Να ακυρώσω κάτι στο νέο μου HTPC ;

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
1) Κανένας απολύτως λόγος για 550W τροφοδοτικό. Κανένας.
Λάβε υπόψιν σου ότι η "ονομαστική" wattage τιμή λέει πολύ λίγα πράγματα για τις πραγματικές
ικανότητες ενός τροφοδοτικού.
Μακριά από Thermaltake. Η Enermax βγάζει μακράν καλύτερα τροφοδοτικά.
Εγώ για Enermax θα πήγαινα.

2) To tip για τις μνήμες σωστό.

3) Για το board δεν έχω κάποια σοβαρή ένσταση....προσωπικά επιλέγω μόνο ASUS (πλέον).

4) Δίσκος Seagate! Ήσυχος, δροσερός, ταχύς, 5 χρόνια εγγύηση!
Οι WD ....φωνάζουν ύστερα από λίγο καιρό.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.701
Παιδιά, να βάλω κι εγώ καναδυό φυτίλια; Λοιπόν, με δύο αξιοπρεπή φθηνά τροφοδοτικούλια των 500 βατιών και των 50 ευρών, συνδεδεμένα κατάλληλα, ο φίλος μας έχει κιλοβατική τροφοδοτική διάταξη με 100 ευρά μαναχά. Βέβαια, η χωροτακτική διευθέτηση του slave τροφοδοτικού μέσα στο κουτί είναι ένα θέμα...

Επίσης, χωρίς να την έχω ψάξει και πολύ για τις ανάγκες που έχει η HTPC προβολή σε εικονική μνήμη, προτείνω έναν μικρό 36άρη Raptor για δίσκο συστήματος και εικονικής μνήμης, και τον μεγάλο για δεδομένα.
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
2 τροφοδοτικα σε κουτι HTPC μαλλον σαν ανεκδοτο ακουγεται :D Επισης ειναι τραγικο να συζηταμε για το τροφοδοτικο τη στιγμη που μιλαμε για ενα συστημα που σε απαιτησεις δεν ειναι ανω του μετριου....οσες ενστασεςι εγιναν για το τροφοδοτικο ηταν για τη μαρκα και οψι για την ισχυ.

Η διαταξη με το raptor για λειτουργικο και μεγαλο για αποθηκευση ειναι το ονειρο του χομπιστα (ειδικα 2 raptors raid-0 + μεγαλο δισκο για αποθηκευση) αλλα δε νομιζω οτι σε καμια περιπτωση συμφερει οικονομικα και ειδικα για htpc, αφου τα αρχεια που θα εχεις αποθηκευμενα στον μεγαλο δισκο θα τα αναπαραγεις αποκει και θα βαριεσαι να τα αντιγραψεις στο raptor προσωρινα (εκτος του οτι δε θα εχει διαφορα στο playback).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.701
Μα όχι, δεν εννοώ αυτό. Ο Raptor να φέρει μόνο το σύστημα, τις εφαρμογές και την εικονική μνήμη, και τα αρχεία να αναπαράγονται κατ' ευθείαν από τον μεγάλο δίσκο.
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
απλα ο raptor 36 κοστιζει παραπανω απο εναν 320αρη SATA2 16mb δισκο...οποτε σε HTPC δεν ειναι λιγο υπερβολη? δε τα πετας ετσι ευκολα 300gb για μια μικρη αυξηση ταχυτητας...
 

Μηνύματα
87
Reaction score
0
Τελικά θα αλλάξω τη μνήμη σε 2Χ512 ΜΒ στα 667 Μhz. Δε πάω στα 800 Mhz λόγω κόστους φυσικά.
Τη κάρτα λέω να τη κρατήσω, κάτι μου λέει ότι με την βοήθεια της CPU θα τα καταφέρει. Δεν είχα ποτέ ΑΤΙ (μόνο MATROX @ NVIDIA)και θέλω να παίξω και με άλλους DRIVERS κάποια στιγμή.
Τέλος θα αλλάξω μάρκα στο τροφοδοτικό μάλλον προς ENERMAX, αλλά εκεί κοντά σε ισχύ. Νομίζω είναι αρκετή.

Δρ Ντίνος Πικάπιος - said:
Επίσης, χωρίς να την έχω ψάξει και πολύ για τις ανάγκες που έχει η HTPC προβολή σε εικονική μνήμη, προτείνω έναν μικρό 36άρη Raptor για δίσκο συστήματος και εικονικής μνήμης, και τον μεγάλο για δεδομένα.
Νομίζω ότι για τη δουλειά που το θέλω δε χρειάζομαι τόσο πολύ γρήγορο δίσκο. Σίγουρα τόσοι που έχουν τους κλασικούς Sata2 θα είχαν αναφέρει προβλήματα για χρήση στα 1080p.
Α! και κάτι τελευταίο.
Τα Windows XP Pro Media Center Edition 2005 ή τα απλά Windows XP PRO με sp2
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
τα MCE2005 ειναι στην ουσια ιδια με τα Proffesional απλα με εξτρα το media center frontend οποτε δεν υπαρχει λογος να μην πας σε αυτα.

ΑΝ προκειται να τα αγορασεις, τοτε επειδη καποια μαγαζια κανουν προσφορες οτι με αγορα αυθεντικων windows σου δινουν δωρεαν αυθεντικα τα Vista οταν ερθουν, εχε το υποψην σου.
 



Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Τροφοδοτικό δοκίμασε κάποιο Chieftech ή κανένα Fortron...Φτηνά και ποιοτικά...(και με εγγύηση Πλαίσιο που προσωπικά το θεωρώ μεγάλο συν)
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
άραγε η ταχύτητα διαμεταγωγής και τα seek times, του ΡΑΠΤΟΡΑ σε σχέση με τους νέους SATA2 είναι ακόμα μεγάλη???
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Μα και οι raptors εχουν εξελιχθει, οι καινουριοι εχουν 16mb cache και SATA2, οποτε....
Raptors, ειδικα σε raid-0 ειναι απιαστοι σε επιδοσεις, απλα σε καθημερινες εφαρμογες ειναι λιγο ελιτιστικη επιλογη, δε θα παραπονεθει ο μεσος χρηστης με οποιονδηποτε νεο δισκο...και ειδικα σε χρηση HTPC με HD υλικο που τα Gb δινουν και παιρνουν, ειναι πολυ ασυμφορος οικονομικα...Η αναλογια ταχυτητας/χωρητικοτητας που πληρωνεις στον raptor ειναι 1:10, 36gb raptor, ή 320gb κοινο δισκο, και ρεστα στην τσεπη για τον επομενο? :D
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
B said:
Μα και οι raptors εχουν εξελιχθει, οι καινουριοι εχουν 16mb cache και SATA2, οποτε....
Raptors, ειδικα σε raid-0 ειναι απιαστοι σε επιδοσεις, απλα σε καθημερινες εφαρμογες ειναι λιγο ελιτιστικη επιλογη, δε θα παραπονεθει ο μεσος χρηστης με οποιονδηποτε νεο δισκο...και ειδικα σε χρηση HTPC με HD υλικο που τα Gb δινουν και παιρνουν, ειναι πολυ ασυμφορος οικονομικα...Η αναλογια ταχυτητας/χωρητικοτητας που πληρωνεις στον raptor ειναι 1:10, 36gb raptor, ή 320gb κοινο δισκο, και ρεστα στην τσεπη για τον επομενο? :D
Σε ευχαριστώ blinky, καλά είμαι με τον SATA2 :p :p :p :p (τον 320 φυσικά)
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Μια χαρα ειναι ο 320αρης :D
Εγω περιμενω να φτηνινουν λιγο οι 400αρηδες και οι 500αρηδες, να ερθουν κοντα στον αριστο λογο κοστους/gb που αυτη τη στιγμη εχουν οι 320, να χτυπησω κανεναν...γιατι εχω μεινει με εναν 200αρη που γεμιζει συνεχεια και εχω βαρεθει να κανω backup σε DVDια για να μη σταματαει το download λογω ελειψης χωρου...
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
προτιμησε enermax αλλα δεν χρειαζεσαι παραπανω απο 480 watt.ειδικα ο 6400 δεν ειναι καθολου ενεργοβορος.

580 και πανω χρειαζεσαι αν θελεις να βαλεις sli.
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Καλοριζικο και καλες θεασεις.
Να ρωτησω κατι ομως? Με τον ηχο τι θα κανεις? Αντε και βγηκε Blu ray για pc και το πηρες. Πως θα μεταδιδεις τον ηχο απο το δισκακι που θα ειναι στα 18 MB/S ρυθμος μεταδωσεις...

Θα πρεπει να βγουν και τα αναλογα power dvd win dvd κτλ με τα αναλογα forma ηχου αλλα και οι νεοι AV.

Θα συνδεσεις την καρτα γραφικων hdmi με το hdmi στον ενισχυτη σου. Αυτο δεν σημαινει οτι θα παρεις τον απαιτουμενο HD HXO.

Ξερω οτι σε πολους εχω σπασει τα νευρα με την μανια μου με τον ηχο αλλα πραγματικα απορω που βλεπω χιλιαδες κοσμο να τρεχουν για τα blu ray ειτε αυτα ειναι σταθερες συσκευες ειτε αυτα ειναι drive για το pc τους.
Δεν σας ενδιαφερει ο ηχος HD η δεν σας νοιαζει τοσο και θελετε τοσο πολυ να δειτε πραγματικη HD εικονα?

Εγω προσωπικα αν αυτα τα δυο δεν βγουν μαζι (Blu ray + av με τα νεα forma ηχου_ Δεν αγοραζω τιποτα !!!)

Την hdmi καρτα παντως χτυπα τη για τους λογους κλειδωματος και ησυχασες...
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
HomeCinema-Maniac said:
Καλοριζικο και καλες θεασεις.
Να ρωτησω κατι ομως? Με τον ηχο τι θα κανεις? Αντε και βγηκε Blu ray για pc και το πηρες. Πως θα μεταδιδεις τον ηχο απο το δισκακι που θα ειναι στα 18 MB/S ρυθμος μεταδωσεις...

Θα πρεπει να βγουν και τα αναλογα power dvd win dvd κτλ με τα αναλογα forma ηχου αλλα και οι νεοι AV.

Θα συνδεσεις την καρτα γραφικων hdmi με το hdmi στον ενισχυτη σου. Αυτο δεν σημαινει οτι θα παρεις τον απαιτουμενο HD HXO.

Ξερω οτι σε πολους εχω σπασει τα νευρα με την μανια μου με τον ηχο αλλα πραγματικα απορω που βλεπω χιλιαδες κοσμο να τρεχουν για τα blu ray ειτε αυτα ειναι σταθερες συσκευες ειτε αυτα ειναι drive για το pc τους.
Δεν σας ενδιαφερει ο ηχος HD η δεν σας νοιαζει τοσο και θελετε τοσο πολυ να δειτε πραγματικη HD εικονα?

Εγω προσωπικα αν αυτα τα δυο δεν βγουν μαζι (Blu ray + av με τα νεα forma ηχου_ Δεν αγοραζω τιποτα !!!)

Την hdmi καρτα παντως χτυπα τη για τους λογους κλειδωματος και ησυχασες...
Το θεμα ειναι οτι με το PC εχεις ευελιξια, παιρνεις το απαραιτητο hardware και μετα ειναι θεμα software. Θα περιμενεις και θα βγουν decoders για τα νεα formats (αν δεν εχουν ηδη βγει, δεν ξερω), και η μητρικη εχει οπτικη εξοδο οποτε συνδεεις αποκει. Συνυθως και οι καρτες που εχουν hdmi μπορουν να συνδεθουν με την οπτικη της μητρικης ή καρτας ηχου, και να παρουν αποκει τον ηχο για να στον δωσουν μεσω HDMI.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.701
Παιδιά, χωρίς να θέλω να σας χαλάσω την εντύπωση που μπορεί να έχετε, καλό είναι να...

Μάλλον όχι, καλύτερα να ανοίξω νέο θέμα... :D
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
dream_GR said:
άραγε η ταχύτητα διαμεταγωγής και τα seek times, του ΡΑΠΤΟΡΑ σε σχέση με τους νέους SATA2 είναι ακόμα μεγάλη???
Γιάννη τα seek times εξαρτώνται από την ταχύτητα περιστροφής....οπότε...αποκλέιεται ένας δίσκος
7.200 να φτάσει ποτέ (σε αυτό το χαρακτηριστικό) έναν 10.000 στροφών.

Η ταχύτητα διαμεταγωγής τώρα ...είναι άλλο καπέλλο... :wink:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.736
Μηνύματα
2.874.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top