ από μια σύζυγο.

Επειδή κάποιοι θα διαφωνήσουν, θα το θέσω διαφορετικά:

Αν στο σαλόνι σου θεωρείς κομψό να βάλεις όλον αυτόν τον εξοπλισμό, σε ένα χώρο αφιερωμένο στον ήχο τι παραπάνω θα έβαζες;;;; Μήπως τίποτε; Μήπως το σαλόνι δεν αποτυπώνει, τελικά, κανένα συμβιβασμό εκ μέρους σου, και ό,τι θα ήθελες να βάλεις, το έβαλες;
Μπορεί από μηχανήματα τίποτα....
Από φροντίδα χώρου θα έκανες παπάδες που στην πλειοψηφία των σαλονιών δεν υπάρχει ούτε η ελάχιστη φροντίδα..... πολλές φορές είναι και ο χώρος αφιλόξενος γενικότερα και στην περίπτωση που δεν είναι.....νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο να πείσεις μια γυναίκα για τα μηχανήματα και τα ηχεία παρά για κάθε λογις ηχοαπροφητικο πάνελ
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Εδώ τι βλέπουμε; Είμαι to the point σε αυτό το θέμα διότι είναι αυτό ακριβώς που θέλω να κάνω και ψάχνω.
Προτείνω εάν είναι δυνατόν να διαβάζουμε πληροφορίες για το τι βλέπουμε.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Εδώ τι βλέπουμε; Είμαι to the point σε αυτό το θέμα διότι είναι αυτό ακριβώς που θέλω να κάνω και ψάχνω.
Προτείνω εάν είναι δυνατόν να διαβάζουμε πληροφορίες για το τι βλέπουμε.
καθώς επίσης να ακούσουμε και προτάσεις για "συνολάκια". Δλδ. ενεργά + pre/dac/streamer ( με προτιμήσεις σε balanced εξόδους ).
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.748
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top