Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου









Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
Κε Χρήστο,

για να δεις πόσο τζάζ είμαι χα χα μετά την μικρή μας συζήτησή -πλάκα μας για μονόκλωνα στο άλλο νήμα, είπα να ψάξω μετά απο πολλά χρόνια που έχω τα καλώδια ηχείων μου (κριτικές , χαρακτηριστικά κλπ) και είδα ότι είναι μονόκλωνα. :D Αλήθεια. Δεν το ήξερα. Μάλλον τα διάλεξα ασυναίσθητα για να"μαζέψω" λίγο που ήθελα το μαλακό χαρακτήρα , όπως και να έχει, του μπάσου της λάμπας τότε και να το φέρω εκεί που ήθελα σε έκρηξη αλλά και περιγραφή, πως τα λένε.

Δεν μου λές θέλω να δοκιμάσω και μονόκλωνο ρεύματος, τώρα που το σκέφτομαι (δεν έχω χα χα το έψαξα strands είναι).

Τι να δοκιμάσω εσυ που ξέρεις απο μονόκλωνα ?
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Το λοιπο, για να εκνευρισω ολιγον τι και το φιλο μου:gamer:
@thva Τα μονοκλονα καλωδια εχουν της αρετες τους ιδιαιτερα στην χαμηλη περιοχη, ολιγοτερο μεν. στα μεσουψηλα;)
Αυτο που ακουνε τα δικα μου αυτια ειναι πιο στακατο το κοντρα μπασσο το ακουστικο βεβαιως βεβαιως;) ΟΧΙ του φιλομου αλλη φυσιολογια στα αυτια εχω εγω αλλη ο φιλος μου:gamer:
Εγω αγαπητε μου thva ακουγα επι 20 χρονια λυχνια στην προενισχυση τρανζιστορ ο τελικος;)
Για μονοκλονα ρευματος πρεπει να πειραματιστης ο ιδιος και οπως σου αρεσει;)
Να σε πω και μια ιστορια με συναδελφο μου Μουσικο μαζι απ το ωδειο Αθηνων:)
Ηθελε να παρει ενισχυτη και με λεει θα παμε μαζι και θα παρω οποιον με πεις;)
Εχοντας μαζι μου ενα cd με μεμονομενα οργανα της συμφωνικης ορχηστρας ενα ενα τα οργανα.
Αυτο το εκανα γιατι ειχα απεναντι μου εναν Μουσικο πολυ καλο μαλιστα οταν φτασαμε στο κοντρα μπασσο που πεζ και ο ιδιος δεν το πιστευε οτι εγινε μικρουλι το κοντρα μπασσο ρε Χρηστο αυτο πεζ το μισο απ οτι πεζ εγω ζωντανα;)
Του λεω δεν πεζ το μισο αλλα το 10%:gamer: ο αλλος ο φιλος μου κατι σκαμπαζει αλλα μεχρι εκει;)
Μην ειμασται και πλεονεκτες;)
για τον φιλο μου
 
Last edited:


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Τα μάτια μας και τα αυτιά μας.
Μας τα έβγαλες .
Μάλιστα το διαβάσαμε κι αυτό.
Το κόντρα μπάσο έχει προτίμηση σε μονόκλωνο βλώδιο .
 




Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
Το λοιπο, για να εκνευρισω ολιγον τι και το φιλο μου:gamer:
@thva Τα μονοκλονα καλωδια εχουν της αρετες τους ιδιαιτερα στην χαμηλη περιοχη, ολιγοτερο μεν. στα μεσουψηλα;)
Αυτο που ακουνε τα δικα μου αυτια ειναι πιο στακατο το κοντρα μπασσο το ακουστικο βεβαιως βεβαιως;) ΟΧΙ του φιλομου αλλη φυσιολογια στα αυτια εχω εγω αλλη ο φιλος μου:gamer:
Εγω αγαπητε μου thva ακουγα επι 20 χρονια λυχνια στην προενισχυση τρανζιστορ ο τελικος;)
Για μονοκλονα ρευματος πρεπει να πειραματιστης ο ιδιος και οπως σου αρεσει;)
Να σε πω και μια ιστορια με συναδελφο μου Μουσικο μαζι απ το ωδειο Αθηνων:)
Ηθελε να παρει ενισχυτη και με λεει θα παμε μαζι και θα παρω οποιον με πεις;)
Εχοντας μαζι μου ενα cd με μεμονομενα οργανα της συμφωνικης ορχηστρας ενα ενα τα οργανα.
Αυτο το εκανα γιατι ειχα απεναντι μου εναν Μουσικο πολυ καλο μαλιστα οταν φτασαμε στο κοντρα μπασσο που πεζ και ο ιδιος δεν το πιστευε οτι εγινε μικρουλι το κοντρα μπασσο ρε Χρηστο αυτο πεζ το μισο απ οτι πεζ εγω ζωντανα;)
Του λεω δεν πεζ το μισο αλλα το 10%:gamer: ο αλλος ο φιλος μου κατι σκαμπαζει αλλα μεχρι εκει;)
Μην ειμασται και πλεονεκτες;)
για τον φιλο μου
Ναι και εγω αυτό είχα παρατηρήσει. Επίσης κάνει το μπάσο πιό "αγκυρωμένο" στη γη, όπως το λάιβ , και πιο να ¨πετάγεται" σαν να έχεις πιο πολλά βάτ , παίζει πιο δυνατά ένα πράγμα , πιο δραματικά και δεν χάνεις και (πολύ) ελαστικότητα στο μπάσο (εαν την έχει ο ενισχυτής - ηχείο).

Νaι το μονόκλωνο έχει πρόβλημα στην χωρητικότητα λογικά και θεωρητικά και άρα στα υψηλά, αλλά με κατάλληλο σχεδιασμό το ξεπερνάς, αλλά δύσκολο.

Βέβαια του ρεύματος μπορεί να κάνουν "άλλα" ή να μου βγεί too much το όλο αποτέλεσμα.

Θα τα ρίξω μια ματιά. Έχει ένας φίλος (ένα Γαλλικό δεν θυμάμαι μάρκα, και σχετκά φθηνό, τώρα το πήρε) αλλά δεν είναι Αθήνα για να το δανειστώ.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Νaι το μονόκλωνο έχει πρόβλημα στην χωρητικότητα λογικά και θεωρητικά και άρα στα υψηλά, αλλά με κατάλληλο σχεδιασμό το ξεπερνάς, αλλά δύσκολο.
:thumbsup::thumbsup::thumbsdown::thumbsdown:
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
Α, το σκέφτεσαι συγκριτκά με τα strands που συνήθως για να μειώσουν το θόρυβο ΕΜΙ κλπ τα συστρέφουν ή επειδή είναι κοντά μεταξύ τους, αλλά έτσι αυξάνεται η χωρητικότητα ? Δεν ξέρω δεν το έχω σκεφτεί και δεν έχω δεί συγκριτκά νούμερα -μετρήσεις.

Εγω σκέφτηκα ότι είναι συνήθως ένα, συμπαγές, και χοντρό καλώδιο και για να μειώσουμε την χωρητικότητα πρέπει να τα κάναμε πολλά και πιο λεπτά (με μικρότερη διάμετρο) και να αυξάναμε και τη διάμετρο του shield (ή/και την διηλεκτρική σταθερά του υλικού αυτής).
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top