Νέα χρονιά νέο Project ηχείων

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Ωραία προσέγγιση και οι μπάφλες έχω ακούσει υλοποιήσεις που μου άρεσαν ιδιαίτερα, αλλά τότε γιατί κόρνα και στα μεσαία? για να την κόβει μετά να έρθει στο επίπεδο της μπάφλας? Γιατί για να πιάσει το μπάσο της μπάφλας την κόρνα, χλωμό.
Υπάρχουν τόσα καλά mid. Έτσι που το πάμε, μόνο για τα πρίμα άντε να βάλει ένα μικρό κορνάκι, γιατί τα tweeter δεν κόβονται π.χ στους 1500..
Πάει το πρότζεκτ :lolsign:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ζυγίζεις τα συν και τα πλην. Για να βγάλει επαρκές χαμηλό η κόρνα θέλει 300 λίτρα καμπίνα με χαμηλότερη ευαισθησία από τα μεσαία και πάλι δεν θα κατέβει όσο το ανοιχτής μπάφλας, με μείον την χαμηλότερη ευαισθησία του ΟΒ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Η μόνη λογική επιλογή στις πρώτες οκτάβες για τέτοια πρότζεκτ, νομίζω πως είναι μεγάλη επιφάνεια με μικρή μετακίνηση και λίγα βατ, δηλαδή 4 τεμάχια ευαίσθητων χαμηλής ισχύος 18" ανά κανάλι, ειδάλλως σε κόρνα το μέγεθος είναι απαράδεκτα μεγάλο.

Αν υπάρχουν 2 μπροστά γωνίες στο χώρο ακρόασης, μπορεί να γίνει τριγωνη καμπίνα μέχρι το ταβάνι να χωνευτει στην κάθε γωνία και να βγάλει αυτό που χρειάζεται, και με κλειστή καμπίνα, και με ανοιχτή.

Κι η επιλογή του νταποστ είναι κορυφαία για τέτοιο πράγμα, αλλά τρύπες στα ντουβάργια δεν μπορούν να κάνουν όλοι..
 

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Ζυγίζεις τα συν και τα πλην. Για να βγάλει επαρκές χαμηλό η κόρνα θέλει 300 λίτρα καμπίνα με χαμηλότερη ευαισθησία από τα μεσαία και πάλι δεν θα κατέβει όσο το ανοιχτής μπάφλας, με μείον την χαμηλότερη ευαισθησία του ΟΒ.
Δεν μιλάμε για μπάσο, αλλά για midbass. Για να βγάλει επαρκές χαμηλό η κόρνα θέλει 600 λίτρα, επέτρεψέ μου. Been there, done that. Μέχρι τα 500 δεν κατεβαίνεις ούτε 50 ( η δικιά μου, σχεδόν 500 λίτρα και με υποστήριξη ρεφλέξ στο θάλαμο συμπίεσης άρχιζε να πέφτει από τους 55. Πριν φτιάξω την επόμενη, παρενέβει το ... έτερον ήμισυ)

Κατά τη γνώμη μου μια χαρά ήταν η αρχική του σκέψη: Οι κόρνες με τις μπάφλες πρακτικά πιάνουν τον ίδιο χώρο, σχεδόν σε όλα τα σπίτια το πρόβλημα είναι το διαθέσιμο πλάτος, όχι το βάθος. Εκεί οι μπάφλες πιάνουν περισσότερο χώρο. Απλα είναι πιο εύκολες στην κατασκευή.

Τώρα πια αν το ξανάκανα, θα έφτιαχνα τη midbass με ένα 12άρι, από πάνω το 8ΡΕ21 σε μια 400άρα από τους 600-700 και μετά τους 1200+ με compression driver. Καλές και χρυσές οι μπάφλες, αλλά τα δυναμικά ενός κορνοσυστήματος είναι αλλού.
 



Μηνύματα
386
Reaction score
967
Τα driver είναι στο δρόμο! Και μέχρι τέλος βδομάδας θα μπει παραγγελία και για τις κορνες από Autotech πρέπει να διαλέξω και χρώμα...έχω στείλει mail στον volvotreter για το αν παίζει το σχέδιο του με άλλο Woofer που να είναι σε παραγωγή κάπου διάβασα ότι παίζει με το FaitalPro 15pr400 αλλά ειδωμεν.Αν αυτές κατεβαίνουν στα 100 με 2 sub από κάτω πιστεύω γίνεται δουλίτσα.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Ναι ο.κ. ειναι back και οχι front loaded horn αλλα εχει midbass.
Aλλαζει βεβαια αν μιλαμε για 4-δρομο και οχι 3-δρομο.
 





Μηνύματα
18
Reaction score
36
Τα driver είναι στο δρόμο! Και μέχρι τέλος βδομάδας θα μπει παραγγελία και για τις κορνες από Autotech πρέπει να διαλέξω και χρώμα...έχω στείλει mail στον volvotreter για το αν παίζει το σχέδιο του με άλλο Woofer που να είναι σε παραγωγή κάπου διάβασα ότι παίζει με το FaitalPro 15pr400 αλλά ειδωμεν.Αν αυτές κατεβαίνουν στα 100 με 2 sub από κάτω πιστεύω γίνεται δουλίτσα.
Παίζει με οποιδήποτε 15άρι έχει Fs 43 Hz, Qes 0,3 kai Vas 225 Lit. Προκύπτει και από το datasheet EVM15B και από την εξομοίωση που βάζει στο hornresp
Διάλεξε εσύ οποιοδήποτε μεγάφωνο σου γυάλισε και στην εξομοιώνω εγώ. Δεν είναι και τίποτα τρομερό το EV, ένα μέσο ΡΑ 15άρι είναι.
 

Attachments



Μηνύματα
386
Reaction score
967
Το μεσημέρι έφτασαν με μεταφορική με πολύ σοβαρή συσκευασία. Τώρα τα ανοίγουμε με τον βοηθό μου. Στιβαρή κατασκευή και ωραίο βαψιμο. Ακουστικες εντυπώσεις από βδομάδα λόγο υπερβολικου φορτου εργασίας.. Είναι θηρία!
IMG_20200306_200733.jpg
IMG_20200306_201510.jpg
IMG_20200306_204304.jpg
 


P

PMC

Guest
Το μεσημέρι έφτασαν με μεταφορική με πολύ σοβαρή συσκευασία. Τώρα τα ανοίγουμε με τον βοηθό μου. Στιβαρή κατασκευή και ωραίο βαψιμο. Ακουστικες εντυπώσεις από βδομάδα λόγο υπερβολικου φορτου εργασίας.. Είναι θηρία! View attachment 156242 View attachment 156241 View attachment 156240

Μπράβο και στον βοηθό :hi:
Έτσι να μαθαίνει.....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top