Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν δεις το καλώδιο μόνο σαν κάτι που μεταφέρει ρεύμα χαμηλής συχνότητας
τα πράγματα είναι απλά : Όλα τα καλώδια κάνουν την ίδια δουλειά.

Στην πράξη όμως τα πράγματα είναι αρκετα πιο πολύπλοκα.
Αυτό τεκμηριώνεται από την εμπειρία των περισσότερων
που ασχολούνται συστηματικα με το αντικείμενο.

Από την εμπειρία τεκμηριώνεται; Πιανού; Του (ίσως) κουφού 50άρη και 60άρη μπαρμπα-Μήτσου; Ή μήπως τεκμηριώνεται από μετρήσεις χαρακτηριστικών;
Ή από κάτι άλλο που θα μου πεις;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Μήπως είναι όλα αυτά ψυχολογικά? Πριν έξι μήνες θεώρησα ότι με ικανοποίησαν τα οικονομικά. Σήμερα το αντίθετο! Κάτι δεν πάει καλά, μάλλον όλα βρίσκονται στο μυαλό με λίγα λόγια!
- μιά χαρά πάει , αλλαγή απλά ήθελες και θα ξαναθελήσεις . . . εγώ αλλάζω κατά περιόδους προενισχύτριες λάμπες ( επίτηδες επιλεγμένες με διαφορετικό ήχο η κάθε μία εταιρεία ) , και το ζευγάρι που μάλλον προτιμώ το ακούω & το αλλάζω εξ ίσου με τα άλλα

- Ch-ch-ch-ch-changes
(Turn and face the strange) . . . david bowie
 


Μηνύματα
32
Reaction score
10
Δεν ξέρω αν το γράφω στο σωστό μέρος. Σαν παρατήρηση κυρίως.
Μόλις πήρα ένα APC πολύπριζο ασφαλείας.
Συγκεκριμένα αυτό.
https://www.skroutz.gr/s/6230951/APC-PMH63VT-GR.html
Πριν ο Denon AVR-X2400H που ήταν σε ένα απλό πολύπριζο, μετά το 94/100 της έντασης (ανοιχτός χωρίς να παίζει κάτι) έκανε ένα ελαφρύ βουητό στα Dali Zensor 3. Πράγμα που θεώρησα λογικό.
Μόλις τον έβαλα πάνω στο πολύπριζο της APC μαζί με τις ίδιες συσκευές που ήταν και στο άλλο, το βουητό εξαφανίστηκε κυριολεκτικά τελείως ακόμα και στο 100/100 της έντασης.
Σημειώνω οτι έχω το κλασσικό καλώδιο τροφοδοσίας που είχε μαζί στο κουτί.

Δεν περίμενα να κάνει κάτι τόσο καλό το πολύπριζο, πιο πολύ το πήρα για προστασία.

Mπορεί να έβαζε το θόρυβο το προηγούμενο πολύπριζο και αυτό να μη βάζει ή απλά τον εξαλείφει το κύκλωμα που έχει μέσα?
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Από την εμπειρία τεκμηριώνεται; Πιανού; Του (ίσως) κουφού 50άρη και 60άρη μπαρμπα-Μήτσου; Ή μήπως τεκμηριώνεται από μετρήσεις χαρακτηριστικών;
Ή από κάτι άλλο που θα μου πεις

Σωστή η παρατηρηση. Για την ακριβεια και χωρίς να αλλάζει η ουσία των γραφομενων,
διορθώνω : " Αυτό αποτυπώνεται στην εμπειρία των περισσοτερων"
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ειναι επειδή βγαίνουμε απ το μνημόνιο

Αμέ τι νομίζετε? Και η ανακοίνωση του αρχηγού μας για το νέο δωράκι από το πλεόνασμα: (Δείτε το όλο παρακαλώ).
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
εκανα το τεστ στα 15 khz ακουγα καθαρα. στα 16 khz εξασθενημενα.. ετων 40
Πριν 3 χρόνια έφτανα άνετα τα 18.300..
Πριν εξάμηνο δυστυχως έπεσα στα 17.000..
Ετών 44...
Το πόσα Hz πιάνει ο καθένας μας δεν εχει κ πολύ σημασία στο να ακούει τις διαφορές που συζητάμε..
Άλλος πολύ άλλος λιγότερο θα τις ακούσει..
Το θέμα είναι πόσο εξοικειωμένος είναι με το άθλημα...
Αν ΞΕΡΕΙ να ακούει που λέμε... :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
εκανα το τεστ στα 15 khz ακουγα καθαρα. στα 16 khz εξασθενημενα.. ετων 40
Επόμενο τεστ στα 45 για τα 14000.. εξασθενημένα και τα 13000 άριστα!

Ευτυχώς το καλό είναι ότι πάνω από τα 14 15000 λίγα πράγματα υπάρχουν προς ακρόαση, για να καταλάβουμε, πολλοί ενισχυτές ενισχύουν τις υψηλές συχνότητες (πλήκτρο treble) στα 10000 hz
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Πριν λίγα χρόνια είχα σπίτι almarro 205 με fostex126.
Ο ενισχυτής αποδεδειγμένα έκοβε στα 14.000 H

Ο καλύτερος ήχος που ( δεν) μπορούσα να ακουσω. ;)
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.226
**αναφορικά με το post#1484 ...***
Για αυτό τον λόγο, δεν υπάρχει μεγάλο studio, στον πλανήτη, χωρίς (1:1 transformers based) Power Isolators.....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλυτερα ακομη ειναι να γνωριζει καποιος τον λογο που υπαρχουν θορυβοι και βουητα πριν προβει σε λυσεις οπως ακομη και φιλτρων.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
αλλο ενα θεμα που εχει συζητηθει πολλες φορες και δν μπορω να το καταλαβω ειναι για της αντικραδασμικες ακιδες στα μηχανηματα πως βελτιωνουν τον ηχο. αυτο παλι περιεργο μου φαινεται..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
αλλο ενα θεμα που εχει συζητηθει πολλες φορες και δν μπορω να το καταλαβω ειναι για της αντικραδασμικες ακιδες στα μηχανηματα πως βελτιωνουν τον ηχο. αυτο παλι περιεργο μου φαινεται..
Μπορείς να διαβάσεις αυτό το σχετικό thread. Μπορεί να σου λυθούν οι απορίες.
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
είναι τοσο μεγαλη η διαφορα στα ακριβα καλωδια ηχειων γι αυτό αυτοι που τα εχουν δεν μπορουν να τα διωξουν με τιποτα!
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
**αναφορικά με το post#1484 ...***
Για αυτό τον λόγο, δεν υπάρχει μεγάλο studio, στον πλανήτη, χωρίς (1:1 transformers based) Power Isolators.....


Το φαινόμενο ground loop ((κλειστός βρόχος γειώσεως) ταλαιπωρεί τα συστήματα ήχου και ειδικά τις μικροφωνικές εγκαταστάσεις, όπου συνήθως υπάρχουν μικρόφωνα με μεγάλο μήκος καλωδίου ειδικά αν χρησιμοποιείται καλώδιο unbalanced (Δείτε ΕΔΩ: ).

Σε μια ηλεκτρική εγκατάσταση πιθανό όλα τα σημεία γείωσης να μην έχουν το ίδιο δυναμικό (0 volts) .
Στην πραγματικότητα, η γείωση ενός κτηρίου, το πιθανότερο είναι να έχει διαφορά δυναμικού σε σχέση με ένα άλλο κτήριο, αλλά και οι γειώσεις στο ίδιο κτήριο να έχουν διαφορές μεταξύ τους (αυτό οφείλεται σε διαρροές ρευμάτων κυρίως από μοτέρ , από πολύ παλιά εγκατάσταση ή από κακή ποιότητα καλωδίων).
Μερικές φορές, το φαινόμενο εξαλείφεται αν αντιστρέψετε το φις τροφοδοσίας.

Υπάρχουν μετασχηματιστές απομόνωσης οι οποίοι απομονώνουν τα δύο μέρη του καλωδίου και κόβουν τον παρασιτικό βόμβο των 50 Hz.


Πχ οι κάμερες Samsung έχουν ενσωματωμένο μετασχηματιστή απομόνωσης (Built-In Anti-Ground Loop Isolation Transformer). Δείτε και Εδώ:
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Ας παίξουμε ενα παιχνίδι.

Υποθετικό σενάριο, μπαίνει καινούργιο μέλος στο φόρουμ και γράφει το εξής ποστ:


Καλησπέρα στο φόρουμ.

Θέλω την άποψη σας στο προβλημα μου. Ειναι μουσικος και παίζω βιολί στην Χ ορχήστρα. Είμαι 35 ετών. Ακούω (βάλτε λίστα με δύσκολα και απαιτητικά είδη μουσικής)

Εχω το εξής ηχοσύστημα, μετα απο συμβουλές απο καταστήματα:

(Αραδιάζει βαριά ονόματα)
Πηγή Α, (αξίας ας πούμε 7-8000, αξιοσέβαστη ), ενισχυτή Β (αξίας 7-8000, αξιοσέβαστος), ηχεία Γ (15000 αξιοσέβαστα). Εχω και τα εξής interconnect και καλωδια ηχειων (αραδιάζει λίστα, αξία 1500, αξιοσέβαστα)
(Το σύνολο φαινεται να "ματσαρει" ολα ΟΚ)

Κατι ομως δεν μου κάθεται καλά στο αυτί , πιστεύω οτι το σύστημα θα έπρεπε να παίζει καλυτερα. Εχω αλλα 1500 (ας πούμε) ευρω να διαθέσω, η γυναίκα μου λέει "αυτα και τέλος, θα σου κόψω το κεφάλι, ο,τι κανεις τωρα, τελευταία φορα" και μπαίνει και ελέγχει και τους τραπεζικούς λογαριασμούς.

Σκέφτομαι να πάρω καινούργια καλωδια ρεύματος γιατι παίζω με αυτα που είχαν τα μηχανήματα.
Αξίζει;

Ενας φίλος μου μου λέει αντί για καλωδια να φέρω εναν ειδικό να κανει μετρησεις και να μου στήσει καλυτερα το σύστημα, ισως να πρέπει να μπουν και καποια πράγματα στο χώρο για να παίξει σωστα το σύστημα (η γυναίκα μπορει να δεχτεί καποια )

Τι απο τα δυο να κάνω, φοβάμαι πως ειναι η τελευταία μου κίνηση για πολλα χρόνια.

Ευχαριστώ.



Τι θα του πούμε;
Εγω αλλαξα το καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος απο τον πινακα με ACROLINK καλωδιο και την αντισταση του πινακα και ειδα μεγαλη διαφορα! Ολα στον ηχο ειναι αλυσιδα
Post automatically merged:

Αν και δεν βλέπω απάντηση για την εσωτερική καλωδίωση των μηχανημάτων ( το άρθρο αφορά στα καλώδια διασύνδεσης συσκευών ), δεν πειράζει. Περιμένω τη τοποθέτησή σας σχετικά με τη χρήση audiophile υλικών ( κυρίως αντιστάσεις και πυκνωτές, τόσο στη διάταξη τροφοδοσίας αλλά και γενικότερα στη διαδρομή του σήματος ).
ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΒΑΜΙΣΗ ΤΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ, ΠΥΚΝΩΤΩΝ, ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΝ,ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Εγω αλλαξα το καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος απο τον πινακα με ACROLINK καλωδιο και την αντισταση του πινακα και ειδα μεγαλη διαφορα! Ολα στον ηχο ειναι αλυσιδα
Post automatically merged:


ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΒΑΜΙΣΗ ΤΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ, ΠΥΚΝΩΤΩΝ, ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΝ,ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ!!!!
Κάτσε να πιάσουμε τα βασικά και (πιο) ουσιώδη: σωστό ( ισόπλευρο ) τρίγωνο ακρόασης, διαθέτεις;
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top