Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Ικέα δεν είναι αυτό πίσω ; Εάν δεν έχει πλάτη βάλε του μια καλή και σφραγισμένη. Εάν έχει αυτή την ψευτική χάρμποτ στύλ ή κανένα λεπτό κοντρα πλακέ ..... πάρε ταινία απο EPDM και εσωτερικά ανά άνοιγμα σφράγισε το όπου έχει κενά. Άστο θα κουνιέται σαν γούφερ αυτό. Μετά θυσίαασε 4 ανοιγματα 30 χ 30 περιπου είναι νομιζω αυτά ..... συμμετρικά δεξιά και αριστερά .... στις γωνίες καλύτερα ....άδειασε τα βιβλιά.... γεμισε το με αριθερμ .... και βάλε τους -μόνο σε αυτα - τα πορτάκια που πουλάει η ικεά για ανοίγματα. Εαν δεν θες πορτάκια ... παρε τουλάχιστον κάτι σαν συρόμενα cubes που βάζει η ΙΚΕΑ στα ανοιγματα .... καλύτερα πορτάκια. Με τα πορτάκια θα κατέβεις σίγουρα στα 60 - 67 -70 Hz

¨Ασπρη λάκα τα πορτάκια να ταιριάζουνε και με τα αλουμίνια και να κάνουν και αντίθεση με το χρώμα "ξυλου" που έχεις το ικεα. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Ότι είναι εντός συν πλήν 7- 10 db έναι περίπου το ίδιο με το ένα ήταν φλάτ. Τα άλλα είναι υπερβολές των νέων Χαι Φιντελάδων με τα pdf kai τα dsp τους. Καμια διαφορά ουσιαστικά στο αυτί.

Τουλάχιστον το δωμάτιο είναι "πραγματικό" στις μετρήσεις , όχι κάτι άλλες περίεργες παραμυθένιες που βλέπω που είναι φλάτ δηθεν σαν θάλαμος.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Για κλάματα λέμε.
Ικέα δεν είναι αυτό πίσω
ναι
Εάν δεν έχει πλάτη
δεν εχει πλατη
θα βαλω αριθερμ παραυτα ;)
Καλά τι ύψος έχει το ταβάνι (όχι απο τις τάβλες, απο πάνω πάνω) ;
296 εκατοστομετρα απ λει ο μεσιε Μπουτια;)
Η πλάτη της καρέκλας απο τον πισω τοιχο , απόσταση ;
Απο την βιβλιοθηκη 215 εκατοστομετρα απο τον τοιχο 260 εκατοστομετρα;)
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
“The problem is all inside your head” She said to me
“The answer is easy if you Take it logically
I’d like to help you in your struggle, To be free
There must be fifty ways... To set your speakers...

 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Δεν κατάλαβε ότι θέλω να του κάνω το ΙΚΕΑ quasi μεμβράνης απορροφητή 33 Χ 33 Χ 40 (8 τεμάχια να τελειώνει χωρίς να φαίνεται τίποτε), χαμηλά, πίσω και στις γωνίες κιόλας ιδανικά. Και βαριέμαι να γράφω.... ας του βάλει απλώς απορρόφηση απο πίσω (όπως κατάλαβε).

😍 Κος Χρήστος.
 











Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
ΟΚ άστο, δεν θα κάνει έτσι και αλλιώς τίποτε καθώς δεν θα έχει αρκετή επιφάνεια ώστε να κάνει κάποια δουλειά (μια ιδεά για δοκιμή ήταν, μην της δίνεις σημασία).

Ψάχνω μια απόσταση μεταξύ 110 -130 εκατοστών απο τον μπρός ή πίσω τοίχο που θα μπορούσε να μπει έτσι ελεύθερα στο χώρο ένα πάνελ έστω 10 εκ ή έστω το σκαμπό σου (μου χα χα).
Ότι είναι εντός συν πλήν 7- 10 db
σόρρυ ... συν πλην 5-7 (σύνολο 10-14).
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top