Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μόλις παρέλαβα το pro, παίζει τα πάντα όλα χωρίς πρόβλημα, τέλεια !!
Το Sony θα αναλάβει αποκλειστικά την αναπαραγωγή δίσκων απ' ότι φαίνεται.
Μια ερώτηση μόνο, σε μερικές ταινίες εμφανίζει τους ενσωματωμένους PGS υπότιτλους "κινέζικα", υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός από το να κατεβάσω άλλους εξωτερικούς υπότιτλους ?
Κάποια must που πρέπει να έχεις

20210104_215419.jpg
20210104_215547.jpg
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Για δώσε κάποια βοήθεια πώς να περάσουμε το stremio αν μπορείς..
ακολούθησε αυτόν τον οδηγό για να βάλεις chrome και es και μετα από το chrome κατεβάζεις το stremio, υπάρχει free και απλα μετά περνάς plugins
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Δεν υπάρχει κωδικοποίηση Greek CP1253, μόνο Windows & ISO και δεν τους εμφανίζει σωστά με καμία από τις δύο ρυθμίσεις.
EDIT: δούλεψε, απλά ήθελα να βγω και να ξαναμπώ, σας ευχαριστώ πολύ !!
 
Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Παρέλαβα σήμερα το pro και εγώ. Αυτό pro, εγώ αρχάριος σε android και καμία σχέση με kodi, plex, tidal κτλ.

Πρώτες εντυπώσεις, φυσικά χείριστες. ΌΛΑ αργούν περισσότερο από την τηλεόραση. Το netflix κάνει τριπλάσιο χρόνο, αλλά και ακόμα μια απλή αναπαραγωγή ταινίας ίσως τετραπλάσιο για να αρχίσει.

Φυσικά η ποιότητα στο netflix είναι χειρότερη, εδώ μου είπαν ότι βελτιώνεται, και η ποιότητα ήχου μάλλον ίδια. Σε αναπαραγωγή 4Κ αρχείου επίσης αν εξαιρέσουμε ΊΣΩΣ την κίνηση, δεν υπάρχει καμία βελτίωση και η εικόνα μου φαίνεται πιο σκοτεινή, αλλά ίσως είναι από τον πονοκέφαλο που έχω αφού περίμενα να έρθει 1 μήνα και δεν είναι αυτό που ήθελα.

Για το τηλεχειριστήριο τα λόγια είναι περιττά και εδώ δε θα υπερβάλλω, γιατί στα υπόλοιπα ίσως φταίει ότι είμαι άσχετος στο θέμα android box. Είναι το χειρότερο τηλεχειριστήριο που υπάρχει στον κόσμο: 1) έχει τριγωνική βάση 2) είναι όσο λεπτό χρειάζεται για να μην μπορείς να το κρατάς άνετα εκτός αν είσαι πχ 8 χρονών και 3) αντίστοιχα μικρό είναι βασικό του πλήκτρο και το "joypad", με αποτέλεσμα να δυσκολεύεσαι να πληκτρολογήσεις πχ ένα mail όταν χρειάζεται.

Long story short, πωλείται nvidia shield pro, 3 ωρών.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Καλως τα δεχτηκες!

Το player ειναι εξαιρετικο, ισως με ενα-δυο ακομα οτι καλυτερο υπαρχει και φυσικα ταχυτατο.
Δωσε χρονο στον εαυτο σου να το μαθεις, να μαθεις το kodi και τις εφαρμογες που σε ενδιαφερουν και θα δεις οτι ολα θα γινουν καλυτερα.
Το remote ειναι εξαιρετικο, 'ιδιαιτερο' και λειτουργικοτατο, θα συμφωνισω μαζι σου οτι σε μεγαλες παλαμες μπορει και να 'χανετε' και ΙΣΩΣ θα ηταν καλυτερα να ηταν και μια ιδεα φαρδυτερο, αλλα ολα ειναι θεμα συνηθειας.

Εσυ γιατι το πηρες ακριβως και απο που? Τι θες να κανεις?

Οπως ειπα δωσε χρονο στον εαυτο σου να το μαθει και στην τελικη εαν ειστε 'ασυμβατοι' εδω ειμαι να στο αγορασω .. ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εφόσον το άνοιγμα εφαρμογών όπως το Netflix είναι αργό στο Shield σε σχέση με την C9 συγκριτικά που είναι αρκετά ταχύτερο σύμφωνα με τον κάτοχο, τι μπορεί να φταίει;
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Δεν ξέρω, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
Ισως το WiFi του να είναι φορτωμένο, ισως να στρειμαρει μόνο από 2.4 και όχι από 5, ισως το ρουτερ του είναι της πλάκας, ισως το ρουτερ δεν έχει δώσει προτεραιότητα στο shield πως έδωσε στην tv, ισως να έπεσε σε φορτωμένο κανάλι, ισως και να τραβούσε κανένα update από πίσω..
Πολλά ‘ισως’ είναι...
Για αρχή θα βοηθούσε να το κάρφωνε στη lan,
Κανονικά όμως ΔΕΝ έπρεπε να είναι όπως τα γράφει...αλλά κάθε περίπτωση είναι και ξεχωριστή.
Υποθέσεις κανουμε
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
κάτοχος του Pro εδώ και 15 ημέρες, σύνδεση Lan,
(και η σύγκριση γίνετε με το Android TV της SONY ΧΗ9505 που είναι ταχύτατη)
τηλεκοντρόλ Harmony Elite
Πάρα πολύ ευχαριστημένος, πολύ γρήγορο, Netflix - cosmote OTT- Amazon Prime, πολύ καλή απόκριση
PLex client (server σε synology) 2160p remux νεράκι
Dolby Vision - atmos όλα όπως πρέπει ...
Μόνο "παράπονο" το interface του Τidal (να χαμε να λέγαμε )

Αναφορικά με τα προβλήματα του φιλου παραπάνω, ενα hard reset (καλου κακου) και δοκιμή ενσύρματα ....
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Το μόνο θέμα που έχω με το pro είναι ότι χάνει συνεχώς την ασύρματη σύνδεση με το WiFi και αναγκάστηκα και έβαλα καλώδιο, κατά τ' άλλα το μηχανάκι είναι άπαιχτο !
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Εφόσον το άνοιγμα εφαρμογών όπως το Netflix είναι αργό στο Shield σε σχέση με την C9 συγκριτικά που είναι αρκετά ταχύτερο σύμφωνα με τον κάτοχο, τι μπορεί να φταίει;
Το ότι το λογισμικό της LG είναι από τα ταχύτερα "στην αγορά", και σίγουρα ταχύτερο από οποιοδήποτε AndroidTV-based μηχάνημα (ακόμη και από το δυνατότατο Shield).
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλως τα δεχτηκες!

Το player ειναι εξαιρετικο, ισως με ενα-δυο ακομα οτι καλυτερο υπαρχει και φυσικα ταχυτατο.
Δωσε χρονο στον εαυτο σου να το μαθεις, να μαθεις το kodi και τις εφαρμογες που σε ενδιαφερουν και θα δεις οτι ολα θα γινουν καλυτερα.
Το remote ειναι εξαιρετικο, 'ιδιαιτερο' και λειτουργικοτατο, θα συμφωνισω μαζι σου οτι σε μεγαλες παλαμες μπορει και να 'χανετε' και ΙΣΩΣ θα ηταν καλυτερα να ηταν και μια ιδεα φαρδυτερο, αλλα ολα ειναι θεμα συνηθειας.

Εσυ γιατι το πηρες ακριβως και απο που? Τι θες να κανεις?

Οπως ειπα δωσε χρονο στον εαυτο σου να το μαθει και στην τελικη εαν ειστε 'ασυμβατοι' εδω ειμαι να στο αγορασω .. ;)
Ευχαριστώ,

Ο βασικός λόγος που το πήρα, είναι για να έχω βελτίωση στην αναπαραγωγή ταινιών και την εικόνα στο netflix. Είχα ανοίξει μάλιστα και σχετικό θέμα και κατέληξα στο nvidia για το συνολικό του πακέτο, αλλά και επειδή τα υπόλοιπα που μου προτάθηκαν δεν υπήρχαν πουθενά. Σε αρχείο 4Κ που δοκίμασα χθες, η διαφορά είναι ανεπαίσθητη, μπορεί να μην υφίσταται καν. Στο netflix η εικόνα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χειρότερη, ενώ υποτίθεται πως θα είχα αναβάθμιση εικόνας, ή τουλάχιστον αυτό είχε γραφτεί στο thread που άνοιξα.

Με kodi και λοιπές εφαρμογές δεν ξέρω αν θα καταπιανόμουν. Ξέρω ότι το αγαπάτε, αλλά για μένα είναι πολύ δύσχρηστο και όλα αυτά που με ενδιαφέρει η θα με ενδιέφερε να παρακολουθήσω, είναι απείρως περισσότερα από το χρόνο που έχω (και έχω αρκετό χρόνο) και δε βρίσκω λόγο να κάνω τη ζωή μου δύσκολη.

Όσο αφορά την ταχύτητα ναι, πράγματι όλα είναι πιο αργά, δεν ξέρω αν επηρεάζει η πρώτη χρήση και στη συνέχεια θα στρώσει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να το λειτουργήσω ενσύρματα. Το wifi πάντως δεν ήταν φορτωμένο, όπως θα δείτε το μήνυμα το γράφω στις 4:00 το πρωί.. ασχολήθηκα περίπου 2:00-4:00.

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να θεωρείται και να είναι κορυφαίο στο είδος του, αλλά αυτά που μου είπαν ότι κάνει ΔΕΝ τα κάνει.

ΥΓ: ξέχασα να γράψω πως μόλις ανοίγω μια σειρά στο netflix, έχω για 2-3 δευτερόλεπτα μαύρη εικόνα (όταν κάνει το θόρυβο με το λογότυπο) και μετά επανέρχεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αποκλείεται να έχει υποδεέστερη εικόνα στο νετφλιξ από οτιδήποτε άλλο.

Κάτι κάνεις λάθος. Δες τις ρυθμίσεις του shield.

Είναι απολύτως βέβαιο πως το shield έχει άριστη ποιότητα εικόνας.

Προσωπικά, χρησιμοποιούσα το shield μέσω wi-fi για ένα έτος, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά βεβαίως το wi-fi ήταν υψηλών προδιαγραφών και ταχυτήτων. Αργότερα, με βόλεψε να το συνδέσω ενσύρματα και πάλι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, ουσιαστικά δεν κατάλαβα καμία διαφορά μεταξύ ενσύρματης και ασύρματης σύνδεσης..
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Έχε κατά νου πως ακόμη και αν κλειδώσει σε 4Κ ανάλυση στην τηλεόρασή σου, η εφαρμογή του Netflix αλλάζει κατά το δοκούν τη συμπίεση στο σήμα εικόνας*, βάσει κάποιων προδιαγραφών, κύρια των οποίων είναι η κατάσταση του σήματος wifi. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και με ενσύρματη σύνδεση για σωστά συμπεράσματα.

*κάτι το οποίο αλλάζει άρδην την τελική πχιότητα ναούμ.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Αποκλείεται να έχει υποδεέστερη εικόνα στο νετφλιξ από οτιδήποτε άλλο.

Κάτι κάνεις λάθος. Δες τις ρυθμίσεις του shield.

Είναι απολύτως βέβαιο πως το shield έχει άριστη ποιότητα εικόνας.

Προσωπικά, χρησιμοποιούσα το shield μέσω wi-fi για ένα έτος, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά βεβαίως το wi-fi ήταν υψηλών προδιαγραφών και ταχυτήτων. Αργότερα, με βόλεψε να το συνδέσω ενσύρματα και πάλι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, ουσιαστικά δεν κατάλαβα καμία διαφορά μεταξύ ενσύρματης και ασύρματης σύνδεσης..
Δε νομίζω πως υπάρχει κάτι μπορεί να έκανα λάθος. Η εικόνα μπορεί να είναι άριστη. Σε σχέση με την εικόνα που παίρνω από την LG είναι χειρότερη, αυτό βγάζει μάτια.

Έχε κατά νου πως ακόμη και αν κλειδώσει σε 4Κ ανάλυση στην τηλεόρασή σου, η εφαρμογή του Netflix αλλάζει κατά το δοκούν τη συμπίεση στο σήμα εικόνας*, βάσει κάποιων προδιαγραφών, κύρια των οποίων είναι η κατάσταση του σήματος wifi. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και με ενσύρματη σύνδεση για σωστά συμπεράσματα.

*κάτι το οποίο αλλάζει άρδην την τελική πχιότητα ναούμ.
Αυτό κάνει και η τηλεόραση έτσι κι αλλιώς. Σε περιπτώσεις όπου το wifi ήταν φορτωμένο, η ποιότητα της εικόνας έπεφτε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το Kodi είναι εύκολο. Όσο εύκολο είναι και το κάθε player που πρέπει να μπει και να σεταριστεί κάπου. Μερικά βασικά θέλει στην αρχή και μετά δεν το ακουμπάς ξανά.
Τώρα αυτό το θέμα με την ποιότητα του Netflix πραγματικά δεν την καταλαβαίνω.
Ανάλογα το modem σου, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έχει θέμα συμβατότητας και να σου ρίχνει την ταχύτητα σύνδεσης με αποτέλεσμα να βλέπεις χάλια εικόνα. Το έχω πάθει με το Xiaomi Μi Box. Επίσης προβλήματα με το modem είχα και με Tablet της Samsung (άσχετο), αλλά στο λέω γιατί όντως υφίσταται ως πρόβλημα και επηρεάζει την σύνδεση.
 
Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Το Kodi είναι εύκολο. Όσο εύκολο είναι και το κάθε player που πρέπει να μπει και να σεταριστεί κάπου. Μερικά βασικά θέλει στην αρχή και μετά δεν το ακουμπάς ξανά.
Τώρα αυτό το θέμα με την ποιότητα του Netflix πραγματικά δεν την καταλαβαίνω.
Ανάλογα το modem σου, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έχει θέμα συμβατότητας και να σου ρίχνει την ταχύτητα σύνδεσης με αποτέλεσμα να βλέπεις χάλια εικόνα. Το έχω πάθει με το Xiaomi Μi Box. Επίσης προβλήματα με το modem είχα και με Tablet της Samsung (άσχετο), αλλά στο λέω γιατί όντως υφίσταται ως πρόβλημα και επηρεάζει την σύνδεση.
Για το kodi έχω άλλη οπτική.

Το θέμα με την εικόνα στο netflix δεν είναι πως εικόνα είναι "χάλια. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά είναι σίγουρα χειρότερη από την εικόνα που μου έδινε η τηλεόραση. Ιδίως στο θέμα χρωμάτων/φωτεινότητας. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ασυμβατότητας, ξέρω αυτό που βλέπω ξεκάθαρα.

Στο 4Κ αρχείο λέω πως ίσως υπάρχει ανεπαίσθητη βελτίωση.. θα το κοιτάξω πιο αναλυτικά σήμερα. Στο netflix το πράγμα είναι ξεκάθαρο..
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Υπάρχει περίπτωση η τηλεόραση να είναι σεταρισμένη σε διαφορετικές ρυθμίσεις φωτεινότητας οταν παίζει απο πηγή απ'οτι στο app της LG.
Πχ, μπορεί να έχεις ορίσει να παίζει με το app στο dynamic και στο hdmi να το γυρνάει σε movie
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το θέμα με την εικόνα στο netflix δεν είναι πως εικόνα είναι "χάλια. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά είναι σίγουρα χειρότερη από την εικόνα που μου έδινε η τηλεόραση. Ιδίως στο θέμα χρωμάτων/φωτεινότητας.
Και αυτό δείχνει ότι η τηλεόραση θέλει Calibration. Έχει διαφορετικά settings ανάλογα την πηγή.
Αν ήταν πρόβλημα ευκρίνειας, θα ήταν ξεκάθαρα θέμα bandwidth.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top