Νέα Nvidia Shield (2019)



Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Έχεις ενεργοποιημενα τα power on από το hdmi cec του shield και του anthem. Η προφανής επιλογή είναι να τα απενεργοποιησεις αλλά θα χάσεις τη λειτουργία αυτή γενικά.
Να σταματήσει να ανάβει το shield χλωμό το κόβω.
Και εν συνεχεία κατάργηση της εντολής για τηλεχειρισμό και power on του anthem.
Λογικά και μόνο από το shield αν το κόψει φτάνει. Θα μπορεί να το χρησιμοποιεί από άλλες πηγές που δεν έχουν αντίστοιχη συμπεριφορά όπως htcp
 


Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Ένα Synology DS218 πήρα, οπότε δεν είναι κι από τα πιο δυνατά. Προτιμώ το server να είναι στο shield, γιαυτό ρωτάω αν χρειάζεται έξτρα αποθηκευτικός χώρος. Αλλά αν κατάλαβα καλά στα βιντεάκια που βλέπω, δεν πρέπει να χρειάζεται από την στιγμή που θα έχω κάνει mount το nas.
Εγώ έχω άπειρα video στο Synology. Εγκατέστησα την εφαρμογή DSVideo στο Shield και τα παίζει όλα μια χαρά.
Έφτιαξα ένα νέο account στο Synology με RO δικαιώματα, και με αυτό το account λογκάρει το Shield στο NAS.
Παίζει χωρίς πρόβλημα 4Κ mkv, mp4 κλπ., σε bitrate μέχρι 45Μb/s.
Και ελληνικοί υπότιτλοι και όλα ΟΚ.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Μπα δεν θα κάνει τίποτα.
Το sheild είναι λίγο μαλακισμένο, κάθε φορά που ανάβω σύστημα από τον ασφαλειοδιακόπτη του σταθεροποιητή μου ανάβει κι αυτό. Δλδ βρίσκεται χωρίς τάση , και μόλις πάρει τάση ανάβει. Κατά συνέπεια μου ανάβει και τον denon λόγω cec που δεν έχω καταργήσει.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Μπα δεν θα κάνει τίποτα.
Το sheild είναι λίγο μαλακισμένο, κάθε φορά που ανάβω σύστημα από τον ασφαλειοδιακόπτη του σταθεροποιητή μου ανάβει κι αυτό. Δλδ βρίσκεται χωρίς τάση , και μόλις πάρει τάση ανάβει. Κατά συνέπεια μου ανάβει και τον denon λόγω cec που δεν έχω καταργήσει.
Έχει settings το Shield στο CEC για να του πείς τι να κάνει και τι όχι.
Μπορείς π.χ. να το βάλεις να ΜΗΝ ανοίγει τον ενισχυτή και καμμία άλλη συσκευή σου, αλλά αν πατήσεις π.χ. να ανοίξει ο ενισχυτής να ανοίξει και το shield.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Το ένα power on/off και για τα δύο με βολεύει.
Το θέμα είναι πως (και αν γίνεται) να σταματήσει να ανάβει το Shield σε πτώση τάσης.

Στον κεντρικό πίνακα υπάρχει επιτηρητής τάσης. Το καλοκαίρι θα μπει και αντικεραυνικό Reycap. Τα πολυμπριζα είναι APC. Θέλει και σταθεροποίηση τάσης;
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Τα apc σε προστατεύουν απο κρουστικες υπερτάσεις.
Ο σταθεροποιητης τάσης ίσως σου κάνει δουλειά αν η πτώση τάσης είναι στα πλαίσιο που μπορεί να αντέξει ο σταθεροποιητης χρονικά
Ίσως όμως ο επιτήρησης κάνει τη ζημιά. Μήπως όταν αυτός βλέπει πτώση τάσης η υπέρταση κόβει το ρεύμα και ανοίγει το shield μόλις επανελθει η ταση;

Το αντικεραυνικο πάλι δε θα σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα.
Γενικά έχεις τόσο θέμα με το ρεύμα; Λαγονήσι έχεις πει είσαι ε;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Τα apc σε προστατεύουν απο κρουστικες υπερτάσεις.
Ο σταθεροποιητης τάσης ίσως σου κάνει δουλειά αν η πτώση τάσης είναι στα πλαίσιο που μπορεί να αντέξει ο σταθεροποιητης χρονικά
Ίσως όμως ο επιτήρησης κάνει τη ζημιά. Μήπως όταν αυτός βλέπει πτώση τάσης η υπέρταση κόβει το ρεύμα και ανοίγει το shield μόλις επανελθει η ταση;

Το αντικεραυνικο πάλι δε θα σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα.
Γενικά έχεις τόσο θέμα με το ρεύμα; Λαγονήσι έχεις πει είσαι ε;
Η περιοχή έχει θέματα γενικά. Οι πτώσεις τάσης δεν γίνονται μόνο στο δικό μου σπίτι αλλά σε όλη την περιοχή. Έχω μιλήσει με τους γείτονες πολλές φορές για να δω αν συμβαίνει μόνο σε μένα.

Ο επιτηρητής μπήκε για να προστατεύσει όλο το σπίτι. Το χειμώνα ειδικά και βέβαια σπάνια μπορεί να μετρήσω και 10 πτώσεις σε μια μέρα. Οπότε μπήκε ο επιτηρητής να κόβει στην είσοδο όταν έρχεται η τάση, και να κόβει και στην χαμηλή τάση καθώς έχω δει είσοδο και 115 αντί 230. Τόσο χαμηλή τάση έχει συμβεί 3 φορές στα 14 χρόνια που είμαι εδώ. ΔΕΗ/ ΔΕΔΔΗΕ δεν είχαν πάρει χαμπάρι. Από εμένα τα μαθαίνουν. Κατέβασε γενικό μου λένε και δεν θα ανεβάσεις αν δεν σε πάρουμε. Και ενημέρωσε και όσους γείτονες μπορείς.
Τόσο καλά.......

Το δίκτυο στην Νοτιοανατολική Αττική είναι για ΓΤΠΚ. Έχουν γίνει άπειρα παράπονα, μέχρι και οι Δήμαρχοι έχουν πάει στον ΔΕΔΔΗΕ. Δεν άλλαξε τίποτα.
Αν δει κάποιος τα FB groups των δημοτών ανά περιοχές, το μόνιμο πρόβλημα είναι το ρεύμα. Να φανταστείς ότι εδώ καλά είμαι. Άλλου πέφτει για ώρες. Σε εμένα απλά κάνει πτώση τάσης.

Το Shield ανάβει κάθε φορά που έρχεται το ρεύμα, μετά από πτώση τάσης που διαρκεί μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Και γω νόμιζα μόνο εγώ είχα θέμα στη περιοχή μου... Είμαι πιο κάτω από σένα. Δεν είναι στον ιδιο βαθμό που περιγράφεις εσύ αλλά υπάρχει πρόβλημα με πτώσεις τάσης όταν δεν έχει καλό καιρό... Φέτος πχ το καλοκαίρι μια φορά κόπηκε το ρεύμα για καμιά ώρα σε όλη τη σεζόν. Βέβαια δε μένω μόνιμα κάτω...
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ και με εκνευρίζει είναι πωςεχει χαλάσει 2 φορές το ψυγείο γι αυτο το λογο. Έχω πριζακι apc πάνω για υπέρταση αλλά το πρόβλημα,α στα ψυγεία είναι οι πτώσεις στη ταση καθώς όταν πέφτει τραβάει περισσότερα αμπερ το μοτέρ οποτε για σας.
Αφού έχει μιλήσει μαζί τους από που προέρχεται το προβλημα;
Τεσπα
Αν είναι έτσι πολύ πιθανόν ο σταθεροποιητης να δουλέψει στη πλειοψηφία των πτωσεων...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Αφού έχει μιλήσει μαζί τους από που προέρχεται το προβλημα;
Το δίκτυο θέλει συντήρηση και no money no honey.
Δεν στο λένε ευθεία αλλά δεν χρειάζεται να είσαι και Αϊνστάιν.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Αυτό φταίει η από κλαδιά στα καλώδια κτλ;
Πχ το καλοκαίρι κοντα σε εμενα πήρε φωτιά καθώς δέντρα ακουμπούσεαν πάνω στα καλώδια. Όσα τηλ και να είχαμε πάρει ο ένας έριχνε το μπαλάκι στον άλλον...όταν κάηκε ευτυχώς ένα πολύ μικρό κομμάτι (πήρε φωτιά από τα καλωδια) το πρόβλημα λύθηκε μόνο του
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Και γω νόμιζα μόνο εγώ είχα θέμα στη περιοχή μου... Είμαι πιο κάτω από σένα. Δεν είναι στον ιδιο βαθμό που περιγράφεις εσύ αλλά υπάρχει πρόβλημα με πτώσεις τάσης όταν δεν έχει καλό καιρό... Φέτος πχ το καλοκαίρι μια φορά κόπηκε το ρεύμα για καμιά ώρα σε όλη τη σεζόν. Βέβαια δε μένω μόνιμα κάτω...
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ και με εκνευρίζει είναι πωςεχει χαλάσει 2 φορές το ψυγείο γι αυτο το λογο. Έχω πριζακι apc πάνω για υπέρταση αλλά το πρόβλημα,α στα ψυγεία είναι οι πτώσεις στη ταση καθώς όταν πέφτει τραβάει περισσότερα αμπερ το μοτέρ οποτε για σας.
Αφού έχει μιλήσει μαζί τους από που προέρχεται το προβλημα;
Τεσπα
Αν είναι έτσι πολύ πιθανόν ο σταθεροποιητης να δουλέψει στη πλειοψηφία των πτωσεων...
Σίγουρα κάνει δουλειά ο σταθεροποιητής. Είναι απαραίτητος.
Ομως τα ψυγεία την ακούν χειρότερα αν αλλάξει η συχνότητα. Οπως και τα αιρ κονντίσιονς.
Χρειάζονται σταθερή συχνότητα για να δουλέψουν οι σύγχρονοι κινητήρες τους.
Καλά , δεν μιλάμε για 115 βολτς τάση , αυτό είναι ανέκδοτο χειρότερο από τα δικά μου εδω πάνω που μένω.
Εγω πάντα αντιμετώπιιζα άλλα θέματα , με μεγάλες υπερτάσεις , έχω δεί μέχρι 273 βολτς στους σταθεροποιητές.
Φέτος έχει στρώσει το πράγμα γιατί άλλαξαν κολώνες ,καλώδια σε κάποια σημεία , μονωτές μόνιμους , και νομίζω και μετασχηματιστές από εκεί που παίρνω εγώ.
Μιλάμε για δράμα ιστορία μέχρι και πέρυσι. Από τις 11"00 το πρωί της κάθε κυριακής , μέχρι τις 14"00 το μεσημέρι , ή τάση ήταν οπουδήποτε από τα 180 μέχρι τα 270 βολτς , λόγω των διακοπών λειτουργίας σε διάφορα εργοστάσια στο Μενίδι και γύρω από αυτό.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Και μετά θέλουμε ηλεκτρικά αυτοκίνητα :p Να δω που θα τα φορτίζουμε βρε σεις:p
Πέρα από τη πλάκα το δίκτυο είναι απαρχαιωμένο. Ηθελα να ήξερα τόσα λεφτά που πληρωνου ε που πηγαίνουν...Μάλλον όλοι ξέρουμε...
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Το ένα power on/off και για τα δύο με βολεύει.
Το θέμα είναι πως (και αν γίνεται) να σταματήσει να ανάβει το Shield σε πτώση τάσης.

Στον κεντρικό πίνακα υπάρχει επιτηρητής τάσης. Το καλοκαίρι θα μπει και αντικεραυνικό Reycap. Τα πολυμπριζα είναι APC. Θέλει και σταθεροποίηση τάσης;
Δεν γίνεται να το σταματήσεις.
Επειδή δεν έχει On/Off switch, είναι φτιαγμένο έτσι ώστε όταν βλέπει ρεύμα να ανάβει.
Μόνη λύση σου, counter intuitive βεβαίως, να του βάλεις ένα μικρό UPS.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Μόνο εγώ δεν βλέπω αυτό το "Google TV" style;
Δεν άλλαξε κάτι.
Ή πρέπει να κάνω κάτι;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top