Νέες Ενδιαφέρουσες Κυκλοφορίες - Ελληνική Μουσική Σκηνή


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0


Αλκίνοος Ιωαννίδης - Συνάντηση

"Ενα μεγάλο μέρος της δισκογραφίας του Αλκίνοου Ιωαννίδη βρίσκεται σε συμμετοχές σε δίσκους εκτός της προσωπικής του δισκογραφίας.

Σε αυτή την έκδοση συγκεντρώθηκαν οι σημαντικότερες από αυτές σε ένα διπλό CD. Πολλές από αυτές είναι ιδιαίτερα αγαπητά τραγούδια, κάποια δε από αυτά είναι και πολύ δυσεύρετα, ενώ περιλαμβάνονται και 2 ανέκδοτες ηχογραφήσεις: μια αναπάντεχη διασκευή στο «Μπαξέ Τσιφλίκι» του Βασίλη Τσιτσάνη και ένα τραγούδι από το ακυκλοφόρητο έργο του Δημήτρη Παπαδημητρίου με μελοποιημένα ποιήματα του Κωνσταντίνου Καβάφη.

Από τα υπόλοιπα τραγούδια ξεχωρίζουν: το ντουέτο του με τον Τζίμη Πανούση από το soundtrack της ταινίας “Toy Story” «Εγώ κι Εσύ Μαζί», το ντουέτο του με τη Δήμητρα Γαλάνη στο «Μην Τον Ρωτάς Τον Ουρανό», το ντουέτο του με την Ελένη Τσαλιγοπούλου στο «Πάρε Με Στ’ Όνειρο» το «Κοίτα Κοίτα» από το soundtrack της τηλεοπτικής σειράς «Μη Φοβάσαι Τη Φωτιά» και πολλά ακόμη τραγούδια."

Λίστα τραγουδιών


CD 1

1 ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΟΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ
2 ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ
3 ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ
4 Ο ΔΙΠΛΟΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ
5 ΕΓΩ ΚΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ
6 ΜΗ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ - Μαζί με την Δήμητρα Γαλάλη
7 ΤΟ ΚΑΡΥΔΟΤΣΟΥΦΛΟ
8 ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ - ΚΡΗΤΙΚΟΣ - Μαζί με τον Νίκο Ξυδάκη
9 ΑΡΕΤΟΥΣΑ - Μανώλης Λιδάκης
10 ΓΑΛΑΖΙΑ ΜΥΣΤΙΚΑ
11 ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Ελευθερία Αρβανιτάκη
12 ΔΡΟΜΕΑΣ - Μαζί με την Κατερίνα Νιτσοπούλου
13 Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ
14 ΑΙΝΙΓΜΑ
15 Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ
16 ΠΡΩΤΗ ΜΑΪΟΥ

CD 2

1 SAVED - Με τον Δώρο Δημοσθένους και την Σαβίνα Γιαννάτου
2 ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΩΝΤΙΝ Τ ΑΜΠΕΛΙ - Με τον Δώρο Δημοσθένους
3 ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ - Ελευθερία Αρβανιτάκη
4 ΚΟΙΤΑ - ΚΟΙΤΑ
5 Ο ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΤΟΥ 1903
6 ΙΔΑΙΟΙ ΔΑΚΤΥΛΟΙ (Ορφικός Υμνος των Κουρητών)
7 ΣΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΓΕΛΑΝ
8 ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ
9 ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ - Ελένη Τσαλιγοπούλου
10 Η ΤΕΛΕΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ
11 ΤΟ ΜΠΛΟΥΖ ΤΟΥ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥ
12 ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ
13 ΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΥΡΑΝΟ - Σοφία Παπάζογλου
14 ΠΑΡΕ ΜΕ ΣΤ ΟΝΕΙΡΟ - Ελένη Τσαλιγοπούλου
15 ΦΩΝΕΣ ΚΡΟΥΣΤΩΝ
16 ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0


Μιχάλης Χατζηγιάννης - Φίλοι και εχθροί

"Κυκλοφόρησε το νέο άλμπουμ του Μιχάλη Χατζηγιάννη, τρία χρόνια μετά την πολυπλατινένια «Ακατάλληλη Σκηνή».

Αυτή τη φορά ο Μιχάλης Χατζηγιάννης “πειραματίζεται” με πιο διευρυμένους ήχους, χρησιμοποιεί μουσικά όργανα που δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ πριν, με αποτέλεσμα ένα album με δεκατέσσερα τραγούδια - εκπλήξεις.

Ηδη το "Να Είσαι Εκεί" δεν άργησε να γίνει ένα από τα αγαπημένα των ραδιοφωνικών σταθμών σε ολόκληρη την Ελλάδα και την Κύπρο.

Τη μουσική σε όλα τα τραγούδια έχει γράψει ο Μιχάλης Χατζηγιάννης και τους στίχους οι μόνιμοι πλέον συνεργάτες του, Ελεάνα Βραχάλη και Νίκος Μωραΐτης. Σε ένα τραγούδι στίχους υπογράφει επίσης η Ναταλία Γερμανού ενώ ο ίδιος ο Μιχάλης υπογράφει τους στίχους σε ακόμα ένα.

Στο album περιλαμβάνεται και το super hit "Ολα ή Τίποτα".

Το album συνοδεύεται από ένθετο βιβλιαράκι με τους στίχους των τραγουδιών, πολλές φωτογραφίες του Μιχάλη Χατζηγιάννη, τους συντελεστές και άλλες πληροφορίες."

ΤΙΤΛΟΙ:
1 ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ
2 ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ
3 ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ
4 ΕΠΕΤΕΙΟΣ
5 ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΩ ΕΣΕΝΑ
6 ΠΗΓΕ ΤΡΕΙΣ
7 ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ
8 ΟΛΑ ή ΤΙΠΟΤΑ
9 ΠΙΕΣ
10 ΕΣΥ
11 ΑΠΟ PARTY ΣΕ PARTY
12 ΟΜΟΡΦΗ ΜΕΡΑ
13 ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ
14 ΟΠΩΣ ΘΑ ΦΕΥΓΕΙΣ

-----------------------------------------------------------------------------
Αυτή τη φορά ο Μιχάλης Χατζηγιάννης “πειραματίζεται” με πιο διευρυμένους ήχους, χρησιμοποιεί μουσικά όργανα που δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ πριν, με αποτέλεσμα ένα album με δεκατέσσερα τραγούδια - εκπλήξεις.
Αυτο αμα θελετε το πιστευετε . :wink:
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Απάντηση: Νέες Ενδιαφέρουσες Κυκλοφορίες - Ελληνική Μουσική Σκηνή

ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ "Υπάρχει αγάπη εδώ"

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


"Υπάρχει αγάπη εδώ" το ολοκαίνουριο άλμπουμ του Σάκη Ρουβά, που κυκλοφορεί από την Minos EMI. Ο Σάκης Ρουβάς πιο ώριμος από ποτέ, παρουσιάζει σήμερα το καλύτερο άλμπουμ της καριέρας του. 15 τραγούδια που μας δείχνουν με τον καλύτερο τρόπο ότι πράγματι, "Υπάρχει αγάπη εδώ"!
Τα 2 πρώτα singles του άλμπουμ, το "Εγώ Τραβάω Ζόρι", μια μπαλάντα των Πήγασος και το "18 (Υπάρχει αγάπη εδώ)", ένα upbeat τραγούδι των Χριστόδουλου Σιγανού και Valentino έχουν ήδη γίνει ραδιοφωνικές επιτυχίες, αγγίζοντας ακόμη και την πρώτη θέση στο μουσικό κοντρόλ από την πρώτη μέρα μετάδοσης!
Στο "Υπάρχει αγάπη εδώ" μια πληθώρα σημαντικών Ελλήνων δημιουργών συνεργάστηκαν με τον Σάκη Ρουβά. Για πρώτη φορά συνεργάστηκε με τον Νίκο Αντύπα και την Ελεάννα Βραχάλη, οι οποίοι έγραψαν 4 από τα τραγούδια του δίσκου. "Ο Ήρωας", ένα τραγούδι με hip hop επιρροές, το "Ψάξε με", το "Μοίρα μου" και "Το Έργο".
Ο Χάρης Βαρθακούρης με τον Γιάννη Πάριο έγραψαν για τον Σάκη Ρουβά το "Μικρός τιτανικός (Σε Λατρεύω)". Πρόκειται για μια μπαλάντα, που ο Σάκης Ρουβάς ερμηνεύει με εκπληκτικό τρόπο, ξεδιπλώνοντας όλες τις φωνητικές του ικανότητες.
Ο Λάκης Παπαδόπουλος έχοντας χαρίσει πολλές μεγάλες επιτυχίες στον Σάκη Ρουβά στο παρελθόν, δεν θα μπορούσε να λείπει και από αυτόν τον δίσκο. Με το "Δεν Πειράζει", το "Ήρθες" και το "Γιατί σε Θέλω", ο Λάκης Παπαδόπουλος δίνει το δικό του στίγμα στο νέο άλμπουμ.
Ο Κώστας Θεοχάρης έγραψε για τον Σάκη Ρουβά το "Πόσο πονάει αυτό που αποφεύγω", ο Soumka με την Βίκυ Γεροθόδωρου το "Μ' ένα αντίο", ενώ ο Δημήτρης Κοντόπουλος στη μουσική και η Βίκυ Γεροθόδωρου και πάλι στους στίχους έγραψαν το "Όλα γύρω σου γυρίζουν". Ο Θοδωρής Λαχανάς με τον Θάνο Παπανικολάου έγραψαν το "Έλα εδώ" και ο Στέφανος Δανιηλήδης με τον Γιώργο Σταμάτη το "Φίλα με κι άλλο".


01. Ο ήρωας
02. Δεν πειράζει
03. Εγώ τραβάω ζόρι
04. Ψάξε με
05. Πόσο πονάει αυτό που αποφεύγω
06. Μ' ένα αντίο
07. Μικρός Τιτανικός (Σε λατρεύω)
08. 18 (Υπάρχει αγάπη εδώ)
09. Μοίρα μου
10. Όλα γύρω σου γυρίζουν
11. Έλα εδώ
12. Ήρθες
13. Φίλα με κι άλλο
14. Γιατί σε θέλω
15. Το έργο
 

Attachments


Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Απάντηση: Νέες Ενδιαφέρουσες Κυκλοφορίες - Ελληνική Μουσική Σκηνή

ΝΙΚΟΣ ΞΥΔΗΣ - ΡΑΔΙΟ ΦΟΝΙΚΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Μη μιλάς άλλο γι 'αγάπη, η αγάπη είναι αλλού,
στον μπαμπά της, τα λεφτά της,
τρώει τη σκέψη και το νου...

Απ' την αγάπη όσα κι αν πάρεις είναι λίγα,
σου λέω φίλε είναι πεσμένη η μετοχή
Παρ'τα και φύγε άρπαξε την ευκαιρία
Κάνε δικέ μου το μεγάλο ριφιφί...

Μπορεί ο Σαββόπουλος και ο Νταλάρας αλλιώς να τραγούδησαν τον έρωτα, όμως ο Νίκος
Ξύδης, στο καινούριο του cd, που μόλις κυκλοφόρησε από τη Virus Music, μας παρουσιάζει τη
δική του εκδοχή. Κι όχι πως δε συμφωνεί. Απλά, είναι άλλοι οι καιροί...
Φιμωμένος με δύο τσιρότα χιαστί και ποζάροντας στο οπισθόφυλλο του cd με την κιθάρα του
να μας στοχεύει, βάλθηκε να εκστομίσει με τους στίχους και τη μουσική του ριπές μελωδικές.
Και τα βάζει με όλους και πάνω απ' όλα με την υποκρισία, την εποχή, τον εαυτό του τον ίδιο.
Οι στίχοι του, αιχμηροί, ουσιώδεις, μοιάζουν με τη σοφία ενός καλού αστείου, αφού με ένα
τρόπο εκ πρώτης χιουμοριστικό, κοιτάζουν κατάματα πικρές αλήθειες που μας περιβάλλουν.
«Πατρίδα, κάνε πια στην μπάντα / Τι κι αν δεν πήγα στο στρατό / Εγώ που έγινα τριάντα / Από τα
δεκαπέντε πολεμώ»
«Τη ζωή μου ονειρεύτηκα μακριά απ'τη θρησκεία / μακριά από τα έθιμα και την πολυκοσμία»
«Δουλεύω μέσα σε μια βιτρίνα / πουλάω τα όνειρα σας και με δόσεις»
«Μα στα κρυφά, στα σκοτεινά / ξεπουλάμε τη θλιμμένη μας καρδιά» (One night stand)
Νούμερα μας κυνηγούν, θάνατοι μας προστατεύουν, καλημέρες - εταίρες ζητάνε το αντίτιμο
για να χαριστούν, γυναίκες - φαντάσματα χάνονται μες το πρώτο λεωφορείο για το Βόλο,
συμβόλαια δεν υπογράφονται ποτέ στην Paragmount Music κι ένας ολόκληρος κόσμος
παρακμής εμφιαλωμένος σε γυάλινα μπουκάλια, στέκεται καθηλωμένος στις τηλεοπτικές του
οθόνες ή σε ραδιοφωνικούς σταθμούς απελπισίας, εξαντλώντας τα τελευταία περιθώρια
ελπίδας σε ένα ακόμη ...στοίχημα! Αυτός είναι ο κόσμος μας. Ο κόσμος στον οποίο ο Νίκος
Ξύδης άλλοτε με στίχους υπερρεαλιστικούς και άλλοτε με αβανγκάρντ αναφορές - όταν ως
άλλος John Cage φτιάχνει το δικό του «τραγούδι της σιωπής» - προσπαθεί να μιλήσει.
Άραγε, ο Νίκος είναι ροκ; Ο τίτλος πάντως και μόνο «Ραδιο-φονικά», απόλυτα
αυτοσαρκαστικός, ένα μπορεί να εγγυηθεί. Ο δημιουργός του δε θα μας δολοφονήσει!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τους πραγματικά ανήλικους και τους ειλικρινά ντροπαλούς, δύο τραγούδια του cd ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ! Ως εκ τούτου, φιλοξενούνται στο τέλος με την αναγκαία ...λογοκρισία.

Καλή ακρόαση!



01. Κάθε βράδυ ραντεβού
02. A way of living (συμμετέχει η Βαλέρια Κουρούπη)
03. Τι μαλάκας ήμουν
04. Σε θυμάμαι
05. Paragmount Music
06. Μυστήρια μηχανή
07. Αν θα ήμουνα γυναίκα
08. One night stand
09. Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε
10. Μπουκάλι
11. Το απόλυτο κενό
12. Τι μαλάκας ήμουν (για ντροπαλούς και ανήλικους)
13. Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε (για ντροπαλούς και ανήλικους)
 

Attachments


Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
ΜΑΝΩΛΗΣ ΛΙΔΑΚΗΣ & ΑΛ. ΙΟΑΝΝΙΔΗΣ - 4 ΘΕΑΤΡΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ


Το 1945, στο γραφικό τότε πατάρι του Λουμίδη, με τον Γκάτσο, τον Ελύτη, τον Τσαρούχη, τον Μόραλη, τον Βαλαωρίτη κι άλλους φίλους συντροφιά, ζούσαμε σελίδα με σελίδα, ένα έργο κι έναν ποιητή.
Είκοσι χρονών τότε, ζούσα, ρουφούσα θα ’λεγα τις στιγμές των φίλων μου, με την ίδια ανάγκη που ’χα να πιω νερό, να κοιμηθώ και να υπάρξω- ενώ προσπαθούσα να τους μεταδώσω τους ήχους, που ΄χαν στο μεταξύ γεννηθεί μέσα μου, πότε διηγώντας τους και πότε σιγοτραγουδώντας. Η μουσική είχε αρχίσει… Μάνος Χατζιδάκις

Τρία χρόνια αργότερα, το 1948, μετά την διάλεξη του για το ρεμπέτικο, στο ίδιο θέατρο, στο Θέατρο Τέχνης, θα ακουστούν για πρώτη φορά τα τραγούδια που έγραψε με αφορμή έναν ποιητή, το Νίκο Γκάτσο, κι ένα έργο: το ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΓΑΜΟ (του Φ. Λόρκα).

Το 1956, πάλι στο Θέατρο Τέχνης, με αφορμή έναν άλλο αγαπημένο φίλο και ποιητή, τον Οδυσσέα Ελύτη, ο Μάνος Χατζιδάκις θα γράψει τραγούδια για τον ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΜΩΛΙΑ (του Μπ. Μπρεχτ), «χωρίς κανείς από τους φίλους να υποψιάζεται ότι η δουλειά τους θα ξεπερνούσε τα όρια μιας δυνατής στιγμής» και θα ΄φτιαχνε μελλοντικούς ...«μύθους».

Το 1959, ο Μάνος Χατζιδάκις θα συναντηθεί με τον Ιάκωβο Καμπανέλλη στο ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ, ενώ το 1966 θέλοντας να συνομιλήσει με τον «ποιητή» Νίκο Καζαντζάκη, δεν θα διστάσει να μελοποιήσει τον πεζό του λόγο για τον ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗ.

4 Θεατρικές παραστάσεις, όλες σε 1η παρουσίαση στην Ελλάδα, και 30 τραγούδια που μιλούν ποιητικά, για τον έρωτα και τον θάνατο (Ματωμένος Γάμος), τον πόλεμο και την (μητρική) αγάπη (Κύκλος με την Κιμωλία), την παρακμή και την (δια)φθορά (Παραμύθι χωρίς Ονομα), τον πόλεμο και την ελευθερία (Καπετάν Μιχάλης). Τραγούδια που ταξιδεύουν στο χρόνο αυτόνομα και αυθύπαρκτα, ξεπερνώντας την αρχική αφορμή της θεατρική τους σύλληψης.

Αυτά τα τραγούδια εξέδωσε ο ΣΕΙΡΙΟΣ, σ' ένα CD με τίτλο «4 ΘΕΑΤΡΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ» και με ερμηνευτές τον Μανώλη Λιδάκη & τον Αλκίνοο Ιωαννίδη. Οι φωνές τους –που για πρώτη φορά ηχογραφούν κύκλους τραγουδιών του συνθέτη- ισορροπούν με ακρίβεια και εκφραστικότητα δίνοντας μια νέα ανάγνωση στα έργα.

Τα τραγούδια παρουσιάστηκαν σε συναυλίες για δύο χρόνια πριν καταλήξουν στο στούντιο ηχογράφησης, με τους ίδιους ερμηνευτές και με το μουσικό σύνολο Μάνος Χατζιδάκις, υπό τη διεύθυνση του Νίκου Κυπουργού.

Ο Νίκος Κυπουργός ενορχήστρωσε το «Παραμύθι χωρίς Όνομα» (τραγούδι: Μ. Λιδάκης & Α. Ιωαννίδης) & τον «Κύκλο με την Κιμωλία» (τραγούδι: Μ. Λιδάκης & Α. Ιωαννίδης). «Ο Ματωμένος Γάμος» (τραγούδι: Α. Ιωαννίδης) και ο «Καπετάν Μιχάλης» (τραγούδι: Μ. Λιδάκης) ακούγονται σε ενορχήστρωση Μάνου Χατζιδάκι.


Tracklist
______________________________________

01 ΚΙ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (Πρόλογος) - ΧΟΡΟΣ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
02 Ο ΕΚΤΟΡΑΣ ΚΑΙ Η ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
03 ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
04 ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
05 Ο ΣΙΔΕΡΑΣ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
06 ΣΤΗΝ ΠΟΤΑΜΙΑ ΣΩΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
07 ΝΑΥΤΗ, ΓΕΡΟ-ΝΑΥΤΗ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
08 Ο ΚΥΡ ΜΙΧΑΛΗΣ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
09 ΡΙΧΝΩ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΗΓΑΔΙ (Παραμύθι Χωρίς Ονομα)
10 ΕΙΣΑΓΩΓΗ (Ματωμένος Γάμος)
11 ΤΩΡΑ ΝΥΦΟΥΛΑ ΜΟΥ ΧΡΥΣΗ (Ματωμένος Γάμος)
12 ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ (Ματωμένος Γάμος)
13 ΓΥΡΝΑ ΦΤΕΡΩΤΗ ΤΟΥ ΜΥΛΟΥ (Ματωμένος Γάμος)
14 ΚΟΥΒΑΡΙ-ΚΟΥΒΑΡΑΚΙ (Ματωμένος Γάμος)
15 ΗΤΑΝ ΚΑΜΑΡΙ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ - ΕΠΙΛΟΓΟΣ (Ματωμένος Γάμος)
16 ΕΙΣΑΓΩΓΗ - ΧΟΡΟΣ (Καπετάν Μιχάλης)
17 ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΥΝ Η ΚΡΗΤΗ (Καπετάν Μιχάλης)
18 ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΝΗΣΙ (Καπετάν Μιχάλης)
19 ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΑΜΠΕΛΙΩΤΙΣΣΑ (Καπετάν Μιχάλης)
20 ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΙΝΕ (Καπετάν Μιχάλης)
21 Η ΚΡΑΣΟΓΙΩΡΓΑΙΝΑ (Καπετάν Μιχάλης)
22 ΜΕΓΑΛΟΒΔΟΜΑΔΟ (Καπετάν Μιχάλης)
23 ΒΑΡΙΑ ΑΠΟΨΕ Η ΝΥΧΤΑ (Καπετάν Μιχάλης)
24 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ (Καπετάν Μιχάλης)
25 ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ (Ο Κύκλος με την Κιμώλια)
26 ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ (Ο Κύκλος με την Κιμώλια)
27 ΕΜΒΑΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΛΕΗΛΑΣΙΕΣ (Ο Κύκλος με την Κιμώλια)
28 Η ΜΠΑΛΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ (Ο Κύκλος με την Κιμώλια)
29 ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΕΓΩ (Ο Κύκλος με την Κιμώλια)
30 Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΟΣ ΕΓΙΝΕ ΑΝΩ-ΚΑΤΩ (Ο Κύκλος με την Κιμώλια)
 

Attachments


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (πατριωτακι).: Ο ΔΙΑΦΑΝΟΣ
Στα γνωστα μονοπατια του Θ.Π. με ενδιαφεροντα κομματια, ισως οχι ο καλλιτερος του, μα για ολους κατι ξεχωριστο χωρις καμια σχεση με τα του συρμου.
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Να προσθεσω μερικα στοιχεια ακομα στην παρουσιαση που εκανε ο lakiss51.

"Ο «Διάφανος» είναι ο πρώτος δίσκος σε δική μου παραγωγή, κάτω από τον διακριτικό τίτλο «Αχός».
Οι ηχογραφήσεις έγιναν στο Μεταξοχώρι Αγιάς -όπου μένω- με χαλαρότητα και καλή διάθεση.
Αρκετά από τα τραγούδια τα παίζαμε στις εμφανίσεις μας για καιρό πριν δισκογραφηθούν. Αυτό, και το ότι σχεδόν όλα ηχογραφήθηκαν «ζωντανά», δηλαδή με τη σύμπραξη όλων των μουσικών και σε μερικές περιπτώσεις των ερμηνευτών, έχει δώσει ενέργεια και ζεστασιά στο τελικό αποτέλεσμα.
Οι ενορχηστρώσεις έγιναν συλλογικά από τους συμμετέχοντες -κάθε φορά- μουσικούς.
Τα τραγούδια ερμηνεύουν ο Σωκράτης Μάλαμας, η Μάρθα Φριντζήλα, ο Φώτης Σιώτας, εγώ και διάφορα μέλη της οικογένειάς μου, ενώ σημαντική είναι και η συμβολή της ανδρικής χορωδίας της Τσιούξιανης.
Δράττομαι της ευκαιρίας να ευχαριστήσω, για τη συμμετοχή τους, τη μικρή Βάσω, την ορχήστρα του υπερωκεάνιου «Μέγας Ανατολικός» και τις μύγες από την περιοχή Αμυγδαλή Λάρισας.
Καλή ακρόαση "

Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Λιστα Τραγουδιων:
1 ΔΙΑΦΑΝΟΣ - Σωκράτης Μάλαμας
2 ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ - Μάρθα Φριντζήλα
3 ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ - Σωκράτης Μάλαμας
4 ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ - μέλη της οικογένειας Παπακωνσταντίνου (και η μικρή Βάσω)
5 ΟΙ ΜΥΓΕΣ ΒΑΛΣΑΜΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΛΣ (ορχηστρικό)
6 ΤΟ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑΚΙ - Μάρθα Φριντζήλα
7 ΤΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ - Σωκράτης Μάλαμας
8 ΑΕΡΙΚΟ - Φώτης Σιώτας
9 360 ΧΛΜ - Μάρθα Φριντζήλα
10 YOU, THE UNIVERSE (ορχηστρικό)
11 ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ - Σωκράτης Μάλαμας
12 ΒΑΣΙΛΙΑΣ - Μάρθα Φριντζήλα
13 Η ΜΟΣΧΑΡΟΚΕΦΑΛΗ - Θ.Παπακωνσταντίνου
 

Attachments


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ[/FONT]​
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Βάλτε έναν «φτωχό και μόνο καουμπόι» που λατρεύει τις βόλτες στη Βουλιαγμένη σχεδόν όσο και τα θερινά σινεμά μαζί με δύο ταλαντούχους, ανερχόμενους ερμηνευτές, τους Δώρο Δημοσθένους και Ηρώ Σαϊά, προσθέστε σε αυτό το ιδιότυπο σύνολο την Κρατική Ορχήστρα Ελληνικής Μουσικής του Σταύρου Ξαρχάκου (ΚΟΕΜ), σαράντα δύο μεγάλες επιτυχίες, αρκετό άρωμα από αγιόκλημα και γιασεμιά και απολαύστε ένα από τα ωραιότερα πάρτι της ζωής σας!
Πώς προέκυψε αυτή η πρωτότυπη σύνθεση; Ήταν μια ιδέα του Λουκιανού Κηλαηδόνη που θέλησε να τραγουδήσει ξανά τα αγαπημένα του κομμάτια στις μικρές και στις μεγάλες παρέες που τόσα χρόνια τον συντροφεύουν στις μουσικές αναζητήσεις του. Τα φρεσκάρισε λίγο λοιπόν, τους έδωσε νέα πνοή και τα χάρισε στο κοινό που τον τίμησε με την παρουσία του στο Ωδείο του Ηρώδου του Αττικού, ένα ζεστό βράδυ του Αυγούστου. Τώρα, αυτό το όμορφο, νοσταλγικό ταξίδι σε περασμένες δεκαετίες και σε αξέχαστες στιγμές μιας καριέρας που διαρκώς εξελίσσεται, έγινε διπλός δίσκος. Το αυθόρμητο μελωδικό παιχνίδι του Λουκιανού αποτυπώθηκε σε ένα CD που θα προσκαλεί διαρκώς τους ακροατές του σε «Χαμηλή πτήση», θα ανησυχεί για το «Πού βαδίζουμε», θα αποκαλύπτει τι συμβαίνει «Όταν η πόλη κοιμάται», θα μιλά νοσταλγικά και με μπόλικο χιούμορ για όσα πέρασαν, θα προβληματίζεται για όσα έρχονται και θα θυμίζει πως ο κόσμος δε λέει ποτέ «όχι» σε ό,τι γίνεται με κέφι, πάθος και αυθεντικότητα. Το διπλό CD του Λουκιανού Κηλαηδόνη εγκαινιάζει τη συνεργασία του γνωστού καλλιτέχνη με τη δισκογραφική εταιρία Legend. Περιλαμβάνει σαράντα δύο ζωντανές εκτελέσεις και τέσσερα bonus video clips.
[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τα τραγούδια του cd[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]CD1
01. Κολλήγα γιος
02. Μακρυά από την πόλη
03. Ντροπή τέτοιο παιδί
04. Ο Γιώργος
05. Το δίλημμα
06. Η κληρονομιά
07. Παιδικό παιχνίδι (ο αρχηγός)
08. Η φωτογραφία
09. Νανούρισμα
10. Το γαϊτανάκι
11. Σε βρήκα στη Μονεμβασιά
12. Ήρθατε σαν κύματα
13. Προς κατεδάφισιν
14. Ο βόμπιρας κι ο μόμπιρας
15. Τι να την κάνω τη ζωή
16. Κορίτσι κυριακάτικο
17. Κοίταξε να δεις
18. Όσο αγαπιόμαστε τα δυο
19. Μη χτυπάς σ' ένα σπίτι κλειστό
20. Ο δραγουμάνος του βεζύρη
21. Μια κεφαλονίτισσα
22. Δεσποινίς Αριστέα
23. Πάρε το δρόμο μας
24. Ο καιρός αλλάζει

bonus video clips

Προς κατεδάφισιν
Όσο αγαπιόμαστε τα δυο
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]CD2
01. Είμαι ένας φτωχός και μόνος καου-μπόυ
02. Τζιν-τζιν-τζιν
03. Αχ! Ρίτα...
04. Τα θερινά σινεμά
05. Στη Βουλιαγμένη
06. Όταν η πόλη κοιμάται
07. Comic
08. Νύχτα καταστροφής
09. Το πάρτυ
10. Κα καν - Κα καν
11. Το ματς
12. Μια μέρα μιας Μαίρης
13. Ένα γουρούνι λιγότερο
14. Θα κάτσω σπίτι
15. Που βαδίζουμε κύριοι;
16. Ο ύμνος των μαύρων σκυλιών
Encore...
17. Τετάρτη 28 Ιουλίου
18. Ο μικρός ήρως

bonus video clips

Τα θερινά σινεμά
Ο ύμνος των μαύρων σκυλιών
[/FONT]
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.497
Τον παρακολουθησα στην περιοδεια του με αυτο το προγραμμα το καλοκαιρι του 2006 στο Φεστιβαλ της Σανη.Καλος ηταν....
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Αυστηρώς λαϊκόν"

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Σε μια εποχή που τα πάντα «τρέχουν» με ταχύτατους ρυθμούς, ο Μανώλης Λιδάκης μας ταξιδεύει στο χρόνο ερμηνεύοντας αγαπημένα κλασικά λαϊκά τραγούδια.
Ο Μανώλης Λιδάκης δίνει νέα πνοή σε λαϊκά τραγούδια που αξίζει να θυμηθούμε ξανά και να τα αγαπήσουμε πάλι από την αρχή. Πρόκειται για μια εξαιρετική παραγωγή με πολλά σύγχρονα στοιχεία αλλά με το κέφι παλιότερων εποχών.
Ο Βασίλης Τσιτσάνης, ο Απόστολος Καλδάρας, ο Άκης Πάνου, ο Μίκης Θεοδωράκης, ο Αντώνης Ρεπάνης, ο Χρήστος Νικολόπουλος, ο Ορφέας Περίδης, ο Θεόδωρος Δερβενιώτης, ο Σωκράτης Μάλαμας, ο Γιάννης Καρασάββας, ο Διονύσης Τσακνής, ο Γιάννης Παπαϊωάννου και ο Διονύσης Σαββόπουλος είναι οι σπουδαίοι συνθέτες των τραγουδιών του cd, ενώ ο Μιχάλης Τουτουντζής, η Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου, ο Πυθαγόρας, ο Γιάννης Καλπούζος, ο Κώστας Βίρβος, ο Γιώργος Αθανασόπουλος, ο Δημήτρης Χριστοδούλου και ο Κώστας Μάνεσης υπογράφουν τους στίχους.
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Αν είναι η αγάπη έγκλημα", "Πυρετός", "Το θολωμένο μου μυαλό", "Πριγκηπέσα", "Το παράπονο" και "Το τραγούδι των γύφτων", είναι μερικά από τα τραγούδια του cd τα οποία επαναπροσδιορίζονται και αποκτούν νέα διάσταση με τη ζεστή και οικεία φωνή του Μανώλη Λιδάκη.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τα τραγούδια του cd[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]01. Δηλητήριο στη φλέβα (συμμετέχει η Μαρία Σπυροπούλου)
02. Άστε με απόψε μοναχό
03. Αν είναι η αγάπη έγκλημα
04. Μετάνιωσες
05. Γιατί πολύ σ' αγάπησα
06. Ήταν ψεύτικα
07. Πυρετός
08. Πάρε τα χνάρια (συμμετέχει η Μαρία Σπυροπούλου)
09. Το θολωμένο μου μυαλό
10. Πριγκηπέσα
11. Είναι σκοτάδι (συμμετέχει η Μαρία Σπυροπούλου)
12. Πικρό τσιγάρο ο χωρισμός
13. Το τραγούδι των γύφτων (Μπαλαμός)
14. Στάγδην βραδέως
15. Το παράπονο (συμμετέχει η Μαρία Σπυροπούλου)
16. Λαϊκός τραγουδιστής
17. Πέντε Έλληνες στον Άδη

Πηγή : MusicCorner!
[/FONT]
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Με ένα όνομα βαρύ σαν ιστορία και την αναγκαία υπενθύμιση - επευφημία «για πάντα», ο τίτλος του διπλού cd, που κυκλοφόρησε πρόσφατα από τη Virus Music και περιλαμβάνει τις σημαντικότερες επιτυχίες του μεγάλου Στράτου Διονυσίου που χάθηκε νωρίς, απλά «μιλάει μόνος του». Έχοντας τραγουδήσει περισσότερα από πέντε χιλιάδες τραγούδια στα κέντρα όπου κατά καιρούς εμφανιζόταν, ο Στράτος Διονυσίου ξεχώριζε εκείνα που θα έβαζε στους δίσκους από την ανταπόκριση που έδειχνε σε αυτά ο φυσικός τους αποδέκτης, το κοινό του. Μέσα από τον εντυπωσιακό αυτό «πλουραλισμό της νύχτας», τον πρώτο λόγο στις λαϊκές επιτυχίες είχε ο κόσμος, στις λαϊκές γειτονιές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, αλλά και στα κέντρα του εξωτερικού όπου «το 'ριχνε για λίγο έξω» η τρικυμισμένη ελληνική ομογένεια. Ίσως και γι' αυτό τα τραγούδια της εποχής ήταν πραγματικά λαϊκά. Ο Στράτος Διονυσίου δεν έκανε όμως επιτυχίες μόνο τα δικά του τραγούδια, αλλά ξαναζωντάνευε τις επιτυχίες των Χιώτη, Παπαϊωάννου, Τσιτσάνη, Μητσάκη. Η επαφή του με το κοινό ήταν κάτι το ανεπανάληπτο και οι ερμηνευτικές του επιδόσεις απαράμιλλες στα στούντιο που ηχογραφούσε και στις ζωντανές εμφανίσεις του. Ο Τάκης Σούκας είχε πει χαρακτηριστικά ότι ο Στράτος Διονυσίου ήταν ο μόνος τραγουδιστής, ο οποίος δεν είχε χάσει ποτέ, ούτε για μια φορά, τον τόνο του.
Με τη χαρακτηριστική βραχνάδα της φωνής, που μπορούσε να αγκαλιάζει το ίδιο «πατρικά» τα τραγούδια του Άκη Πάνου, του Μίμη Πλέσσα, του Θανάση Πολυκανδριώτη, του Τάκη Μουσαφίρη, του Γιώργου Χατζηνάσιου, του Τάκη Σούκα, του Σπύρου Γιατρά, του Χρήστου Νικολόπουλου, και τόσων άλλων δημιουργών που του εμπιστεύτηκαν τις δημιουργίες τους, το διπλό αυτό cd περιλαμβάνει όλα τα τραγούδια - σταθμούς στην καριέρα του, όπως τα ερμήνευσε για την ελληνική ομογένεια της Αμερικής: «Λέγε με παλιόπαιδο», «Εγώ να δεις», «Της γυναίκας η καρδιά», «Αφιλότιμη», «Και λέγε λέγε», «Βρέχει φωτιά στη στράτα μου», «Ένας αϊτός γκρεμίστηκε», «Άκου, βρε φίλε», «Ο Σαλονικιός» κ.ά. Στον Στράτο Διονυσίου δεν άρεσαν τα μελοδράματα. Το απέδειξε με τη ζωή του. Κι αν αυτό το Μάιο συμπληρώνονται δεκαεφτά χρόνια από το θάνατο του, δύο μόνος λέξεις, χωρίς «Σου-Μου», είναι ο μόνος φόρος τιμής που του πρέπει: Για πάντα!

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]α τραγούδια του cd[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]CD1
01. ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΛΥΓΑΣ
02. ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ
03. ΚΥΡΙΟΣ ΗΡΘΑ, ΚΥΡΙΟΣ ΦΕΥΓΩ
04. ΛΕΓΕ ΜΕ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ
05. ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΙΣ
06. ΖΗΤΩ ΑΚΡΟΑΣΗ ΘΕΟΥ
07. ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ Η ΚΑΡΔΙΑ
08. ΤΑ ΠΗΡΕΣ ΟΛΑ
09. ΚΑΗΜΟ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ
10. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
11. ΑΦΙΛΟΤΙΜΗ
12. Ο ΠΑΛΙΑΤΖΗΣ
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]CD2
01. ΚΑΙ ΛΕΓΕ ΛΕΓΕ
02. ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ (ντουέτο με την Κική Λουκά)
03. Ο ΔΙΚΑΣΤΗΣ
04. ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΕΛΟ
05. ΒΡΕΧΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΜΟΥ
06. ΕΝΑΣ ΑΪΤΟΣ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ
07. Ο ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΣ
08. ΑΚΟΥ ΒΡΕ ΦΙΛΕ
09. ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ
10. ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ
11. Ο ΜΕΜΕΤΗΣ
12. ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΗΚΑ
[/FONT]
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ο κορυφαίος Έλληνας στιχουργός, έρχεται με καινούρια τραγούδια για να λευτερώσει ξανά τις κρυφές μας συγκινήσεις και να τις κάνει λυτρωτική δημόσια εξομολόγηση.
Το βιβλίο-CD έχει τον τίτλο «Σπάει το Ρόδι» και είναι το πρώτο από μια σειρά, όπου πρωταγωνιστές είναι οι σημαντικότεροι έλληνες στιχουργοί.
Την παραγωγή της σειράς επιμελούνται και διευθύνουν ο Γιώργος Νταλάρας κι ο Μιχάλης Κουμπιός. Η σειρά θα κυκλοφορήσει από το κοινό τους label που το ονόμασαν «Καμπανάκι» και θα διανεμηθεί από τη Universal.
Οι στίχοι του Λ. Παπαδόπουλου, αυτή τη φορά μελοποιήθηκαν από μια ομάδα σημαντικών συνθετών τη νεότερης γενιάς:
Πέτρος Βαγιόπουλος, Τάσος Γκρους, Παντελής Θαλασσινός, Γιώργος Καζαντζής, Παναγιώτης Καλαντζόπουλος, Ανδρέας Κατσιγιάννης, Μιχάλης Κουμπιός, Σπύρος Κουρκουνάκης, Ηλίας Μακρίδης, Αντώνης Μιτζέλος, Μιχάλης Νικολούδης, Στάμος Σέμσης.
Ένα τραγούδι μελοποίησε κι ο Γιώργος Νταλάρας και το τραγούδησε μαζί με την Χάρις Αλεξίου.
Στο δίσκο τραγουδούν οι: Χάρις Αλεξίου, Αρετή Κετιμέ, Σαββέρια Μαργιολά, Δημήτρης Μητροπάνος, Δημήτρης Μπάσης, Γιώργος Νταλάρας, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Μπάμπης Στόκας, Πασχάλης Τερζής, Μπάμπης Τσέρτος, Σοφία Τσέρου.
Ανάμεσα στα τραγούδια του δίσκου και ένα που μοιράζονται ο Δημήτρης Μητροπάνος, ο Πασχάλης Τερζής και ο Γιώργος Νταλάρας. 'Οπως δηλώνουν ο Γιώργος Νταλάρας κι ο Μιχάλης Κουμπιός, η σειρά «Άξιος Λόγος» είναι ένα πεδίο όπου με αφορμή τους στίχους των σημαντικότερων Ελλήνων στιχουργών επιδιώκουν να δημιουργηθούν καινούρια τραγούδια, άξια λόγου και να συνυπάρξουν οι άνθρωποι του τραγουδιού σε ένα τεράστιο, δημιουργικό «Εμείς».

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τα τραγούδια του cd[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]01. Ανάβει η ανατολή (Γιώργος Νταλάρας)
02. Δώδεκα Φεγγάρια (Χάρις Αλεξίου)
03. Άρρωστος Καιρός (Βασίλης Παπακωνσταντίνου)
04. Στο σώμα σου να κατοικώ (Σαββέρια Μαργιολά, Γιώργος Νταλάρας)
05. Σ' αγαπώ και σε θέλω (Γιώργος Νταλάς)
06. Μ' όποια να 'ναι... (Μπάμπης Στόκας)
07. Μαχαιρωμένο τραγούδι (Δημήτρης Μπάσης)
08. Έφυγες ολόγυμνη... (Δημήτρης Μητροπάνος, Πασχάλης Τερζής, Γιώργος Νταλάρας)
09. Το πέλαγο κορμί σου (Γιώργος Νταλάρας)
10. Εννιά μαχαίρια... (Γιώργος Νταλάρας, Σοφία Τσέρου)
11. Ένα φιλί για 'κείνον (Αρετή Κετιμέ, Δημήτρης Μπάσης)
12. Εσύ που ξέρεις (Μπάμπης Τσέρτος)
13. Όλα γραφτήκανε για σένα (Γιώργος Νταλάρας, Χάρις Αλεξίου)
[/FONT]
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0

Φίλιππος Πλιάτσικας - Όμνια

Κάποιες φορές αισθάνεσαι ότι σε αφορούν όλα. Ένα χτυπημένο μικρό παιδί από βόμβα στο Λίβανο, που το 'χει η μητέρα του στην αγκαλιά της, τα δάση του Αμαζονίου που καταστρέφονται ανελέητα, οι άνθρωποι που μένουν δίπλα σου, ακόμα και οι ήχοι που βγάζει το γέλιο ή το κλάμα ενός μικρού παιδιού.
Ο δίσκος αυτό ονομάστηκε Omnia που σημαίνει όλα.
Φ.Π.


ΟΜΝΙΑ: Το τρίτο προσωπικό studio album του Φίλιππου Πλιάτσικα, μετά το «Βροχερό ταξί» και το χρυσό «Τι δεν έμαθε ο Θεός» και μετά το ζωντανά ηχογραφημένο «Ταξιδεύοντας με άλλον ήχο», έρχεται σε μια εποχή που το τραγούδι φαίνεται να απέχει από αυτό που ήταν κάποτε. Μέρος δηλαδή του κοινωνικού και πολιτικού γίγνεσθαι. Ευτυχώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.
Ακούστε το νέο album του Φίλιππου Πλιάτσικα σαν μια εξαίρεση.
Η μουσική και των 14 κομματιών του ΟΜΝΙΑ, ανήκει στο Φίλιππο Πλιάτσικα, ενώ στίχους έχουν γράψει πέρα από τον ίδιο, η Άντρη Θεοδώρου, ο Λευτέρης Πλιάτσικας, η Νάντια Σπηλιωτοπούλου, η Θεοδώρα Σταύρου, η Ντέπη Χατζηκαμπάνη, ενώ στο Omnia, το τραγούδι που έδωσε τον τίτλο στο album, στίχους έχει γράψει ο Λουδοβίκος των Ανωγείων.
Έκπληξη και η συμμετοχή του MC Yinka κατά κόσμο Emmanuel Olayinka Afolayan, ο οποίος έχει γράψει τα λόγια και ραπάρει εκεί που πρέπει...
To album κυκλοφορεί σε δύο διαφορετικές εκδόσεις, με διαφορετικά εξώφυλλα. Η ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ του album περιέχει ένα επιπλέον cd με τις ορχηστρικές εκδοχές των τραγουδιών.

Τα τραγούδια του cd:
CD1
01. Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα
02. Πόλη χιόνι
03. Ποιος έχει λόγο στην αγάπη
04. Είναι ωραία τα λάθη
05. Που να σου εξηγώ (απαγγελία: Θεοδώρα Σταύρου)
06. Time for love
07. Όμνια
08. Έχω κι άλλα
09. Αυταπάτες σε θολά νερά
10. Επαναστάτες δίχως θυμό
11. Θέλω ακόμα μια βόλτα - Συμμετέχει η Ελεoνώρα Ζουγανέλη
12. Τραγούδια κλέφτες
13. Ποιος έχει λόγο στην αγάπη (radio edit)
14. Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα (radio edit)

CD2
(το δεύτερο cd θα το βρείτε μόνο στη συλλεκτική έκδοση)
01. Time for love
02. Αυταπάτες σε θολά νερά
03. ΟΜΝΙΑ
04. Που να σου εξηγώ
05. Πόλη χιόνι
06. Τραγούδια κλέφτες
07. θέλω ακόμα μια βόλτα
08. Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα
09. Ποιος έχει λόγο στην αγάπη


"Ποιος έχει λόγο στην αγάπη ποιος να έχει την ευθύνη
Για να του πω να σταματήσει να μη με πονάει εκείνη
Ποιος έχει λόγο στην αγάπη να με βγάλει απ’ τα δεσμά της
Αφού πονάει για κάποιον άλλο κι εγώ είμαι μακριά της"
 

Attachments


Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
ΜΑΝΟΣ ΞΥΔΟΥΣ - ΒΡΑΔΙΑΣΕ , ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ

01. ΠΑΝΤΑ
02. ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΜΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ
03. ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
04. ΒΡΑΔΙΑΣΕ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ
05. ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΟ ΡΙΣΚΟ
06. ΓΟΡΓΟΝΑ
07. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ
08. ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ
09. Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ
10. ΕΡΩΤΑΣ ΤΡΟΧΟΣ
11. ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΜΟΥ
 

Attachments


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49




[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ[/FONT]​
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Η Ελένη Ρόδα, το γλυκό κορίτσι του ελληνικού κινηματογράφου που οι παλιότεροι θυμούνται από τις εμφανίσεις της σε ελληνικές ταινίες, είναι απόφοιτος της δραματικής σχολής του Δημήτρη Ροντήρη, αλλά στράφηκε από πολύ νωρίς στο τραγούδι. Στα πρώτα της βήματα βρέθηκε στο πλευρό του Μίκη Θεοδωράκη, ερμηνεύοντας τραγούδια στις συναυλίες του. Ο πρώτος προσωπικός δίσκος ήταν με τον Δήμο Μούτση και τον Νίκο Γκάτσο. Συνεργάστηκε με μεγάλους καλλιτέχνες, όπως με τον Γρηγόρη Μπιθικώτση, τον Βασίλη Τσιτσάνη, τον Γιώργο Ζαμπέτα, τον Χρήστο Μενιδιάτη κι ερμήνευσε ακόμη τραγούδια του Μάνου Λοΐζου, του Λευτέρη Παπαδόπουλου, του Μίμη Πλέσσα, του Μάρκου Βαμβακάρη, των Γιάννη Παπαϊωάννου και Γιώργου Μητσάκη.
Μετά από χρόνια δισκογραφικής απουσίας η Ελένη Ρόδα επανέρχεται στο προσκήνιο με τον καινούργιο της δίσκο, με τίτλο «Το κραγιόν», που κυκλοφόρησε πρόσφατα από τη Legend. Ο τίτλος του τραγουδιού παραπέμπει στο ομώνυμο τραγούδι του δίσκου σε στίχους και μουσική Τάκη Μπινιάρη, ενώ το cd περιλαμβάνει ακόμη 13 καινούργια τραγούδια των δημιουργών Γιώργου Πολύζου, Σάσας Μανέττα, Πάνου Τσαπάρα, Ευγενίας Δρούζα, Κλαίρης Χριστοφοράκη, Ηλία Καρανίκα. Στα τραγούδια «Θέλω να σου ρίξω μια γροθιά», «Ταξιδιάρα», «Σε γνωρίζω», «Στη Θήβα» και «Το σπουργίτι», οι στίχοι είναι του σπουδαίου στιχουργού Σαράντη Αλεβιζάτου.
Ζεϊμπέκικα, χασάπικα κι όλα ερωτικά, τα τραγούδια αυτά έχουν ήδη αγαπηθεί από το κοινό της μεγάλης κυρίας του ελληνικού τραγουδιού από το δικό της χώρο, στον οποίο εμφανίζεται, στο Παλαιό Φάληρο, που διατηρεί με πολύ μεράκι και αγάπη. Καλή ακρόαση!
[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τα τραγούδια του cd[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]01. Θέλω να σου ρίξω μια γροθιά
02. Πως μπορεί ένα πρέπει
03. Στα κρυφά
04. Το κραγιόν
05. Που να πάω απόψε
06. Υπόθεση μυαλού
07. Για μια γυναίκα
08. Το κέρμα
09. Ακάνθινο στεφάνι
10. Ταξιδιάρα
11. Σε δύσκολη στιγμή
12. Σε γνωρίζω
13. Στη Θήβα
14. Το σπουργίτι
[/FONT]


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Από Musiccorner!
[/FONT]
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22


ΧΑΙΝΙΔΕΣ - o Καραγκιόζης στη Γιουροβίζιον

Τα τραγούδια του cd:
01. Αρχή διαλόγων
02. Μπαρμπαγιώργος
03. Μπαρμπαγιωργ - ασμος
04. Σταύρακας
0 5. Σταυρο - κόπημα
06. Μιρικόκος
07. Μιρίκ - άσμα
08. Διονύσιος
0 9. Καντα - διονυσι - ασμος
10. Μορφονιός
11. Παρά - μορ - φωνία
12. Χατζατζάρης
13. Χατζατζ - άρια
14. Καραγκιόζης
15. Καραγκιο - ζημιά
16. Τέλος πάντων (Δι ευχών των αγρίων πατέρων ημών...)
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΜΕΤΩΠΙΚΗ



Tracklist
_____________________________________
1. Να κοιμηθούμε αγκαλιά
2. Γοργόνα
3. Μετωπική
4. Απόγευμα της Κυριακής
5. Κιθαρίστας του Θεού
6. Έχω γεννηθεί Σάββατο
7. Πέντε λεπτά
8. Κάψε με
9. Καίω τ' όνομά μου
10. Το τανγκό της Ελένης
11. Ξένος
12. Κόκκινος μαγνήτης
13. Συγνώμη
14. Αλκοόλ η βροχή
15. Φταις
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ - ΝΕΑ ΜΕΡΑ



Tracklist:
1. Tο τρένο
2. Σταγόνα
3. Nέα μέρα
4. Παραστάσεις Ι
5. Oνειρεύομαι
6. Παράξενη κοπέλα
7. Πάλι εγώ
8. Ωραίο μάθημα στα χαμένα παιδιά
9. T’ αστέρια
10. «Mικρή» αγγελία
11. Δεν ακούς
12. Σίσυφος
13. Παραστάσεις ΙΙ
14. Aνακοπή
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top