stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Σχέση υλικού κατασκευής εγχόρδου και παραγόμενου ήχου

Στο άρθρο μου αυτό εδώ αναφέρομαι όχι στους κιθαρίστες αλλά στις εταιρίες και εμπόρους ηλεκτρικών έγχορδων μουσικών οργάνων που απευθύνονται στο συναίσθημα με λογικοφανείς, όχι όμως λογικές επεξηγήσεις,όπως ακριβώς και με τα ‘’μαγικά’’ καλώδια ρεύματος

Αξίζει να ρίξετε μια ματιά αν και δεν έχει άμεση σχέση με το high end
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Σε κατι που δοκιμαζω σπιτι μου κ εχω δικη μου αποψη δε με ενδιαφερει τι γραφει ο καθε ξερολας κουφος εξυπνακιας...
...δεν είναι θέμα ούτε ξερόλα ούτε κουφού ούτε εξυπνάκια ούτε θέλω να θίξω κανέναν για την όποια αγορά ηλεκτρικής κιθάρας έκανε ή σκοπεύει να κάνει, ή νομίζει ότι ακούει διαφορές με διαφορετικά ξύλα, χρώματα, βερνίκια σώματος και μπράτσου. Αυτό που τονίζω εμφατικά στο άρθρο μου είναι ο καθένας ας κρατήσει τις απόψεις του, απλά η ενημέρωση αυτή πιθανόν να βοηθήσει κάποιους και ίσως αποδειχθεί να είναι ωφέλιμη για την τσέπη τους, ή καλύτερα να επενδύσουν σε σωστά Magnetic Pickups, ενισχυτές , ηχεία, αντί στο ξύλο και βερνίκια, χρώμα …..Είναι απλά βασικά αξιώματα της Φυσικής!!!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Τελικά ρε παίδες...μετά από 74 σελίδες Post για τα καλώδια ρεύματος, το μόνο κέρδος που αποκόμισα ήταν ο δίσκος Border Line του Bennie Wallace χα χα!
Τώρα όσον αφορά τα blind test...θα ήθελα να κάνω το εξής test...να ρωτάω τους ακροατές για το αν ακούν οποιαδήποτε διαφορά μεταξύ του καλωδίου ρεύματος Α,Β,Γ,Δ..κ.λ.π χωρίς όμως στην πραγματικότητα να αλλάζω ποτέ καλώδιο (φυσικά χωρίς να το γνωρίζει κανένας από τους κριτές)! Οπότε εκεί θα πέσει γέλιο έτσι και βρεθεί κάποιος που θα ακούσει διαφορές!
 




Μηνύματα
942
Reaction score
265
Πιο εύκολα αποδεικνύεται εδώ μέσα οτι η γη ειναι επίπεδη παρα οτι υπαρχει διαφορα στα καλώδια
Μην δινεις σημασια φιλε,εδω εγω πηγα τον ενισχυτη μου τον unico σε ανθρωπο μεγαλης ηλικιας να τον ακουσει και μου τον συνδεσε με καλωδια συρμα,ξερεις αυτα τα λεπτα που εχουν τα μινι σκουπιδακια στα σουπερ μαρκετ,και δεν ειχε ιδεα ουτε για φασεις ρευματος του μηχανηματος ,αρα για τι καλωδια να μιλαμε τωρα,συρμααα ναναι και οτι ναναι,και η ασχετοσυνη σε ολο της το μεγαλειο!
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Τελικά ρε παίδες...μετά από 74 σελίδες Post για τα καλώδια ρεύματος, το μόνο κέρδος που αποκόμισα ήταν ο δίσκος Border Line του Bennie Wallace χα χα!
Τώρα όσον αφορά τα blind test...θα ήθελα να κάνω το εξής test...να ρωτάω τους ακροατές για το αν ακούν οποιαδήποτε διαφορά μεταξύ του καλωδίου ρεύματος Α,Β,Γ,Δ..κ.λ.π χωρίς όμως στην πραγματικότητα να αλλάζω ποτέ καλώδιο (φυσικά χωρίς να το γνωρίζει κανένας από τους κριτές)! Οπότε εκεί θα πέσει γέλιο έτσι και βρεθεί κάποιος που θα ακούσει διαφορές!
Εγώ με αυτό προσπάθησα πολλές φορές να κοροϊδεύω τη γυναίκα μου..αλλα δε τα κατάφερα..
"Όχι ίδιο είναι δεν άλλαξε τώρα κάτι " μου έλεγε..
Παρεμπιπτόντως άλλαξα προχθές στο ντακ απο xlo σε nordost και παίζει διαφορετικά..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Άντε να σας πω και κάτι να γελάσετε!

Πριν κανένα εξάμηνο, πέσανε στα χέρια μου κάτι καλώδια xlr των 5 ευρώ! Βγάζω τα kimber των 50cm https://www.skroutz.gr/s/5233326/Kimber-Kable-PBJ-Balanced-Cable-2x-XLR-male-2x-XLR-female-1m.html και τα τοποθετώ!

Ικανοποίηση σε μέγιστο βαθμό, φοβερή βελτίωση, έτσι παρέμειναν μέχρι χθες! Χθες κοιτάζοντας για κάτι στον χώρο με τα αποθηκευμένα, πέφτουν τα μάτια μου στα kimber! Λέω, δεν κάνω μία δοκιμή ? Και τα τοποθετώ σε αντικατάσταση των προηγούμενων των 5 ευρώ! Ικανοποίηση σε μέγιστο βαθμό, φοβερή βελτίωση! Και από χθες πάλι στο σύστημα!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Άντε να σας πω και κάτι να γελάσετε!

Πριν κανένα εξάμηνο, πέσανε στα χέρια μου κάτι καλώδια xlr των 5 ευρώ! Βγάζω τα kimber των 50cm https://www.skroutz.gr/s/5233326/Kimber-Kable-PBJ-Balanced-Cable-2x-XLR-male-2x-XLR-female-1m.html και τα τοποθετώ!

Ικανοποίηση σε μέγιστο βαθμό, φοβερή βελτίωση, έτσι παρέμειναν μέχρι χθες! Χθες κοιτάζοντας για κάτι στον χώρο με τα αποθηκευμένα, πέφτουν τα μάτια μου στα kimber! Λέω, δεν κάνω μία δοκιμή ? Και τα τοποθετώ σε αντικατάσταση των προηγούμενων των 5 ευρώ! Ικανοποίηση σε μέγιστο βαθμό, φοβερή βελτίωση! Και από χθες πάλι στο σύστημα!
Γι αυτο οταν σου αρεσει κατι το αφηνεις στο συστημα και δεν ασχολεισαι ξανα αν δεν υπαρχει λογος.Η "φαγουρα" δεν ειναι αναμεσα στους λογους :p
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Άντε να σας πω και κάτι να γελάσετε!

Πριν κανένα εξάμηνο, πέσανε στα χέρια μου κάτι καλώδια xlr των 5 ευρώ! Βγάζω τα kimber των 50cm https://www.skroutz.gr/s/5233326/Kimber-Kable-PBJ-Balanced-Cable-2x-XLR-male-2x-XLR-female-1m.html και τα τοποθετώ!

Ικανοποίηση σε μέγιστο βαθμό, φοβερή βελτίωση, έτσι παρέμειναν μέχρι χθες! Χθες κοιτάζοντας για κάτι στον χώρο με τα αποθηκευμένα, πέφτουν τα μάτια μου στα kimber! Λέω, δεν κάνω μία δοκιμή ? Και τα τοποθετώ σε αντικατάσταση των προηγούμενων των 5 ευρώ! Ικανοποίηση σε μέγιστο βαθμό, φοβερή βελτίωση! Και από χθες πάλι στο σύστημα!
Έψαχνες απλά το κάτι διαφορετικό :)
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Η απλά λες ότι εισαι ικανοποιημένος με το καλωδιο των 5 ευρώ
Η αξίζει η αναβάθμιση από το καλωδιο των 5 ευρώ
Άρα υπάρχει διαφορά μεταξύ των καλωδίων .
Τόσο απλά ...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Μήπως είναι όλα αυτά ψυχολογικά? Πριν έξι μήνες θεώρησα ότι με ικανοποίησαν τα οικονομικά. Σήμερα το αντίθετο! Κάτι δεν πάει καλά, μάλλον όλα βρίσκονται στο μυαλό με λίγα λόγια!

Άρα τα πάντα εξαρτώνται από την ψυχολογική μας κατάσταση.

Φαντάζομαι άπειρες φορές έχετε πιάσει τον εαυτό σας να θαυμάζει τον ήχο του συστήματός σας, και άλλες, για άγνωστο λόγο, αυτό, το ίδιο ακριβώς σύστημα, να μην σας ικανοποιεί!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Φυσικά κ όχι
Να θέλεις κάτι παραπάνω λογικό
Αρκεί να ξέρεις τι θέλεις κ να βελτιώνεις και όχι να γκρεμίζεις ...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Είσαι μάλλον από τους τυχερούς! Εγώ κοντά 40 χρόνια ψάχνομαι με το θέμα! Κάπως έχω ικανοποιηθεί τα τελευταία 3-4 ύστερα από επιτυχημένη? επιλογή ηχείων, (ή μάλλον την μέχρι στιγμής, αύριο δεν ξέρω, μπορεί να βρεθεί κάτι άλλο που να με ικανοποιεί).

Το ηχείο τελικά ήταν αυτό που με έκανε να αναπαυτώ και να μην ψάχνομαι συνεχώς! Άρα αν κάτι θα με απασχολήσει μελλοντικά, είναι αυτό το κομμάτι και μόνο - ΤΟ ΗΧΕΙΟ! Επιμένω ότι στο σύστημά μου το θέμα καλώδιο δεν έχει επιφέρει κάτι αξιοσημείωτο και άξιο λόγου! (Έχω και σύμμαχο και τον αντιπρόσωπο των ηχείων μου, τα λόγια του οποίου ακολουθώ κατά γράμμα) Θυμίζω δε ότι και ο κατασκευαστής τους σε σχετική ερώτηση, συνέστησε καλώδιο σαν αυτό του πορτατίφ μας!
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια ......

Αν δεις το καλώδιο μόνο σαν κάτι που μεταφέρει ρεύμα χαμηλής συχνότητας
τα πράγματα είναι απλά : Όλα τα καλώδια κάνουν την ίδια δουλειά.

Στην πράξη όμως τα πράγματα είναι αρκετα πιο πολύπλοκα.
Αυτό τεκμηριώνεται από την εμπειρία των περισσότερων
που ασχολούνται συστηματικα με το αντικείμενο.

Πρέπει βέβαια όχι μόνο να είσαι σε θέση να διακρίνεις διαφορές
αλλά αυτές να έχουν και αξία για σένα.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
...ο κατασκευαστής τους σε σχετική ερώτηση, συνέστησε καλώδιο σαν αυτό του πορτατίφ μας!
:o:o:o :D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top