Νέος Υπολογιστής;

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
...και μου βγήκε κοντά στα 1100 χωρίς κάρτα γραφικών με επεξεργαστή τον 13600Κ. Θα είναι αρκετός χωρις κάρτα;
Για εφαρμογές γραφείου και autocad 2d, ακόμα και όχι ιδιαίτερα πολύπλοκα σχέδια 3d, και LOL σε full HD, ναι. Για LOL σε 4K, μάλλον όχι. Αλλά η απουσία κάρτας δεν αποκλείει κάτι. Μπορεί να προστεθεί εκ των υστέρων, αν προκύψει ανάγκη.

(Το συγκεκριμένο mobo είναι DDR4).
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
ναι συμφωνώ με αυτή τη λογική πιο futureproof είναι να πάω σε ddr5 και καινούργια μητρική από τη στιγμή που σε μελλοντική αναβάθμιση αλλάζει μόνο ο επεξεργαστής και έτοιμος. Θα ξανα κοιτάξω τη σύνθεση αν είναι και θα ξανά ανεβάσω κάτι
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Βρήκα και πρόσθεσα μία ασους 660, συγκεκριμένα αυτή:

είναι αρκετή ή πρέπει να πάω σε αυτή;

ελπίζω τώρα να είναι οκ. Σύνολο βγαίνει από 1230 περίπου μέχρι 1330 ανάλογα τη μητρική. Υπάρχει κάτι πιο VFM σε μητρική ή σε οτιδήποτε παρτ από τον υπολογιστή;

Σύνοψη:

Κουτί: https://www.skroutz.gr/s/20286656/Be-Quiet-Pure-Base-500-Midi-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-Μαύρο.html

Τροφοδοτικό: https://www.skroutz.gr/s/21703778/Be-Quiet-Straight-Power-11-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

Μητρική: https://www.skroutz.gr/s/33381584/Asus-TUF-Gaming-B660M-PLUS-WIFI-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

Ραμ: https://www.skroutz.gr/s/33482943/Kingston-Fury-Beast-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-5600-για-Desktop-KF556C40BBK2-32.html

Επεξεργαστής: https://www.skroutz.gr/s/38431899/Intel-Core-i5-13600K-2-6GHz-Επεξεργαστής-14-Πυρήνων-για-Socket-1700-σε-Κουτί.html

Ψύκτρα: https://www.skroutz.gr/s/31745961/Noctua-NH-U12A-chromax-black-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-Διπλού-Ανεμιστήρα-για-Socket-AM4-AM5-1200-115x-1700.html

Σκληρός: https://www.skroutz.gr/s/31954277/K...-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-SKC3000S-1024G.html

Δεν υπάρχει κάρτα γραφικών και οθόνη δεν έχω προλάβει να ψάξω. Γενικά όπως το κόβω θα βολευτώ με την τηλεόραση προσωρινά και θα αγοραστεί οθόνη σε δεύτερη φάση λόγω budget.

Edit:
Εναλλακτική επιλογή σε μητρική είναι μία της MSI
 
Last edited:




Μηνύματα
127
Reaction score
63
Οι παραγγελία έγινε και τα πρώτα κομμάτια ήδη παραδόθηκαν. Άλλαξα τροφοδοτικό και πήρα ένα EVGA στα 750w. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η μητρική καθώς διάβασα αρκετές περιπτώσεις της gigabyte για coil whine. Η πλειοψηφία μάλιστα κάνει λόγο για αρκετά δυνατό εκνευριστικό θόρυβο, που δεν μπορεί να απαλλαγεί.

Στα χέρια μου ήδη κρατάω το τροφοδοτικό και τις ραμ. Από βδομάδα αν είμαι τυχερός ίσως έχω τα 6 από τα 7 κομμάτια. Λογικά το μεγαλύτερο χρόνο θα κάνει το κουτί που δεν υπήρχε πουθενά διαθέσιμο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Δεν χάθηκε ο κόσμος, πάρτε κάτι άλλο. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό το μοντέλο δεν έχει hdd led (!).
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Πήρα τηλέφωνο χθες στο μαγαζί και το είχαν ήδη παραλάβει, οπότε λυπήθηκα να το ακυρώσω, ίσως χαζομάρα μου. Λέω κομμάτια να γίνει, ας έρθει να δω σε τι βαθμό θα έχει πρόβλημα και βλέπουμε. Βέβαια έτσι είναι χειρότερο γιατί είναι μπελάς να το στείλεις πίσω αφού ανοιχτεί.

Ρώτησα για μία mb της MSI σε αντίστοιχη κατηγορία με αυτή που παρήγγειλα αλλά μου είπε στο τηλέφωνο πως ήταν DDR4. Βέβαια ο κωδικός στο επίσημο σιτε της msi οδηγούσε στην έκδοση DDR5.
Για το hdd led χάνω κάτι μάλλον. Στο κουτί για το front panel είδα πως υπάρχουν 3 καλώδια. Ένα για το power button και δύο για το power led, θετικό και αρνητικό.

Στην μητρική έχει στην κάτω δεξιά γωνία τα πινς με όνομα F_PANEL:
PLED/PWR_LED (Power LED)
PW (Power Switch)
SPEAK (Speaker)
HD (Hard Drive Activity LED)
RES (Reset Switch)
CI (Chassis Intrusion Header)
NC

Λογικά σε αυτό που αναφέρεστε είναι το HD, το οποίο και έχει. Ωστόσο αν κατάλαβα καλά συνδέεται ο σκληρός δίσκος hdd, τον οποίο βέβαια εγώ δεν έχω συνδεδεμένο και λογικά ούτε πρόκειται να έχω;;; ποτέ μην λες ποτέ αλλά και το λαμπάκι να μην λειτουργεί μας πειράζει πολύ;

Δεν ξέρω εάν έχει κάποιο διαφορετικό σκοπό και χάνω κάτι στις συνδέσεις, δεν έχω εμπειρία εξάλλου σε σύνθεση υπολογιστή.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Το λαμπάκι HDD δείχνει τη δραστηριότητα που έχει οποιοσδήποτε δίσκος στο σύστημα, είτε είναι HDD, είτε είναι SSD, είτε είναι NVMe. Μου φαίνεται λίγο απίθανο να μην έχει τέτοιο λαμπάκι. Για παράδειγμα, στο δικό μου το Barrett, γύρω απο τον διακόπτη Power του υπολογιστή, έχει ένα πλαίσιο led όπου φωτίζει μπλε για να δείχνει ότι το μηχάνημα είναι αναμμένο και σε ένα σημείο του, πορτοκαλί για να δείχνει τη δραστηριότητα των δίσκων. Αντίθετα, δεν έχει ηχείο, άρα δεν ακούω τα beeps του υπολογιστή, κάτι που δεν με ενδιαφέρει ούτως ή άλλως.
 

Μηνύματα
2.196
Reaction score
2.719
Μήπως να σκεφτείς και την αγορά ενός UPS σε περίπτωση που δεν εχεις; να προστατέψεις τον όμορφο υπολογιστή που φτιάχνεις.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Μίλησα και με ένα φίλο που έκανε υπολογιστή σχετικά πρόσφατα με ένα κουτί της NZXT και ούτε σε αυτόν υπήρχε το hdd led. Περίεργο..
Όσο για το ups υπάρχει σε πλάνο, για να καλύψει και την καινούργια τηλεόραση, αλλά αυτή τη δεδομένη στιγμή δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα. Αλλά θα είναι ένα που να είναι και για τα δύο!!

edit: μιας και το έφερε η κουβέντα, είδα στις δυνατότητες του τροφοδοτικού έχει πολλά χαρακτηριστικά για σταθερότητα του ρεύματος και δεν συμμαζεύεται. Αυτά θεωρείται ότι κάνουν κάποια δουλειά ή να είχαμε να λέγαμε;
 





Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καταρχάς να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τη βοήθεια στο παρών νήμα!!
Έχετε δίκιο για τον ανεμιστήρα, τον είχα κάνει στην αρχή σωστά, αλλά τελικά κούμπωνε από την άλλη πλευρά το σιδερένιο κομμάτι της ψύκτρας. Οπότε από το άγχος για την πάστα δεν σκέφτηκα καν, εκείνη τη στιγμή να γυρίσω τους ανεμιστήρες. Βλέπετε δεν έχω ξανά στήσει υπολογιστή από την αρχή οπότε το άγχος της στιγμής μην χαλάσω τίποτε ήταν μεγάλο.
Τον άνοιξα τώρα το πρωί και τους γύρισα. Οπότε όλα καλά!!

Φοβερή παρατηρητικότητα από μια και μόνο φωτογραφία, αυτό θα πει μάτι γεράκι!
 

Attachments


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Μεγεια και τωρα που ελυσες και το θεμα με τον θορυβο, να τον χαρεις.
Στο μεταξυ αν θες να μην αχρηστευσεις εντελως το παλιο iMac και να το εχεις ως δευτερο, μπορεις να βρεις μια καρτα γραφικων απο το ebay και να του δωσεις μερικα χρονια ζωης ακομα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Θα δω τι θα τον κάνω, η αλήθεια είναι ότι δεν μου πάει η καρδιά να τον πετάξω όπως είναι σε ανακυκλώσιμα. Εκτός των άλλων έχει αρχεία και φωτογραφίες μέσα που θα ήθελα να σωθούν πριν μας αποχαιρετήσει.
Ενδεχομένως να τον στείλω σε εξειδικευμένο κατάστημα υπολογιστών να δουν, τι μπορούν να κάνουν. Αναλόγως και το κόστος επισκευής πάντα, θα δούμε εάν αξίζει να αλλαχτεί η κάρτα.

Πάντως έχω να πω θετικότατα πράγματα για τον συγκεκριμένο, όχι μόνο άντεξε τόσα χρόνια με σχεδόν ελάχιστα θέματα, αλλά ήταν και γρήγορος εντός του λειτουργικού παρά τα δέκα του χρόνια
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top