Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
αλλη μια ερωτηση καθως εψαχνα στο web...
για τον ηχητικο εξοπλισμο ποσο κακο ειναι να παρουμε κατι demo - βιτρινας?


(δεν με ενδιαφερει να κανω παραγωγη μουσικης απλα να ακουω ευχάριστα και να αγορασω κατι value for money)

θα προτιμησω οτι μου κατσει καλυτερα στο αυτι :p
Value for money είναι και το να πάρεις ηχεία αξίας 2000 ευρώ με 400 ευρώ (είτε ενεργά είτε παθητικά). Demo-βιτρίνας: ΝΑΙ αν είναι αρκετά φτηνότερο από το σφραγισμένο.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ωωωπππ, να 'μαι κι εγω ...
για τον ηχητικο εξοπλισμο ποσο κακο ειναι να παρουμε κατι demo - βιτρινας?
καθολου κακο - εγω πηρα τον audiolab απο τη βιτρινα του αποστολη το '97 και βαραει ακομα αλυπητα μετα απο μμμ μμμ μ μμ 22 χρονια !
δεν ψαχνω αποκλειστικα ενεργα η παθητικα απλα με την βοηθεια σας κατεληξα σε καποια ενεργα και παράλληλα εχω στο μυαλο μου καποια παθητικα που θελω να ακουσω μιας και θα παω για ακροαση!
και καπου στην ακρη του μυαλου σου εχεις οτι στα αυτοενυσχιωμενα παιρνεις και ενισχυτη μαζι - για τσι τιμες το λεω
θα προτιμησω οτι μου κατσει καλυτερα στο αυτι
λαθος

:drinks:
 

D

Deleted member 38719

Guest
με αντικειμενικά κριτήρια, με μετρήσιμα μεγέθη
καλησπερα στη παρέα, ελπιζω να μη χαλάω το νημα του φίλου,αλλά θέλω να μαθω ποια είναι αυτα τα μετρήσιμα μεγέθη που δεν υπαρχουν στα παθητικα δηλ....
 



D

Deleted member 38719

Guest
Ακόμα κι αν είναι ...Harbeth;
Ναί!
[DOUBLEPOST=1558193577][/DOUBLEPOST]
Το χαλάς. Κάνε νέο θέμα, αν δεν βρεις με αναζήτηση αυτό που ψάχνεις.
εσυ αμα δεν θέλεις μην απαντάς... άσε τους άλλους!
Αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο νήμα ευχαρίστως
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Τα Behringer έχουν 150w ενισχυτή, τι ενισχυτή αγοράζεις άραγε με 260€ που θέλουν τα ηχεία?
H Behringer σε άλλα προϊόντα (π.χ. ενισχυτές κιθάρας και μπάσου) ακολουθεί την πολιτική να δίνει ως "βατ" τα βατ κορυφής. Θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός με αυτή την προδιαγραφή. Στο εγχειρίδιο των παραπάνω ηχείων που μόλις κατέβασα δεν διευκρινίζει τι βατ εννοεί, τα λεει απλά "βατ", οπότε το αφήνει θολό.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ωωωπππ, να 'μαι κι εγω ...

καθολου κακο - εγω πηρα τον audiolab απο τη βιτρινα του αποστολη το '97 και βαραει ακομα αλυπητα μετα απο μμμ μμμ μ μμ 22 χρονια !

και καπου στην ακρη του μυαλου σου εχεις οτι στα αυτοενυσχιωμενα παιρνεις και ενισχυτη μαζι - για τσι τιμες το λεω

λαθος

:drinks:
καλησπερα φιλε μου σε ευχαριστω και εσενα για την συμμετοχη σου στο θεμα μου!

σαφως εχω στο μυαλο μου το θεμα με τον ενισχυτη, οτι ειναι ρυθμισμενος καταλληλα για τα ηχεια που αγοραζω, οτι δεν μπλεκω με matching κλπ...
και ειναι και ο λογος που με κανατε να αλλαξω γνωμη κιολας και πιθανοτατα να παω σε ενεργα!

(θυμιζω γιατι μεγαλωσε το thread οτι δεν με ενδιαφερει με το ζορι να εχω 100% αχρωματιστο ηχο, απλα να ακουω ευχαριστα! αν τα ενεργα το πετυχουν καλυτερα -και ας ειναι monitor- απο τα παθητικα ειμαι all in σε αυτην την λυση)

με μπερδεψες ομολογουμενως στο τελευταιο σκελος...
*εμ αν ακουσω τα ηχεια που θα παω να ακουσω να μην προτιμησω αυτο που μου αρεσει πιο πολυ αφου ειναι ολα παρομοιων specs?
εκτος αν ηθελες να πεις κατι αλλο και μπερδευτηκα εγω!
[DOUBLEPOST=1558194318][/DOUBLEPOST]
Value for money είναι και το να πάρεις ηχεία αξίας 2000 ευρώ με 400 ευρώ (είτε ενεργά είτε παθητικά). Demo-βιτρίνας: ΝΑΙ αν είναι αρκετά φτηνότερο από το σφραγισμένο.
τα 60 ευρω που γλιτωνω (εαν προτιμησω και μου αρεσουν τα Focal) ειναι σημαντικα για να μπορω να αγορασω και βασεις ή να κρατησω χρηματα για dac!
δεν ξερω ωστοσο εαν στα 520€ τα 60 για demo προιον ειναι καλη εκπτωση - δεδομενου οτι ειναι ανοιγμενα..
αν ειναι σε καλη κατασταση και εχουν εγγυση (και μου αρεσουν) θα τα τσιμπησω!
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
H Behringer σε άλλα προϊόντα (π.χ. ενισχυτές κιθάρας και μπάσου) ακολουθεί την πολιτική να δίνει ως "βατ" τα βατ κορυφής. Θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός με αυτή την προδιαγραφή. Στο εγχειρίδιο των παραπάνω ηχείων που μόλις κατέβασα δεν διευκρινίζει τι βατ εννοεί, τα λεει απλά "βατ", οπότε το αφήνει θολό.
Έτσι κι αλλιώς το πόσα watts είναι ένα ενεργό ηχείο δεν ενδιαφέρει κανέναν, το max spl του μας ενδιαφέρει. Κι εκεί όμως δεν αναφέρεται σχεδόν ποτέ (στις μικρές, φθηνές σειρές ενεργών) πως το μετρούν και σε τι παραμορφώσεις και βλέπεις ηχεία με woofers των πέντε ιντσών να μετρούν 108-110-112 db. Όταν έχουμε να κάνουμε με τόσο φθηνά προϊόντα τις μετρήσεις καλό είναι να τις κοιτούμε σαν αναφορά και να μην τις βλέπουμε απόλυτα. Άρα ναι θα συμφωνήσω να μην περιμένει κάποιος τα 150w των Behringer να γκρεμίσουν τοίχους.
[DOUBLEPOST=1558194995][/DOUBLEPOST]
καλησπερα στη παρέα, ελπιζω να μη χαλάω το νημα του φίλου,αλλά θέλω να μαθω ποια είναι αυτα τα μετρήσιμα μεγέθη που δεν υπαρχουν στα παθητικα δηλ....
Δεν είπα αυτό, είπα πως το ενεργό των 1000€ είναι κατώτερο από αυτό των 2000€ με απόλυτα αντικειμενικά κριτήρια, κάτι που τις περισσότερες φορές δε συμβαίνει σε hifi παθητικά. Στο hifi μπορεί να δεις δύο ηχεία με τα ίδια χαρακτηριστικά και τεράστια διαφορά τιμής, που δικαιολογείται με το "αυτί". Δε λέω πως δεν υπάρχει ή δεν αξίζει.
 

D

Deleted member 38719

Guest
δύο ηχεία με τα ίδια χαρακτηριστικά και τεράστια διαφορά τιμής, που δικαιολογείται με το "αυτί"
ναι υφίσταται τέτοιο δεδομένο, πολλές φορές συμβαίνει. Ωστόσο και αν δεν μιλάμε απόλυτα για ηχεία, υπάρχουν δείγματα προϊόντων που τα υλικά τους, η σχεδίαση και πολλά άλλα που σίγουρα μπορεί ν α μην έχουν επίδραση στο ήχο, να υπάρχουν εκεί για να ικανοποιήσουν άλλες αισθήσεις! Και σίγουρα παίζουν πολύ καλά!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
για να μπορω να αγορασω και βασεις
μην αγορασεις βασεις - βαλε δυο μπλοκα, μια στοιβα βιβλια-περιοδικα, ενα λαστιχο αυτοκινητου ... εξερευνησε την αισθητικη σου ...
να μην προτιμησω αυτο που μου αρεσει πιο πολυ αφου ειναι ολα παρομοιων specs?
πας ν' ακουσεις για να ψωνισεις ... οι παραγοντες που επηρεαζουν το τι εισπραττεις ακουστικως ειναι μη "μετρησιμοι" για εμας που δεν συχναζωμε στα σχετικα καταστηματα ...
τωρα αμα σ' αρεσει (!) κατι, παρ'το - εγω παντρευτηκα ετσι !
:drinks:
 

D

Deleted member 38719

Guest
woofers των πέντε ιντσών να μετρούν 108-110-112 db
νομίζω πως μ΄αυτο το δεδομένο θα πρέπει να ξεπερναμε το 3% και βέβαια όχι σε όλο το φάσμα.... 80hz-10khz είν αι καλά... είναι πολύ παραμόρφωση
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
νομίζω πως μ΄αυτο το δεδομένο θα πρέπει να ξεπερναμε το 3% και βέβαια όχι σε όλο το φάσμα.... 80hz-10khz είν αι καλά... είναι πολύ παραμόρφωση
Με τις ελάχιστες τεχνικές μου γνώσεις έχω καταλάβει πως κάνουν το εξής: μετρούν σε έναν μόνο τόνο, όπου τους συμφέρει πχ 120hz. Κάποιες φορές αναφέρουν αποτέλεσμα ζεύγους κι όχι μονάδας κτλ. Γενικά όπως βολεύονται και ποτέ δε μιλούν για παραμορφώσεις. Στις ακριβές σειρές βέβαια (και σε σοβαρές πάντα εταιρίες) υπάρχουν όλα τα στοιχεία αναλυτικά.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο ενδιαφερόμενος θα επιλέξει τελικά. Απλά θεωρώ ότι τα Αρτεμις (και όχι μόνο-υπάρχουν κατά καιρούς αγγελίες με παρόμοιας ποιότητας ηχεία) είναι τετράκις καλύτερα (για τον χώρο του) από ενεργά των 300 ευρώ (με την προυπόθεση της σωστής οδήγησης). Άλλωστε τα 300 ευρώ είναι το ισόγειο των ενεργών. Τα πιο φτηνά (δηλαδή αντίστοιχα με παθητικά των 150-200 ευρώ). Δεν νομίζω να απαιτεί κάποιος να πάρει και σούπερ ηχεία+ενισχυτή με 300 ευρώ το ζεύγος. Αλλιώς γιατί να υπάρχουν ενεργά με 8ιντσα με 3000/ζεύγος αν όλα είναι ίδια;
Δεν ειπα πως είναι όλα ίδια. Υπάρχει τεράστιο εύρος τιμών, όπως και στα παθητικά άλλωστε. Αλλά το όριο το βάζει ο φίλος. Και εφ' όσον το σεβαστούμε, βλέπεις πως η εξίσωση με τα παθητικά δε βγαίνει. Βάζεις και μόνος σου την προϋπόθεση της επαρκούς οδήγησης και ο nad δεν..
Τώρα αν σταθεί τόσο τυχερός και βρει στα μτχ ένα αξιοπρεπές ζευγάρι ηχείων και έναν ικανό τελικό να τα οδηγήσει, χρησιμοποιώντας τον nad σαν προ και όλο αυτό του στοιχίσει τρία με τέσσερα κατοστάρικα, να το συζητήσουμε. Αλλά επειδή αυτό φαντάζει αρκετά δύσκολο, λέω πως τα τέσσερα κατοστάρικα θα είναι χρήματα πολύ πιο ορθολογικά ξοδεμενα για ένα αξιοπρεπές αλλά προσιτό ζεύγος ενεργών, τα οποία ας μην παραβλεπουμε πως θα είναι αναβαθμίσιμα και στο άμεσο μέλλον με το ομοσταυλο τους σαμπ.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
μην αγορασεις βασεις - βαλε δυο μπλοκα, μια στοιβα βιβλια-περιοδικα, ενα λαστιχο αυτοκινητου ... εξερευνησε την αισθητικη σου ...

πας ν' ακουσεις για να ψωνισεις ... οι παραγοντες που επηρεαζουν το τι εισπραττεις ακουστικως ειναι μη "μετρησιμοι" για εμας που δεν συχναζωμε στα σχετικα καταστηματα ...
τωρα αμα σ' αρεσει (!) κατι, παρ'το - εγω παντρευτηκα ετσι !
:drinks:
Ναι ίσως να μην ήταν προφανές όπως το έγραψα...
Εννοώ αν μου αρέσει όχι από αισθητικής απόψεως, αλλά από ήχο! Οπότε συμφωνούμε.

Με την γυναίκα καλά έκανες δεν το συζητώ! :p
[DOUBLEPOST=1558203171][/DOUBLEPOST]***********

Επειδή δεν έχω εικόνα και μάλλον δεν θα μπορώ να αποκτήσω ούτε στο μαγαζί που θα πάω...

Όσοι από εσάς ακούγατε χωρίς εξωτερικό dedicated dac, και έπειτα προσθέσατε ένα..
*για πόσο μεγάλη διαφορά μιλάμε σε σχέση με το dac ενός pc? (από το 1 μέχρι το 10 :p )
(εάν μπορεί να περιγραφει..)
 
Last edited:

D

Deleted member 38719

Guest
Αν έχεις υπομονή και θέλεις να το ψάξεις, αυτή τη στιγμή υπάρχουν ωραία πράγματα στις αγγελίες του site μας, βλέπω κάτι όμορφα Chario Premium 1000 & stands που θα ικανοποιήσουν και την αισθητική αλλά και θα γεμίζουν με ποιότητα το χώρο σου. Βέβαια θα χρειαστείς ενισχυτή.
Ο φίλος έχει βάλει και link απο το review του stereophile.com
 


Μηνύματα
21
Reaction score
16
με τετραγωνη κοιλοδοκο και βασεις φτιάχνεις ωραιότατη βαση αλλα με ενα μειονεκτιμα αφου δεν εχει αυξομειωση και ταιριαζει μονο με ενα στανταρ μεγεθος ηχειου
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top