Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δεν ειπα πως είναι όλα ίδια. Υπάρχει τεράστιο εύρος τιμών, όπως και στα παθητικά άλλωστε. Αλλά το όριο το βάζει ο φίλος. Και εφ' όσον το σεβαστούμε, βλέπεις πως η εξίσωση με τα παθητικά δε βγαίνει. Βάζεις και μόνος σου την προϋπόθεση της επαρκούς οδήγησης και ο nad δεν..
Τώρα αν σταθεί τόσο τυχερός και βρει στα μτχ ένα αξιοπρεπές ζευγάρι ηχείων και έναν ικανό τελικό να τα οδηγήσει, χρησιμοποιώντας τον nad σαν προ και όλο αυτό του στοιχίσει τρία με τέσσερα κατοστάρικα, να το συζητήσουμε. Αλλά επειδή αυτό φαντάζει αρκετά δύσκολο, λέω πως τα τέσσερα κατοστάρικα θα είναι χρήματα πολύ πιο ορθολογικά ξοδεμενα για ένα αξιοπρεπές αλλά προσιτό ζεύγος ενεργών, τα οποία ας μην παραβλεπουμε πως θα είναι αναβαθμίσιμα και στο άμεσο μέλλον με το ομοσταυλο τους σαμπ.
Μπορεί να πάρει για αρχή έναν Behringer A800 τελικό 400W (4Ω) με 170 ευρώ αφού έχει προ + 400 τα AS (ή ό,τι αντίστοιχο βρει)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μπορεί να πάρει για αρχή έναν Behringer A800 τελικό 400W (4Ω) με 170 ευρώ αφού έχει προ + 400 τα AS (ή ό,τι αντίστοιχο βρει)
Μα φυσικά, αν βέβαια υπερβεί λιγάκι το αρχικό του μπατζετ(300 ευρώ).
Μόλις 90% επάνω... :whistling:
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Υπάρχουν επιλογές στο Thomann στις 8 ίντσες

φθηνότερη: https://www.thomann.de/gb/behringer_b1031a.htm

εναλλακτική: https://www.thomann.de/gb/fluid_audio_fx8.htm

Χαμηλές (στο πάτωμα) τιμές λόγω κατάργησης της αντίστοιχης σειράς. Το ίδιο ισχύει με τα krk που στα g3 έχουν πέσει πολύ οι τιμές λόγω των g4. Τα Behringer έχουν 150w ενισχυτή, τι ενισχυτή αγοράζεις άραγε με 260€ που θέλουν τα ηχεία?
ρε φιλαράκι μου με όλο το θάρρος, προτείνουν στον άνθρωπο Tannoy με 280 ευρώ το ζευγάρι και του αντιπροτείνεις Behringer με 260 ευρώ το ζευγάρι?? έχεις ακούσει ας πούμε ποτέ κάτι άλλο εκτός από Behringer?? τα θεωρείς ποιοτικά μηχανήματα και καλή αγορά γι αυτό τα προτείνεις?? έκανες ερώτηση στον Θόμανν τι είχαν οι 'καμπίνες' τους πριν γίνουν ηχεία ?? Τελεμέ Άρτας ή καλαθάκι Λήμνου??
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και πάλι!

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την πολύτιμη βοήθειά τους. Δεν σταμάτησα να ψάχνω και να ακούω όσα πιο πολλά μπορώ τους τελευταίους μήνες και είμαι στην τελική ευθεία όσο αναφορά τα οικονομικά και τον χώρο μιας και το καλοκαίρι δεν μπορούσα να προχωρήσω τίποτα απο αυτά.

Για όσους μπορούν να βοηθήσουν έψαχνα ηχεία για ακρόαση μουσικής και να μπορώ να ενισχύσω τον ήχο του digital piano που χρησιμοποιώ. Είχα κολλήσει με συνδιασμούς με παθητικά και ενισχυτή, αλλα με αποτρέψατε μια και καλή.

Το budget λόγω κάποιων καλών γεγονότων αυξήθηκε λίγο, οπότε μπορώ να πάρω και audio interface και είμαι στα εξής:

Adam T5V x2 ~340€
Focusrite Scarlett Solo / Presonus Audiobox iTwo ~110€
Βάση απλή ρυθμιζόμενη x2 ~60€
Budget για DIY ηχητική περιποίηση ~50€
Adam sub T10S ~390€

Για τις επιλογές ηχείων:

1)Παρακάτω έφτιαξα ένα σχεδιάγραμμα το δωμάτιο μου και πως σκέφτομαι να βάλω τα πραγματα να μου πείτε μια γνώμη.
2)Η απόφαση για τα Adam ήταν οτι είδα πολύ καλές κριτικές και μόλις βγήκε και sub "οικονομικό" της εταιρείας. Ωστόσο το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να βρω πουθενά να ακούσω τα T5V. Έχει κάποιος το μοντέλο να μας πει μια γνώμη?
3)Με το νέο sub που έβγαλε η εταιρεία με έβαλε σε σκέψεις.
Πόσο πιο πολύ αλλάζει κατά την γνώμη σας η ακρόαση με αυτό το setup εάν βάλω το sub της Adam T10S (~390€) με τα T5V? (λογικά θα μπει στο μέλλον λόγω οικονομικού)
4)Μήπως αξίζει να πάω στα Τ7V χωρίς sub? Θα έχει μεγάλη διαφορά για το δωμάτιο που σας παραθέτω?
Εάν καταλήξουμε οτι δεν αξίζει να πάρω sub επειδή είναι μικρός ο χώρος η δεν ξέρω και εγώ για τι άλλο (γι αυτό ρωτάω γιατί δεν έχω την εμπειρία με sub, μπορώ να αρχίζω να σκέφτομαι και την σειρά alpha της Focal)
5)Τα Adam έχουν bass reflex στο πίσω μέρος τους. Πόση απόσταση από τον τοίχο πρέπει να έχουν περίπου?

Για το δωμάτιο:
6)Όσο αναφορά τα πάνελ, έχω στην διάθεση μου κομμάτια πετροβάμβακα 120x60x5cm. Πόσα πάνελ και με τι πάχος πιστεύετε ότι πρέπει να φτιάξω? Τοποθέτηση σε ποιά σημεία?
7)Εάν σύμφωνα με τις προτάσεις καταλήξω σε sub θα χρειαστεί να φτιάξω και μπασοπαγίδες?

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ άπειρα όλα τα παιδιά που με βάλανε στην λογική των ενεργών καθώς είχα φάει τρομερά πολλές ώρες να ψάχνω καλώδια, amp + speaker combos, μελλοντικές αναβαθμίσεις κλπ. Το εκτιμώ πραγματικα, μας σώζετε τις τσέπες εδώ μέσα!!!! :D

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Να και το δωμάτιο:

Nikos_Room.jpg
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.561
Τ7v με το σαμπ το 10", θα σε φτιάξουν άσχημα.
Εγγύηση.
Σαμπ χρειάζεται στάνταρ. Μη περιμένεις από τέτοιο μικρό και φτηνό δορυφόρο να έχει τις 2 πρώτες οκτάβες, δε βγαίνουν τα κουκιά.
Κατά βάση χρειάζεσαι 2 σαμπ, αλλά εντάξει, σιγά σιγά.

Απόσταση δορυφόρου (ή και σαμπ) από τον πίσω τοίχο (σε περίπτωση μπας ριφλεξ στην πίσω πλευρά του ηχείου) μίνιμουμ θα έλεγα 3 εκατοστά. Ίσως και 2.
Μάξιμουμ 40 εκατοστά.
Μια καλή απόσταση είναι 5-15 εκατοστά. Κοντά στο ντουβαρι. Μη φοβάσαι τίποτα. Δε παρεξηγούνται..

Ενδιαφέρουσα εναλλακτική είναι το αντίστοιχο σετ από jbl, ο 8" δορυφόρος και το 10" σαμπ.

Προφανώς ως σκέτη μονάδα είναι εξαιρετική επιλογή το 8" ομοαξονικό της ανερχόμενης φίρμας (φλουϊντ όντιο) αλλά όσο δε διαθέτει ομόσταυλα σαμπ, είναι σα να μην υπάρχει.

Το φτηνό 8" της τανοϊ δε το συμπαθώ, αλλά προφανώς είναι τζάμπα. Τα μπέριγκερ είναι ομοίως σε επίπεδο σαφώς χαμηλότερο των Άνταμ και jbl, αλλά ομοίως είναι τζαμπα, οπότε στα λευκά τους, εξακολουθούν να είναι τίμιες προτάσεις.

Προς το παρόν, και μέχρι κυκλοφορίας σαμπ από την φλουϊντ, οι επιλογές είναι ξεκάθαρα 2: adam t7v και jbl 308.

Αν ανέβεις σε λεφτά, νομίζω πως είναι μονόδρομος το presonus το ομοαξονικό 8" με το 10" σαμπάκι του.

Το Άνταμ το 5" (τ5v) δε το προτείνω, όπως δε προτείνω κανένα ηχείο κάτω των 8 ιντσών. Θα έπρεπε να απαγορευτεί η κυκλοφορία τους. Οριακά δέχομαι το 7" γουφερ, επειδή είμαι καλός άνθρωπος, φιλεύσπλαχνος και τυγχάνει να είμαι στις καλές μου...
Κανονικά όμως, οτιδήποτε κάτω των 8" σε μιντγουφερ δορυφόρου, θα έπρεπε να απαγορευτεί δια νόμου, με ποινή φυλάκισης.
 
Last edited:

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.561


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Τ7v με το σαμπ το 10", θα σε φτιάξουν άσχημα.
Εγγύηση.
Σαμπ χρειάζεται στάνταρ. Μη περιμένεις από τέτοιο μικρό και φτηνό δορυφόρο να έχει τις 2 πρώτες οκτάβες, δε βγαίνουν τα κουκιά.
Κατά βάση χρειάζεσαι 2 σαμπ, αλλά εντάξει, σιγά σιγά.

Απόσταση δορυφόρου (ή και σαμπ) από τον πίσω τοίχο (σε περίπτωση μπας ριφλεξ στην πίσω πλευρά του ηχείου) μίνιμουμ θα έλεγα 3 εκατοστά. Ίσως και 2.
Μάξιμουμ 40 εκατοστά.
Μια καλή απόσταση είναι 5-15 εκατοστά. Κοντά στο ντουβαρι. Μη φοβάσαι τίποτα. Δε παρεξηγούνται..

Ενδιαφέρουσα εναλλακτική είναι το αντίστοιχο σετ από jbl, ο 8" δορυφόρος και το 10" σαμπ.

Προφανώς ως σκέτη μονάδα είναι εξαιρετική επιλογή το 8" ομοαξονικό της ανερχόμενης φίρμας (φλουϊντ όντιο) αλλά όσο δε διαθέτει ομόσταυλα σαμπ, είναι σα να μην υπάρχει.

Το φτηνό 8" της τανοϊ δε το συμπαθώ, αλλά προφανώς είναι τζάμπα. Τα μπέριγκερ είναι ομοίως σε επίπεδο σαφώς χαμηλότερο των Άνταμ και jbl, αλλά ομοίως είναι τζαμπα, οπότε στα λευκά τους, εξακολουθούν να είναι τίμιες προτάσεις.

Προς το παρόν, και μέχρι κυκλοφορίας σαμπ από την φλουϊντ, οι επιλογές είναι ξεκάθαρα 2: adam t7v και jbl 308.

Αν ανέβεις σε λεφτά, νομίζω πως είναι μονόδρομος το presonus το ομοαξονικό 8" με το 10" σαμπάκι του.

Το Άνταμ το 5" (τ5v) δε το προτείνω, όπως δε προτείνω κανένα ηχείο κάτω των 8 ιντσών. Θα έπρεπε να απαγορευτεί η κυκλοφορία τους. Οριακά δέχομαι το 7" γουφερ, επειδή είμαι καλός άνθρωπος, φιλεύσπλαχνος και τυγχάνει να είμαι στις καλές μου...
Κανονικά όμως, οτιδήποτε κάτω των 8" σε μιντγουφερ δορυφόρου, θα έπρεπε να απαγορευτεί δια νόμου, με ποινή φυλάκισης.
Τώρα και εγώ απαντάω καθαρά επιρεασμένος απο το νετ, αλλά είναι η μόνη πηγή γνώσης που έχω για τα adam οπότε το μεταφέρω:
απο z reviews (δεν γνωρίζω αν είναι αξιόπιστος) έλεγε και έχει ένα συγκριτικό στο οποίο τα t7v βγάζουν χειρότερα μεσαία απο τα t5v αλλά καλύτερα μπάσα.

εάν έχω και το sub t10s,με βάση το παραπάνω (αν ισχύει) δεν θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα?
ενώ εάν δεν έχω την δυνατότητα για sub -> πάω αμέσως στα t7v?

πες μου αν σ βγάζει λογική το παραπάνω :p

όσο για τα fluid δεν την έχω ακούσει ξανά την εταιρεία αλλά σας βλέπω πολύ θετικούς! μιλάμε για το μοντέλο το fx8?
μιλάμε για τρελές διαφορές με τα adam? (με ενδιαφέρει το γεγονός οτι θα τα αγοράσω απο κατάστημα που μπορώ να έχω υποστήριξη/εγγύηση κλπ)

όσο αναφορά το sound treatment?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.035
μιλάμε για το μοντέλο το fx8?
Ενημερωτικά, κυκλοφορεί σύντομα το 80, αντικαταστάτης, με μικρή διαφορά στην τιμή.

Σημειώστε λάθος.
Κυκλοφορεί.
Ορμηξτε άφοβα.
Αν κάποιος ήθελε 8 τέτοια, τι γίνεται με το μπας μάνατζμεντ? Μόνο Τρινόβ και συναφή παίζουν?
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ενημερωτικά, κυκλοφορεί σύντομα το 80, αντικαταστάτης, με μικρή διαφορά στην τιμή.
Επειδή είμαι με το δάχτυλο στη σκανδάλη, είναι FX8:355Ε VS FX80:500E+ είναι τόσο μικρή η διαφορά στη τιμή (40%) ?
Παίρνεις βέβαια και DSP και Class D.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν το δεις σαν ποσοστό η διαφορά είναι μεγάλη και σίγουρα δεν αξίζει. Από την άλλη όμως σαν απόλυτη τιμή είναι 150€. Είναι επιλογή σου. Προσωπικά και μόνο λόγω εμφάνισης θα επέλεγα το νέο μοντέλο.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Εάν χρειάζομαι sub κατά τα λεγόμενα σας σίγουρα δεν μπορώ να πάω σε ηχεία 500€ (fx80).
Αρα μάλλον κοιτάω για fx8 ή t7v/t5v +sub μελλοντικά.

Υπάρχει κάποιος που να προμηθεύεται τα fluid στην Ελλάδα?

Γνωρίζει κάποιος πόσα πάνελ χρειάζομαι και σε τι θέσεις για το παραπάνω δωμάτιο?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.561
Εάν χρειάζομαι sub κατά τα λεγόμενα
Σάμπ χρειάζεται πάντα, ανεξαρτήτως ποια ηχεία θα χρησιμοποιηθούν ως δορυφόροι.
Ακόμα και τα adam s3h να πάρεις, θα χρειαστεί σαμπς.

Όσο πιο ισχυροί οι δορυφόροι, x2 πιο ισχυρά τα σαμπ, όσον αφορά τις στάθμες.

Το μέγεθος του γουφερ του δορυφόρου, εξαρτάται από την απόσταση ακρόασης. Για 1,8μ είναι οριακή η χρήση 7". Για 2μ θες 8".
5" είναι για 1μ.

Το μέγεθος των μεγαφώνων των σαμπ, αντιθέτως δεν έχει σχέση με την απόσταση ακρόασης, αλλά κυρίως εξαρτάται από τον όγκο του δωματίου.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Εάν χρειάζομαι sub κατά τα λεγόμενα σας σίγουρα δεν μπορώ να πάω σε ηχεία 500€ (fx80).
Αρα μάλλον κοιτάω για fx8 ή t7v/t5v +sub μελλοντικά.

Υπάρχει κάποιος που να προμηθεύεται τα fluid στην Ελλάδα?

Γνωρίζει κάποιος πόσα πάνελ χρειάζομαι και σε τι θέσεις για το παραπάνω δωμάτιο?
Από το site της Fluid Audio υπάρχει για Ελλάδα αυτός:

 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το t7vθα εχει χειροτερα μεσαια απο το μικροτερο αδερφακι του θεωρητικα.
Ο κυριος λογος εδω δεν εχει να κανει με το κοστος και το αυτο συμβαινει και στην ποιο ακριβη διδρομη υλοποιηση της εταιριας εχει να κανει με το σημειο κρος και δυνατοτητες μεγαφωνων που δεν δυναται να υλοποιηθουν διαφορετικα λογω ριμπον.
Ο αλλος λογος ειναι οτι στις οικονομικες κατηγοριες μια μικρη καμπινα με τα ιδια τοιχωματα δεσιματα σε σχεση με μεγαλυτερη της θα παιζει καλυτερα...
Oλα βεβαιως ειναι θεμα συμβιβασμων ο καθενας κρινει τις προτεραιοτητες του....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.561
Θεωρητικά έχεις δίκιο.

Πρακτικά, η "ποιότητα" των μεσαίων και στους δυο δορυφόρους είναι υψηλή για την κατηγορία τιμής τους, και λίγο θα απασχολήσει τον κάτοχο, που δεν έχει και κανένα χώρο μετρημένο και περιποιημένο, της προκοπής.

Εκτιμώ πως σημαντικότερη παράμετρος στα μικρά ηχεία, που εκ των πραγμάτων είναι ανεπαρκή για "ρεαλιστική μποτιά", είναι να βγάλουν ένα χτύπημα όσο γίνεται πιο "χορταστικό" σε κάποιο πχ μπιταδικο κομμάτι, όταν θα μερακλωσει ο κάτοχος και θα θελήσει λίγα γκάζια να το φχαριστηθει. Εκεί, κάθε ιντσα παραπάνω είναι σημαντικό κέρδος, και θα ακουστεί πολύ πολύ πιο ευχάριστα, και εντυπωσιακά.

Οι ιντσες είναι η χαρά της ζωής.. ;)
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Πιθανόν να είναι δύσκολο να ακούσω τα συγκεκριμένα ηχεία όμως είναι πολύ καλά στο εύρος χρημάτων που μπορώ να διαθέσω και υπάρχει και δυνατότητα για σαμπ.
Το "ribbon" tweeter" Τι διαφορές ακουστικά έχει με ένα κλασσικό από τα ακούσματα σας? Ενοχλεί στην πολύωρη ακρόαση μουσικής ή είναι καθαρά γούστα?
(προσπαθώ να σκεφτώ κάποιο λόγο να μην μου κάνουν αλλα για εκεί με βλέπω! )
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Το "ribbon" tweeter" Τι διαφορές ακουστικά έχει με ένα κλασσικό από τα ακούσματα σας? Ενοχλεί στην πολύωρη ακρόαση μουσικής ή είναι καθαρά γούστα?
Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει, τουλάχιστον με τα Adam T7V, είναι πιο "ξεκούραστο" ακόμα και από τα ηλεκτροστατικά πάνελ που είχα...;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.772
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top