Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Ελπίζω να μη θεωρηθεί αγγελία γιατί δεν έχω τέτοιο σκοπό.
Αγόρασα το Shield από Amazon αλλά δε θα το κρατήσω, έχω ήδη τυπώσει την ταμπέλα για την επιστροφή και θα το στείλω αύριο. Αν το θέλει κάποιος το πήρα στα 215 με μεταφορικά, δεν έχω ανοίξει καν το κουτί.
 


Μηνύματα
369
Reaction score
916
αν επιτρεπεται γιατι το επιστρεφεις ?
Αφενός γιατί δε θέλω να έχω ακόμη μία συσκευή, ο χώρος πλέον δεν περισσεύει και αφετέρου γιατί δεν πρόκειται ποτέ να το χρησιμοποιήσει η γυναίκα μου.
Όταν μεγαλώσει ο μικρός θα πάω για PlayStation.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το shield .
Πρώτη σύνδεση σήμερα το έβγαλα από το κουτί .
Μου βγάζει πράσινη οθόνη έως τώρα έχω αλλάξει 3 καλώδια .
Το ίδιο ισχύει όταν παρεμβαλω και τον av
Η τηλεόραση μου είναι sony xr a80j oled .
Έχετε κάποια ιδέα wtf συμβαίνει ?
Ευχαριστώ .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το shield .
Πρώτη σύνδεση σήμερα το έβγαλα από το κουτί .
Μου βγάζει πράσινη οθόνη έως τώρα έχω αλλάξει 3 καλώδια .
Το ίδιο ισχύει όταν παρεμβαλω και τον av
Η τηλεόραση μου είναι sony xr a80j oled .
Έχετε κάποια ιδέα wtf συμβαίνει ?
Ευχαριστώ .
Η πράσινη οθόνη δηλώνει πρόβλημα "συνεννόησης" TV και Shield.

Οι βασικοί λόγοι είναι δύο:

* Ασυμβατότητα HDCP αν η TV είναι πολύ παλιά.
* "Αργό" καλώδιο HDMI. Θέλει από High Speed και πάνω. https://www.hdmi.org/resource/cables
 


Μηνύματα
92
Reaction score
120
Καλησπέρα στην παρέα. Παρέλαβα χθες το Shield Pro και παρατήρησα ότι δεν έχω διαθέσιμες τις επιλογές για HDR και Dolby Vision, με συνέπεια να μπορώ να επιλέξω σαν ανάλυση μόνο από τις εξής 5:

4Κ 59.94Hz - 4K 60Hz - 4K 50Hz - 4K 23,976Hz DV & HDR Ready - 1080p 59,94Hz DV & HDR Ready

Κάτι μου λέει ότι είναι θέμα καλωδίων είτε από το Shield προς τον Χ4400, είτε από τον 4400 προς την Sony. Έχω τα Monoprice 4K Slim Certified Premium τόσο στο Oppo 203 όσο και στο Apple TV 4K το οποίο θα αντικαταστήσει το Shield χωρίς να έχω ποτέ θέματα.

Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω το καλώδιο που έχω κουμπωμένο στο Oppo, αλλά θα το κάνω όταν επιστρέψω σπίτι το βράδυ και θα ψάξω μήπως έχω και κάποιο έξτρα που να κάθεται.

Αντιμετώπισε κανείς ποτέ αντίστοιχο πρόβλημα;
 


Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Πήγαινε στις ρυθμίσεις/προτιμήσεις συσκευής/display and sound/advanced display settings/custom display mode/display modes και δες τι άλλες επιλογές σου δίνει.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα. Χρησιμοποιεί κανείς την εφαρμογή για android ώστε να το διαχειρίζεται χωρίς να χρειάζεται να ανοίγει τηλεόραση; Την εγκατέστησα αλλά δεν έχω ακόμα παίξει μαζί της. Κανένα σχόλιο;
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Καλησπέρα. Χρησιμοποιεί κανείς την εφαρμογή για android ώστε να το διαχειρίζεται χωρίς να χρειάζεται να ανοίγει τηλεόραση; Την εγκατέστησα αλλά δεν έχω ακόμα παίξει μαζί της. Κανένα σχόλιο;
Την έχω και ενίοτε τη χρησιμοποιώ, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει τύχει να το κάνω με σβηστή tv. Χμμμ... Θααα το σκεφτώ!

 

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Δοκίμασε απευθείας στην tv να δεις τι λέει
Δοκίμασε μέσω όππο 203 με το hdmi in
Πήγαινε στις ρυθμίσεις/προτιμήσεις συσκευής/display and sound/advanced display settings/custom display mode/display modes και δες τι άλλες επιλογές σου δίνει.
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις/προτάσεις.

Μάλλον σε κάποιο firmware update της τηλεόρασης είχε επανέλθει η ρύθμιση των HDMI θυρών σε Standard. Δεν το είχα καταλάβει τόσο καιρό με το Apple TV ρυθμισμένο σε 4Κ SDR καθαρά επειδή δεν έτυχε να χρειαστεί να αναπαραχθεί κάποιο αρχείο 50/60hz HDR που να τερμάτιζε το μειωμένο bandwith της standard ρύθμισης, αφού σειρές και ταινίες σε Infuse και Netflix έπαιζαν κανονικά, όπως επίσης και τα 4Κ Blurays από το Oppo.

Μόλις το γύρισα σε Enhanced, άνοιξαν όλες οι διαθέσιμες επιλογές στο Shield και πλέον η default επιλογή είναι 4Κ 59.94Hz HDR & Doolby Vision Ready
 


Μηνύματα
625
Reaction score
577
Στο γαλλικο ξανα διαθεσημο στα 175 για λιγο με 9€ μεταφορκα.
Διαθεσιμο και στο ιταλικο αλλα και στο ισπανικο
(Υποψιν οτι η τελικη τιμη ειναι ελαφρως διαφορετικη λογο διαφορετικου ΦΠΑ στην χωρα πρρορισμου)
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Κάτι δεν πάει καλά με το λινκ που έβαλες. Για το γερμανικό λέει 337 και μόλις μπείς μέσα το βγάζει 175,12
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top