Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
οι ιδιότητες του ρεύματος είναι γνωστές
όπως και του κάθε αγωγού
έχει εξαντληθεί από την επιστήμη

δεν τίθεται σύγκριση με την σκοτεινή ύλη... αν είναι δυνατόν!:confused:

κάτι τέτοια ποιητικά λέγονται ώρες ώρες και μας ταράζουν μετά οι καλωδιάδες τον προστάτη :roflmao:
Χα χα ανακριβειες. Εδω δε ξερουμε ακομα εαν τελικα το ηλεκτρονιο ειναι κυμα ή σωματιδιο. Οταν το κοιταμε λεει ειναι σωματιδιο οταν δε το κοιταμε ειναι κυμα. Ειναι σε superposition και η γατα και το περιβαλλον και ο παρατηρητης ? Υπαρχει κενο στα ατομα ή καταλαμβανεται απο το πεδιο των ηλεκτονιων ?. Απλα ερωτηματα. Ειναι και ο Penrose o αγαπημενος μου παπουλης, που λεει ολα ειναι πεδιο αλλα εστω και ενα απο τα δισεκατομμυρια ατομα που εχει το τραπεζι σου και ειναι σε quantum entanglement με τα αλλα ΤΑΚ το τραπεζι εχει σχημα και εμφανιζεται και το βλεπεις μπροστα σου αλλιως ΤΟΥΚ θα εξαφανιζοταν. Το εξεφτελισα το θεμα και το εριξα στο επιπεδο του ακουσματος των καλωδιων χα χα.

Και για τελος οι επιστημονες θεωρουν εξισου πολυπλοκοτητας θεμα ερευνας το κενο αυτο που θεωρουνταν μεχρι προσφατα οτι υπαρχει ενω καταλαμβανεται απο κυμα ηλεκτονιων με την πολυπλοκοτητα της ερευνας της σκοτεινης υλης.

Μαθηματα κβαντικης μηχανικης για (αρχαριους) audiophiles χα χα. Πως λενε τωρα μερικοι καλωδιοεταιριες ? Κβαντικη τεχνολογια κυριε χα χα . Αμα θες πες τιποτε χα χα.
συγγνώμη Αστρονότ .. ζεις σε μια κοινωνία η οποια βασιζεται στο πσεμα στη βια και την εξαθλιότητα.. (βαζω μια ανω τελεια εδω γιατι θα τελειωσω μεθαυριο με τους χαρακτηρισμους).. και σε πειραζει πως θα διατυπωσεις ορθα το παραμυθι των καλωδιων ; 🐒
Εγω να πεσω εξω για ανθρωπο ποτε. Decembered εισαι η φιλοσοφικη μου συνειδηση. Μη παψεις να μας βαζεις ολους στη θεση μας. Ωραιος οπως παντα.
Κε Χρηστο ειπα να ισορροπησω λιγο τον "πολεμο" ετσι για να γελασουμε. Χαιρομαι που σας εκανα να γελασετε.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κε Χρηστο ειπα να ισορροπησω λιγο τον "πολεμο" ετσι για να διασκεδασουμε. Χαιρομαι που σας ακανα να γελασετε. Αυτος ηταν ο σκοπος.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οι κακές επιλογές καλωδίων μπορεί να θάψουν ένα σύστημα
Ενίοτε και να το...χάψουν.:sneaky:
Κε Χρηστο ειπα να ισορροπησω λιγο τον "πολεμο" ετσι για να διασκεδασουμε. Χαιρομαι που σας ακανα να γελασετε. Αυτος ηταν ο σκοπος.
΄΄Επί σκοπόν...πυρ΄΄ που λέγανε κάποτε στις εκτελέσεις δια τυφεκισμού. :sneaky:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Χα χα ανακριβειες. Εδω δε ξερουμε ακομα εαν τελικα το ηλεκτρονιο ειναι κυμα ή σωματιδιο.
φυσικά και το ξέρουμε, διαφορετικά δεν θα είχαμε κβαντική φυσική;)

τώρα αν κάποιοι για να εξηγήσουμε-αποδείξουμε το πως το ηλεκτρικό ρεύμα διαρρέει έναν αγωγό απαιτούν να επιστρατεύσουμε ένα ολόκληρο CERN...λυπάμαι αλλά είναι ακριβό μηχάνημα για τέτοιες μλκίες :laugh:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
εσύ πολύ χαιδεύεσαι τώρα τελευταία...να το κοιτάξεις :lol:
Άμα διαβάζω κάτι τέτοια, το μόνο που ταιριάζει γάντι να κάνω, είναι να χαϊδεύομαι. Ρυ-θμι-κά. Πρατ.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
φυσικά και το ξέρουμε, διαφορετικά δεν θα είχαμε κβαντική φυσική;)

τώρα αν κάποιοι για να εξηγήσουμε-αποδείξουμε το πως το ηλεκτρικό ρεύμα διαρρέει έναν αγωγό απαιτούν να επιστρατεύσουμε ένα ολόκληρο CERN...λυπάμαι αλλά είναι ακριβό μηχάνημα για τέτοιες μλκίες :laugh:
Με απογοητευσες ρε συ. Καθησες και απαντησες σοβαρα. Εγω το εγραψα για να προκαλεσω καποιο απο τα φλεγματικα σου σχολια με χιουμορ για μενα ή για το τραπεζι που τσακ εμφανιζεται και εξαφανιζεται ή για το entanglement. Αλλα ενταξει καλο ηταν δε μπορω να απαιτησω να εισαι παντα υπο τρομερη εμπνευση.

Αντιθετως την πληρωσε ο Costas ear με το "χαιδευεσαι" που εγραψες. Γιατι καλο ηταν το ποστ, εγω γελασα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Με απογοητευσες ρε συ. Καθησες και απαντησες σοβαρα. Εγω το εγραψα για να προκαλεσω καποιο απο τα φλεγματικα σου σχολια με χιουμορ για μενα ή για το τραπεζι που τσακ εμφανιζεται και εξαφανιζεται ή για το entanglement. Αλλα ενταξει καλο ηταν δε μπορω να απαιτησω να εισαι παντα υπο τρομερη εμπνευση.

Αντιθετως την πληρωσε ο Costas ear με το "χαιδευεσαι" που εγραψες. Γιατι καλο ηταν το ποστ, εγω γελασα.
με αυτά δεν παίζουμε
θα έρθει η στιγμή που η δήλωση σου θα χρησιμοποιηθεί από κάποιους για να δικαιολογηθούν τα υγρά μεσαία ενός καλωδίου :laugh:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Μη παψεις να μας βαζεις ολους στη θεση μας. Ωραιος οπως παντα.
.. just thinkin' outside the box (και παιζουμε μποξ 🐒 ) .. ;)
.. απο τη ταινια rumble fish βεβαια .. εγω με wall of voodoo (τραγουδιστης των ο Stan Ridgway) μεγαλωσα, τι να τα μου πουν τα καλωδια ?
και ωρα να παω στη τριτη κανατα καφε απο το πρωι.. :coffee:
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
.. just thinkin' outside the box (και παιζουμε μποξ 🐒 ) .. ;)
.. απο τη ταινια rumble fish βεβαια .. εγω με wall of voodoo (τραγουδιστης των ο Stan Ridgway) μεγαλωσα, τι να τα μου πουν τα καλωδια ?
και ωρα να παω στη τριτη κανατα καφε απο το πρωι.. :coffee:
Προσεχε απο νεος που εισαι γιατι με 3 κανατες καθε μερα σε βλεπω με τεχνητο στομαχι μολις περασεις τα 50 (και δεν υπαρχει κιολας τεχνητο στομαχι για να βαλεις).
 



Μηνύματα
274
Reaction score
106
Καλησπερα.. πολλα καλώδια τροφοδοσίας έχουν το καλώδιο της γείωσης, και μαζι με αυτο υπάρχει και ενα αλλο καλωδιακι αρκετά λεπτό χωρις πλαστικό περικύκλωμα, ειναι απαραίτητο να συνδεθεί και αυτο στην υποδοχή της γείωσης στο βύσματα; Αν ειναι απαραίτητο για ποιο λογο;
 
Last edited:

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Καλησπερα.. πολλα καλώδια τροφοδοσίας έχουν το καλώδιο της γείωσης, και μαζι με αυτο υπάρχει και ενα αλλο καλωδιακι αρκετά λεπτό χωρις πλαστικό περικύκλωμα, ειναι απαραίτητο να συνδεθεί και αυτο στην υποδοχή της γείωσης στο βύσματα; Αν ειναι απαραίτητο για ποιο λογο;
Λέγεται drain wire.
Το συνδέεις στην γείωση του AC connector μόνο απ΄ την πλευρά της παροχής
το άλλο άκρο μένει ελεύθερο, κάνει αυτό που λέει , Drainage .

.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Λέγεται drain wire.
Το συνδέεις στην γείωση του AC connector μόνο απ΄ την πλευρά της παροχής
το άλλο άκρο μένει ελεύθερο, κάνει αυτό που λέει , Drainage .

.
Ειναι για να απομακρύνει τον θόρυβο;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top