Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
387
Reaction score
237
αντιμετωπιζω προβλημα με ταινιες που ειναι σε κωδικοποιηση HEVC (εκτιμω), με τα χρωματα να ειναι αλλοιωμένα - δειτε επισυναπτομενο
 

Attachments



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
αντιμετωπιζω προβλημα με ταινιες που ειναι σε κωδικοποιηση HEVC (εκτιμω), με τα χρωματα να ειναι αλλοιωμένα - δειτε επισυναπτομενο

Αυτή η εμφάνιση θυμίζει Dolby Vision αρχείο σε τηλεόραση/player που δεν το υποστηρίζει. Δες το αρχείο αν μέσα στο όνομα έχει το "DV".


edit: Με πρόλαβε ο nemesis.
 


Μηνύματα
387
Reaction score
237
Αυτή η εμφάνιση θυμίζει Dolby Vision αρχείο σε τηλεόραση/player που δεν το υποστηρίζει. Δες το αρχείο αν μέσα στο όνομα έχει το "DV".


edit: Με πρόλαβε ο nemesis.
μπορει να ειναι Dolby Vision, αλλα η τηλεόραση υποστηρίζει αυτό το format, οπότε γιατί να έχω πρόβλημα? Το Apple TV 4k παίζει κανονικά την ταινία, στην ίδια τηλεόραση.. κάτι φταίει με το player (kodi)
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
DV από kodi μόνο με πειραγμένες εκδόσεις.
Ψάξε mavens kodi
Επίσης από το UI του kodi σου καταλαβαίνω οτι είναι παμπάλαιο..

Kodi Isengard!! :o
 

Μηνύματα
1.363
Reaction score
4.579
μπορει να ειναι Dolby Vision, αλλα η τηλεόραση υποστηρίζει αυτό το format, οπότε γιατί να έχω πρόβλημα? Το Apple TV 4k παίζει κανονικά την ταινία, στην ίδια τηλεόραση.. κάτι φταίει με το player (kodi)
Post 797 μπορείς να εγκαταστήσεις όποιο από τα δυο αρχεια θες χωρίς να χρειαστεί να διαγράψεις το ήδη υπάρχον (παράλληλη εγκατάσταση)
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
το Kodi ειναι η τελευταια εκδοση, επίσης εχω δοκιμασει το σπασμενο kodi (64bit) #797, αλλα χωρίς αποτελεσμα
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.571
To επόμενο σύστημα θα είναι μόνο ο ΑV, ένα UHD BluRay και ο streamer. Ο δίσκος - server θα είναι στην αποθήκη.
Έτσι είναι το τρέχον μου σύστημα. Το BR-player το ακουμπάμε μόνο όταν ξεσκονίζουμε.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους. Έχω βάλει τελευταία το ifi zen dac v2 με ipowerX στο nvidia sheild tv pro. Η απόδοση του σετ είναι άψογη και ο ήχος πολύ ποιοτικός. Ωστόσο έχω το εξής πρόβλημα αλλα οχι συνεχεια: Οταν ανοίγω το shield το dac δεν παίρνει μπρος πάρα μόνο αν βγαλω και βάλω το usb. Γιατί αυτό; Έχουν θέματα καταλαβαίνω τα Android νε τα διάφορα dac.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ σήμερα με τις σειρές και τα θέματα του Plex.
Τελικά τα κατάφερα σχετικά γρήγορα.
Για αρχή βλέπει όλο το Ted Lasso.
Ευχαριστώ τους συμμετέχοντες για τις οδηγίες.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
εχω το shiled toy 2017 με τελευτιo frw περασμενο. συνδεδεμενο με μια sony 4k. γιατι οποτε το ανοίγω μου τα βγαζει ολα ψείρες και πρεπει καθε φορα να μπω στις επιλογες display and sound και να αλλαξω την αναλυση σε 1080 για να μου εμφανίσει τα εικονίδια σε λογικο μεγεθος? η παλκα ειναι οτι μετα οταν επιλεξω αναλυση 4κ τα κραταει στο ιδιο μεγεθος, το εχει κανεις αλλος αυτο το θεμα?
 




Μηνύματα
1.363
Reaction score
4.579
Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα που έχεις απεικονίζεται στην τέταρτη μόνο φωτογραφία.
Αν ναι.
Πήγαινε Ρυθμίσεις/προτιμήσεις συσκευής/επιλογές για προγραμματιστές/HDMI και βάλτο σε θέση off.


032922043915.png

Σεκσουαλικο μου ακούγεται αυτό.
Μ' έκαψες.Το είδε η γυναίκα μου και από τότε με στραβοκοιτάζει.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα που έχεις απεικονίζεται στην τέταρτη μόνο φωτογραφία.
Αν ναι.
Πήγαινε Ρυθμίσεις/προτιμήσεις συσκευής/επιλογές για προγραμματιστές/HDMI και βάλτο σε θέση off.


View attachment 246254

Μ' έκαψες.Το είδε η γυναίκα μου και από τότε με στραβοκοιτάζει.
Ευχαριστώ.
Κάτι άλλο.. στην αρχική οθόνη λέει ότι το Ethernet δεν είναι συνδεδεμένο αλλά όταν πας στις ρυθμισεις μέσα στο μενού λέει ότι είναι συνδεδεμένο;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.647
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top