PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Για να υπαρχει drain wire σημαινει οτι υπαρχει και εσσωτερικα θωρακιση σε μορφη αλουμινενιου συνηθως φιλμ, και το drain wire ειναι εκει για να την συνδεει στην πλευρα του σουκο.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
...με πιο απλά λόγια και πρακτικά η εσωτερική θωράκιση αλουμινένιας ταινίας θα ήταν δύσκολο και θα κοβότανε εύκολα στον ακροδέκτη γείωσης αν δεν υπήρχε το λεπτό συρματάκι!! Επίσης βοηθά να ''γδύσουμε'' εύκολα ένα τέτοιο κλώδιο στο μήκος που θέλουμε!
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
οι ιδιότητες του ρεύματος είναι γνωστές
όπως και του κάθε αγωγού
έχει εξαντληθεί από την επιστήμη

δεν τίθεται σύγκριση με την σκοτεινή ύλη... αν είναι δυνατόν!:confused:

κάτι τέτοια ποιητικά λέγονται ώρες ώρες και μας ταράζουν μετά οι καλωδιάδες τον προστάτη :roflmao:
Πρόσφατα (εδώ και 5 μήνες) ασχολήθηκα με την εκμάθηση κλαρίνου και σαξόφωνου! Επειδή το πως ακούγεται ο ήχος είναι υποκειμενικό κι εδώ συμβαίνουν τα ίδια! Ο καλός ήχος παράγεται από το επιστόμιο, την αντίσταση του καλαμιού (χονδρό/λεπτό) και από τη μάσκα του προσώπου του παίχτη και μετά την τεχνική του! Όμως επιτήδειοι πάλι βγάλανε δεκάδες αξεσουάρ κυρίως τον σφιγκτήρα του καλαμιού με το επιστόμιο (λέγεται ligature) από πλαστικό (1 ευρώ) μέχρι αργυρό, χρυσό, δερμάτινο, νημάτινο........από δεκάδες μέχρι εκατοντάδες ευρώ και πως τάχα επηρεάζεται η ποιότητα του ήχου ενώ στην πραγματικότητα κάνει αυτό που λέει η λέξη ....''δένει'' . Εγώ δοκίμασα και το έδεσα με ένα απλό σπάγκο , ηχογράφησα τις νότες και δεν άκουσα καμιά διαφορά......... ομοίως και για άλλα αξεσουάρ!!!
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Επειδή ,όπως ανέφερα και στην αρχή του άρθρου, η "ποιότητα" ήχου δεν είναι κάτι απτό για τους περισσότερους ανθρώπους! Είναι ένας τομέας όπου δεκάδες εταιρείες βουτούν και κάνουν εξωφρενικούς ισχυρισμούς και απ’ ότι φαίνεται πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές, ειδικά τα αξεσουάρ, αφού πιστεύουν ότι έχουν μικρή πιθανότητα να διαψευσθούν και όσοι τολμήσουν να πουν τα πράγματα με το όνομα τους , υπάρχουν οι αβανταδόροι που φέρνουν ξανά και ξανά το ίδιο θέμα στην επιφάνεια λέγοντας το ίδιο παραμύθι….

Όπως λοιπόν συμβαίνει με κάθε παρελκόμενο συσκευών ήχου (εδώ αναφέρομαι στα καλώδια τροφοδοσίας!) έτσι και με τα παρελκόμενα μουσικών οργάνων, εδώ τα επιστόμια σαξόφωνου, που έχουν τιμές από 2 ευρώ μέχρι και 900 ευρώ!!)! Ενώ από ένα βετεράνο σαξοφωνίστα δεν θα ακούσετε αισθητή διαφορά!

Στην περίπτωση των επιστομίων, λόγω των πολλών χαρακτηριστικών και παραμέτρων κατασκευής τους και είναι σύμφωνα με τους νόμους της Φυσικής, που περιγράφονται στο βίντεο και αξίζει να τους διαβάσετε, γίνεται πάλι ο χαμός!

Βέβαια όχι ότι τα επώνυμα επιστόμια δεν είναι καλά αλλά και τα ιμιτασιόν ελάχιστα διαφέρουν , αν έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές!

Σίγουρα όμως δεν παίζει πρωτεύοντα, ή παίζει ελάχιστα, ρόλο το υλικό κατασκευής τους!

Αν λοιπόν δεν είσαι επαγγελματίας δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επενδύσεις τόσα!!

Η διαφορά στη σύγκριση της μελωδίας που παίζω, ίσως δεν θα είναι ποτέ ακουστή σε οποιονδήποτε με φυσιολογική ακοή και ειδικά στο ευρύ ακροατήριο αν η ίδια μελωδία παιχθεί από βετεράνο σαξοφωνίστα! .

Αφιερώστε λίγα λεπτά να δείτε τα χαρακτηριστικά και να μη δώσετε τόσο σημασία στο παίξιμο μου καθώς είμαι αρχάριος 2 μηνών (πριν 2 μήνες αγόρασα το σαξόφωνο στην Black Friday του 2020 168$ …το 1/5 της τιμής του ΞΥΛΙΝΟΥ επιστομίου!!!!).

Απλά προμηθεύτηκα δυο ακόμα εβονίτη, ένα γυάλινο κι ένα μεταλλικό σε προσιτή τιμή (5 ευρώ του εβονίτη με τον σφιγκτήρα και το καλάμι κι ένα της Yamaha 38 ευρώ αντί μέχρι 333 άλλα επώνυμα. Γυάλινο 8 ευρώ αντί μέχρι 765 το επώνυμο! Και μεταλλικό 20 ευρώ αντί μέχρι 775 ευρώ το επώνυμο αντίστοιχα ). Φυσικά ούτε λόγος για το ξύλινο των 900 ευρώ! Πείτε τη γνώμη σας!

 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Επειδή ,όπως ανέφερα και στην αρχή του άρθρου, η "ποιότητα" ήχου δεν είναι κάτι απτό για τους περισσότερους ανθρώπους! Είναι ένας τομέας όπου δεκάδες εταιρείες βουτούν και κάνουν εξωφρενικούς ισχυρισμούς και απ’ ότι φαίνεται πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές, ειδικά τα αξεσουάρ, αφού πιστεύουν ότι έχουν μικρή πιθανότητα να διαψευσθούν και όσοι τολμήσουν να πουν τα πράγματα με το όνομα τους , υπάρχουν οι αβανταδόροι που φέρνουν ξανά και ξανά το ίδιο θέμα στην επιφάνεια λέγοντας το ίδιο παραμύθι….

Όπως λοιπόν συμβαίνει με κάθε παρελκόμενο συσκευών ήχου (εδώ αναφέρομαι στα καλώδια τροφοδοσίας!) έτσι και με τα παρελκόμενα μουσικών οργάνων, εδώ τα επιστόμια σαξόφωνου, που έχουν τιμές από 2 ευρώ μέχρι και 900 ευρώ!!)! Ενώ από ένα βετεράνο σαξοφωνίστα δεν θα ακούσετε αισθητή διαφορά!

Στην περίπτωση των επιστομίων, λόγω των πολλών χαρακτηριστικών και παραμέτρων κατασκευής τους και είναι σύμφωνα με τους νόμους της Φυσικής, που περιγράφονται στο βίντεο και αξίζει να τους διαβάσετε, γίνεται πάλι ο χαμός!

Βέβαια όχι ότι τα επώνυμα επιστόμια δεν είναι καλά αλλά και τα ιμιτασιόν ελάχιστα διαφέρουν , αν έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές!

Σίγουρα όμως δεν παίζει πρωτεύοντα, ή παίζει ελάχιστα, ρόλο το υλικό κατασκευής τους!

Αν λοιπόν δεν είσαι επαγγελματίας δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επενδύσεις τόσα!!

Η διαφορά στη σύγκριση της μελωδίας που παίζω, ίσως δεν θα είναι ποτέ ακουστή σε οποιονδήποτε με φυσιολογική ακοή και ειδικά στο ευρύ ακροατήριο αν η ίδια μελωδία παιχθεί από βετεράνο σαξοφωνίστα! .

Αφιερώστε λίγα λεπτά να δείτε τα χαρακτηριστικά και να μη δώσετε τόσο σημασία στο παίξιμο μου καθώς είμαι αρχάριος 2 μηνών (πριν 2 μήνες αγόρασα το σαξόφωνο στην Black Friday του 2020 168$ …το 1/5 της τιμής του ΞΥΛΙΝΟΥ επιστομίου!!!!).

Απλά προμηθεύτηκα δυο ακόμα εβονίτη, ένα γυάλινο κι ένα μεταλλικό σε προσιτή τιμή (5 ευρώ του εβονίτη με τον σφιγκτήρα και το καλάμι κι ένα της Yamaha 38 ευρώ αντί μέχρι 333 άλλα επώνυμα. Γυάλινο 8 ευρώ αντί μέχρι 765 το επώνυμο! Και μεταλλικό 20 ευρώ αντί μέχρι 775 ευρώ το επώνυμο αντίστοιχα ). Φυσικά ούτε λόγος για το ξύλινο των 900 ευρώ! Πείτε τη γνώμη σας!

Το επιστόμιο μπορεί να μην κάνει διαφορά, αλλά το σαξόφωνο (υλικό, κατασκευή) κάνει την μεγάλη διαφορά στον ήχο! Για αυτό κάποια vintage Selmer κ.λ.π σαξόφωνα είναι πανάκριβα και κάποια κινέζικα πάμφθηνα.
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Το επιστόμιο μπορεί να μην κάνει διαφορά, αλλά το σαξόφωνο (υλικό, κατασκευή) κάνει την μεγάλη διαφορά στον ήχο! Για αυτό κάποια vintage Selmer κ.λ.π σαξόφωνα είναι πανάκριβα και κάποια κινέζικα πάμφθηνα.
...κι όμως φίλε μου, σύμφωνα με την Φυσική Ακουστική, διαφορά δεν υπάρχει ή είναι απειροελάχιστη (απειροελάχιστη μόνο σε διαφορετικές συνθήκες περιβάλλοντος!)!!! Η τεράστια διαφορά κόστους είναι στα υλικά, στα διαφορετικά μίγματα που κάθε εταιρεία διαφημίζει ότι είναι τα καλύτερα και στο πραγματικό γεγονός ότι οι μηχανισμοί (ράβδοι , κλειδιά, ελατήρια, βίδες, σωστή ευθυγράμμιση τους , σωστό κλείσιμο ταπών για καθόλου διαρροή....) δεν θα πάθουν ''ποτέ'' βλάβη καθώς και το βάρος του σώματος των είναι ελαφρύτερο πχ σ' ένα ακριβό ALTO SAXO είναι μέχρι 2,19kgr (saxo όμως σαν το δικό μου, πάμφθηνο, Κινέζικο, Κgr 2,85 ..ασήκωτο που μπορεί σε μικρό χρονικό διάστημα να παρουσιάσει βλάβη στους μηχανισμούς αυτούς και να παρουσιάσει του κόσμου τις διαρροές.....!!!).
Τα γλωττιδόφωνα , δεν είναι όπως οι ακουστικές, κλασσικές κιθάρες, μπουζούκια, λαγούτα κλπ έγχορδα όπου το δονούμενο μέρος είναι το καπάκι αλλά η στήλη αέρος που έχει διαμορφωθεί από το επιστόμιο! Δηλαδή , υπεραπλουστευμένα , δεν είναι το ίδιο με τα έγχορδα , αν πχ πάρουμε ένα σφυράκι και χτυπήσουμε την καμπάνα του επειδή ο ήχος που θα ακουστεί ....του καλύτερου μίγματος (συνήθως χαλκού, αλουμινίου, μπρούντζου... κλπ) θα παράγει και καλύτερο ήχο στο παίξιμο!
Όπως και στα Hi Tech , έτσι κι εδώ οι ίδιες συζητήσεις και διαφωνίες ατέλειωτες ... για blind tests....! Όπότε, ξαναλέγοντας ότι αυτό που κάνει τη διαφορά κατά 99% είναι το σωστό επιστόμιο και η κατάλληλη αντίσταση του καλαμιού καθώς και η θέση του σφιγκτήρα (κόστος σφιγκτήρα από μηδέν ευρώ - να το δέσεις μόνος σου με σπάγκο - 3 ευρώ μέχρι εκατοντάδες ευρώ... ότι και να βάλεις αν το βάλεις σωστά θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα....θα σφίγγει.... αυτή είναι η δουλειά του... τώρα αν δώσεις 1000 ευρώ το μυαλό θα λέει ότι παίζεις καλύτερα!
Αυτά και ας μη συνεχίσουμε γιατί θα καταλήξουμε στα ίδια ατέλειωτα όπως στο εδώ άρθρο! ...και μια αφιέρωση, αν και λόγω ΧΑΠ δεν μπορώ να φυσήξω δυνατά να τα παίξω στον αρχικό τόνο και τα παίζω στην 1η οκτάβα αλλά και αρχάριος σ' αυτές τις μελωδίες , 1 μήνα μετά την απόκτηση του.
Και μια συμβουλή ξαναειπωθείσα στο Avsite.
Κάντε δώρο στα παιδιά σας μια φλογέρα . Αν μάθουν φλογέρα των 2 ευρώ ξέρουν ταυτόχρονα και τη βασική δακτυλοθεσία για ζουρνά, κλαρίνο, σαξόφωνα ίσως κι άλλα γλωττιδόφωνα που δεν έχω ασχοληθεί!
Καλό βράδυ
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Πάντως κυκλοφορούν δίσκοι με ηχογραφήσεις διαφορετικών οργάνων για σύγκριση, εγώ έχω ένα με πιάνο και ένα με κιθάρα. Και η διαφορά ακούγεται. Εδώ ακούγονται διαφορές από τον πιτσιρικά που παίζει διαφορετικά πιάνα στο YouTube.

 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Πάντως κυκλοφορούν δίσκοι με ηχογραφήσεις διαφορετικών οργάνων για σύγκριση, εγώ έχω ένα με πιάνο και ένα με κιθάρα. Και η διαφορά ακούγεται. Εδώ ακούγονται διαφορές από τον πιτσιρικά που παίζει διαφορετικά πιάνα στο YouTube.


Το λέω στα έγχορδα υπάρχει διαφορά (Στα ηλεκτρικά έγχορδα φυσικά ΟΧΙ εκεί εξαρτάται από το ηχόχρωμα του μαγνήτη!!).
Στα γλωττιδόφωνα όμως ο ήχος καθορίζεται από το επιστόμιο ( Chamber + Baffle + Tip Opening) + καλαμάκι (Νο 1 - Ν0 5 Resistance) + θέση καλαμιού στο επιστόμιο + θέση σφιγκτήρα στο επιστόμιο και πολύ ελάχιστα από το υλικό ή το σώμα του οργάνου!
Δείτε το σκίτσο του βίντεο στο timeline: 3:00 - 3:44
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top