Μύθοι και πραγματικότητες Νο2. καλώδια ρεύματος (και το λουρί της δόλιας μάνας…)

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Βλάση μου δε πειράζει πάμε για ψάρια στα κάρβουνα που δε θέλει καλώδια. Να μην έχουμε τσακωμούς για διαφορές.
Χαλάλι του η μπετονιέρα.....καλορίζικη.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Re: Μύθοι και πραγματικότητες Νο2. καλώδια ρεύματος (και το λουρί της δ

ΑΜΑΝ!! ΡΕ ΣΥ ΜΙΧΑΛΗ ΤΟΣΑ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΗΞΕΡΑ ΣΑΝ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΚΟΥΓΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ΜΕ ΤΑ VIRTULA DYNAMICS ΠΟΥ ΕΚΘΙΑΖΕΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ .
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ ΚΟΥΦΑΘΗΚΕΣ...
“Only the wisest and the stupidest do not change.”
- Confucius, Analects 17.3
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: Μύθοι και πραγματικότητες Νο2. καλώδια ρεύματος (και το λουρί της δ

“Only the wisest and the stupidest do not change.”
- Confucius, Analects 17.3
Μα τι μορφωση και επιπεδο υπαρχει τελικα σε αυτο το site?:116:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
g.kar αλλαγες υπαρχουν και τις εχουμε ακουσει μαζι πολλες φορες.

Το ακριβοτερο φυσικα και δεν ειναι το πιο ταιριαστο σε καθε συστημα αλλα διαφορες ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Ο κυριος Στεφανιδης που σου εδωσε και τις λαμπες οπως και το μελος isovitis εχουν αποδεχτει την προσκληση για οποιοδηποτε τεστ. Δεν εχεις παρα να κανεις το τεστ. Μην δημιουργουμε εντυπωσεις απ' το τιποτα. Μου κανει εντυπωση το ποσο γρηγορα αλλαζεις αποψη.
diabolical, σου είχα πει και στο άλλο θέμα του avclub ότι ήταν μεγάλο το ρίσκο να στοιχηματίσεις 9/10 κόντρα στο καλώδιο τοστιέρας του Κόγια. Απλώς δεν θέλω να ξανακούσω τα γνωστά κακόβουλα σενάρια που θέλουν τον Κ.Κόγια να την "κάνει" την τελευταία στιγμή.

Οι απόψεις μου περι καλώδίων ρεύματος δεν άλλαξαν. Γιατί το λες αυτό ? Δεν φταίω εγώ που δεν μπορούν ορισμένοι να ξεχωρίσουν ένα καλώδιο των 2 ευρώ από ένα άλλο των 3.000 ευρώ.

Ακόμα ερευνώ το θέμα, δεν τελειώσαμε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω ικανούς ακροατές.

Ακου 9/10 !!!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Re: Μύθοι και πραγματικότητες Νο2. καλώδια ρεύματος (και το λουρί της δ

Μα τι μορφωση και επιπεδο υπαρχει τελικα σε αυτο το site?:116:
:204:

M'αυτά που γράφουν ορισμένοι δε θέλει και πολύ να τα παρατήσεις και να ασχοληθείς με άλλο hobby...



:138:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
cd πιο θα φερεις αυτο που τραγουδας και παιζεις κιθαρα με ενα μελος τις οικογενεια σου!!
Θα ακούσουμε HD Κ2 100KHz original και στη συνέχεια ένα αντίγραφο με πολλαπλή (Χ 12) συμπίεση σε MP3.

Οταν μου πεις ποιο track παίζει, τότε μόνο θα πάμε στο τέστ Α/Β καλωδίων.

Διαφορετικά δεν έχει νόημα να χάνουμε το χρόνο μας με άτομα που δεν ακούν γενικώς τις διαφορές.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
M'αυτά που γράφουν ορισμένοι δε θέλει και πολύ να τα παρατήσεις και να ασχοληθείς με άλλο hobby...






--------------------------------------------------------------------------------
Αυτος ειναι ... ο Χρυστοδουλος στον παραδεισο;
 

Μηνύματα
190
Reaction score
1
Απάντηση: Μύθοι και πραγματικότητες Νο2. καλώδια ρεύματος (και το λουρί της δόλιας μά

ο ΧρIστοδουλος στον παραδεισο;.....Μπα αποκλειεται
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
diabolical, σου είχα πει και στο άλλο θέμα του avclub ότι ήταν μεγάλο το ρίσκο να στοιχηματίσεις 9/10 κόντρα στο καλώδιο τοστιέρας του Κόγια. Απλώς δεν θέλω να ξανακούσω τα γνωστά κακόβουλα σενάρια που θέλουν τον Κ.Κόγια να την "κάνει" την τελευταία στιγμή.

Οι απόψεις μου περι καλώδίων ρεύματος δεν άλλαξαν. Γιατί το λες αυτό ? Δεν φταίω εγώ που δεν μπορούν ορισμένοι να ξεχωρίσουν ένα καλώδιο των 2 ευρώ από ένα άλλο των 3.000 ευρώ.

Ακόμα ερευνώ το θέμα, δεν τελειώσαμε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω ικανούς ακροατές.

Ακου 9/10 !!!
Αν οι αποψεις δεν αλλαξαν, τοτε πως γινεται σε ολες τις δοκιμες που εχουμε κανει παρεα και με τα αλλα παιδια συμφωνουσαμε σε αυτο που ακουγαμε μετα απο καθε αλλαγη. Η μας δουλευες τοτε η μας δουλευεις τωρα.:116:
Και ας πουμε οτι δεν συμφωνουσαμε ποιο ειναι καλυτερο παντα συμφωνουσαμε ομως οτι υπηρχε διαφορα στον ηχο.
Τι ερευνας? Πριν μας ειπες οτι το θεμα για σενα εχει τελειωσει:136:

Ρε Γιωργο η 9/10 η 7/10 η 5/10 δεν με ενδιαφερει παντως διαφορες υπαρχουν, το ξερεις και εσυ οτι σε ενα τετοιο τεστ ειναι δυσκολο να τις εντοπισεις.

Τελος παντων ο καθεις πορευεται με τα αυτακια του και με αυτο που του κανει.

Δεν ειμαι υπερμαχος των καλωδιων, τα θεωρω υπερτιμημενα οπως καθετι στο hi-end,το ξερεις δεν εχω δωσει και πολλα σε καλωδια.
Αλλα αλλο αυτο και αλλο δεν υπαρχουν διαφορες.
Αλλο αν υπαρχουν διαφορες και αλλο αν αξιζουν τα λεφτα τους.

Καλο σας βραδυ, παω στο γκομενακι.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
0
Οι απόψεις μου περι καλώδίων ρεύματος δεν άλλαξαν. Γιατί το λες αυτό ? Δεν φταίω εγώ που δεν μπορούν ορισμένοι να ξεχωρίσουν ένα καλώδιο των 2 ευρώ από ένα άλλο των 3.000 ευρώ.

Ακόμα ερευνώ το θέμα, δεν τελειώσαμε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω ικανούς ακροατές.
Σύντροφε τι λες ? Πάμε για το καλό της επιστήμης? Θα μπούμε και στα βαρέα και ανθυγιεινά.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τελος παντων ο καθεις πορευεται με τα αυτακια του...
I am a lonely boy που λένε ε? Πρέπει να παραδεχθείς όμως, ότι αυτό κάνει ετούτο το σπορ πολύ χαριτωμένο. Τα αυτάκια του κάθε μικρού ή μεγάλου, ανισόρροπου ή ισορροπημένου, γνώστη ή άσχετου, επιστήμονα ή γιδοβοσκού... παράγουν μη αμφισβητήσιμες απόψεις, διότι... το άκουσε, οπότε τι να του πούμε εμείς από την ζωή μας.

Όλοι αυτοί έχουν άποψη, σχεδόν κανείς δεν μπορεί να συμφωνήσει με τον διπλανό του και φυσικά... όλοι έχουν δίκιο. :137:

...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αν οι αποψεις δεν αλλαξαν, τοτε πως γινεται σε ολες τις δοκιμες που εχουμε κανει παρεα και με τα αλλα παιδια συμφωνουσαμε σε αυτο που ακουγαμε μετα απο καθε αλλαγη
1. Γιατί όταν τα καλώδια πίσω από το rack μας είναι ένας αχταρμάς τότε τα καλώδια ρεύματος επηρεάζουν τα γειτονικά τους καλώδια. Η θωράκιση στα καλώδια ρεύματος αυτό ακριβώς εξυπηρετεί. Δεν προστατεύει το ίδιο το καλώδια αλλά τα υπόλοιπα καλώδια και κυρίως αυτά που μεταφέρουν τα ασθενή ρεύματα ή τα audio σήματα.

2. Στις αλλαγές καλωδίων ρεύματος αναγκαστικά σβύνεις τη συσκευή και την ξανανάβεις. Ορισμένες συσκευές αλλάζουν ηχητική συμπεριφορά τα πρώτα 10-20 λεπτά, άλλες συσκευές χρειάζονται πολύ περισσότερο χρόνο μέχρι να σταθεροποιηθούν ηχητικά. Τα τελευταίο παρατηρείται κυρίως σε κακές σχεδιάσεις ή λαμπάτα μηχανήματα.


Συνεπώς με τις αλλαγές καλωδίων θα πρέπει πρώτα να φροντίζουμε να έχουμε εξασφαλίσει τις ίδιες ακριβώς συνθήκες λειιτουργίας για τα δείγματα καλωδίων που δοκιμάζουμε.

Στο blind test που έγινε πρόσφατα και μάλιστα πριν αρχίσει η κανονική δοκιμή μας, όταν οι αλλαγές γινόντουσαν on-the-fly, χωρίς δηλαδή να σβύνει το CD player, κανένας δεν μπορούσε να αντιληφτεί τις διαφορές μεταξύ των καλωδίων.
Δαφορές υπήρχουν, όμως αυτές οι διαφορές να ξέρετε βρίσκονται χαμηλότερα σε στάθμη από το επίπεδο του θορύβου που επικρατεί σε έναν ήσυχο χώρο καθώς και από το επίπεδο το θορύβου που δημιουργείται από την περιστροφή της γης γύρω από τον ήλιο και γύρω από τον εαυτό της.

Υ.Γ Αναζητώ ακροατές που ακούνε διαφορές στα καλώδια ρεύματος.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
I am a lonely boy που λένε ε? Πρέπει να παραδεχθείς όμως, ότι αυτό κάνει ετούτο το σπορ πολύ χαριτωμένο. Τα αυτάκια του κάθε μικρού ή μεγάλου, ανισόρροπου ή ισορροπημένου, γνώστη ή άσχετου, επιστήμονα ή γιδοβοσκού... παράγουν μη αμφισβητήσιμες απόψεις, διότι... το άκουσε, οπότε τι να του πούμε εμείς από την ζωή μας.

Όλοι αυτοί έχουν άποψη, σχεδόν κανείς δεν μπορεί να συμφωνήσει με τον διπλανό του και φυσικά... όλοι έχουν δίκιο. :137:

...
Νικο συμφωνω μαζι σου, δεν απαιτω απο κανενα να συμφωνησει μαζι μου και σεβομαι καθε αποψη, ομως θελω να σεβονται και τη δικη μου. Δυστυχως για τη δικη μου τσεπη (δυστυχως γιατι δεν προκειται να δωσω ποτε ενα υπερογκο ποσο για καλωδια, ξανα:116:) ακουω διαφορες.
Φυσικα ο καθενας εχει την αποψη του.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
1. Γιατί όταν τα καλώδια πίσω από το rack μας είναι ένας αχταρμάς τότε τα καλώδια ρεύματος επηρεάζουν τα γειτονικά τους καλώδια. Η θωράκιση στα καλώδια ρεύματος αυτό ακριβώς εξυπηρετεί. Δεν προστατεύει το ίδιο το καλώδια αλλά τα υπόλοιπα καλώδια και κυρίως αυτά που μεταφέρουν τα ασθενή ρεύματα ή τα audio σήματα.

2. Στις αλλαγές καλωδίων ρεύματος αναγκαστικά σβύνεις τη συσκευή και την ξανανάβεις. Ορισμένες συσκευές αλλάζουν ηχητική συμπεριφορά τα πρώτα 10-20 λεπτά, άλλες συσκευές χρειάζονται πολύ περισσότερο χρόνο μέχρι να σταθεροποιηθούν ηχητικά. Τα τελευταίο παρατηρείται κυρίως σε κακές σχεδιάσεις ή λαμπάτα μηχανήματα.


Συνεπώς με τις αλλαγές καλωδίων θα πρέπει πρώτα να φροντίζουμε να έχουμε εξασφαλίσει τις ίδιες ακριβώς συνθήκες λειιτουργίας για τα δείγματα καλωδίων που δοκιμάζουμε.

Στο blind test που έγινε πρόσφατα και μάλιστα πριν αρχίσει η κανονική δοκιμή μας, όταν οι αλλαγές γινόντουσαν on-the-fly, χωρίς δηλαδή να σβύνει το CD player, κανένας δεν μπορούσε να αντιληφτεί τις διαφορές μεταξύ των καλωδίων.
Δαφορές υπήρχουν, όμως αυτές οι διαφορές να ξέρετε βρίσκονται χαμηλότερα σε στάθμη από το επίπεδο του θορύβου που επικρατεί σε έναν ήσυχο χώρο καθώς και από το επίπεδο το θορύβου που δημιουργείται από την περιστροφή της γης γύρω από τον ήλιο και γύρω από τον εαυτό της.

Υ.Γ Αναζητώ ακροατές που ακούνε διαφορές στα καλώδια ρεύματος.
Δεκτον.:107:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Σύντροφε τι λες ? Πάμε για το καλό της επιστήμης? Θα μπούμε και στα βαρέα και ανθυγιεινά.
Μέχρι να γίνει η ενοποίηση των ταμείων θα περάσει κάποιος χρόνος.
Εως τότε να προσέχουμε τι αγοράζουμε ειδικότερα όταν κάποιοι μας λένε ότι οι τιμές των καλωδίων ενδέχεται αύριο να πάνε στα ύψη.

Υ.Γ Οι τιμές των καλωδίων θα πέσουν και αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με την πτώση του δολλαρίου σε σχέση με το ευρώ. Εχει να κάνει περισσότερο με την ίδια την αμφισβήτηση που αναπόφευκτα γεννήθηκε παράλληλα με την εξέλιξη της τεχνολογίας στο χώρο του audio.

Ηδη κάποιοι κατασκευαστές πουλάνε (ξεπουλάνε ??) direct ή μέσω e-bay . H έντονη αμφισβήτηση άρχισε να γεννιέται στα διεθνή forums αμέσως μετά. Ο νοών νοείτω .
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Η τακτοποίηση (διευθέτηση) των καλωδίων στο rack μας και σε κάποιοες περιπτώσεις η χρήση απομονωτή/σταθεροποιητή τουλάχιστον μεταξύ ψηφιακών και αμιγώς αναλογικών συσκευών αποτελεί βασική προϋπόθεση για την αποφυγή προβλημάτων που σχετίζονται με την τροφοδοσία των συσκευών μας, εικόνας και ήχου.

Τα καλώδια τροφοδοσίας πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 20 εκ από τα καλώδια σήματος. Επίσης δεν πρέπει ινα οδεύουν παράλληλα μεταξύ τους. Οταν διασταυρώνονται θα πρέπει να διασταυρώνονται κάθετα.

Κάποιος απλές συμβουλές για να λέμε και κάτι χρήσιμο.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
g.kar
Υ.Γ Οι τιμές των καλωδίων θα πέσουν…..

Ντροπή και αίσχος σου. Τώρα τα λες!!! Tι θα τα κάνω όλα αυτά τα καλώδια!!!
Πως και που θα τα ξεφορτωθώ;
Και αν αλλάξει το μονδέλο στην νέα κολεξιόν του Μονάχου; Δεν προσέχω και αυτά παθαίνω…
 


Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Το πείραμα περιγράφει τα εξής:

g.kar Γιατί όταν τα καλώδια πίσω από το rack μας είναι ένας αχταρμάς τότε τα καλώδια ρεύματος επηρεάζουν τα γειτονικά τους καλώδια. Η θωράκιση στα καλώδια ρεύματος αυτό ακριβώς εξυπηρετεί. Δεν προστατεύει το ίδιο το καλώδια αλλά τα υπόλοιπα καλώδια και κυρίως αυτά που μεταφέρουν τα ασθενή ρεύματα ή τα audio σήματα.

Δηλ. μπορείς να επηρεάσεις τον πλησίον σου. Οπότε αλλάζοντας καλώδιο ρεύματος, μπορείς να τιουναρης τα ιντερκονεκτ. Με αυτόν τον τρόπο διαμορφώνεις, εύκολα την βραχνάδα της μεσαίας περιοχής.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.680
Μηνύματα
2.869.824
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top