Νέα Zidoo Z9S & Z10

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.337
Reaction score
125.263
Οκ, θα ενημερώσω. ;)

Πάντως έχω δοκιμάσει πολλά media player σε μένα, και σα λειτουργία, δύο είναι τα απολύτως καλύτερα, το Nvidia shield tv και το zidoo x9s (από όσα έχω δοκιμάσει).

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο, από πλευράς ποιότητας εικόνας, δεν έχω καταλάβει διαφορά, τουλάχιστον με τον επσον που έχω. Νομίζω πως παίζουν ακριβώς το ίδιο.
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.141
Reaction score
153
παιδια με τη βετα αναβαθμιση το χ10 περνει ακριβως κ τα μενου του ζ10 δε βλεπω σοβαρες διαφορες
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.208
εχω κι εγω το z9 το απλο νομιζω και αν κ σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος , εχω 2 θεματακια :

το 1ο ειναι πως η εικονα του , δεν ειναι και πολυ σουπερ, ειναι πολυ εντονη και σκοτεινη και βαρια. Με τις ρυθμισεις που εχει δε μπορω να το φερω οπως θα επρεπε, τα μαυρα ειναι πολυ μπουκωμενα και πουσαρισμενα και γενικα ειναι η εικονα οπως την περιεγραψα.

Και το 2ο και πιο σημαντικο ειναι πως σε πολλα βιντεο μου , mp4 , μιας και δεν αναπαραγει .mov αρχεια, και ιδιαιτερα σε 50P αναπαραγωγη, κανει πολλα σπασιματα η εικονα και μετα κολλαει και τα παιζει τελειως.
Εχω πχ 3-4 συγκεκριμενα βιντεο που δειγματιζω σε πελατες και εχω γινει πολλες φορες ρεζιλι με κολληματα και τετοια.
Γενικα εχει ενα σκαλωμα με την εικονα που κανει σπασιματα σε ολα τα αρχεια, σε ολες τις ταινες κλπ που πιστευω δε θα επρεπε, δεν εχει δηλαδη παντα 100 % ομαλη κινηση, αλλα αυτο ειναι δευτερευων.

Καμια συμβουλη?
Μηπως κανα firmware update ?

Oι δισκοι μου ειναι οκ, σχεδον με οτι το δοκιμασα ειναι το ιδιο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν εχεις και σοβαρο λογο να αλλάξεις αφου εχεις το Χ10. coaxial θέλεις γιατι εχεις καποιο παλιό ενιχυτή? Η οπτική που εχει το Χ10 δεν σου κάνει?
Φυσικά και μου κάνει! Απλώς στο splitter οπτικών ινών, μέσω του οποίου εχω συνδεδεμένες τις υπόλοιπες συσκευές μου, και απο εκει στη μια και μόνη είσοδο optical του dac του ολοκληρωμένου ενισχυτού μου (όχι παλιού), δεν επαρκεί πια. Επίσης, επειδή τo Zidoo το χρησιμοποιώ, πέρα από ταινίες και Νetflix (τώρα ούτε αυτο), σαν το βασικό media για αναπαραγωγή tidal και spotify, ίσως θα ήταν καλύτερα εάν το αποδέσμευα από την optical, και να έδινα ήχο με coaxial. Ίσως το dac, με αυτου του ειδους τη συνδεση θα μπορούσε να δώσει κάτι παραπάνω.

Αλλά δεν το σκέφτομαι προς το παρόν, εάν αποφασίσω να επενδύσω περισσότερο στο streaming, θα δω σοβαρά την προμήθεια ενός τελευταίας γενιάς nuc. Τώρα προέχουν άλλα...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Οκ, θα ενημερώσω. ;)

Πάντως έχω δοκιμάσει πολλά media player σε μένα, και σα λειτουργία, δύο είναι τα απολύτως καλύτερα, το Nvidia shield tv και το zidoo x9s (από όσα έχω δοκιμάσει).

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο, από πλευράς ποιότητας εικόνας, δεν έχω καταλάβει διαφορά, τουλάχιστον με τον επσον που έχω. Νομίζω πως παίζουν ακριβώς το ίδιο.
Καλορίζικο!

Μόνιτορ εικόνα βγάζουν (θεωρητικά) στα συνήθη 1080p/4K οπότε το παράλογο θα ηταν να είχαν διαφορετικό αποτέλεσμα.
Ετσι και αλλιώς κανένα από τα δύο δεν φοράει κάποιον επεξεργαστή εικόνας.

Αυτό που σίγουρα ισχύει, ειναι πως το Zidoo κανει μακράν καλύτερη μετατροπή HDR->SDR αν ποτέ αυτή χρειαστεί.

Για απλή χρήση και τα δύο παίζουν εξίσου καλά. Το Nvidia δεν παιζει 3D και δεν υποστηρίζει πλοήγηση στα μενού των ταινιών.
 


Μηνύματα
625
Reaction score
577
"...Τα παραπανω με το HDFury Vertex.."
Kαι εσυ 'θυμα' του? :p :lolsign:

Πολυ καλο review, μπραβο! :)
Μπορεις να εξηγησεις σε παρακαλω τα: HDR metadata (LUM/MaxCLL/FALL) ?? :geek:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
εχω κι εγω το z9 το απλο νομιζω και αν κ σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος , εχω 2 θεματακια :

το 1ο ειναι πως η εικονα του , δεν ειναι και πολυ σουπερ, ειναι πολυ εντονη και σκοτεινη και βαρια. Με τις ρυθμισεις που εχει δε μπορω να το φερω οπως θα επρεπε, τα μαυρα ειναι πολυ μπουκωμενα και πουσαρισμενα και γενικα ειναι η εικονα οπως την περιεγραψα.

Και το 2ο και πιο σημαντικο ειναι πως σε πολλα βιντεο μου , mp4 , μιας και δεν αναπαραγει .mov αρχεια, και ιδιαιτερα σε 50P αναπαραγωγη, κανει πολλα σπασιματα η εικονα και μετα κολλαει και τα παιζει τελειως.
Εχω πχ 3-4 συγκεκριμενα βιντεο που δειγματιζω σε πελατες και εχω γινει πολλες φορες ρεζιλι με κολληματα και τετοια.
Γενικα εχει ενα σκαλωμα με την εικονα που κανει σπασιματα σε ολα τα αρχεια, σε ολες τις ταινες κλπ που πιστευω δε θα επρεπε, δεν εχει δηλαδη παντα 100 % ομαλη κινηση, αλλα αυτο ειναι δευτερευων.

Καμια συμβουλη?
Μηπως κανα firmware update ?

Oι δισκοι μου ειναι οκ, σχεδον με οτι το δοκιμασα ειναι το ιδιο.
Για δοκίμασε το 24p, μερικές φορές φταίει! γενικά ρίξε μια ματιά στις επιλογές, βάλε auto, παίξε λίγο, δεν κάνει τίποτα απο αυτά το δικό μου που είναι πιο παλιό!
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Τελικά το τελευταίο update που βγήκε πριν λίγες μέρες υπάρχει διαθέσιμο ,δουλεύει???
 


Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
"...Τα παραπανω με το HDFury Vertex.."
Kαι εσυ 'θυμα' του? :p :lolsign:

Πολυ καλο review, μπραβο! :)
Μπορεις να εξηγησεις σε παρακαλω τα: HDR metadata (LUM/MaxCLL/FALL) ?? :geek:
Με το τελευταίο FW, 2.1.40 υπάρχουν ακριβείς μετρήσεις HDR (οι οποιες δειχνουν και σωστές :p )
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.208
Για δοκίμασε το 24p, μερικές φορές φταίει! γενικά ρίξε μια ματιά στις επιλογές, βάλε auto, παίξε λίγο, δεν κάνει τίποτα απο αυτά το δικό μου που είναι πιο παλιό!
φυσικα και τα δοκιμασα ολα αυτα εννοειται, δεν κανει κολπα μονο στα 24π αλλα παντου, ειδικα σε υψηλα frame rate οπως 50 p σε δικα μου βιντεο, \χωρις να ναι κατι ιδιαιτερα βαρυ σα να κολλωνει...

καμια προταση?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
φυσικα και τα δοκιμασα ολα αυτα εννοειται, δεν κανει κολπα μονο στα 24π αλλα παντου, ειδικα σε υψηλα frame rate οπως 50 p σε δικα μου βιντεο, \χωρις να ναι κατι ιδιαιτερα βαρυ σα να κολλωνει...

καμια προταση?
Ξεκινάς με επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων και ψάχνεις και το καλώδιο.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Bοήθεια από τους γνώστες :

1. Τι ειναι προτιμότερο (μιά και όλες η λύσεις κοστίζουν γύρω στα 110 ευρώ) να βάλω εξωτερικό 4ΤΒ δίσκο 2.5 ιντσες USB3, η 4ΤΒ 3.5 δίσκο στην εξωτερική Sata 3 σύνδεση του Z9S ;;
Ποιά λύση ειναι ταχύτερη στην μεταφορά αρχείων απο/προς το Z9S ;;;

2. Για 3,5 ιντσες δίσκο βρίσκω τον WD Red στα 114 ευρώ, και τον WD Purple στα 104 ευρώ, Ποιόν να προτιμήσω για την χρήση που τον θέλω για αποθήκευση αρχείων για το Z9S ;;

3. Για 2,5 ιντσες δίσκο βρίσκω τον WD Elements στα 101 ευρώ, καμία άλλη αξιόπιστη πρόταση ;;;;;

4. Πως κάνω διορθώσεις σε λάθος απεικονήσεις του φιλμ που βρίσκει το Home Theater 2 ;;;;;;;

5. Πως εξηγήτε να εμφανίζει μία ταινία το Media Center ενω το Home Theater 2.0 αν και το αφησα ανοιχτο όλη νύχτα και για 2 νύχτες δεν το εμφανίζει ;;;;;;;

6. Υπάρχει η δυνατότητα να παίξει (Open With) 1 ταινία με 2 διαφορετικους Player, ποιόν να προτιμήσω ;;;;

7. Ο σκληρός δίσκος που έχω όλα τα αρχεία μου έχει την δομή

- Music με διάφορους υποφακέλλους σαν Pop, Blues, Jazz, κλπ. και κάθε ένας από αυτούς τους υποφακέλλους έχει δικους του υποφακέλλους με το όνομα του δίσκο/CD και μέσα στον καθένα υπάρχουν τα κομμάτια του κάθε έργου αριθμημένα και με τον τίτλο καθε ενός. Η ερώτηση ειναι ότι αν προσθέσω οπιοδήποτε φάκελλο το Music 2.0 δεν βρίσκει κανένα αρχείο !!!!!! Μόνον εάν πάω στα αρχεία κάθε έργου και τα προσθέσω όλα τα τραγούδια τα βρίσκει ... κάτι που κάνω λάθος ;;;;; Με το Media Center δεν υπάρχει προβλημα, αλλά δεν υπάρχει ενημέρωση με εικόνες κλπ.

Παρόμοιες δομές έχουν τα Films / Films - Greek, Films -HD, Films UHD / και με κάθε έργο στον δικό του υποφάκελλο ....

Παρόμοιες δομές έχουν τα TV Series / Series Name A - Season1 + αρχεία επεισοδείων ....

Αρκετά σας πονοκεφάλησα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας ............
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Bοήθεια από τους γνώστες :

1. Τι ειναι προτιμότερο (μιά και όλες η λύσεις κοστίζουν γύρω στα 110 ευρώ) να βάλω εξωτερικό 4ΤΒ δίσκο 2.5 ιντσες USB3, η 4ΤΒ 3.5 δίσκο στην εξωτερική Sata 3 σύνδεση του Z9S ;;
Ποιά λύση ειναι ταχύτερη στην μεταφορά αρχείων απο/προς το Z9S ;;;

2. Για 3,5 ιντσες δίσκο βρίσκω τον WD Red στα 114 ευρώ, και τον WD Purple στα 104 ευρώ, Ποιόν να προτιμήσω για την χρήση που τον θέλω για αποθήκευση αρχείων για το Z9S ;;

3. Για 2,5 ιντσες δίσκο βρίσκω τον WD Elements στα 101 ευρώ, καμία άλλη αξιόπιστη πρόταση ;;;;;

4. Πως κάνω διορθώσεις σε λάθος απεικονήσεις του φιλμ που βρίσκει το Home Theater 2 ;;;;;;;

5. Πως εξηγήτε να εμφανίζει μία ταινία το Media Center ενω το Home Theater 2.0 αν και το αφησα ανοιχτο όλη νύχτα και για 2 νύχτες δεν το εμφανίζει ;;;;;;;

6. Υπάρχει η δυνατότητα να παίξει (Open With) 1 ταινία με 2 διαφορετικους Player, ποιόν να προτιμήσω ;;;;

7. Ο σκληρός δίσκος που έχω όλα τα αρχεία μου έχει την δομή

- Music με διάφορους υποφακέλλους σαν Pop, Blues, Jazz, κλπ. και κάθε ένας από αυτούς τους υποφακέλλους έχει δικους του υποφακέλλους με το όνομα του δίσκο/CD και μέσα στον καθένα υπάρχουν τα κομμάτια του κάθε έργου αριθμημένα και με τον τίτλο καθε ενός. Η ερώτηση ειναι ότι αν προσθέσω οπιοδήποτε φάκελλο το Music 2.0 δεν βρίσκει κανένα αρχείο !!!!!! Μόνον εάν πάω στα αρχεία κάθε έργου και τα προσθέσω όλα τα τραγούδια τα βρίσκει ... κάτι που κάνω λάθος ;;;;; Με το Media Center δεν υπάρχει προβλημα, αλλά δεν υπάρχει ενημέρωση με εικόνες κλπ.

Παρόμοιες δομές έχουν τα Films / Films - Greek, Films -HD, Films UHD / και με κάθε έργο στον δικό του υποφάκελλο ....

Παρόμοιες δομές έχουν τα TV Series / Series Name A - Season1 + αρχεία επεισοδείων ....

Αρκετά σας πονοκεφάλησα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας ............
1. Ενα μικρό και φθηνο NAS να πάρεις. Qnap/Synology
2. Θεωρητικά ο RED. Ο Purple ειναι για surveilance. Στη πράξη σου κανουν και οι δύο.
3. Καποιοι παλιοτεροι WD ειχαν μεγαλύτερη εγγύηση.
4. Σιγουρα εχει χειροκίνητη επιλογή. Δοκιμασε με το option κουμπί οταν εισαι πάνω απο το εικονιδιο της ταινίας αν κα δεν παίρνω όρκο. Δεν ειναι κρυμμένο πάντως.
5. Αν δεν στην βρήκε, φτιαξε την χειροκίνητα. Αν θες μας λες ακριβώς τον τιτλο του φακέλου και του ονοματου του αρχείου της ταινιας που δεν βρήκε μπας και βγάλουμε άκρη.
6. Τον στοκ της Zidoo που εχει ολα τα κομφορ :p
7. Ειναι σε beta εκδοση το music player. Αν αυτο ειναι το μονο προβλημα σου με δαύτον, σε εμενα τα κάνει ολα σαλάτα και εχω σταματήσει να ασχολούμαι.

Αυτα!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δεν το ειχα πολυψαξει το θεμα αλλα τωρα κατεβασα διαφορα apl , netflix , spotify, vlc, mpc , ενα chess game.Τα εγκαθιστω με τον apk installer και τελος ? Ρωταω μην φαει κανα κολλημα...
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ολη την παρεα..


Νεο λογισμικο για την οικογενεια z9s/z10, το v2.2.61

Since v2.2.56 changes:
System

1.Optimizing ATMOS Audio track Output
2. Fixed Mute Function invalid when HDMI IN working
3. Fixed the problem that some files can not obtain forced subtitle
4. Fixed the freezes problem of some audio tracks for some MKW films
5. Optimized system stability.

Home Theater

1.Added function that loading external devices automatically and automatic scanning switch .
2. Fixed the problem that the post wall will match failed when stopped scanning manually.
3.Added Focus looping function of left navigation list in setting interface
4.Added Blu-ray navigation select box for match-failed movies
5 Changed some UI of device interface
6. Fixed the invalid automatic update of background
7. Added function that importing previous setting after date cleared

Quick setting

1. Added function of locking resolution
2. Added 1080P23 and 4K23 resolution options

Player

1.Added function that when showing video information the movie will continue playing.

Music Player

1. Optimized music player stability
2. Optimized date analysis.


Version:v2.2.61
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Με αυτη την αναβάθμιση δεν μου κραταει τα εξωφυλλα.Πρέπει κάθε φορά που ανοίγω το player να κάνω σκάν ξανα τον δίσκο.Καμία ιδέα??
[DOUBLEPOST=1557074023][/DOUBLEPOST]Κατα τα αλλα εγινε πολύ σταθερό και παίζει άψογα.
Να φτιάχναν και το music player θα ήταν καλα.
Υπάρχει κανα δοκιμασμένο app μουσικο που να παίζει καλα με αυτη την συσκευη?
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε ολη την παρεα..


Νεο λογισμικο για την οικογενεια z9s/z10, το v2.2.61

Since v2.2.56 changes:
System

1.Optimizing ATMOS Audio track Output
2. Fixed Mute Function invalid when HDMI IN working
3. Fixed the problem that some files can not obtain forced subtitle
4. Fixed the freezes problem of some audio tracks for some MKW films
5. Optimized system stability.

Home Theater

1.Added function that loading external devices automatically and automatic scanning switch .
2. Fixed the problem that the post wall will match failed when stopped scanning manually.
3.Added Focus looping function of left navigation list in setting interface
4.Added Blu-ray navigation select box for match-failed movies
5 Changed some UI of device interface
6. Fixed the invalid automatic update of background
7. Added function that importing previous setting after date cleared

Quick setting

1. Added function of locking resolution
2. Added 1080P23 and 4K23 resolution options

Player

1.Added function that when showing video information the movie will continue playing.

Music Player

1. Optimized music player stability
2. Optimized date analysis.


Version:v2.2.61
Το συγκεκριμένο fw είναι το ίδιο - κοινό για το z9 & z10 που έχω εγώ?Έχω το 10. ΣΟΣ είμαι έτοιμος να το περάσω απαντήστε μου για να μην κάνω κάποια ζημιά. Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Το συγκεκριμένο fw είναι το ίδιο - κοινό για το z9 & z10 που έχω εγώ?Έχω το 10. ΣΟΣ είμαι έτοιμος να το περάσω απαντήστε μου για να μην κάνω κάποια ζημιά. Ευχαριστώ.
Άλλο αρχείο είναι για το Z10.
Πρόσεξε μη κάνεις κάποια κουταμαρα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.924
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top