Νέα Nvidia Shield (2019)



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Γραμμές οριζόντιες που χωρίζουν τμήματα διαφορετικής φωτεινότητας και χρώματος.
Ζώνες βλεπεις.
 




Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Κατσε γιατι τωρα βλεπω στα χαρακτηριστικα του Home Cinema και γραφει 4Κ UPSCALE....Συνεπως μη μπω στα εξοδα...
Τι λες ? Αφου παιζει και BLURAY μου κανει ! Σωστα ?

Απαντώ στο σχόλιο μου...

Δυστυχως το HOME CINEMA κανει UPSCALE σε 4Κ μόνο απο δίσκο BD και αναπαραγωγή αρχείου μέσα από τον δικο του Player και απ'οτι φαίνεται ΔΕΝ δίνει 4Κ απο τις 2 εξόδους HDMI που διαθέτει....>:(

Παρά ταυτα έκανα το εξής : Σύνδεσα το HOME CINEMA με τη θύρα υπ'αριθμ 2 / HDMI ARC και το NVIDIA με τη διπλανή θύρα υπ'αριθμ 3 / HDMI συμβατή με 4K κι έτσι παίρνω 4Κ εικονα απο την Νο 3 και ηχο μεσω της θυρας HDMI ARC Νο2 και δε χρειάστηκα ΗDMI Splitter.
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το banding συμβαίνει όταν υπάρχει ενδεχόμενο πρόβλημα στην αλυσίδα προβολικού-player κατά τη μετατροπή chroma subsampling (4:4:4 8 bit, 4:2:0, 4:2:2 κλπ).
Όταν το συναντάτε, παίζετε με τα συγκεκριμένα menu (output στο player ή input στο προβολικό) για να δείτε που δε δημιουργείται πρόβλημα banding.
Υπάρχει περίπτωση να έχετε "καρφωμένη" την input του jvc σε 4:2:2;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Για βοηθήστε....Οι υπότιτλοι μπορούν να μετακινηθούν και αλλού, εκτός από χαμηλά, στην μέση και ψηλά; Στις ταινίες 2,40:1 η επάνω σειρά πέφτει επάνω στην εικόνα και η κάτω στην μαύρη μπάρα, όπου ανεβαίνει το masking.
Μόνο σε windows και mac υπάρχει hack.
Στα applications όχι.
Και δε φαίνεται να θέλουν να το λύσουν το πρόβλημα γιατί έχει αναφερθεί εδώ και τεσσερα χρόνια τουλάχιστον!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Λοιπόν,
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που έγγραψα από πάνω αλλά έβαλα λίγο στην samsung να πειραματιστώ.
Στον player λοιπόν,πας στις 3 τελείες δεξιά και μετά στους υπότιτλους.
Εκεί έχει μια επιλογή "Ενσωμάτωση" που ήταν στο αυτόματο και η δεύτερη σειρά έβγαινε στο περιθώριο.
Όταν επέλεξα "ναι,πάντα" ανέβηκαν οι υπότιτλοι και τη δεύτερη σειρά τη δείχνει πλέον μέσα στο κάδρο.
Χρειάστηκε βέβαια να τους μεγαλώσω από κανονικό σε μεγάλο γιατί με την ενσωμάτωση μίκρυναν.

Rose,
sorry for this!!

IMG_20211031_012220.jpg


IMG_20211031_010407.jpg


IMG_20211031_010424.jpg


IMG_20211031_012051.jpg
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Λοιπόν,
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που έγγραψα από πάνω αλλά έβαλα λίγο στην samsung να πειραματιστώ.
Στον player λοιπόν,πας στις 3 τελείες δεξιά και μετά στους υπότιτλους.
Εκεί έχει μια επιλογή "Ενσωμάτωση" που ήταν στο αυτόματο και η δεύτερη σειρά έβγαινε στο περιθώριο.
Όταν επέλεξα "ναι,πάντα" ανέβηκαν οι υπότιτλοι και τη δεύτερη σειρά τη δείχνει πλέον μέσα στο κάδρο.
Χρειάστηκε βέβαια να τους μεγαλώσω από κανονικό σε μεγάλο γιατί με την ενσωμάτωση μίκρυναν.

Rose,
sorry for this!!

Ήταν ανάγκη να το βρεις τώρα που έδωσα το Shield; :cry:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Το ξέρω φίλε, αυτό σκέφτηκα και γω.Μα και συ βρε παιδί μου καθόλου υπομονή δεν έχεις? :)
Πάρτο πίσω.Θα καταλάβει ο Μάκης.
Υπαναχώρηση σύμβασης :roflmao:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μα κι εσύ βρε rose.... τόσο σοβαρό ήταν αυτό το θέμα για να "απαρνηθεις" το player;;;;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ παιδιά το έχω εδώ και ένα μήνα και το μηχανάκι τα σπάει και το λέω παρόλο που δεν μου αρέσει η έκφραση. Άψογη εικόνα, ήχος άψογος και μέσω hdmi και μέσω usb στο dac. Εντάξει δεν είναι player με αυτοματοποιημένο σύστημα για όλα αλλά είναι ένα από τα καλύτερα media player, streamer all around players. Δεν θα το άλλαζα ούτε καν για τους υπότιτλους.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το ξέρω φίλε, αυτό σκέφτηκα και γω.Μα και συ βρε παιδί μου καθόλου υπομονή δεν έχεις? :)
Πάρτο πίσω.Θα καταλάβει ο Μάκης.
Υπαναχώρηση σύμβασης :roflmao:
Δυστυχώς, δεν φημίζομαι για την υπομονή μου όπως φημίζεται ο @Zizik ... :whistling: :laugh:

Πάει πια, ας πρόσεχα.
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα. Ερώτηση τεχνικής φύσεως. Εγώ ακούω και βλέπω στερεφωνικά netflix μεσω του nvidia shield tv pro και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την απόδοση της εικόνας και την καθαρότητα του ήχου τον οποίο πέρνω μέσω usb καλωδίου στο dac μου το TEAC-UD 501 και απο εκεί με XLR στον Advance Paris AX1 και μετά στα ενεργά ηχεία μου επίσης με XLR. Επιλέγω πάντα την απλή έκδοση της ταινίας και όχι την 5.1. Έχω το εξής θέμα, οταν έχει πολλές σκηνές δράσης έντασης κτλ έχω πολύ δυνατό ήχο και χαμηλώνω τον ήχο ειδικά τα μεσημέρια γιατί εχουμε περίεργους γείτονες. Οταν όμως τελειώσουν οι σκηνές και αρχίσουν να μιλάνε οι ηθοποίοι ανεβάζω ξανά την ένταση για να τους ακούσω γιατί δεν ακούγονται. Που πιστεύετε ότι οφείλεται αυτό; Αναφέρω ξανά ότι δεν ακούω 5.1 αλλα την απλή στερεο έκδοση.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top