Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!

Ειμαι νεος στον χωρο και βρηκα στο φορουμ πολλες ωραιες πληροφοριες. Προσφατα μου γεννηθηκε η αναγκη να στησω εναν χωρο και να αγορασω ενα νεο συστημα.
  • Τα ακουσματα μου ειναι καποιες σχετικα καλες σειρες εμποριου 2.1 ηχειων υπολογιστη (thonet vander - harman kardon) και ενα set RCF BR1037 παρεα με εναν NAD 3020 (τον παλιο τον ορθοδοξο :p).
  • Η κυρια πηγη που θα ακουω μουσικη ειναι ο υπολογιστης μου που διαθετει toslink εξοδο και ενα digital πιανο που εχω σκοπο να συνδεω με τα ηχεια.
  • Ο χωρος μου ειναι 7x5 μετρα περιπου.
  • Ακουω κυριως κλασσικη, ροκ και jazz μουσικη... Λιγο απ ολα ας πουμε...(Spotify files).
  • Θα ηθελα σε ηχεια να μεινω κοντα στα 300- και σε ενισχητη εαν παρω κατι στο αμεσο μελλον κοντα στα 350-.
Σκεφτομουν λοιπον να αγορασω για αρχη ενα σετ 2 ηχειων με τα οποια θα βελτιωθει η εμπειρια μου. Με το λιγο ψαξιμο που εκανα μαλλον κινουμαι προς bookshelf προιοντα.
Για αρχη λογω οικονομικου, θα χρησιμοποιησω τον NAD 3020 (2x20w / 8Ω) που διαθετω με aux port στον υπολογιστη μου και στο πιανο. Επειτα θα χρειαστει να αγορασω καποιον ενισχυτη καθως ο NAD δεν μου ανοικει εξ ολοκληρου.

Με λιγο ψαξιμο βρηκα τα εξης:

SPEAKERS:
  1. Wharfedale Diamond 11.1 (Τα ακουσα με τον NAD σε καταστημα και με τον Yamaha AS501 και μου αρεσαν πολυ, ομως δεν εχω τρελο μετρο συγκρισης με αλλα προιοντα. ο Yamaha μου φανηκε πιο καθαρος με πιο εντονα πριμα και ο NAD εξισου ωραιος αλλα πιο ζεστος σαν ηχος).
  2. Dali Spektor και Zensor σειρα (Δεν εχω ακομα την ευκαιρια να τα ακουσω).
AMPS:
  1. Yamaha AS501
  2. Marantz PM5005
  • Ο Yamaha εχει ενσωματωμενο DAC, θα βελτιωσει πολυ την ακροαση μου μεσω υπολογιστη (ο Marantz δεν εχει DAC)?
  • Προτεινετε κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα?
  • Πιστευετε οτι η επιλογη Wharfedale - Yamaha/NAD είναι καλο combo? (κατανοω οτι ο καθενας εχει διαφορετικα ακουσματα φυσικα).
  • Kαποια αλλη προταση σε ηχεια? Για τα παραπανω Dali βλεπω καλα λογια...Πως συγκρινεται ο ηχος τους με τα Wharfedale? (δυστηχως πρεπει να ανεβω αθηνα για να διαπιστωσω).
Γενικοτερα δωστε μου λιγο τα φωτα σας καθως νιωθω λιγο μπερδεμενος...!
Ευχαριστω προκαταβολικα!
Αpplesgr
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Καλησπέρα, 35 τμ είναι πολλά για ηχεία βιβλιοθήκης, περίπου σε τι απόσταση μεταξύ τους μπορείς να τα βάλεις & πόσο θα απέχεις από αυτά από εκεί που θα ακούς;
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
μεταξυ τους περιπου 2 μετρα και εγω θα ακουω στα 3 μετρα απο αυτα.. ο χωρος ειναι μεγαλυτερος αλλα θα ακουω στο μισο του τμημα περιπου!
επρεπε να το διευκρινησω εχεις δικιο :D

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ενα πρωτο το τριγωνο ακροασης θεωρητικα πρεπει να ειναι ισοπλευρο και οχι ισοσκελες. Ο χωρος σου ειναι μεγαλος ανεξαρτητως της αποστασης που ακους.
Μπορεις να πας κατ ευθειαν σ αυτες τις λυσεις χωρις να χρειαστεις ενισχυτη.
https://www.skroutz.gr/s/4123866/KRK-Rokit-8-G3.html
https://www.skroutz.gr/s/3736643/Presonus-Eris-E8.html
https://www.skroutz.gr/s/15259807/Adam-T7V.html

Η αποσταση ηχειων μπορει να παραμεινει 2 μ. αλλα θα πλησιασεις στα ηχεια επισης στα 2 μ.
Αν καταφερεις μελλοντικα βαλεις και δυο σαμπ (μπορεις και σταδιακα, πρωτα το ενα και μετα το αλλο) τοτε η απδπση του συστηματος θ απογειωθει.
Αυτη ειναι μια οικονομικη και αξιολογη λυση https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ενα πρωτο το τριγωνο ακροασης θεωρητικα πρεπει να ειναι ισοπλευρο και οχι ισοσκελες. Ο χωρος σου ειναι μεγαλος ανεξαρτητως της αποστασης που ακους.
Μπορεις να πας κατ ευθειαν σ αυτες τις λυσεις χωρις να χρειαστεις ενισχυτη.
https://www.skroutz.gr/s/4123866/KRK-Rokit-8-G3.html
https://www.skroutz.gr/s/3736643/Presonus-Eris-E8.html
https://www.skroutz.gr/s/15259807/Adam-T7V.html

Η αποσταση ηχειων μπορει να παραμεινει 2 μ. αλλα θα πλησιασεις στα ηχεια επισης στα 2 μ.
Αν καταφερεις μελλοντικα βαλεις και δυο σαμπ (μπορεις και σταδιακα, πρωτα το ενα και μετα το αλλο) τοτε η απδπση του συστηματος θ απογειωθει.
Αυτη ειναι μια οικονομικη και αξιολογη λυση https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html

το προβλημα μου με τα παραπανω ηχεια ειναι οτι ουτε μπορω να τα ακουσω ουτε εχω εικονα για το πως ακουγονται περα απο το να διαβασω καποια reviews...

ειναι δυνατον με τα παραπανω να εχω ποιοτικοτερο ηχο απο ενα σετ diamond + nad3020 ?
[DOUBLEPOST=1557704253][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα, 35 τμ είναι πολλά για ηχεία βιβλιοθήκης, περίπου σε τι απόσταση μεταξύ τους μπορείς να τα βάλεις & πόσο θα απέχεις από αυτά από εκεί που θα ακούς;
UPDATE
αλλαγη σχεδιων, μετα απο οικογενειακο meeting θα εχω χωρο 15-20τμ :p

ευχαριστω για τις απαντησεις σας προκαταβολικα :)
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Πάρε τότε τα Wharfedale & αργότερα πρόσθεσε τους αυτό.
https://www.skroutz.gr/s/16466431/Wharfedale-Sw-10.html
το παραπανω sub συνεργαζεται κανονικα με τον nad3020 η τον yamaha as501?

εχεις προσωπικη εμπειρια με yamaha+wharfedale?
[DOUBLEPOST=1557707691][/DOUBLEPOST]Επίσης γνώμη για dali συγκριτικά με wharfedale?
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
το προβλημα μου με τα παραπανω ηχεια ειναι οτι ουτε μπορω να τα ακουσω ουτε εχω εικονα για το πως ακουγονται περα απο το να διαβασω καποια reviews...

ειναι δυνατον με τα παραπανω να εχω ποιοτικοτερο ηχο απο ενα σετ diamond + nad3020 ?
[DOUBLEPOST=1557704253][/DOUBLEPOST]

UPDATE
αλλαγη σχεδιων, μετα απο οικογενειακο meeting θα εχω χωρο 15-20τμ :p

ευχαριστω για τις απαντησεις σας προκαταβολικα :)
Ενα πρωτο οσον αφορα τις ακροασεις σε καταστηματα. Αυτο που θ ακουσεις δεν θα ειναι ποτε ιδιο μ αυτο που θ ακουσεις στο σπιτι. Οποτε δεν εχει πρακτικη αξια. Εγω εχω σε χωρο 20 τ.μ. το ADAM A7X.
Ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει πολυ καλυτερα απο ηχεια που κοιταζεις. Πολυ περισσοτερο αν πας μελλοντικα και σε σαμπ. Θα εκπλαγεις απο την ποιοτητα ηχου αλλα κι απο την δυναμη του ηχειου.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
το προβλημα μου με τα παραπανω ηχεια ειναι οτι ουτε μπορω να τα ακουσω ουτε εχω εικονα για το πως ακουγονται περα απο το να διαβασω καποια reviews...

ειναι δυνατον με τα παραπανω να εχω ποιοτικοτερο ηχο απο ενα σετ diamond + nad3020 ?
[DOUBLEPOST=1557704253][/DOUBLEPOST]
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι με τα Adam T7V θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος και ναι, θα έχεις καλύτερο ήχο από σετ diamond + nad3020...;)
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!

Ειμαι νεος στον χωρο και βρηκα στο φορουμ πολλες ωραιες πληροφοριες. Προσφατα μου γεννηθηκε η αναγκη να στησω εναν χωρο και να αγορασω ενα νεο συστημα.
  • Τα ακουσματα μου ειναι καποιες σχετικα καλες σειρες εμποριου 2.1 ηχειων υπολογιστη (thonet vander - harman kardon) και ενα set RCF BR1037 παρεα με εναν NAD 3020 (τον παλιο τον ορθοδοξο :p).
  • Η κυρια πηγη που θα ακουω μουσικη ειναι ο υπολογιστης μου που διαθετει toslink εξοδο και ενα digital πιανο που εχω σκοπο να συνδεω με τα ηχεια.
  • Ο χωρος μου ειναι 7x5 μετρα περιπου.
  • Ακουω κυριως κλασσικη, ροκ και jazz μουσικη... Λιγο απ ολα ας πουμε...(Spotify files).
  • Θα ηθελα σε ηχεια να μεινω κοντα στα 300- και σε ενισχητη εαν παρω κατι στο αμεσο μελλον κοντα στα 350-.
Σκεφτομουν λοιπον να αγορασω για αρχη ενα σετ 2 ηχειων με τα οποια θα βελτιωθει η εμπειρια μου. Με το λιγο ψαξιμο που εκανα μαλλον κινουμαι προς bookshelf προιοντα.
Για αρχη λογω οικονομικου, θα χρησιμοποιησω τον NAD 3020 (2x20w / 8Ω) που διαθετω με aux port στον υπολογιστη μου και στο πιανο. Επειτα θα χρειαστει να αγορασω καποιον ενισχυτη καθως ο NAD δεν μου ανοικει εξ ολοκληρου.

Με λιγο ψαξιμο βρηκα τα εξης:

SPEAKERS:
  1. Wharfedale Diamond 11.1 (Τα ακουσα με τον NAD σε καταστημα και με τον Yamaha AS501 και μου αρεσαν πολυ, ομως δεν εχω τρελο μετρο συγκρισης με αλλα προιοντα. ο Yamaha μου φανηκε πιο καθαρος με πιο εντονα πριμα και ο NAD εξισου ωραιος αλλα πιο ζεστος σαν ηχος).
  2. Dali Spektor και Zensor σειρα (Δεν εχω ακομα την ευκαιρια να τα ακουσω).
AMPS:
  1. Yamaha AS501
  2. Marantz PM5005
  • Ο Yamaha εχει ενσωματωμενο DAC, θα βελτιωσει πολυ την ακροαση μου μεσω υπολογιστη (ο Marantz δεν εχει DAC)?
  • Προτεινετε κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα?
  • Πιστευετε οτι η επιλογη Wharfedale - Yamaha/NAD είναι καλο combo? (κατανοω οτι ο καθενας εχει διαφορετικα ακουσματα φυσικα).
  • Kαποια αλλη προταση σε ηχεια? Για τα παραπανω Dali βλεπω καλα λογια...Πως συγκρινεται ο ηχος τους με τα Wharfedale? (δυστηχως πρεπει να ανεβω αθηνα για να διαπιστωσω).
Γενικοτερα δωστε μου λιγο τα φωτα σας καθως νιωθω λιγο μπερδεμενος...!
Ευχαριστω προκαταβολικα!
Αpplesgr
Καλημέρα.
Κατ'αρχήν δεν αλλάζεις τον Nad με τίποτα.Του κάνεις μια αλλαγή πυκνωτών και ένα καλώδιο ρεύματος και δεν θα πιστεύεις στ'αυτιά σου.Για ηχεία κοιτάς κάτι σε zensor,πολύ καλό ματσάρισμα
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Υπάρχει μια αγγελία με tannoy mercury,άλλο ένα καλό ματσάρισμα
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Προκρίνω Yamaha wx-c50 (optical in, sub out etc) + τα Adam για near field computer audio .
(Προσωρινά μπορεί και ο nad σαν pre, ). Αλλά και ο Yamaha S-501(Nad) + Dali είναι καλή λύση εάν δεν συμπαθείς τον ήχο των ενεργών. Σίγουρα o nad 3020 κελαηδούσε στα νιάτα του , μπορεί και σήμερα αν συντηρηθεί σωστά, αλλά η φθορά του χρόνου θα φέρνει συνεχώς θέματα, συν το ότι δεν τον έχεις μόνιμα. Όσο για τις ηχητικές διαφορές των χώρων , πάντα θα υπάρχουν , αλλά νομίζω κατά ένα καλό ποσοστό φαίνεται ο χαρακτηρας του εκάστοτε συνδυασμού σε κάποιο demo room.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και πολλή προσοχή στον χώρο. Μπορεί να σου απογειώσει ή να σου χαντακώσει τον ήχο, ό,τι σύστημα κι αν επιλέξεις.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Και πολλή προσοχή στον χώρο. Μπορεί να σου απογειώσει ή να σου χαντακώσει τον ήχο, ό,τι σύστημα κι αν επιλέξεις.
θα ενημερωσω αμεσα για το χωρο γτ εχω πολυ λιγες γνωσεις και η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να παρω καλο εξοπλισμο και το δωματιο να ειναι δραμα...
Τι πληροφοριες χρειαζεσαι ακριβως για να μου δωσεις τα φωτα σου στον τομεα αυτο με το δωματιο?
[DOUBLEPOST=1557752999][/DOUBLEPOST]
Υπάρχει μια αγγελία με tannoy mercury,άλλο ένα καλό ματσάρισμα
Προκρίνω Yamaha wx-c50 (optical in, sub out etc) + τα Adam για near field computer audio .
(Προσωρινά μπορεί και ο nad σαν pre, ). Αλλά και ο Yamaha S-501(Nad) + Dali είναι καλή λύση εάν δεν συμπαθείς τον ήχο των ενεργών. Σίγουρα o nad 3020 κελαηδούσε στα νιάτα του , μπορεί και σήμερα αν συντηρηθεί σωστά, αλλά η φθορά του χρόνου θα φέρνει συνεχώς θέματα, συν το ότι δεν τον έχεις μόνιμα. Όσο για τις ηχητικές διαφορές των χώρων , πάντα θα υπάρχουν , αλλά νομίζω κατά ένα καλό ποσοστό φαίνεται ο χαρακτηρας του εκάστοτε συνδυασμού σε κάποιο demo room.
θα προτιμουσα να εχω την λογικη του amp+passives για να μπορω στο μελλον να κανω αναβαθμισεις και να τραβηξει χρονια αυτη η κολωνια..
+του οτι εκτιμω πολυ την τεχνολογια που εχουν τα μηχανηματα αυτα, το πως μπορει η καθε εταιρεια να δινει την δικη της υπογραφη στο προφιλ ηχου κλπ..

νιωθω οτι με τα active παιρνω "γουρουνι στο σακι"...ουτε να τα ακουσω μπορω ουτε αναλογα με το combo amp/speakers να δωσω συγκεκριμενο ηχητικο αποτελεσμα στο setup μου. σιγουρα το παραπανω αποτελει γνωμη η οποια δεν ειναι και πολυ "ψαγμενη"..αλλα για την ωρα βλεπω καπως ετσι τα πραγματα. σαφως ειμαι ανοικτος σε συζητησεις καθως με ενδιαφερει πολυ να μαθω! γι αυτο ηρθα και εδω!

πιθανον να δω λοιπον το yamaha/nad με dali/diamond.
* @yiankav δεν εχω ακουσει τα dali ακομα...πρεπει να ανεβω αθηνα...τα diamond ταιριαζουν με τους παραπανω ενισχυτες?
*τα ακουσα, μου αρεσαν αλλα δεν εχω μεγαλη εμπειρια...
*γνωριζουμε τι διαφορες μπορει να εχουν με τα dali zensor 3 / spektor 2 ???
*βλεπω τα diamond 11.1 εχουν στο κατω μερος τους μια "τρυπα" που βγαζει το μπασο. τα dali εχουν καποια παρομοια τεχνολογια, θα ειναι αρκετο το μπασο τους σε σχεση με τα diamond?

[DOUBLEPOST=1557753122][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα.
Κατ'αρχήν δεν αλλάζεις τον Nad με τίποτα.Του κάνεις μια αλλαγή πυκνωτών και ένα καλώδιο ρεύματος και δεν θα πιστεύεις στ'αυτιά σου.Για ηχεία κοιτάς κάτι σε zensor,πολύ καλό ματσάρισμα
καλησπερα και σε εσενα leo και σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!
*γνωριζουμε τι διαφορες μπορει να εχουν με τα dali zensor 3 / spektor 2 ?
*βλεπω τα diamond 11.1 εχουν στο κατω μερος τους μια "τρυπα" που βγαζει το μπασο. τα dali εχουν καποια παρομοια τεχνολογια, θα ειναι αρκετο το μπασο τους σε σχεση με τα diamond?

πηγα τον nad για μια συντηρηση γενικη ποντεσιομετρα κλπ.
παλι καλα ηταν σε κλειστο ραφι και επαιζε 2-3 φορες τον μηνα...φανταζομαι θα ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.
ο μηχανικος που τον πηγα μου ειπε τα καλυτερα, ελπιζω να μην θελει κατι αλλο.
[DOUBLEPOST=1557753280][/DOUBLEPOST]
Η toslink του ενισχυτή καταλήγει σε κάποιο dac? Αν ναι, σε ποιο?
Νικο μιλας για το toslink του yamaha as501 ή του υπολογιστη?
*ο yamaha εχει δικο του dac απ οτι βλεπω και βγαζει μια θυρα toslink
*ο υπολογιστης εχει εξοδο toslink αλλα δεν εχω καποιο εξωτερικο dac. εχει προφανως η καρτα ηχου καποιο μετριο του εμποριου.
*με τον nad συνδεω το pc μου με aux in.
*με τον yamaha φανταζομαι θα εχω πολυ καλυτερο αποτελεσμα με το built in dac που εχει ετσι δεν ειναι? (με συνδεση toslink κατευθειαν στο pc)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
θα ενημερωσω αμεσα για το χωρο γτ εχω πολυ λιγες γνωσεις και η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να παρω καλο εξοπλισμο και το δωματιο να ειναι δραμα...
Τι πληροφοριες χρειαζεσαι ακριβως για να μου δωσεις τα φωτα σου στον τομεα αυτο με το δωματιο?
[DOUBLEPOST=1557752999][/DOUBLEPOST]


θα προτιμουσα να εχω την λογικη του amp+passives για να μπορω στο μελλον να κανω αναβαθμισεις και να τραβηξει χρονια αυτη η κολωνια..
+του οτι εκτιμω πολυ την τεχνολογια που εχουν τα μηχανηματα αυτα, το πως μπορει η καθε εταιρεια να δινει την δικη της υπογραφη στο προφιλ ηχου κλπ..

νιωθω οτι με τα active παιρνω "γουρουνι στο σακι"...ουτε να τα ακουσω μπορω ουτε αναλογα με το combo amp/speakers να δωσω συγκεκριμενο ηχητικο αποτελεσμα στο setup μου. σιγουρα το παραπανω αποτελει γνωμη η οποια δεν ειναι και πολυ "ψαγμενη"..αλλα για την ωρα βλεπω καπως ετσι τα πραγματα. σαφως ειμαι ανοικτος σε συζητησεις καθως με ενδιαφερει πολυ να μαθω! γι αυτο ηρθα και εδω!

πιθανον να δω λοιπον το yamaha/nad με dali/diamond.
* @yiankav δεν εχω ακουσει τα dali ακομα...πρεπει να ανεβω αθηνα...τα diamond ταιριαζουν με τους παραπανω ενισχυτες?
*τα ακουσα, μου αρεσαν αλλα δεν εχω μεγαλη εμπειρια...
*γνωριζουμε τι διαφορες μπορει να εχουν με τα dali zensor 3 / spektor 2 ???
[DOUBLEPOST=1557753122][/DOUBLEPOST]

καλησπερα και σε εσενα leo και σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!
*γνωριζουμε τι διαφορες μπορει να εχουν με τα dali zensor 3 / spektor 2 ?

πηγα τον nad για μια συντηρηση γενικη ποντεσιομετρα κλπ.
παλι καλα ηταν σε κλειστο ραφι και επαιζε 2-3 φορες τον μηνα...φανταζομαι θα ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.
ο μηχανικος που τον πηγα μου ειπε τα καλυτερα, ελπιζω να μην θελει κατι αλλο.
[DOUBLEPOST=1557753280][/DOUBLEPOST]

Νικο μιλας για το toslink του yamaha as501 ή του υπολογιστη?
*ο yamaha εχει δικο του dac απ οτι βλεπω και βγαζει μια θυρα toslink
*ο υπολογιστης εχει εξοδο toslink αλλα δεν εχω καποιο εξωτερικο dac. εχει προφανως η καρτα ηχου καποιο μετριο του εμποριου.
*με τον nad συνδεω το pc μου με aux in.
*με τον yamaha φανταζομαι θα εχω πολυ καλυτερο αποτελεσμα με το built in dac που εχει ετσι δεν ειναι? (με συνδεση toslink κατευθειαν στο pc)
Προσωπικά,θεωρώ καλύτερο ηχείο το zensor,άλλωστε είναι και πιο ακριβό
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
θα ενημερωσω αμεσα για το χωρο γτ εχω πολυ λιγες γνωσεις και η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να παρω καλο εξοπλισμο και το δωματιο να ειναι δραμα...
Τι πληροφοριες χρειαζεσαι ακριβως για να μου δωσεις τα φωτα σου στον τομεα αυτο με το δωματιο?
Εγώ τώρα το μαθαίνω. Αλλά υπάρχουν εδώ κάτι γατόνια που θα σου πουν ακριβώς τί να κάνεις, μην ανησυχείς. Για καλώδια θα σου πουν κανένα mogami ή belden ή canare ( και καλά θα σου πουν ), οπότε και αυτά τα συζητάτε όταν αποφασίσεις για τα μηχανήματα.

*με τον nad συνδεω το pc μου με aux in.
Είναι μέρα με τη νύχτα. Μόνο ξεχωριστές κάρτες κάνουν κάποια δουλειά, αλλά και πάλι δεν μου γεμίζουν το μάτι. Καλύτερα να κάνει τη δουλειά ένα dac, άρα αν επιλέξεις ενισχυτή με ενσωματωμένο dac, θα είναι μια χαρά. Αλλιώς, υπολογίζεις ένα πρόσθετο κόστος.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
θα προτιμουσα να εχω την λογικη του amp+passives για να μπορω στο μελλον να κανω αναβαθμισεις και να τραβηξει χρονια αυτη η κολωνια..

πιθανον να δω λοιπον το yamaha/nad με dali/diamond.
Πάρε τα diamond. Γρήγορα θα διαπιστώσεις πως δεν είναι και σπουδαία, και θα σπεύσεις να τα αντικαταστήσεις. Το ατέρμονο ταξίδι αναβαθμίσεων που οραματίζεσαι θα έχει και τυπικά ξεκινήσει!

Τα Zensor θα σε ικανοποιήσουν αρκετά περισσότερο άρα θα τα κρατήσεις και περισσότερο, δε λέει....

Τα δε ενεργά που σου πρότεινε ένας φίλος παραπάνω (μη γνωρίζοντας την προσέγγισή σου στο ζήτημα) θα σε ικανοποιούσαν σε πολύ μεγάλο βαθμό και θα σου έβγαιναν και πιο οικονομικά, οπότε πολύ καλά κάνεις και τα έχεις αποκλείσει.

Καλές (εντός ορίων πάντα) αγορές! :drinks:
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Οι τελευταίες γενιές των Wharfedale Diamond όντως έχουν την οπή εκτόνωσης στον πάτο του ηχείου και θέλουν προσοχή στις διαστάσεις της βάσης που θα στηριχθούν να τα καλύπτει("πατούρα"). Συνoδεύοντας και φίλους κατά καιρούς προς την ίδια αναζήτηση , με Yamaha ή Nad τα Diamond χωρίς να είναι άσχημα με καλό σώμα χαμηλού για το μέγεθος, ακούστηκαν λίγο εώς πολύ υποδεέστερα από άλλα ομότιμα (Mission , Dali , Monitor Audio-Bronze, Tannoy). Αυτό ειπώθηκε και από αυτιά φίλων με μηδενική εμπειρία . Στα Spektor έχουν γίνει εκπτώσεις και στην κατασκευή , παραμένουν τίμια αλλά δεν είναι Zensor. Τώρα, είναι και θέμα προσωπικό η επιλογή του ενός ή του άλλου και τα Wharfedale ήταν για πολλούς ένα καλό ξεκίνημα έχοντας πίσω τους και μια καλή αντιπροσωπεία.( άλλο κεφάλαιο και το after).
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Με 300€ παίρνεις αυτά https://www.skroutz.gr/s/12409974/M-Audio-BX8-D3.html και έχεις τον NAD σαν προ (νομίζω έχει pre out). Όταν αποσύρεις τον NAD θα πάρεις ένα dac/pre και θα συνδέσεις τα ηχεία. Όταν γουστάρεις αναβαθμίσεις έχεις τόσα να ασχοληθείς (software players, usb καλώδια, dac, ψηφιακή ισοστάθμιση, media players). Δεν θα έχεις πρόβλημα δηλαδή αν θες να σπαταλάς χρόνο και χρήμα, μπορείς να το κάνεις και με ενεργά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top