Νέο Sub και εγώ

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Ακριβώς για αυτό τον λόγο και εγώ δεν πήγα στο 2000.Φαντάζομαι ότι το 1000 θα με καλύψει. Ούτως ή άλλως βοηθητικό ρόλο θα παίζει. Μουσικά αρχεία κάτω από τα 50 hz που έχει όριο το chario. Πόσα αρχεία μουσικής κατεβαίνουν εκεί κάτω. Όταν μάλιστα αυτά είναι δεκαετίας 70 και πριν. Εκεί βρίσκονται τα γούστα μου.
Ούτε Ροκιές ακούγονται στο σπίτι. (Τις λίγες φορές τις ακούω με τον Marantz), Υπάρχει ειδική κατασκευή στο αμάξι για τον σκοπό αυτό!
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Εντυπωσεις;.....

Δοκίμασα με αυτό https://eshop.ultimateaudio.gr/el/e-shop/home-cinema-1/subwoofers/svs-sb-2000-black-ash.html
ρυθμισμένο με mini dsp και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικο:)
Μονον Που είναι λίγο γκουμουτσα για μικρο χωρο
Όταν λες με Mini dsp, μπορείς να διευκρινήσεις περισσότερο?
Πιο μοντέλο, και βασικές κινήσεις - ρυθμίσεις. :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.560
Μουσικά αρχεία κάτω από τα 50 hz που έχει όριο το chario. Πόσα αρχεία μουσικής κατεβαίνουν εκεί κάτω.
Εκτός από τα cd με σόλο φλογέρα, όλα τα υπόλοιπα.

Και για αυτά ακόμα, δεν είναι βέβαιο, δε ξέρω ακριβώς μέχρι που κατεβαίνει η φλογέρα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Εγώ αγαπητέ Βάκη σε αυτό το ποσό πρώτα θα σκεφτόμουν λίγο το ξεμπουκωμα του χώρου εκεί με ένα νέο μικρότερο ρακ για να αναπνεύσουν τα ηχεία σου .Κάνα 2 μικρές βελτιώσεις του χώρου και μετά 2 τεμάχια από αυτά που λέει ο coolmind ή ότι άλλο και θα δεις τρομερή διάφορα παντού.
Σχετικά με το ρακ επειδή είναι δικής μου κατασκευής, είναι πάρα πολύ εύκολο να το μαζέψω χωροταξικά. Και μάλλον όπως τώρα το ξανασκέπτομαι είναι και η πιο σωστή λύση.

Τώρα όμως θέλω βοήθεια.
Αυτήν την στιγμή, έτσι όπως είναι το σύστημα, το ράκ έχει μήκος 1,70 άρα τα chario που βρίσκονται ακριβώς δίπλα από το ράκ, έχουν: 5 + 5 cm + 1,70 +10 πες για το κέντρο τους απόσταση μεταξύ τους (από το κέντρο τους περίπου 2 μέτρα).
Η θέση ακρόασης απέχει από αυτά περίπου 2,30 με 2,40 μ, διότι υπάρχουν και τα klipsch κατόπιν.
Αν μικρύνω την απόσταση ακόμη μεταξύ τους των ghario, δηλαδή μικρότερη των 2μ, δεν θα έχω πρόβλημα??
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Εκτός από τα cd με σόλο φλογέρα, όλα τα υπόλοιπα.

Και για αυτά ακόμα, δεν είναι βέβαιο, δε ξέρω ακριβώς μέχρι που κατεβαίνει η φλογέρα.
Να κάτι που μου ξέφυγε λοιπόν, και κάνω και τον πολύξερο! :drinks: .......
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Εκτός από τα cd με σόλο φλογέρα, όλα τα υπόλοιπα.

Και για αυτά ακόμα, δεν είναι βέβαιο, δε ξέρω ακριβώς μέχρι που κατεβαίνει η φλογέρα.
Και η δικαιολογημένη ερώτηση: πως πουλάς κύριε ένα ηχείο και μάλιστα σε αρκετά υψηλή τιμή, με σοβαρές απώλειες στο ακουστικό φάσμα? Ίσως για αυτόν τον λόγο είχα αυτή την λανθασμένη άποψη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Πόσα αρχεία μουσικής κατεβαίνουν εκεί κάτω.
2ABB56A1-CF9B-4DCD-A09A-F85E5D347EC1.gif

Το πιάνο και το εκκλησιαστικό όργανο απεικονίζονται κάτω κάτω.
Εάν επιθυμείς να ακούς και τον χώρο της ηχογράφησης, τότε πρέπει να εχεις ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις.
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Καταλήξαμε λοιπόν.

svs sb 1000 κυρίως λόγω μεγέθους, αλλά και θεωρητικά, επαρκές για τον μικρό μου χώρο. Θα μπει στην θέση του yamaha και το yamaha αλλάζει θέση, μιας και με καλύπτει για το home cinema μου που προσωπικά παίζει δεύτερο ρόλο στις ακροάσεις μου.

Έτσι το κύριό μου σύστημα (αποκλειστικά - μουσικά αρχεία) πλέον αποτελείται: Από τους advance, ηχεία chario, sub το svs .
Μεγιές. Εντυπώσεις μόλις το στήσεις..
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Σχετικά με το ρακ επειδή είναι δικής μου κατασκευής, είναι πάρα πολύ εύκολο να το μαζέψω χωροταξικά. Και μάλλον όπως τώρα το ξανασκέπτομαι είναι και η πιο σωστή λύση.

Τώρα όμως θέλω βοήθεια.
Αυτήν την στιγμή, έτσι όπως είναι το σύστημα, το ράκ έχει μήκος 1,70 άρα τα chario που βρίσκονται ακριβώς δίπλα από το ράκ, έχουν: 5 + 5 cm + 1,70 +10 πες για το κέντρο τους απόσταση μεταξύ τους (από το κέντρο τους περίπου 2 μέτρα).
Η θέση ακρόασης απέχει από αυτά περίπου 2,30 με 2,40 μ, διότι υπάρχουν και τα klipsch κατόπιν.
Αν μικρύνω την απόσταση ακόμη μεταξύ τους των ghario, δηλαδή μικρότερη των 2μ, δεν θα έχω πρόβλημα??
Πες πότε έρχομαι για καφέ να κάνουμε σκέψεις !!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σχετικά με την απόσταση των chario μεταξύ τους κάτω από τα 2 μέτρα θα έχω απώλειες?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Πες πότε έρχομαι για καφέ να κάνουμε σκέψεις !!!!
Το μηχάνημα λογικά θα το έχω την ερχόμενη εβδομάδα, αρά θα σε ειδοποιήσω όταν είμαι έτοιμος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Εκτός από τα cd με σόλο φλογέρα, όλα τα υπόλοιπα.

Και για αυτά ακόμα, δεν είναι βέβαιο, δε ξέρω ακριβώς μέχρι που κατεβαίνει η φλογέρα.
Και τελικά που καταλήγουμε?

Ότι λόγω του ότι πολύ λίγες επιλογές ηχείων και άρα ακριβές, κατεβαίνουν κάτω από τα 35 - 40 hz (πραγματικά και όχι στα χαρτιά), κρίνεται απαραίτητη η χρήση των subs. Σαν μάνα εξ ουρανού, δηλαδή!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Και να σκεφθείτε, το πρώτο μου καλό σετ αποτελείτο από 2 jbl ηχεία ραφιού συνοδεία ενός ενεργού sub της B&W με μεγάφωνο 10ιντσώνΚουτί όμως γκουρμούτσα με 2 εκτονώσεις μπροστά 12 cm η κάθε μία. Ενισχυτής Niko και πικαπάκι pioneer. Όλα αυτά το έτος 1983 ότε και πέρασα την κουλούρα!

Το σετάκι αυτό, υπάρχει ακόμη, αραχτό στην αποθήκη μου, μαζί με άλλα πραγματάκια κάποιας προσωπικής (άνευ για τους υπόλοιπους) αξίας, όπως ντεκ, ραδιόφωνα, ηχεία, κάποιοι AV της επόμενης 10ετίας κλπ κλπ.
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Και τώρα λίγη πλάκα! ή ?

Βάσει των παραπάνω πινάκων, είτε έχομε σπέσιαλ μηχανήματα, είτε όχι, ανάλογα με την ηλικία μας, κάποια όργανα δυστυχώς ..... δεν (πλήρως) ! Κυρίως προς την δεξιά μεριά των πινάκων, αλλά ίσως και κάποια από την αριστερή!

Και συνεχίζω τη δυστυχία!
Κάποια ημέρα έπεσα σε βίντεο με τον πίνακα ακουστικού φάσματος. Ξεκινώ λοιπόν από τα χαμηλά, και κάπου στα 13000 ή και λίγο παραπάνω αρχίζει η πτώση μέχρι το απόλυτο καινό, ανεβάζω λοιπόν τον ήχο στα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ, και ... το απόλυτο καινό, απόλυτη ησυχία! Οπότε ξαφνικά ακούω φωνές από το ΔΙΠΛΑΝΟ δωμάτιο. Την κόρη μου να φωνάζει.....Έ τι έπαθες, χαμήλωσε το ! Σημειώστε .... από Ακουστικά!!!!. Δυστυχία λοιπόν!

Εκείνη ενοχλήθηκε έντονα από άλλο δωμάτιο και εγώ με τα ακουστικά στο αυτί, δεν άκουγα ΤΙΠΟΤΑ,ούτε ένοιωθα κάποια ενόχληση, ακριβώς σαν να είχα τον ήχο στο απόλυτο Μηδέν!
Σημείωση:
Η κόρη μου ήταν πέρυσι 28 ετών και εγώ 63!

Σημείωση 2. Πάλι καλά που κάποια από τα όργανά μας έχουν περισσότερη αντοχή στον χρόνο! :)
 
Last edited:




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Να μην είμαστε αναλώσιμοι γαμώτο όπως τα αυτοκίνητα που όποτε γουστάρουμε τα αλλάζουμε!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.751
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top