Να αναβαθμισω σε ηχεια δαπεδου ή οχι?

Μηνύματα
146
Reaction score
111
Καλησπερα παιδια. Μολις μετακομισα. το περιμενα καιρο, για να κανω σιγα σιγα και την τελευταια αναβαθμιση του στερεο μου
Sansui au 717
thorens td 126
ηχεια roister ps 80

Τα ηχεια ειναι βιβλιοθηκης. πανω σε βαση στιβαρη γεμισμενη με αμμο. παιζουν πολυ καλα. στο προηγουμενο δωματιακι μου ηταν οτι πρεπει. ομως τωρα στο σαλονι ειναι μαλλον λιγο μικρα.(?) η αποσταση ακροασης ειναι απο το ενα ηχειο 3 μετρα και απο το αλλο 2.30 (δεν εινα ιδανικο το ξερω). το προβλημα ειναι πως το σαλονι απο πισω ειναι μεγαλο. ο τοιχος της κουζινας πισω απο τα ηχεια εινα στα 6 μετρα και ο τοιχος αριστερα απο το αριστερα ηχειο ειναι στα 3 μετρα. και ο τοιχος δεξια απο το δεξια ηχειο ειναι 2 μετρα. το σπιτι γενικοτερα (μεζονετα) εχει πολλη ηχω την οποια και θελω να μειωσω οσο μπορω με κανα καδρο κτλ κτλ.
Για δειτε κα ιτις παρακατω φωτο σας παρακαλω.
Τι προτεινετε? παω σε ηχεια βασης? και με τη ηχεια να φορανε? (ιντσες?)
ο ηχος των ροιστερ δε με χαλαει στο σαλονι καθολου. παλι ξεκουραστςο ειναι, απλα νομιζω χανει λιιγο σε μπασα και επισης εχει χαθει και η λεπτομερεια ως ενα βαθμο (λογω της μεγαλης αποστασης απο τους απεναντι τοιχους?)
δεν ειναι κα ιτο πιο δοκιμο θρεντ, το καταλαβαινω. αλλα τουλαχιστον για αρχη θα ηθελα να ξεμπερδευτω στο ερωτημα. ηχεια βιβλιοθηκης ή δαπεδου? αυτο θα ηταν μια καλη αρχη ωστε να ψαχτω περαιτερω. σας ευχαριστω
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Όλα 90 μοίρες αριστερά. Το σύστημα εκεί που ειναι τα ντραμς, ο καναπές απέναντι.

Έτσι πως τα εχεις, ο,τι και να πάρεις δεν εχεις καμία ελπίδα.
 


Μηνύματα
146
Reaction score
111
οταν πρωτομπηκαμε αυτο ειχα πει. το προβλημα ειναι οτι αν μπει εκει το στερεο και απεναντι ο καναπες, με το που μπαινεις στον κατω χωρο εχεις τυμπανα και γραφειο μες τη μεση. και η γυναικα γκρινιαζει. εχετε δικιο απολυτο σε αυτο που λετε. αλλα οπως ολα δειχνουν δεν μπορει να αλλαξει κατι. οποτε με αυτες τις συνθηκες ειπα να δω πως μπορει να φτιαξει λιγο η φαση. θα μπουν χαλι καδρα κτλ σιγα σιγα να γεμισει ο χωρος. το ριβερμπ της σκαλας ειναι ελεινο. πρεπει καπως να το διορθωσω. δεν ξερω αν εχει νοημα το να παω σε δαπεδουή απλα να παω σε ηχεια βασης πιο δυνατα. τελοσπαντων σας ευχαριστω για την ευστοχη παρατηρηση σας. παω να την πεσω σκεπτομενος πως θα πρεπει να αλλαξω σπιτι για να απολαυσω χαχαχαχα
 


Μηνύματα
146
Reaction score
111
αυτο φιλε ειναι μια καταπληκτικη ιδεα που δεν ειχα σκεφτει. σε ευχαριστω. βεβαια αυτο σημαινει πως αμα παιζω ταινια στην τηλεοραση, θα βλεπω ευθεια και ο ηχος θα βγαινει απο αριστερα μου οπως θα καθομαι. λιγο με χαλαει αλλα σκεφτομαι σοβαρα να ακολουθησω την ιδεα σου. σε αυτη την περιπτωση βεβαια, το ενα καλωδιο ηχου θα ειναι ενα μετρο και το αλλο θα ειναι κανα τριαμισαρι. δε θα εχω θεμα ε?
υγ. εννοειται πως δεχομαι το οτι το παρον στησιμο εχει τα θεματα του. μπορει καποιος να μου αποσαφηνισει του λογους?το προβλημα ειναι που δε σχηματιζεται ισοσκελες τριγωνο στο χωρο ακροασης ε? γιατι αν ειναι αυτο θα μπορουσα απλα να γυριζω λιγο τα ηχεια και να καθομαι απεναντι απο την τιβι οποτε θελω να ακουσω μουσικη. και οποτε πχ ειμαι στο γραφειο ή οποτε καθομαι στη γωνια του καναπε να τα γυρναω λιγο...
σας ευχαριστω ολους που με κανετε να ξεστραβωθω
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αγαπητέ δεν υπάρχει αμφιβολία πως οι συσκευές που απαρτίζουν το σύστημα σου ήταν κάποτε αξιόλογες.
Από το <<κάποτε>> όμως μέχρι σήμερα έχουν περάσει 40 έτη σχεδόν.
Αυτό λοιπόν που, σίγουρα, χρειάζεται να κάνεις, είναι να ελέγξεις την κατάσταση τους και να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις.

Γιατί άντε και πήρες τα ηχεία δαπέδου που σκέφτεσαι...
Μπορεί ο ενισχυτής σου να ανταποκριθεί?
Έχει το κατάλληλο φασματικό εύρος για να αναδειχτούν τα μεγαλύτερα και νεότερα ηχεία?
Η παροχή ρεύματος στην έξοδο του, εξασφαλίζει σωστό έλεγχο αυτών?
Οι αρχικές ρυθμίσεις του είναι σε καλά επίπεδα, ώστε οι παραμορφώσεις να είναι ικανοποιητικές?

Ο έλεγχος των ηχείων και του ενισχυτή σου θεωρώ πως είναι το ξεκίνημα.
Αυτό, μήπως και τελικά είναι ικανά, πάντα μετά τις κατάλληλες διορθώσεις, να σου δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα-επίπεδο ηχητικό, εξοικονομώντας χρήματα.

Επόμενο βήμα είναι να μάθεις το κόστος συντήρησης τους και αναλόγως να κρίνεις αν αξίζει να προχωρήσεις ή να ψάξεις αντικαταστάτη.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
Αγαπητέ δεν υπάρχει αμφιβολία πως οι συσκευές που απαρτίζουν το σύστημα σου ήταν κάποτε αξιόλογες.
Από το <<κάποτε>> όμως μέχρι σήμερα έχουν περάσει 40 έτη σχεδόν.
Αυτό λοιπόν που, σίγουρα, χρειάζεται να κάνεις, είναι να ελέγξεις την κατάσταση τους και να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις.

Γιατί άντε και πήρες τα ηχεία δαπέδου που σκέφτεσαι...
Μπορεί ο ενισχυτής σου να ανταποκριθεί?
Έχει το κατάλληλο φασματικό εύρος για να αναδειχτούν τα μεγαλύτερα και νεότερα ηχεία?
Η παροχή ρεύματος στην έξοδο του, εξασφαλίζει σωστό έλεγχο αυτών?
Οι αρχικές ρυθμίσεις του είναι σε καλά επίπεδα, ώστε οι παραμορφώσεις να είναι ικανοποιητικές?

Ο έλεγχος των ηχείων και του ενισχυτή σου θεωρώ πως είναι το ξεκίνημα.
Αυτό, μήπως και τελικά είναι ικανά, πάντα μετά τις κατάλληλες διορθώσεις, να σου δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα-επίπεδο ηχητικό, εξοικονομώντας χρήματα.

Επόμενο βήμα είναι να μάθεις το κόστος συντήρησης τους και αναλόγως να κρίνεις αν αξίζει να προχωρήσεις ή να ψάξεις αντικαταστάτη.
Φιλε Petermeni σε ευχαριστω παααααρα πολυ για τις απαντησεις σου. Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που γραφεις.
Το πρωτο πραγμαπου έκανα ειναι να επισκευασω ενισχυτη ηχεια πικαπ σιντι πλειερ (ενα marantz 5000 με το καταπληκτικο dac της philips). Τα πηγα στον Τροβα τον οποιο θεωρω γνωστη και εγγυηση. ολα ηρθαν στα συγκαλα τους. ο ενισχυτης δουλευει σαν να βγηκε χτες απο το εργοστασιο, αλλαχτηκαν πυκνωτες κτλ κτλ, μετρηθηκαν ολα, παιζει μπομπα. τα ιδια και το πικαπ και τα ηχεια.
Οποτε πιστευω πως οσον αφορα τα μηχανηματα μου δεν παιζει θεμα. Βεβαια, θεωρω τα ηχεια 7 κλικ κατω απο ολο το υπολοιπο συστημα. γιαυτο και σε συνδυασμο με το τι "σηκωνει ο χωρος" ψαχνομαι δειλα δειλα.
Σαν εμπειρος στο κομματι ηχεια, εχετε κατι να προτεινετε? εχω διαβασει κατα καιρους και για diy ηχεια που φτιαχνετε. Και ολα τα θρεντ ηταν καταπληκτικα. Ευχαριστω παρα πολυ και παλι για την απαντηση
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εν συντομία θα σου πω ότι ένα τρίδρομο ηχείο δαπέδου είναι μια κατασκευή πολύ απαιτητική σε σχέση με ένα δίδρομο.
Είναι πολύ περισσότερα από το απλοϊκό, που φαίνεται με την πρώτη ματιά, προσθέτουμε άλλη μια μονάδα ή δύο και μεγαλώνουμε την καμπίνα.
Είναι μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση, γιαυτό και η σχεδίαση και οι απαιτήσεις από καμπίνα και κύκλωμα διαχωρισμού είναι πολλαπλάσιες.

Τα λέω αυτά για να γίνει κατανοητό πως, αν για ένα αξιοπρεπές ηχείο βάσης δύο δρόμων απαιτούνται Α χρήματα, για ένα αντίστοιχο δαπέδου χρειάζεται δαπάνη Α x 2,5.
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.856
Θα διαφωνήσω με μερικά απ' όσα σου είπαν - έχω αλλάξει κάμποσα σπίτια και ξερω...

Πρόβλημα 1: Η Σύζυγος !! - από σύζυγο δεν ξέρω, αλλά από συζύγους φίλων... ΞΕΡΩ! Δυστυχώς :(
Η ως άνω αναφερθείσα, πρέπει να αντιληφθεί (ουάαα, χαα, χα) την σημασία των κάτωθι:

Πρόβλημα 2 και πολύ-πολύ-πολύ μεγάλο: Η Αντήχηση. Δυστυχώς μόνο με πίνακες δεν βλέπω να τη συμμαζεύεις.

Πρόβλημα 3 και σημαντικό: Η Ασυμμετρία. Οχι μόνο ως προς τη θέση ακρόασης, αλλά και ως προς τους πλαϊνούς τοίχους.
Αν το λύσεις, η ρεαλιστικότητα της ηχητικής εικόνας θα βελτιωθεί ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ !! ΜΗΝ στρίψεις όλο το σύστημα κατά 90° - η συμμετρία θα πάει περίπατο.
Το αριστερό ηχείο πηγαίνει πιο αριστερά ; Σκοπός η δημιουργία σωστού τριγώνου, ισαπέχοντος από τους πλαϊνούς τοίχους. Αν προκύπτει μεγάλη απόσταση μεταξύ των ηχείων, μπορεί ο καναπές να πλησιάσει περισσότερο προς την κουζίνα; να μετακινηθεί λίγο το έπιπλο με τα μηχανήματα ίσως;;

ΑΝ το πρόβλημα 2 αντιμετωπισθεί, οι μεγάλες αποστάσεις απο τους πλάγιους και τον πίσω τοίχο, δεν αποτελούν μειονέκτημα αλλά σοβαρότατο πλεονέκτημα (έχω αλλάξει κάμποσα σπίτια και ξερω), διότι οι πρώτες ανακλάσεις θα καταφθάνουν με την σωστή καθυστέρηση και λίγο πιο εξασθενημένες. Ο,τι καλύτερο για την εικόνα!
ΜΗΝ στρίψεις όλο το σύστημα κατά 90° - οι πρώτες ανακλάσεις θα καταφθάνουν με διαφορετικές καθυστερήσεις και η μία πολύ πιο γρήγορα απ' ότι πρέπει.

Και τέλος (εδώ μερικοί θα πέσουν να με δείρουν, αλλά εγώ επιμένω) μην πάρεις άλλα ηχεία και μάλιστα δαπέδου, αλλά συμπλήρωσε με ένα σαμπ. Που να παίζει όμως μουσική και όχι μόνο ταινίες. Και ει δυνατόν να μπορεί να κόψει με φίλτρο τα μπάσα από τα Ρόιστερ
Διότι το σαμπ μπορεί να μπει σε διάφορες θέσεις, και η θέση των γούφερς σε σχέση με το δωμάτιο είναι ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ του βαθέως μπασου που θα ακούσεις. Και τα γούφερς των ηχείων (δαπέδου ή μη) θα καταλήξουν ΜΟΝΟ εκεί που επιτρέπει το Πρόβλημα1. Αν η θέση αυτή δεν ταιριάζει με το δωμάτιο και την θέση ακρόασης την έβαψες!
Αν επιπλέον μπορέσεις να κόψεις το βαθύ μπάσο από τα Ρόιστερ, λύνονται οι επιφυλάξεις για την ικανότητα του ενισχυτή, το κυριότερο όμως βελτιώνεται (θα εκπλαγείς) η ποιότητα του ήχου τους και η ικανότητα να αποδίδουν μουσικές κορυφές μεγάλης στάθμης.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Καταρχας για το διδρομο και το τριδρομο και τα τερτιπια τους το γνωριζω.
Ευχαριστω και για τις πληροφοριες οσον αφορα την αντηχηση κτλ κτλ.
λοιπον, μικρο επεμβασεις ισως να μπορουν να γινουν. το ηχειο το αριστερα, θα μπορουσε να παει ακριβως αριστερα της μπαλκονοπορτας. μπροστα απο το καλοριφερ. το δεξια ηχειο ή θα πρεπει να μεινει εκει που ειναι, ή να πανε τα 2 επιπλα του στερεο τηλεορασης, λιγο πιο αριστερα και να χωθει δεξια τους το δεξια ηχειο.
Αρχιζει και μου αρεσει πολυ η σκεψη αυτη.
Σας παραθετω φωτογραφιες για να δειτε αποστασεις απο τους διπλα τοιχους και τον πισω για να καταλαβετε κα ινα με συμβουλεψετε πιο σωστα.
Σας ευχαριστω και παλι παιδια. αρχιζω να εχω ελπιδες.
Μετα τις νεες φωτο πιστευω θα παρετε και μια καλυτερη ιδεα του τι παιζει.
υγ. το αριστερα ηχειο ομως θα θελει καλωδιο 5 μετρα και το δεξια θα εχει μονο ενα μετρο. ειναι μεγαλο θεμα αυτο?
 

Attachments



vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
τα drums εκει που ειναι τα ηχεια και το αντιθετο πιστευω, τα drums να κοιτανε το τοιχο για να κερδισεις χωρο
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εννοείται πως δεν θα βάλεις καλώδιο ηχείων 5-1 αλλά το ελάχιστο 5-4.
Απλά θα το απλώσεις στο χώρο και δεν θα το κάνεις κουλούρα.

Να σου πω την αλήθεια η τελευταία σου φωτογραφία έδειξε πόσο έντονη ασυμμετρία έχεις.
Πίστευα πως με μετακίνηση του ενός ηχείου δίπλα στο καλοριφέρ θα ήσουν ΟΚ τουλάχιστον από ισόπλευρο τρίγωνο.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.856
Δεξί ηχείο - τοίχος είναι σίγουρα 2 μέτρα;; πολλά μου φαίνονται. Κι' εμένα με μπερδεύουν οι ευρυγώνιοι.

Αν το αριστερό ηχείο πάει κάπου αριστερά από την μπαλκονόπορτα και μετακινηθεί κατάλληλα το δεξί, βγαίνουν ίσες αποστάσεις από τους τοίχους με κάποιο τρόπο; Και μήπως προκύπτει πολύ ανοικτό τρίγωνο έτσι; ( Πάντως μου φαίνεται οτι θα μπορέσει τελικά να βγει τρίγωνο, και μάλιστα με αποδεκτή συμμετρία)

Ναι, τα ντράμς να γυρίσουν προς τον τοίχο: απομακρύνονται από την ακτινοβολία του ηχείου, διαχέουν κάπως την πρώτη ανάκλαση ( οφφ τόπικ: τι ηλ.μονάδα χρησιμοποιείς για δαύτα; εντυπώσεις; )

Οχι, να ΜΗΝ στρίψεις το σύστημα 90° : βγαίνει τρελλή ασυμμετρία, θα το μετανοιώσεις

Οχι, να μην πανε τα 2 επιπλα πιο αριστερα και ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΘΕΙ δεξια τους το δεξι ηχειο !!!
Γιατί αν χωθεί εκεί, η συμβία ΠΟΤΕ δεν θα το αφήσει να ξαναβγεί. Γκαραντί.
Και το βάθος και ο ρεαλισμός της στερεοφωνικής εικόνας θα γίνει μώλος.
Εγώ θα τραβούσα τα ηχεία πάνω από 80 πόντους έξω από τον τοίχο, και στην ανάγκη θα απομάκρυνα τον καναπέ. ...Δεν σε αφήνουν... ξέρω, ξέρω :).
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Τα ηχεία δεν είναι άσχημα τοποθετημένα. Η θέση ακρόασης είναι όπου να ναι. Άνοιξε τα όσο σε παίρνει και πάνε κάτσε στη θέση του καναπέ από την οποία θα ΙΣΑΠΕΧΕΙΣ και από τα δύο ηχεία και βάλε τις μουσικές σου. Οοοοοταν είναι να δείτε τηλεόραση (που κρίνοντας από το μέγεθος δεν βλέπω να την κοιτάτε και πολυ) τα γυρίζεις έτσι όπως τα έχεις για να ξαπλαρετε στον καναπέ.
Εναλλακτικά συμμαζευεις το γραφείο, παίρνεις με τα λεφτά που είναι να δώσεις μια καρτούλα και δύο μονιτορακια και είσαι άρχων... και ακόμα καλύτερα γυρίζεις το γραφείο να έχει φάτσα τον τοίχο. Να χαθούν και τα καλώδια. Έτσι θα έχεις και ωραίο lounge άκουσμα από τα ενεργά σε όλο το σπίτι. Βασικά έτσι μπορείς να βάλεις και τα υπάρχοντα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τότε..
Δοκίμασε το δεξί ηχείο να το κάνεις αριστερό πηγαίνοντάς το απ'την άλλη μεριά της μπαλκονόπορτας,δίπλα στο καλοριφέρ.
Αυτή θα ήταν η πρώτη μου επιλογή για δοκιμή.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
σας ευχαριστω ολους παιδια. Γυρισα βραδυ κα ιειδα εναν καταιγισμο μηνυματων. Να ειστε καλα

Λοιπον.
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το εξης
Αριστερα ηχεια, ακριβως αριστερα της μπαλκονοπορτας. δεξια ηχειο εκει που ειναι (λιγο δεξια
λιγο αριστερα, θα το βρω). και να κοιτανε κεντρο στον καναπε απεναντι απο την τηλεοραση. Ετσι,
απο καθε ηχειο η θεση ακροασης απεχει περιπου 2.7 μετρα. τα ηχεια μεταξυ τους θα απεχουν 3
μετρα, και δεξια απο το δεξια ηχειοα και αριστερα απο το αριστερο, οι τοιχοι ισαπεχουν 1.70.
Βεβαια τα ηχεια σχηματιζουν γωνια με τον πισω τοιχο τους αλλα ειναι ομοια αυτη οποτε. δειτε τη
γωνια του δεξια. καπως ετσι θαναι και του αριστερα.
τωρα, τα επιπλα δεν παιζει να αλλαξουν. οποτε το δεξι καλωδιο ειναι εναμιση μετρο. το αριστερα
θα ειναι 4.5 μετρα. ο φιλος πιτερμενι προφανως κατι παραπανω ηξερε και ανεφερε να εχουν τα
καλωδια ιδιο μηκος. ομως θα χασω τοσο πολυ αμα ειναι τριπλασιο το μηκος του ενος απο το αλλο?
μιλαμε για τα qed ruby anniversary. καλα καλωδια με μεγαλη διατομη.
τελος, ο ενισχυτης που δε θα ειναι κεντρο, ποσο προβλημα ειναι? αν ειναι? αν με αυτη την
προταση μου η φαση φτιαχνει πολυ, αυριο κιολας να προβω σε αλλαγες. σας ευχαριστω
υγ. θα εγραφα παραπανω αλλα φωναζει η παντοφλα χαχαχα
Τα υπολοιπα αυριο απο εμενα. να ειστε καλα, καλο βραδυ
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.415
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top